Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

1. diel - Time management - Význam a benefity

V tejto lekcii sa zameriame na význam time manažmentu a prečo by sme mali zvládnuť jeho princípy, aby sme dosiahli kvalitnejší život bez nadmerného stresu.

Svet sa zrýchľuje, dnešná doba na nás kladie čoraz väčšie nároky. Plníme veľa úloh v profesnom, ale aj v osobnom živote. Porady, deadliny, plné diáre, premeškané schôdzky a čierne svedomie, že sa rodine nevenujeme tak, ako by sme mali. Niekedy sa nám môže zdať, že je toho na nás veľa. Nestíhame. Pravdou však je, že deň má 24 hodín. A to pre každého z nás.

Time management

Time management je umenie hospodáriť s časom. Znie to možno jednoducho, ale je to jedna z najdôležitejších zručností vôbec. Už dávno to nie je téma iba pre vyťažených manažérov. Či už študujeme, pracujeme, prípadne sa venujeme svojim záujmom či rodine, vždy je dobré mať svoj čas pod kontrolou. Neplytvať ním tam, kde je to zbytočné. Ak nemáme čas premýšľať o svojom čase, potom sa nepohneme zo začarovaného kruhu "nestíhania".

Na to, aby sme na poli time manažmentu uspeli, je podstatné nastaviť si správne ciele, pochopiť motiváciu a sebadisciplínu, rešpektovať vlastné fyziologické nastavenie (biorytmus) a hlavne chcieť.

Správne hospodárenie s časom. - Time management

Benefity time managementu

Ak hospodárenie s časom ovládneme a dodržíme princípy time manažmentu, odmenou nám bude pokojnejší, vyrovnaný a spokojný život. Neznamená to, že nám úloh ubudne. Budeme však vedieť plánovať svoje aktivity tak, aby nás nestresovali a začneme pracovať efektívne. Teda budeme vykazovať lepšie výsledky a súčasne nás to nebude stáť také úsilie. V takom prípade je ale zásadné uviesť všetky princípy z oblasti time manažmentu do praxe a skutočne ich využívať. Neexistuje žiadna univerzálna zázračná poučka time manažmentu. Každý k nemu môžeme pristúpiť po svojom a využiť metódy, ktoré nám budú sedieť.

Pozitíva, ktoré time management do nášho života prinesie:

 • Nakopneme svoje podnikanie (zameriame svoje úsilie na efektívne oblasti a oslobodíme sa od zbytočných činností).
 • Začneme byť výkonnejším zamestnancom, čo nám prinesie lepšie finančné ohodnotenie. V kariére sa posunieme dopredu.
 • Zvládneme lepšie svoje štúdiá a zostanú nám sily aj na brigádu.
 • Budeme mať viac času na svoje záujmy, ktorým sa skutočne chceme venovať.
 • Získame čas pre rodinu a priateľov a zlepšíme tak svoje osobné vzťahy.
 • A hlavne budeme mať priestor na svoj vlastný odpočinok. Ten je pre nás kľúčový, pretože kvalitný odpočinok generuje novú energiu potrebnú na plnenie úloh.
.<> Zvládnutý time management = spokojný život. - Time management

Motivácia

Motivácia je hnacia sila, ktorá nás ženie dopredu. Je to motor, ktorý zhmotňuje naše sny a plány v realitu. Pokiaľ motivácia nie je dostatočne silná, máme tendenciu úlohy predčasne vzdávať alebo ich nedotiahnuť do konca. Tu sa oplatí staviť na svoju intuíciu a sledovať, čo pri plnení daného cieľa pociťujeme. Pokiaľ sa do práce dokážeme plne ponoriť a baví nás, potom sme na dobrej ceste. Ak plníme úlohu iba preto, že musíme, je vhodné zamyslieť sa, či pre nás má daná oblasť skutočne zmysel. Svoj život máme vo svojich rukách a na zmenu nie je nikdy neskoro.

Aká je najčastejšia motivácia? Prekvapivo peniaze. Ďalej uznanie, pochvala, počúvanie, osobná prestíž, sebarealizácia. Jednoducho vidina odmeny, či už hmotné alebo nehmotné.

