Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Inštalácia Mavenu a tvorba prvého projektu

V predchádzajúcej lekcii, Úvod do vývojového nástroja Maven , sme si povedali, čo to Maven je a čo všetko má v našej aplikácii na starosti. Krátko sme popísali, ako sa ovláda a ako s ním budeme v ďalších lekciách pracovať.

V dnešnom tutoriále si najskôr vysvetlíme, ako v konzole zistiť, či máme Maven nainštalovaný. Následne si ukážeme, ako Maven do svojho počítača pridať. Potom sa už budeme môcť pustiť do tvorby prvého Hello world projektu.

Výpis informácií o Mavene

Maven je tzv. konzolová aplikácia, ovláda sa pomocou textových príkazov, ktoré používateľ zadáva do konzoly. Vo Windows to môže byť Command Prompt (CMD) alebo PowerShell, v ostatných systémoch niektorý z dostupných emulátorov terminálu, napr. Xterm.

Zo všetkého najskôr sa teda pozrieme, či je na našom stroji Maven už prítomný, alebo či ho budeme musieť najskôr nainštalovať. Pokiaľ používame akýkoľvek linuxový systém a máme už nainštalované a sprevádzkované NetBeans či IntelliJ, je veľmi pravdepodobné, že už máme sprevádzkovaný aj Maven. V prípade Windows to tak jednoduché nebude a bude zrejme potrebných pár úprav.

Otvoríme si teda konzolu podľa vlastného výberu. Vo Windows stlačíme tlačidlo Win, napíšeme cmd a stlačíme Enter. V ostatných systémoch máme buď v paneli ikonku terminálu alebo ho nájdeme niekde v menu s aplikáciami.

Potom zadáme príkaz:

$ mvn -v

Pokiaľ sa nám objaví výpis podobný tomu nižšie, máme vyhrané a môžeme nasledujúce podkapitolky pokojne preskočiť. Systém nám takto oznamuje, že už máme na svojom počítači Maven nainštalovaný a sprevádzkovaný:

Command line
Apache Maven 3.8.7 (b89d5959fcde851dcb1c8946a785a163f14e1e29)
Maven home: /opt/maven
Java version: 17.0.7, vendor: N/A, runtime: /usr/lib/jvm/java-17-openjdk
Default locale: en_GB, platform encoding: UTF-8
OS name: "linux", version: "5.10.180-1-manjaro", arch: "amd64", family: "unix"

Pokiaľ sa nám ale objaví hláška o nenájdenom súbore či príkaze, je potrebné zasiahnuť.

Vo zvyšku kurzu budeme písať príkazy, ktoré je potrebné zadať do konzoly tak, ako je zvyklosťou v unixovom svete. Všetky lomítka v cestách k súborom a adresárom budú v unixovej podobe (/). Vo Windows potom bude potrebné použiť lomítka obrátené (\). Príkazy tiež budú začínať znakom $, signalizujúcim, že ide o príkaz zadávaný obyčajným užívateľom. Samotný znak $ samozrejme nie je súčasťou príkazu, ide o tzv. prompt, čiže výzvu na zadanie príkazu. Vo Windows príkaz zvyčajne začína C:\>.

Sprevádzkovanie Mavenu v Linuxe

Maven je vo všetkých obvyklých distribúciách v repositároch, takže stačí nainštalovať balíček s názvom maven.

Napríklad v Ubuntu zadáme príkaz:

$ sudo apt install maven

Takto jednoducho sme sprevádzkovali Maven v Linuxe, poďme sa teraz pozrieť, ako to isté dosiahnuť vo Windows.

Sprevádzkovanie Mavenu vo Windows

Dobrou správou je, že pokiaľ už máme nainštalované NetBeans alebo IntelliJ podľa návodu z nášho kurzu Základná konštrukcia jazyka Java, máme zároveň v počítači už aj Maven, pretože ho obe IDE obsahujú. V takom prípade postačí, keď pridáme príslušný adresár s Mavenom do systémovej premennej Path, aby sme mohli spúšťať príkaz mvn na príkazovom riadku.

V prípade NetBeans sa Maven ukrýva v adresári netbeans/java/maven/. V prípade IntelliJ vyhľadáme adresár plugins/maven/lib/maven3.

Ak by sme chceli použiť inú verziu Mavenu, môžeme si ju stiahnuť zo stránok https://maven.apache.org, kde v postrannej ponuke nájdeme možnosť Download. Stiahnutý archív potom stačí iba niekam rozbaliť.

