Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

9. diel - Binárne súbory vo VB.NET

V minulej lekcii, Práca s XML súbory pomocou DOM vo VB.NET , sme si ukázali, ako vo VB.NET pracovať s XML súbory pomocou DOM.

V tejto sekcii sme si už uviedli niekoľko možností, ako uložiť dáta (prípadne rovno inštancie) do súborov. Či už sa jednalo o formát CSV alebo XML, vždy sme vo finále pracovali s textovými súbormi. Dnes si ukážeme alternatívny spôsob uloženia dát a zabavíme sa o jeho výhodách a nevýhodách.

Binárne súbory

Doteraz sme teda vždy dátové typy previedli na textový reťazec a ten uložili do textového súboru. Pri opätovnom čítaní dát sme ich museli zo stringu potom naparsovat späť na pôvodné dátový typ. Do súboru možno ale ukladať dáta aj v inej, než textovej podobe. Hovoríme o tzv. Binárnych súboroch.

Ako vieme, premenné sú uložené v operačnej pamäti počítača. Fyzicky si pamäť môžeme predstaviť ako naozaj dlhé pole, kde v každej priehradke môže byť nula alebo jednička. Jednotlivé prvky v poli sú teda bity. S tými sa väčšinou nepracuje jednotlivo, ale rovno po Osmica, tzv. Bajtoch (1 bajt = 8 bitov). Každý dátový typ z .NET zaberá v pamäti určitý počet bajtov, napr. Typ Integer zaberá 4 (celkom teda 32 núl a jednotiek). Je jedno, či je v ňom uložená hodnota 0 alebo 1.000.000, stále má v pamäti vyhradené tie svoje 4 bajty. Ak budeme chcieť premennú typu Integer uložiť do súboru, ponúka sa možnosť


 

...koniec náhľadu článku...

Prémiový článok

Prémiový článok

Na itnetwork.sk sa nachádza najväčšia a najucelenejšia slovenská databáza s výučbovými článkami, ktorej cieľom je umožniť kvalitné vzdelanie v oblasti IT úplne každému. Mesačne zobrazíme okolo milióna článkov a dostaneme desiatky ďakovných emailov, kde nás informujete, že sme vám pomohli k lepšiemu zamestnaniu alebo vzdelaniu.

Hoci sa snažíme držať väčšinu obsahu úplne zadarmo, udržiavať sieť v prevádzke a aktuálnu stojí obrovské úsilie. Preto je nejaký obsah, ako cvičenia alebo odbornejšie články, prístupný len za body. Nebojte sa, nestojí to skoro nič :)

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

V tutoriále si predstavíme binárne súbory a triedy BinaryWriter a BinaryReader. Naučíme sa zapisovať a čítať inštancie binárne v VB.NET.

Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri

Kúpiť články a funkcie postupne a po jednom 40 bodov
Kúpiť všetky aktuálne dostupné články v sekcii so všetkými funkciami za exkluzívnu cenu 34 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
Kúpou tohoto výhodného balíčku získaš prístup ku všetkým 12 článkom s kontrolou a certifikáciou a ešte naviac ušetríš 15 Kč. Ponuka je obmedzená len pre prvé články z kurzu a obsahuje exkluzívnu zľavu 15%.
34 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 100 Kč 85 Kč

Pozor, pokiaľ si kúpiš len tento článok, stratíš nárok na špeciálnu zľavu 15% na balíček všetkých článkov.

Pre prístup k článku potrebuješ 10 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
10 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 25 Kč

Kúpou článku k nemu získaš neobmedzený prístup a to nastálo. Posunieš svoje vedomosti zas kúsok dopredu a zároveň nám pomôžeš udržiavať celý projekt pri živote a pomáhať vám tak k lepšej budúcnosti.

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Body získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Dobiť body môžeš okamžite napr .:

Kartou SMS Prevodom
Kartou SMS Prevodom
Článok pre vás napísal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity (1)