Motivácia však môže byť tiež negatívna. Ide predovšetkým o strach. Tento druh motivácie vyvoláva reakciu, ktorá nás núti konať. Príkladom buď zamestnania (strach o to, že by sme oň mohli prísť a dostať sa tak do finančnej tiesne v nás vyvoláva aktivitu).

Ako sami seba čo najlepšie motivovať?

 • Napíšme si dôvody, prečo robíme práve to či ono.
 • Nájdime obrázok, ktorý vyjadruje náš cieľ. Vystavme ho na viditeľnom mieste a majme ho stále na očiach.
 • Vizualizujme svoj vysnívaný cieľ. Napríklad hneď po prebudení alebo pred zaspaním. Ale pokojne aj počas dňa. Opakovanie je matka múdrosti.
 • Chváľme sa za svoje úspechy a sledujme pokroky. Aj cesta môže byť cieľ.
 • Ak nemôžeme svoj cieľ splniť sami, nebojme sa požiadať o pomoc ostatných.
 • Inšpirujme sa úspešnými osobnosťami (pozri citáty na konci lekcie).
Sebadisciplína

Bez sebadisciplíny a dodržiavania určitého poriadku by sme v živote neuspeli. Sebadisciplína je vzorec správania, ktorý sa môžeme naučiť opakovanou systematickou činnosťou. Tá sa pre nás po čase stane automatickou. Typický príklad je čistenie zubov. Túto zručnosť nám vštepovali rodičia už od detstva a skutočne ju celý život plníme (takřka) svedomito. A sústavne každý deň.

Sebadisciplína dokážeme lepšie praktizovať, ak zo svojho okolia odstránime pokušenia, ktoré môžu naše odhodlanie podkopávať. Príkladom buď sladkosti, ktoré by sme doma nemali mať pri držaní diéty alebo notifikácie (upozornenie pre sociálne siete, maily, messengery…), ktoré by sme mali vypnúť pri plnení náročnej pracovnej úlohy, ktorá si vyžaduje plné sústredenie.

Nesmieme však byť na seba prísni až príliš. Naložením príliš veľa povinností na svoje bedrá by sme sa mohli dostať do časového tlaku, ktorý generuje stres.

Za poctivo odvedenú prácu je tiež dôležité sa odmeniť. Odmenou by však nemal byť iba pocit z dobre vykonanej práce, ale niečo, z čoho budeme mať skutočnú radosť. A tým sa dostávame späť k vyššie spomínanej motivácii.

Efektivita

Efektivita je dosiahnutie požadovaných žiadúcich výsledkov s minimálnym výdajom energie a času. Snažme sa teda život prežiť tak, aby sme od neho získali čo najviac pri čo najmenšom úsilí. Hovorí sa, že ľudia na sklonku života ľutujú skôr veci, ktoré neurobili. Poďme ho teda zbytočne nepremárniť a nenechať si ho pretiecť medzi prstami.

S chuťou do nových výziev. - Time management

Na záver pár motivačných prísloví:

 • "Čas je len ilúzia." Albert Einstein
 • "Nie je väčšie škody nad stratený čas." Michelangelo Buonarroti
 • "Čas sú peniaze." Benjamin Franklin
 • "Väčšina ľudí stráca čas a energiu rozprávaním o problémoch, než aby ich skúsili vyriešiť." Henry Ford
 • "Ak nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nikam nevedie." Arthur C. Clarke
 • "Všetko, čo si dokážete predstaviť je skutočné." Pablo Picasso
 • "Uprostred problémov leží príležitosť." Albert Einstein
 • "Ranné vtáča ďalej doskáče."

V budúcej lekcii, Time management - Stanovenie priorít a cieľov , si vysvetlíme dôležitosť stanovenia priorít a cieľov, ktoré sú cestou k úspešnému zvládnutiu time manažmentu.


 

Všetky články v sekcii
Time management
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Time management - Stanovenie priorít a cieľov
Článok pre vás napísala Edita Karlovská
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Autorka se věnuje grafice, webdesignu, marketingu a osobnímu rozvoji.
Aktivity