Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

1. diel - Vyvíjame aplikácie pre MacOS v jazyku Swift

Vitajte u prvého tutoriálu, ktorý sa zaoberá vývojom aplikácií pre systém MacOS (predtým označovaný ako OS X) pre počítače od spoločnosti Apple. Skrátka softvér, ktorý poháňa radu MacBook, iMac, Mac mini a Mac Pro. Tvoriť budeme desktopové aplikácie.

Prečo MacOS?

Čo si budeme hovoriť, oproti iOS je MacOS veľmi minoritné platformou, či tak chcete osloviť hromadu možných záujemcov o váš softvérový výtvor, nebude to najlepšia voľba. Na druhú stranu sa ale pre MacOS vytvára aplikácie pomerne komfortne. Máte k dispozícii zadarmo vývojové prostredie, najnovšiu verziu moderného jazyka Swift a aplikácie vyzerajú aj "out of the box" celkom pekne. Navyše môžete využiť skúsenosti z vývoja pre iOS.

Prečo Swift?

Dôvod pre zvolenie jazyka už som vysvetľoval v iOS kurze a asi nemá zmysel sa moc opakovať. Vašou druhou voľbou je krkolomné a staré Objective-C ... Swift je moderný, je to budúcnosť Apple platforiem a má skvelú komunitu.

Logo programovacieho jazyka Swift - Vyvíjame MacOS aplikácie vo Swift

Čo je potrebné?

  • Zariadenie so systémom MacOS
  • Xcode 10 alebo vyšší (nájdete v App Store)
  • Znalosť Swiftu na OOP úrovni
  • Chuť sa niečo nové naučiť :)

Hello Xcode

Je na čase zoznámiť sa detailnejšie s vývojovým prostredným Xcode. To ste samozrejme v predchádzajúcich tutoriáloch používali, ale pre tvorbu používateľského rozhrania MacOS aplikácií bude treba niekoľko nových častí, ktoré si predstavíme nižšie.

Rovno si Xcode zapnite, nech neodkladáme zoznámenie. Na úvodnej obrazovke vyberte voľbu Create a new Xcode project. V ďalšom vyberieme MacOS ako platformu a ďalej Cocoa App ako typ projektu. Viď obrázok nižšie. Potom už stačí len zvoliť ľubovoľný názov a umiestnenie, aby ste videli, ako bude Xcode po založení projektu vyzerať.

Vyvíjame MacOS aplikácie vo Swift

Interface Xcode som zafarbil, aby sme si ho mohli ľahko opísať.

Vývoj pre MacOS v Xcode - Vyvíjame MacOS aplikácie vo Swift
  • Fialová - Tu budete vašu aplikáciu spúšťať a vypínať. Pokiaľ máte obsiahlejší projekt, tak tu tiež vyberiete, čo spustiť.
  • Zelená - Tu nájdete súbory vášho projektu. Tie možno ľubovoľne organizovať (s výnimkou Info.plist, ktoré musia zostať v koreňovom adresári).
  • Modrá - Prepnutie editore a prispôsobenie UI. Druhé tlačidlo z prvej trojice prepne na Assistant editor. Ten sa hodí v prípade, že potrebujete mať v jednej časti editora otvorenej UI a v druhej kód. Využijeme ho predovšetkým pri prepojovaní UI komponentov s kódom. Všetko nás čaká v ďalších lekciách. Zvyšná trojica tlačidiel vám umožní ľahko skryť časti Xcode, aby ste získali viac priestoru, čo oceníte najmä na notebooku.
  • Žltá - Oblasť tzv. "Kontrolórov". Pôjde o vaše dôležité pomocníkmi pri budovaní UI. Dôležité inšpektorov sú Identity, Attributes a Size. Dostaneme sa k nim neskôr, takže len stručne. V Identity budete primárne nastavovať vaše triedy UI prvkom. Attributes je asi najčastejšie, napr. V prípade komponenty Label (textového popisku) tu nastavíte jej výšku, text samotný, farbu a tak ďalej. Size potom rieši rozmery.
  • Červená - Tlačidlo pre otvorenie knižnice komponentov. Tú môžete vidieť nižšie, slúži na "skladanie" používateľského rozhrania. Odporúčam používať vyhľadávanie:
Vyhľadávanie v Xcode component library - Vyvíjame MacOS aplikácie vo Swift

Hello Word

Ešte si ukážeme variantu na tradičné Hello World program. V predchádzajúcom kroku sme založili projekt typu Cocoa App. Pridáme si komponent Label, ktorá slúži na zobrazovanie textu a ten upravíme na "Hello World".

Celé je to veľmi jednoduché. Stačí otvoriť knižnicu objektov, nájsť Label a pretiahnuť do na naše okno.

Knižnica objektov v MacOS Xcode a Swift - Vyvíjame MacOS aplikácie vo Swift

Teraz stačí otvoriť Attributes inšpektor (musíte mať novo pridaný Label označený) a zmeniť text a trebárs aj font.

Aplikáciu môžeme spustiť a výsledok je nasledovný:

Hello world aplikácie vo Swift pre MacOS v Xcode - Vyvíjame MacOS aplikácie vo Swift

Týmto je úvodná časť u konca. Zoznámili sme sa so základmi tvorby MacOS aplikácií a podrobnejšie s Xcode. V budúcej lekcii, Návrh jednoduchej kalkulačky pre MacOS , začneme vytvárať našu prvú aplikáciu.


 

Všetky články v sekcii
Vyvíjame MacOS aplikácie vo Swift
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Návrh jednoduchej kalkulačky pre MacOS
Článok pre vás napísal Filip Němeček
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje vývoji iOS aplikací (občas macOS)
Aktivity