Slevový týden - Květen Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

9. diel - Vzorce, funkcie a adresovanie v programe Excel 3

V minulej lekcii, Vzorce, funkcie a adresovanie v programe Excel 2 , sme si ukázali relatívnej adresovanie, hromadné výpočty, zmiešané adresovanie a argumenty funkcií. Táto tretia lekcia v minisérii o vzorkách, odkazoch a adresovanie predstaví doteraz nepopísané zaujímavé možnosti využitia funkcií.

Vnáranie funkcií

Koľko funkcií sa zmestí do jednej bunky? Správna odpoveď je opäť nekonečno, alebo niečo podobné, a to z toho dôvodu, že funkcie môžeme do seba vzájomne Vnorovy, a potom sa hodnota vnorené (vnútorný) funkcia stáva argumentom funkcie vonkajšie.

Medzi jednoduchšie príklady patrí napríklad tento spôsob súčtu hodnôt v bunkách:

=SUMA(SUMA(A1:A2);SUMA(A3:A4)). Tento výpočet môžeme označiť ako "sumu sum", kedy sa najprv vyhodnotí dva vnútorné súčty a tie sa potom navzájom spočítajú. Opäť sa bavíme čisto akademicky, pretože toto je dosť nepraktické.

Iná je situácia s funkciou KEĎ, ktorá je učebnicovou funkcií pre vnorovanie. Platí totiž, že jedna funkcia IF môže pojať len jedno kritérium (podmienku), a to je mnohokrát nedostatočné. Trebárs keď si povieme, že voda pod 0°C je vo forme ľadu a nad 100°C je vo forme pary. Ako by sme toto previedli do reči Excelu?

Potrebujeme funkciu KEĎ do seba vzájomne vnoriť. Platí, že **počet intervalov (tu 3) je vždy o


 

...koniec náhľadu článku...

Prémiový článok

Prémiový článok

Na itnetwork.sk sa nachádza najväčšia a najucelenejšia slovenská databáza s výučbovými článkami, ktorej cieľom je umožniť kvalitné vzdelanie v oblasti IT úplne každému. Mesačne zobrazíme okolo milióna článkov a dostaneme desiatky ďakovných emailov, kde nás informujete, že sme vám pomohli k lepšiemu zamestnaniu alebo vzdelaniu.

Hoci sa snažíme držať väčšinu obsahu úplne zadarmo, udržiavať sieť v prevádzke a aktuálnu stojí obrovské úsilie. Preto je nejaký obsah, ako cvičenia alebo odbornejšie články, prístupný len za body. Nebojte sa, nestojí to skoro nič :)

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

Toto je posledná lekcia na tému vzorcov a funkcií. Zoznámime sa v nej s vnáraním funkcií, operátorov a zástupnými znakmi, maticovými funkciami a poloadresováním.

Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri

Kúpiť články a funkcie postupne a po jednom 120 bodov
Kúpiť všetky aktuálne dostupné články v sekcii so všetkými funkciami za exkluzívnu cenu 102 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
Kúpou tohoto výhodného balíčku získaš prístup ku všetkým 18 článkom s kontrolou a certifikáciou a ešte naviac ušetríš 45 Kč. Ponuka je obmedzená len pre prvé články z kurzu a obsahuje exkluzívnu zľavu 15%.
102 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 300 Kč 255 Kč

Pozor, pokiaľ si kúpiš len tento článok, stratíš nárok na špeciálnu zľavu 15% na balíček všetkých článkov.

Pre prístup k článku potrebuješ 10 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
10 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 25 Kč

Kúpou článku k nemu získaš neobmedzený prístup a to nastálo. Posunieš svoje vedomosti zas kúsok dopredu a zároveň nám pomôžeš udržiavať celý projekt pri živote a pomáhať vám tak k lepšej budúcnosti.

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Body získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Dobiť body môžeš okamžite napr .:

Kartou SMS Prevodom
Kartou SMS Prevodom

 

Aktivity (1)