Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

15. diel - Ďalšie užitočné možnosti a nastavenia v MS Word 1

V predchádzajúcej lekcii, Tabuľky v MS Word , sme sa zaoberali tabuľkami. Keďže sa tento seriál už pomaly blíži ku koncu, budú nasledujúce články také súhrnné a skrátka obsiahnu všetko, čo by ešte byť zahrnuté malo a zatiaľ nebolo. Krásne slovensky povedané, bude to taký pel-mel.

Až prejdete aj tieto články, budete môcť smelo vyhlásiť, že o Wordu už niečo viete a pokojne môžete potom začať poučovať kolegami. Určite to ocenia. Alebo môžete všetci spoločne pokračovať k seriálu o Wordu pre pokročilých. Preberá sa tam veľa užitočných vecí, ako inak, iba sú už trochu menej intuitívne a vyžadujú väčšiu vstupné znalosti.

Poďme teda na to.

Stĺpce

Každý existujúci text zaberá nejaký počet stĺpcov. Ak sa stĺpci vôbec nezaoberajú, tak text vlastne tvoria jeden jediný stĺpec, logicky. Môže ich ale prirodzene byť aj viac, predovšetkým sa používajú dva alebo tri.

Stĺpce sa nastavujú v ponuke Rozloženie - Stĺpce. Buď vytvoríme text (v jedinom stĺpci) a ten následne rozdelíme do viacerých stĺpcov, alebo si prvýkrát nastavíme rozdelenie do stĺpcov a potom až tvoríme text. V dôsledku obe možnosti vytvorí to isté, ale vyžadujú trochu iný prístup.

Musíme si uvedomiť, že rozdelenie do stĺpcov sa týka celého textu, ibaže text pred rozdelením do stĺpcov označíme kurzorom. Ak teda text už existuje, môžeme ho celý vybrať kurzorom, prejsť na Rozloženie - Stĺpce a vybrať požadovaný počet, napríklad dva stĺpce. Následne sa len a len zvolený text prevedie do stĺpcov s tým, že kde sa nachádza zalomenie stĺpcov je určené automaticky programom - viacmenej sú tie stĺpce rovnako dlhé.

Ak chceme prvý nastaviť štruktúru stĺpcov, musíme najprv vytvoriť novú oblasť. Oddiely sú sekcie dokumentu, ktoré sa z hľadiska formátovania správajú navzájom nezávisle, napríklad môžeme s ich pomocou docieliť to, že (len) časť dokumentu má stránky otočené horizontálne. Koncov oddielov (typov je viac, ukážeme si ten najjednoduchší) vložíme cez Rozloženie - Konce - priebežné. V tomto novom oddiele môžeme už rozdeliť text do stĺpcov s tým, že predchádzajúce časť nie je nijako zasiahnutá.

Základy Microsoft Word
Základy Microsoft Word

Tabulátormi

Tabulátor je klávesa, ktorá pomáha odsadiť text viac vpravo. Tabulátory sú niekedy nevyhnutné, používať je ale pre väčšie odsadenie sérií medzerníkov je prejav hrubej neznalosti základných vecí. Tabulátory navyše umožňujú rôzne nastavenia, ktorá ich využitie spresní.

To, akú medzeru tabulátor vytvorí, je nejako nastavené automaticky, ale predovšetkým sa to dá ľahko zmeniť. Na hornom pravítku nad stránkou jedným kliknutím určíme polohu tabulátora a môžeme zarážky neskôr aj posúvať pre úpravu nastavenia:

Základy Microsoft Word

Na obrázku sú viditeľné zarážky na hodnotách 3 a 10. Ešte presnejšie nastavenie nám bude umožnené, ak na pravítko (s umiestnenou zarážkou) dvakrát klikneme, čím získame nasledujúcu ponuku:

Základy Microsoft Word

Tu vidíme už existujúce zarážky, môžeme ich vymazať alebo pridať nové, no a potom tu máme dvojicu doplnkových nastavení. Zarovnanie určuje, ako bude text s daným odsadením zarovnaný (pozri nižšie) a vodiaci znak je symbol, ktorým budú jednotlivé pozície tabulátorov spojené.

