IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

5. diel - Jednoduché modely v Blenderu

V minulej lekcii, Topológie a primitive objects v Blenderu , sme si ukázali základy topológie. Dnešné lekcie bude zameraná na jednoduché tvary. Napríklad na to, ako si vymodelovať hrnček na kávu (zatiaľ bez kávy), alebo jednoduchú pohár. Začneme tou pohárom, pretože nemá ucho a teda bude na modelovanie o niečo ľahšie.

Poháre

Spustíme si teda Blender a hneď v úvode sa zbavíme tej prekliatej kocky, pretože zrovna teraz budeme potrebovať valec. Mám tušenie, že sme sa o tom, ako niečo vložiť do scény, už bavili. Ovšem napriek tomu nám k tomu poslúži klávesová skratka Shift + a.

Ako pridať Mesh do scény - Blender

Vyskočí na nás ponuka ako na obrázku a my si zvolíme Mesh -> Cylinder, čo značí, že potrebujeme valec.

Čo som tak počítal na bežné pohári, má väčšinou 8 stien. Pre dnešný modelovanie by som mal návrh, že si ich skúsime urobiť 12.

Dvanástim hraný valec - Blender

Tých metrov si radšej moc nevšímajte, nie sú až také dôležité - zatiaľ. Avšak môžu nastať chvíle, kedy sa nimi budeme musieť zaoberať.

Väčšina pohárov tohto typu má skôr kónický tvar. Teda vršok je treba trochu roztiahnuť. Valec máme vybraný a skočíme do editačného módu - Tab. Teraz potrebujeme vybrať hornú plochu. To nám rýchlo umožní klávesa 3 alebo š a myšou potom pravým tlačidlom vyberieme práve to, čo potrebujeme.

Dvanástim hraný valec - Blender

Máte zvolené? Ak áno, stlačte s, čo znamená zmenu veľkosti. Pomocou myši potom zväčšíte vršok valca.

zväčšenie steny - Blender

Parametricky by to zodpovedalo asi 130% v osiach X a Y. Ak si prajete skôr oválny tvar, tak možno jednu os upraviť inak. Dúfam, že sa s týmto hranatým valcom uspokojíte :-D .

Vrátime sa do objektového módu - opäť klávesa Tab, ďalej už sa o nej zmieňovať nebudem a budem to brať ako samozrejmú vec.

Teraz potrebujeme vytvoriť ešte jeden rovnaký objekt. Dôvod sa dozviete za okamih. Túto operáciu zaistí klávesy Shift + d, odporúčam si zapamätať, pretože je to opäť často používaná kombinácia.

Radšej sa v tejto medzifázu nedotýkajte myši, aby ste si nový objekt niekam neposunuli, a hneď stlačte Enter.

Teraz máme dva úplne totožné "vojne", avšak tým novým budeme tvoriť dutinu v tom originálnom. To znamená, že musí byť o niečo menšia. Klávesa s - opäť pamätajte, mení veľkosť podľa toho, ako ťaháme myšou. Myslím, že parametricky by mohlo stačiť tak 97 alebo 95% pôvodnej veľkosti.

Dva valce v sebe - Blender

Ešte bude treba ten "vnútro" trochu vytiahnuť von v smere osi Z. Teda dôležitá klávesa g a hneď po nej z. Ak by ste použili kláves x alebo y, tak by sa smer posunu uberal po zvolenej osi.

Pamätajte, že toto platí aj pre škálovanie s a pre rotáciu r tiež.

Posunieme teda vnútorné "budúci dutinu" trochu nad pôvodný model poháre. Malo by stačiť asi 0.05 m (asi 5 cm), podľa meradiel Blenderu. Nejako ako na obrázku:

Posun budúce dutiny poháre - Blender

Teraz môže začať to správne kúzlenia. Vyberieme si tú prvotné časť pohára a pozrieme sa na modifikátory - to je to miesto úplne vpravo, ktoré má symbol maticového kľúča. Tu si vyberieme boolean

logický modifikátor - Blender

Tahle šialená funkcia nám umožní niečo logicky upraviť voči inému objektu. Nás bude zaujímať možnosť difference, teda rozdiel. A pretože potrebujeme oddeliť cylinder od cylinder.001, je potrebné zvoliť druhý objekt:

modifikátor difference - Blender

Ak máme všetko navolené, môžeme modifikátor rovno aplikovať a následne aj vybrať ten vnútorný valec a pokojne zmazať, pretože už nás nebude nijako zaujímať.

