IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

8. diel - Textové reťazce v Swift druhýkrát - Práca so znakmi

V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 7. lekcii Swift, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

String je od Swift 4.0 formálne pole znakov, môžeme s ním aj ako s poľom pracovať. To znamená využitie for cyklu či hromady užitočných metód na poli ako treba map(). Využiť možno tiež metódu reversed(), ktorá (ako už prezrádza názov) vráti otočený reťazec. Pole je podrobne popísané v časti o kolekciách, takže sa týmto špecialitám nebudeme venovať tu.

Najprv si vyskúšajme, že to všetko funguje. Rozcvičíme sa na jednoduchom vypísanie znaku na danej pozícii. Bohužiaľ nestačí len napísať index znaku ako číslo, ale musíme ho najprv získať metódou index(). Tá vracia špeciálny typ String.Index a cez neho sa už na znak dostaneme.

let s = "Swift"
print(s)
let index = s.index(s.startIndex, offsetBy: 2)
print(s[index])

výstup:

Swift
i

Vidíme, že môžeme ku znakom v reťazci pristupovať cez hranatú zátvorku, ako tomu je aj u pole. Sklamaním môže byť, že znaky na danej pozícii sú vo Swift read-only, nemôžeme teda napísať:

// Tento kód nebude fungovať
var s = "Swift"
let index = s.index(s.startIndex, offsetBy: 2)
s[index] = "o"
print(s)

Samozrejme to ide urobiť inak, neskôr si to ukážeme, zatiaľ sa budeme venovať iba čítanie jednotlivých znakov.

Analýza výskytu znakov vo vete

Napíšme si jednoduchý program, ktorý nám analyzuje zadanú vetu. Bude nás zaujímať počet samohlások, spoluhlások a počet nepísmenných znakov (napr. Medzera alebo !).

Daný textový reťazec si najprv v programe zadáme napevno, aby sme ho nemuseli pri každom spustení písať. Keď bude program hotový, nahradíme ho readLine(). Reťazec budeme prechádzať cyklom po jednom znaku. Rovno tu hovorím, že neapeluje na rýchlosť programu a budeme voliť názorná a jednoduché riešenia.

Najprv si pripravme kód, definujme si samohlásky a spoluhlásky. Počet ostatných znakov nemusíme počítať, bude to dĺžka reťazca mínus samohlásky a spoluhlásky. Aby sme nemuseli riešiť veľkosť písmen, celý reťazec na začiatku prevedieme na malé písmená. Pripravme si premenné, do ktorých budeme ukladať jednotlivé počty. Pretože sa jedná o zložitejší kód, nebudeme zabúdať na komentáre.

// reťazec, ktorý chceme analyzovať
var s = "Mount Everest"
print(s)
s = s.lowercased()

// inicializácia počítadiel
var pocetSamohlasek = 0
var pocetSouhlasek = 0

// definícia typov znakov
let samohlasky = "aeiouyáéěíóúůý"
let souhlasky = "bcčdďfghjklmnpqrřsštťvwxzž"

// hlavný cyklus
for znak in s {

}

Spočiatku si pripravíme reťazec a prevedieme ho na malé písmená. Počítadla vynulujeme. Na definícia znakov nám postačí obyčajný typ String. Hlavný cyklus nám prejde jednotlivé znaky v reťazci s, pričom v každej iterácii cyklu bude v premennej znak aktuálny znak.

Poďme plniť počítadla, pre jednoduchosť už nebudem opisovať zvyšok kódu a presunu sa len k cyklu:

// hlavný cyklus
for znak in s {
    if samohlasky.contains(znak) {
        pocetSamohlasek += 1
    } else if souhlasky.contains(znak) {
        pocetSouhlasek += 1
    }
}

Metódu contains() na reťazci už poznáme, ako parameter ju možno odovzdať ako podreťazec, tak priamo znak. Daný znak znak našej vety teda najprv skúsime vyhľadať v reťazci samohlasky a prípadne zvýšiť ich počítadlo. Ak v samohláskach nie je, pozrieme sa do spoluhlások a prípadne opätovne zvýšime ich počítadlo.

Teraz nám chýba už len výpis na koniec:

print("Samohlások: \(pocetSamohlasek)")
print("Spoluhlások: \(pocetSouhlasek)")
print("Nepísmenných znakov: \(s.count - (pocetSamohlasek + pocetSouhlasek))")

výsledok:

Mount Everest
Samohlások: 5
Spoluhlások: 7
Nepísmenných znakov: 1

A je to!

Ascii hodnota

Možno ste už niekedy počuli o ASCII tabuľke. Najmä v ére operačného systému MS-DOS prakticky nebola iná možnosť, ako zaznamenávať text. Jednotlivé znaky boli uložené ako čísla typu 1 bajt, teda s rozsahom hodnôt od 0 do 255. V systéme bola uložená tzv. ASCII tabuľka, ktorá mala 256 znakov a každému ASCII kódu (číselnému kódu) priradzovala jeden znak.

Asi je vám jasné, prečo tento spôsob nebol platný dodnes. Do tabuľky sa jednoducho nevošli všetky znaky všetkých národných abecied. Teraz sa používa Unicode (UTF-8) kódovanie, kde sú znaky reprezentované trochu iným spôsobom. Vo Swift máme možnosť pracovať s ASCII hodnotami jednotlivých znakov. Hlavná výhoda je v tom, že znaky sú uložené v tabuľke za sebou, podľa abecedy. Napr. na pozícii 97 nájdeme "a", na 98 "b" a podobne. Podobne je to s číslami, diakritické znaky tam budú bohužiaľ len nejako rozhádzané.

Skúsme si teraz previesť znak do jeho ASCII hodnoty a naopak podľa ASCII hodnoty daný znak vytvoriť. Kód je trochu komplikovanejšia, za okamih si ho popíšeme:

var c : Character // znak
c = "a"
// prevedieme znak na jeho ASCII hodnotu
let optionalASCIIhodnota = c.unicodeScalars.filter{$0.isASCII}.first?.value
// dostali sme Optional, ale už vieme, čo robiť
if let ASCIIhodnota = optionalASCIIhodnota {
    print("Znak \(c) sme previedli na ASCII hodnotu \(ASCIIhodnota)")
}

// Prevedieme ASCII hodnotu na znak
c = Character(UnicodeScalar(98))
print("ASCII hodnotu 98 sme previedli na znak \(c)")

Pretože zvlášť prevod znaku na jeho ASCII hodnotu vyzerá celkom desivo, tak si aspoň stručne popíšeme, čo vlastne tento riadok kódu robí:

let optionalASCIIhodnota = c.unicodeScalars.filter{$0.isASCII}.first?.value

Znaky a textové reťazce sú vo Swift reprezentované pomocou tzv. Unicode Scalars, čo je jednoducho 21bitová reprezentácie jedného znaku. To môže byť naše "a", číslice, špeciálne znaky či tiež emoji. Z vlastnosti unicodeScalars získame tieto hodnoty pre Character alebo všetky znaky daného reťazca.

filter nám umožní vybrať len ASCII znakmi, pretože Unicode Scalars obsahujú aj ďalšie špeciálne znaky. Do filtra odovzdávame $0, čo v tomto prípade zastupuje jeden Unicode Scalar. Pomocou vlastnosti isASCII sa jednoducho pýtame, či tento znak patrí do ASCII tabuľky, ktorá je obmedzenejšia než Unicode Scalars reprezentácie. Potom sa už len opýtame na prvý nájdený prvok a získame jeho hodnotu. Tá je samozrejme typu Optional, pretože nemusíme nájsť nič.

Cézarova šifra

Vytvoríme si jednoduchý program pre šifrovanie textu. Ak ste niekedy počuli o Cézarově šifre, bude to presne to, čo si tu naprogramujeme. Šifrovanie textu spočíva v posúvaní znaku v abecede o určitý, pevne stanovený počet znakov. Napríklad slovo ahoj sa s posunom textu o 1 preloží ako bipk. Posun umožníme užívateľovi vybrať. Algoritmus tu máme samozrejme opäť vysvetlený a to v článku Cézarova šifra. Program si dokonca môžete vyskúšať v praxi - Online cézarova šifra.

Vráťme sa k programovaniu a pripravme si kód. Budeme potrebovať premenné pre pôvodné text, zašifrovanú správu a pre posun. Ďalej cyklus prechádzajúce jednotlivé znaky a výpis zašifrované správy. Správu si necháme zapísanú napevno v kóde, aby sme ju nemuseli pri každom spustení programu písať. Po dokončení nahradíme obsah premennej metódou readLine(). Šifra nepočíta s diakritikou, medzier a interpunkčných znamienok. Diakritiku budeme bojkotovať a budeme predpokladať, že ju užívateľ nebude zadávať. Ideálne by sme potom mali diakritiku pred šifrovaním odstrániť, rovnako tak hocičo okrem písmen.

// inicializácia premenných
let s = "gaiusjuliuscaesar"
print("Pôvodná správa: \(s)")
var zprava : String = ""
var posun = 1

// cyklus prechádzajúce jednotlivé znaky
for c in s {

}

// výpis
print("Zašifrované správa: \(zprava)")

Teraz sa presunieme dovnútra cyklu, prevedieme znak v c na ASCII hodnotu (čiže ordinálna hodnotu), túto hodnotu zvýšime o posun a prevedieme späť na znak. Tento znak nakoniec pripojíme k výslednej správe:

// cyklus prechádzajúce jednotlivé znaky
for c in s {
    let optionalASCIIhodnota = c.unicodeScalars.filter{$0.isASCII}.first?.value
    if let ASCIIhodnota = optionalASCIIhodnota {
        let novyZnak = Character(UnicodeScalar(ASCIIhodnota + posun)!)
        zprava += [novyZnak]
    }
}

výsledok:

Pôvodná správa: gaiusjuliuscaesar
Zašifrované správa: hbjvtkvmjvtdbftbs

Môžete vidieť, že sme raz Optional rozbalili "silou", ale vieme, čo robíme:-) Prečo sú okolo novyZnak hranaté zátvorky, keď ho pridávame do našej správy? Swift nám totiž dovolí pomocou += operátora pridať do String buď ďalší String alebo pole znakov, nie však samostatný znak. Preto sme vytvorili dočasné pole o jednom znaku.

Program si vyskúšame. Výsledok vyzerá celkom dobre. Skúsme si však zadať vyššiu posun alebo napísať slovo zebra. Vidíme, že znaky môžu po "z" pretiecť do ASCII hodnôt ďalších znakov, v texte teda už nemáme len písmená, ale ďalšie škaredé znaky. Uzavrieme znaky do kruhu tak, aby posun plynulo po "z" prešiel opäť k "a" a ďalej. Postačí nám k tomu jednoduchá podmienka, ktorá od novej ASCII hodnoty odpočíta celú abecedu tak, aby sme začínali opäť na "a".

Nad cyklus vložíme novú premennú s ASCII hodnotou znaku "z":

let zASCIIhodnota = "z".unicodeScalars.filter{$0.isASCII}.first!.value

A vnútro cyklu upravíme do nasledujúcej podoby:

let optionalASCIIhodnota = c.unicodeScalars.filter{$0.isASCII}.first?.value
if let ASCIIhodnota = optionalASCIIhodnota {
    var posunutyZnak = ASCIIhodnota + posun

    if posunutyZnak > zASCIIhodnota {
        posunutyZnak -= 26
    }
    let novyZnak = Character(UnicodeScalar(posunutyZnak)!)
    zprava += [novyZnak]
}

Ak posunutyZnak presiahne ASCII hodnotu "z", znížime ho o 26 znakov (toľko znakov má anglická abeceda). Operátor -= vykoná to isté, ako keby sme napísali posunutyZnak = posunutyZnak - 26. Je to jednoduché a náš program je teraz funkčná. Všimnime si, že nikde nepoužívame priame kódy znakov, v podmienke je nami skôr získaná hodnota "z" znaku (stačí raz, nemusíme ju získavať v každej iterácii cyklu), aj keď by sme tam mohli napísať rovno 122. Je to z dôvodu, aby bol náš program plne odtienený od explicitných ASCII hodnôt a bolo lepšie viditeľné, ako funguje. Cvične si skúste urobiť dešifrovanie.

V nasledujúcom cvičení, Riešené úlohy k 8. lekcii Swift, si precvičíme nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Mal si s čímkoľvek problém? Stiahni si vzorovú aplikáciu nižšie a porovnaj ju so svojím projektom, chybu tak ľahko nájdeš.

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 26x (72.41 kB)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku Swift

 

Predchádzajúci článok
Riešené úlohy k 7. lekcii Swift
Všetky články v sekcii
Základné konštrukcie jazyka Swift
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Riešené úlohy k 8. lekcii Swift
Článok pre vás napísal Filip Němeček
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje vývoji iOS aplikací (občas macOS)
Aktivity