Nasledujúci obrázok ilustruje, ako jednotlivé nastavenia vyzerajú: tabulátory sú na 2 a 12 cm, zarovnanie druhého tabulátora je na desatinnú čiarku a vodiaci znak sú bodky.

Základy Microsoft Word

Áno, výsledok vyzerá trochu ako jedálny lístok upravený k demonštrácii vyššie uvedených vecí. Dosiahnuť ho bolo tak, že som na začiatku každého riadku stlačil klávesu Tab, napísal názov jedla, stlačil Tab znovu, a nastavený vodiace znak bodky vykonal odsadenie až k druhej hranici, kde sú ceny. Tie sú také, aké sú, aby bolo vidieť, ako funguje zarovnanie na desatinnú čiarku. Či už je počet miest pred alebo za čiarkou akýkoľvek, desatinná čiarka je vždy na rovnakom mieste pre každý riadok. To je celkom dobré nastavenie práve pre ceny alebo číselné hodnoty všeobecne. Ale nie je to univerzálne správne, niekedy je iný druh zarovnanie lepší.

Tabulátory majú svoje miesto a nemožno ich nahradiť ničím, čo môže na prvý pohľad fungovať podobne, pretože v štruktúre dokumentu sú tabulátormi premietnuté inak a následné úpravy sú potom zložité až nemožné a tiež sú s tabulátorom spojená istá nastavení (ktoré sme práve videli), ktoré ostatné spôsoby neumožňujú.

Zobrazenie

Do tretice v tejto lekcii sa pozrieme doprava dole. Úplne vpravo dole nachádzame priblíženie alebo oddialenie dokumentu, pomocou tlačidiel + a -. Pri veľkosti 100 % pripomína zobrazený list skutočnú veľkosť papiera A4. Pri zväčšení sa náhľad približuje, ale kvalita písma zostáva zachovaná. Nie je to ako s niektorými obrázky, ktoré sa priblížením zotrú. Neutrálne veľkosti dosiahneme aj pomocou klávesovej skratky Ctrl + 0.

Tú istú ponuku, rovnako ako to, o čom budeme hovoriť ďalej, nájdeme aj pod kartou Zobrazenie v hornom menu. Tá skrýva aj pár ďalších užitočných vecí, tak si ich prejdeme Postupne. Na konci bude obrázok so zvýraznením všetkých častí, o ktorých je tu pojednávanie.

Režimy zobrazenia

V ľavej časti sú režimy zobrazenia. Normálne sa pohybujeme v Rozloženie pri tlači, ale praktický je aj Režim čítania. V ňom sa zobrazujú dokumenty, v ktorých sa nedá robiť úpravy. Súbor potom zobrazuje len a len jednu stránku za druhou bez možnosti editácie.

Pre nerušené zobrazovanie dokumentu môžeme využiť aj Sústredené čítanie, čo je vlastne fullscreenový mód, teda okrem obsahu dokumentu nevidíme vôbec žiadne ovládacie prvky okolo.

Zobraziť

Tu určujeme, aké ovládacie prvky sú viditeľné. Štandardne máme Pravítko, ktoré je meradlom stránky zobrazeným nad dokumentom. Pre presné umiestnenia objektov na stránke môžeme (dočasne) využiť i Mriežku. Navigačná tabla je potom vlastne súhrnom nadpisov alebo stránok v dokumente, pomocou ktorého možno rýchlo listovať.

Okno

V tejto časti sú ešte ďalšie možnosti zobrazenia stránky. Štandardne teda máme 100 %, môžeme ale zvoliť aj zobrazenie jednej alebo viacerých stránok naraz, ktoré presne upraví meradlo stránky. Šírka stránky je voľbou, ktorá zväčší dokument tak, aby presne vyplňoval celú šírku stránky, pričom na výšku sa potom papier na displej už rozhodne nevojde a problémy bývajú najmä potom so stránkami otočenými horizontálne.

To je pre dnešné lekciu všetko. V lekcii budúci, Ďalšie užitočné možnosti a nastavenia v MS Word 2 , potom budeme pokračovať.


 

Predchádzajúci článok
Tabuľky v MS Word
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft Word
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Ďalšie užitočné možnosti a nastavenia v MS Word 2
Článok pre vás napísal Petr Svoboda
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Petr
Aktivity