Vznikla dutina a tým je pohár v podstate hotová.

hotový model - Blender

Ovšem niečo málo by to ešte chcelo. Urobiť z nej skutočne sklo. Teda na pravom paneli si otvoríme záložku materiálov. To je taká malá zemegule dole.

nový materiál - Blender

Vyskočí na nás niečo ako na obrázku vyššie a stlačíme tlačidlo New. Následne sa ukáže čosi nezrozumiteľného, teda zatiaľ. Ovšem určite nájdeme popisok Surface a vedľa neho Principled BSDF. Keď na neho ťukneme, ukáže sa ponuka s rôznymi typmi materiálov. Zvolíme si Glass BSDF.

nový materiál - Blender

Ešte stiahneme ukazovateľ Roughness na nulu, alebo ju tam môžeme priamo zapísať.

drsnosť povrchu - Blender

Tak a pohár máme hotovú, pozri:

poháre - Blender

Hrnček

Skúsime si niečo podobné ako pohárik a myslím, že teraz už vás môžem chvíľu nechať pracovať samostatne. Opäť potrebujeme do scény jeden valec a tentoraz už by ste mali vedieť, ako na neho. Iba počet vertexov necháme na 32 a na valec aplikujeme smooth z menu object:

shade smooth - Blender

Podľa návodu k poháru sa ľahko dostanete až do tejto fázy, teda dutý valec, ktorý má dno.

základ hrnčeka - Blender

Ucho hrnčeka

Táto procedúra bude mierne pracnejšie, pretože budeme ohýbať ďalší valec do tvaru ucha. Existujú dve možnosti. Jedna z nich je vytvarovať vhodnú krivku a podľa nej deformovať mesh, alebo to vykonať ručne. Prvá metóda je síce presnejšia, ale zato zložitejšie. Druhá zase nedáva tak dokonalé výsledky, napriek tomu použijeme ručné tvarovanie.

Pridáme si do scény ešte jeden valec, ale s menším polomerom - 0.2 m by mohlo byť dostačujúce. Pohľad si prepneme na náhľad Num 1 a klávesom g si ho posunieme niekam vedľa polotovaru hrnčeka.

posun ucha - Blender

Teraz musíme budúce ucho "nakrájať" na horizontálne vrstvy - nejaké primerané množstvo, napríklad ako obvodových vertexov (32). Ako na to?

Spustíme editačný mód - Tab a myš presunieme niekam do budúceho ucha. Použijeme klávesovú skratku Ctrl + r a ukáže sa nám uprostred deliaca čiara. Dvakrát odmáčkneme ľavú myš a dole v rohu vyskočí parametre rezov:

počet rezov - Blender

Tam, kde je Number of Cuts, vložíme číslo 32 a ucho máme rozkrájané.

nakrájané ucho - Blender

Klávesom 1 zvolíme výber vertexov a klávesy z sa nám ukáže menu s voľbou zobrazenia, kde vyberieme Wireframe (drôtený model). Zrušíme označenie všetkého Alt + a. Teraz budeme ešte musieť Blender presvedčiť, že akékoľvek manipulácie s vertexy má vykonávať spojito so svojím okolím. Túto možnosť si nastavíme ako na obrázku nižšie. Len nesmieme zabudnúť kliknúť na "terčík" (musí byť modrý).

Lineárne spojené manipulácia - Blender

Teraz sa naučíme a hlavne zapamätáme niekoľko manipuláciou:

  • Pravá myš spolu s jej pohybom umožňuje štvorcový výber.
  • r vykonáva otáčania (rotácie)
  • g umožní presuny.

Ťažko by som asi popisoval tých niekoľko akcií, ktoré bude treba vykonať, tak radšej prikladám jednu animáciu. Obrázok totiž koľkokrát povie viac, ako tisíc slov:

tvarovanie ucha - Blender

Určite si hovoríte, že ten tvar je dosť čudný. Súhlasím, ale hneď to napravíme. Označíme si celé ucho a av menu vertexov si zvolíme Smooth Vertices:

Vyhladzovanie pozícií vertexov - Blender

V dialógu bani si nastavíme parametre: Smoothing = 1.0 a počet opakovaní: Repeat = 20, to by mohlo stačiť. Týmto postupom vyhladíme nepekné pozície medzi jednotlivými vrcholmi.

Vyhladzovanie pozícií vertexov parametre - Blender

Teraz zostáva už len jedno - obe časti spojiť do jedinej. Späť do objektového módu - Tab a z zvolíme zobrazenie Solid, teda plné.

Ak máme stále pohľad spredu, klávesom g a hneď po nej x, čo je akcia presunu v smere osi X, ucho prisunieme k hrnčeka a trochu ho v ňom utopíme.

Hrnček s uchom - Blender

Možno si s tým budete potrebovať trochu pohrať a ucho ešte posunúť o niečo nižšie. Ak už ste s pozíciou spokojní, pridržíte Shift a myšou si označíte aj základ hrnčeka. Nakoniec klávesa Ctrl + j oba kusy spoja do jedného.

dokončený hrnček - Blender

To bude pre dnešok stačiť. Nabudúce, Projekt Oblasť 51 - Chladiaca veža v Blenderu , sa pozrieme napríklad na vázu a nejaké ďalšie jednoduché postupy.


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 673x (146.95 kB)

 

Predchádzajúci článok
Topológie a primitive objects v Blenderu
Všetky články v sekcii
Blender
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Projekt Oblasť 51 - Chladiaca veža v Blenderu
Článok pre vás napísal Virlupus
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Autor se věnuje webovým aplikacím, skladově-účetnímu softwaru, 3D grafice, lexiální analýze a parserování. Studuje fyziku na MFF UK. Učil IT na střední škole.
Aktivity