V adresári s Mavenom sa nachádza podadresár bin/. Ten obsahuje binárny súbor mvn, ktorým sa Maven ovláda. Tento súbor musíme pridať do systémovej premennej Path. Stlačíme teda Win a začneme písať env. Windows nám ponúknu možnosť Edit environment variables for your account, tú zvolíme:

Spustenie úpravy systémových premenných vo Windows - Maven

V okne Environment Variables (v slovenskej verzii sa volá Premenné prostredie) vyberieme premennú Path a klikneme na Edit...:

Okno so systémovými premennými - Maven

V nasledujúcom dialógu klikneme na New a pomocou Browse vyberieme onen bin/ adresár:

Editácia premennej Path - Maven

Potvrdíme tlačidlom OK a máme hotovo.

Zmena systémovej premennej sa prejaví iba v novo spustenej konzole. Pokiaľ ju máme už otvorenú, tak ju musíme najprv zavrieť a znovu spustiť.

Tvorba prvého Maven projektu

Teraz, keď už máme Maven sprevádzkovaný, si vyskúšame jeho použitie. Vytvoríme si klasický Hello world projekt.

V konzole zadáme príkaz:

$ mvn archetype:generate

Objaví sa nám zoznam dostupných archetypov, ktorý môžeme tentoraz smelo ignorovať a stlačením klávesu Enter pokračujeme. Takto sa nám vyberie defaultný maven-archetype-quickstart. Ide o podobný archetyp, ako používajú NetBeans a IntelliJ, keď v nich vytvárame nový projekt s Mavenom.

Potom sa nám ponúkne zoznam dostupných verzií. Skontrolujeme, že je predvybraná tá najnovšia a opäť iba odentrujeme.

Nastavenia GroupId

Maven sa nás ďalej spýta na groupId. Záleží iba na nás, aké si zvolíme. Obvykle sa používa rovnaký spôsob pomenovávania ako v prípade balíčkov, tzv. reverzné doménové meno našej organizácie. Zadáme teda cz.itnetwork.

Voľba ArtifactId a package

Ďalšia otázka sa týka artifactId, čo je v skutočnosti názov projektu a zároveň výsledného .jar súboru bez čísla verzie. Tu zadáme hello-world.

Maven sa ďalej spýta na verziu, akú chceme nastaviť, zvolíme 1.0. V poslednom kroku zvolíme názov balíčka, v ktorom sa má vytvoriť ukážková trieda App s metódou main(). Balíček pomenujeme rovnako ako groupId, teda cz.itnetwork. Maven nám nakoniec zobrazí prehľad o tom, čo sme nastavili. Všetko skontrolujeme a odentrujeme, potom sa vytvorí náš nový projekt.

Skrátený zápis tvorby projektu

Celý tento proces sa dá zjednodušiť zadaním všetkých potrebných informácií priamo pri volaní mvn archetype:generate. Na nastavenie jednotlivých informácií použijeme prepínač -D (z anglického define) nasledovaný menom nastavovanej premennej a jej hodnotou. Napríklad náš artifactId môžeme takto nastaviť príkazom -DartifactId=hello-world.

Celý príkaz na vytvorenie nášho projektu by vyzeral nasledovne:

$ mvn archetype:generate -DarchetypeArtifactId=maven-archetype-quickstart -DarchetypeVersion=1.4 -DgroupId=cz.itnetwork -DartifactId=hello-world -Dversion=1.0 -Dpackage=cz.itnetwork

Štruktúra vytvoreného projektu

Vidíme, že sa nám vytvoril adresár hello-world/, v ktorom je takáto štruktúra súborov a adresárov:

Ukážka štruktúry súborov v čistom projekte - Maven

Táto adresárová štruktúra je nám pravdepodobne povedomá z projektov v našich lekciách základov Javy. Ide o štandardizovanú štruktúru projektu (Standard Directory Layout), ktorú Maven presadzuje.

Prínosom tejto štandardizácie je, že nepotrebujeme Mavenu hovoriť, ako máme projekt štruktúrovaný. Maven jednoducho hľadá zdrojové kódy v zložke src/main/java/, testy ukladáme do src/test/java/, obrázky a ďalšie zdroje do zložky src/main/resources/ atď. A je na nás, aby sme ich umiestnili tam, kam patrí . Ďalšou veľkou výhodou tejto jednotnej štruktúry je, že uľahčuje ďalším programátorom orientáciu v každom novom projekte, na ktorom začínajú pracovať.

Ľubovoľným textovým editorom sa môžeme pozrieť na súbor App.java. Uvidíme, že obsahuje metódu main(), ktorá vypíše do konzoly klasické Hello world.

V budúcej lekcii, Kompilácia a spustenie projektu s Mavenom z príkazového riadku , sa naučíme vykonávať základné úkony s naším projektom pomocou Mavenu. Ukážeme si, ako ho z príkazového riadka skompilovať, spustiť a vyčistiť.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do vývojového nástroja Maven
Všetky články v sekcii
Maven
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Kompilácia a spustenie projektu s Mavenom z príkazového riadku
Článok pre vás napísal Atrament
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity