IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Elektrický prúd v kvapalinách a plynoch

Základy o elektrickom prúde - pozri otázku 15.

  • nakresliť 3 obrázky zloženie molekúl v pevných, kvapalných a plynných látkach + vysvetliť, prečo je v plynoch najťažšie viesť el. prúd

** **

Vedenie el. prúdu v kvapalinách

Väčšina kvapalín v čistom stave sú izolanty ** **

elektrolyt - zlúčenina, ktorá obsahuje voľné ióny (napr. NaCl), ktoré sa môžu pohybovať a viesť el. prúd (pr. vodné roztoky kyselín, zásad a solí)

elektrolytická disociácia - Pri rozpúšťanie kyselín, solí a zásad vo vode dochádza k vzniku iónov pôsobením molekúl rozpúšťadla (vody). Je to dej, pri ktorom rozdelíme látku na jednotlivé ióny.

elektrolýza - dej, kedy kladné katióny putujú ku katóde (záporná elektróda) a záporné anióny putujú k anóde (kladná
elektróda) a mení sa tým na neutrálnej atómy. Dej vyvoláme pripojením el. zdroje k elektródam. El. pole, ktoré vznikne medzi elektródami, vyvolá usmernený pohyb iónov. Vylúčené látky môžu reagovať s elektródami alebo s elektrolytom.

  • slúži na pokovovanie, aby materiály dlhšie vydržali (je alternatívou ochranného laku), alebo sa využíva v batériách (olovených) a v čistení kovov - vyplavia prímesi

To, či bude elektrolýza prebiehať, závisí na napätí zdroja. Napätie musí disociovať látky, až potom môže obvodom prechádzať prúd. Pre prúd, ktorý prechádza elektrolytom platí:


- nie je v tab

U r je rozkladné napätie.

Čím väčšia je vzdialenosť elektród, tým väčší je odpor Þ klesá prúd. Čím viac sú elektródy ponorené do elektrolytu, tým väčší je prúd (väčšia účinná plocha).

  • voltampérová charakteristika elektrolytického vodiče:
voltampérová charakteristika

Ur .... polarizačný (rozkladné) napätie

Odpor elektrolýzy závisí:

  1. na vzdialenosti elektród
  1. na ponorenie elektród
  1. na teplote

Faradayove zákony pre elektrolýzu

Katóda - Pri elektrolýze sa vždy vylučuje kov alebo vodík.

Anóda - zložitejšie - môžu sa na nej tiež vylučovať rôzne látky, môže ale dochádzať tiež na rozpúšťanie anódy.

Každá vylúčená molekula prijme z katódy a odovzdá anóde niekoľko elektrónov. K vylúčeniu jednej molekuly na katóde musí teda iónmi prijať n elementárnych nábojov e - jedna molekula sa vylúči nábojom

n ... oxidačné číslo (počet klad / záporných častíc)

Q = n × e (Q = N * e) - obaja nie sú v tab!

Pre Na + alebo Cl - je n = 1; pre Cu 2+ alebo O 2- je n = 2 → Pre každý ión platí X n + alebo X n -

Prejde Ak povrchom elektródy celkový náboj Q = I × t, je počet vylúčených molekúl

Vynásobíme ak toto číslo hmotnosťou jednej molekuly

m 0 = M m / N A

(M m - mólová hmotnosť vylúčené látky, N A - avogadrova konštanta = 6,022 × 10 23)

dostaneme celkovú hmotnosť vylúčenej látky:

F = N A × e - Faradayova konštanta (udáva náboj, ktorým sa vylúči 1 mol jednomocného prvku): F = 9,65.10 4 C × mol -1

Odvodený vzťah vyjadruje zákony, ktoré Faraday objavil v roku 1833:

1. Faradayov zákon:

Hmotnosť m vylúčené látky je priamo úmerná náboju Q, ktorý prešiel elektrolytom:

m = A × Q = A × I × t

A - elektrochemický ekvivalent, jednotka kg × C -1

Udáva množstvo látky vylúčenej prúdom 1 A za 1 s Þ definície ampéra:

Prúd 1 A vylúči za 1 s 1,118 g striebra.

**2. Faradayov zákon: **

Elektrochemický ekvivalent látky vypočítame, ak jej mólová hmotnosť vydelíme Faradayovou konštantou a počtom elektrónov potrebných k vylúčeniu jednej molekuly.

****** **

Elektrolýzy sa využíva v metalurgii, pri elektrolytického pokovovania, galvanoplastice atď. ** **

galvanické články

  • tvorený dvoma elektródami z rôznych kovov, medzi ktorými je umiestnená vodivá kvapalina - elektrolyt. Využíva chemickú energiu uvoľnenú pri reakcii kovových elektród s elektrolytom, ktorá sa premieňa na energiu elektrickú.
  • Voltov článok - elektródy - Zn, Cu; elektrolyt - zriedená H 2 SO 4
  • Suchý článok (monočlánok) - elektródy - Zn, C + zmes grafitu a burelu; elektrolyt - roztok salmiaku zahustený na gél (napr prídavkom škrobu); batérie = spojenie viac monočlánkov
  • Akumulátor - je zariadenie, založené na vzniku elektrolyt. potenciálov, schopnosť akumulovať náboj nám vyjadruje kapacita. Najčastejšie sú olovené akumulátory. Na katóde redukciou vzniká čisté olovo a na anóde oxidáciou oxid olovičitý.
Môžeme ho nabíjať; elektrolyt - zriedená H 2 SO 4 → v autách, ďalej napr. NiCd, NiMH, Li-ion (pre elektronické účely - články do walkmanov, prenosných CD, MD prehrávačov, mobilných telefónov)
vybité akumulator nabité akumulator
Vybitý - elektródy sú pokryté H2SO4 Nabitý - Olovené elektródy, anóda pokrytá PbO2
vybíjací akumulator

Kapacita batérie [Ah] - Kapacitu 1AH má batéria, ktorá je schopná dodávať I 1A po 1 hod.

Elektrický oblúk

  • plyny sú za bežných podmienok (20 C, 101 kPa) izolanty, pretože obsahujú neutrálne molekuly, ich vedenie zaistíme ionizáciou.
  • ionizácie - dej, pri ktorom vonkajším zásahom docielime uvoľnenie elektrónov z molekuly (zvyšok molekúl sa správa ako kladne nabité častice - katión). Uvoľnené elektróny sa môžu pripájať k neutrálnym molekulám a vytvárať tak anióny.

ionizačná energia - Energia potrebná k rozštiepeniu molekuly [elektrónvolt (1 eV = 1,6 × 10 -19 J)] - tab, vzadu.

Súčasne s ionizáciou prebieha v plyne aj opačný dej, zvaný rekombinácie. Nesúhlasne nabité častice sa priťahujú a vytvárajú opäť neutrálne molekuly.

  • prostriedok pre ionizáciu nazývame ionizátor. Aby sa elektróny uvoľnili, musíme dodať energiu - rôzne druhy žiarenia (UV), zahriatie plynu na vysokú teplotu, ióny alebo elektróny urýchlené el. poľom.

ionizácie nárazom

  • pri dostatočnej energii sa elektrón uvoľní z obalu a dokáže nárazom na inú molekulu uvoľniť ďalšie elektróny (lavínová)

Ak sa ionizovaný plyn nachádza v el. poli medzi dvoma elektródami, vznikne el. prúd ako riadny pohyb katiónov k záporne nabité katóde, aniónov a elektrónov ku kladne nabité anóde (ióny, ktoré dorazia na elektródy, strácajú svoj náboj a mení sa v neutrálnej molekuly) ..

Elektrický oblúk sa nazýva elektrický výboj a je sprevádzaný svetelnými a zvukovými efektmi)

delíme na: samostatný a nesamostatný

Výboj voltampérová charakteristika

In = nasýtený prúd, pri určitej hodnote napätia sa prúd nezvyšuje, pretože všetky voľné častice sú zachytené na elektródach, už neplatí Ohmov zákon.

Uz - zápalné napätie, dochádza k ionizácii nárazom

Ak je U <U n, zanikne väčšina iónov rekombináciou skôr, než dorazí na elektródy

U <Uz - nesamostatný výboj - el. prúd prechádza iba za prítomnosti vonkajšieho ionizátora; prestane Ak ionizátor pôsobiť, prevládne rekombinácie nad ionizáciou a výboj ustáva

U> Uz ... napätia sa lavínovito zväčšuje, ionizácia prevláda nad rekombináciou a prúd rastie. Nie je potreba vonkajšej ionizátor, ióny vznikajú samovoľne -> SAMOSTATNÝ VÝBOJ

Ióny a elektróny sú urýchlené el. poľom natoľko, že pri náraze na neutrálnej molekulu ju ionizujú. Počet ionizovaných molekúl v plyne lavínovito narastá a preto narastá veľmi rýchlo aj prúd. Plyn vedie prúd bez prítomnosti ionizátora.

Veľkosť U z závisí od tlaku plynu a na druhu plynu, za nižšieho tlaku zápalné napätie menšie.

plazma = vysoko ionizovaný plyn

Výboj pri atmosférickom tlaku

  1. Oblúkový výboj - sprevádzaný vysokými teplotami, veľkým prúdom a malým Uz, dlhodobé výboje, veľká intenzita žiarenia (oblúkové zváranie, lampy, horské slnko, vysokotlakové ortuťové výbojky)
  1. Iskrový výboj - veľký prúd, krátkodobé výboje, pri ktorých dochádza k jednorazovému vybitiu potenciálov (blesk, spaľovacie motory - sviečka). Na ochranu pred ničivými účinkami blesku slúži bleskozvod (= kovová tyč vodivo spojená so zemou, Prokop Diviš)
  1. koróna (kríčková výboj) - vzniká v nehomogenním poli, okolo hrotov, rohov, drôtov, veľká intenzita. pr. koróna spôsobuje straty na vedeniach vysokého napätia pri zníženom tlaku (nižší zápalné napätie):
  1. Doutnavý výboj

vo výbojke = sklenená trubica, ktorá obsahuje plyn o tlaku menším, než je tlak atmosférický

  • prejavuje sa svietením, má pomerne nízke U z a nízky prúd, nespotrebováva veľké množstvo el. energie
  • u katódy - katódové doutnavé svetlo - využíva sa v krátkych výbojkách = dútnavky (využitie ako indikátor napätia / polarity)
  • u anódy - anódový stĺpec - využíva sa v reklamných trubiciach a žiarivkách

žiarivka - výbojka plnená zmesou plynu argónu a pár ortuti. Pri výboji vzniká UV žiarenia, ktoré dopadá na steny výbojky, ktoré sú pokryté oxidy kovov a spôsobujú svetielkovanie (lumiflor).

Katódové žiarenie vzniká pri tlaku menšom, než 2 Par a pri vysokom napätí

katódové žiarenie

  • tok elektrónov emitovaných priamo z katódy

vlastnosti:

  1. šíri sa priamočiaro
  1. vychyľuje sa v magnet. a elektr. poli
  1. spôsobuje pri kontakte s látkou svetielkovanie
  1. preniká tenkými materiály a rozptyľuje sa

použitia: v obrazovkách - osciloskop (lúč riadený el. poľom), televízie (lúč riadený mag. poľom)


 

Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity