IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

1. diel - Úvod do programu Microsoft Word

Vítam Vás pri úplne prvej lekcie o aplikácii Microsoft Word. V tejto lekcii si ukážeme úplné základy - čo to jednoducho povedané ten Word vlastne je, ako vyzerá, na čo sa používa a prečo je dobré o ňom niečo vedieť.

Microsoft Word (niekedy skrátene MS Word, ale najčastejšie proste len Word) je textový editor. Ide vlastne o akúsi elektronickú obdobu prázdneho papiera, do ktorého môžeme vpísať text a potom ho editovať, teda upravovať podľa ľubovôle. Možností úpravy textu ponúka Word skutočne veľa, a aj so znalosťou skôr tých jednoduchších sa dá vytvoriť pomerne pekný dokument.

Základy Microsoft Word

Dokument je štandardne používaný názov pre súbor vytvorený vo Worde, teda akákoľvek stránka alebo aj viacero stránok popísaných textom. Platí, že jeden súvislý text (list, príbeh, formulár, ...) uložíme do jedného dokumentu. Ak chceme začať s písaním iného, ďalšieho textu, jednoducho si vytvoríme dokument nový.

Okrem texte je Word pripravený na vkladanie objektov, medzi ktoré patrí napríklad tabuľky, obrázky a zoznamy (to sú tie ľahšie predstaviteľné, ktoré si v kurze preberieme). Medzi komplikovanejšie objekty potom patrí napríklad rôzne citačné a referenčné prvky, vodoznaky, rovnice a ďalšie, ktoré budú predmetom nadväzujúceho kurzu pre pokročilých.

Vzhľadom k tomu, ako veľmi obľúbeným a rozšíreným nástrojom MS Word je, sa okrem vlastnoručne vytvorených dokumentov často stretávame aj s tými, ktoré vytvoril niekto iný - či už je to návrh zmluvy, ktorý obdržíme do emailu, alebo čistopis formulára, ktorý si stiahneme z webu nejakého úradu. Po otvorení týchto súborov potom prebieha práca s nimi úplne rovnako, až na drobné výnimky, ktoré si ukážeme záverom článku.

Presuňme sa teraz o kúsok ďalej a pomocou niekoľkých ilustrácií si ukážme základné prvky programu Word.

Kde, čo a ako

Vytváranie a otváranie dokumentov

Ak chceme pracovať s dokumentom vo Worde, musíme si ho nejako vytvoriť. To môžeme urobiť celkom tromi spôsobmi.

  1. Cudzie dokumenty môžeme stiahnuť z webu alebo z emailu, uložiť na nejaké miesto na disku (napríklad do priečinka "Prevzaté súbory") a následne otvoriť. Tým získame dokument a následne ho môžeme vo Worde editovať.
  2. Rovnako môžeme postupovať pri vytváraní vlastného dokumentu - najprv vytvoríme dokument a až potom otvoríme Word. Postup je nasledujúci: - Otvoríme okno zložky, kam chceme dokument vytvoriť
    • Klikneme pravým tlačidlom myši az menu vyberieme Nový - Dokument Microsoft Word
    • Dokument pomenujeme, treba Moje prvé lekcie
    • Názov potvrdíme stlačením klávesu Enter
    • Dvojklikom otvoríme súbor
Sprievodcom môžu byť nasledujúce obrázky:

Základy Microsoft Word
. <> Základy Microsoft Word

Po otvorení súboru uvidíme klasické okno programu Microsoft Word - v túto chvíľu ho nazývame prázdny dokument:

Základy Microsoft Word

Táto metóda vytvorenie nového dokumentu v programe MS Word sa ale moc často nepoužíva. Oveľa častejšie pri vytváraní nových, vlastných dokumentov postupujeme po osi: otvoriť program Word - založiť nový súbor. Program Word sa dá otvoriť z radu miest, záleží, kde ho máte pripravený. Jeho ikona sa typicky vyskytuje:

  • Na pracovnej ploche počítača
  • Na hlavnej lište (úzky pruh s programami umiestnený dole na obrazovke)
  • V ponuke Štart

Zaradenie programu sa odvíja od toho, ako konkrétne si ho nastavíme pri inštalácii, teda môže byť pokojne na všetkých týchto miestach naraz. Keďže sa Word využíva veľmi často, je šikovné mať jeho ikonu takto po ruke. Vzhľad ikony sa odvíja od verzie programu. Pre zaujímavosť nižšie vám ukážem, ako vyzerá ikona v súčasnosti najnovšia verzia - Word 365. Po dlhej dobe totiž prešla väčšie úpravou a dosť možno tak bude odlišná od tej vašej:

Základy Microsoft Word

Teraz už sa dostávame k samotnému programu. Otvoríme ho dvojitým kliknutím na spúšťacie ikonu, alebo jedným kliknutím pravým tlačidlom a voľbou Otvoriť. Ako sa môžete sami presvedčiť, program nám neponúkne rovno biele pozadie čistého listu papiera, ale niekoľko možností:

Základy Microsoft Word
  • Biely obdĺžnik Prázdny dokument umožní prejsť do nového súboru
  • Napravo od prázdneho dokumentu sú tzv. Šablóny, čo sú dokumenty s vopred definovaným formátom, ktoré nám autori ponúkajú na využitie - na našom príklade tu môžeme vidieť niekoľko životopisov. Pokiaľ na niektorú z ikon klikneme, objaví sa hotový dokument, kde zmeníme len obsah - v tomto prípade vyplníme svoje osobné údaje a pracovné skúsenosti a náš vlastný životopis je na svete.
  • Úplne vľavo sa nachádza modrý pruh, ktorý môžeme nazvať treba jednoducho Menu: Aktívny je voľba Domov, čo je práve táto počiatočná ponuka

    Voľba Nový nás rovnako ako Prázdny dokument zavedie na čistý list papiera

    Možnosť Otvoriť nám naopak ponúkne dialógové okno, v ktorom môžeme vyhľadať a otvoriť už existujúci súbor (ako alternatívu k jeho vyhľadanie v štruktúre zložiek a otvorenie dvojklikom)

  • Aktívny je voľba Domov, čo je práve táto počiatočná ponuka
  • Voľba Nový nás rovnako ako Prázdny dokument zavedie na čistý list papiera
  • Možnosť Otvoriť nám naopak ponúkne dialógové okno, v ktorom môžeme vyhľadať a otvoriť už existujúci súbor (ako alternatívu k jeho vyhľadanie v štruktúre zložiek a otvorenie dvojklikom)
  • Smerom dole sa nachádza naposledy otvorené dokumenty, čo sú súbory, ktoré sme v poslednom čase upravovali a Word si ich pamätá. Tým nám ponúka akúsi skratku alebo uľahčenie, aby sme dokumenty nemuseli zakaždým zložito vyhľadávať. Najvyššie umiestnený je súbor, ktorý sme otvorili pred najkratšou dobou a čím nižšie v zozname sa pohybujeme, tým staršie súbory nachádzame. Detailnejšie info sa potom nachádza v pravom stĺpci, kde je konkrétne uvedené, pred akou dobou sme so súborom pracovali.

Ovládacie prvky MS Word

Keďže sme si už ukázali všetky cesty na otvorenie dokumentu, je na čase si ukázať prácu s dokumentom samotným. Nasledujúci obrázok zvýrazňuje hlavné ovládacie prvky a ich vysvetlenie odhora nadol je uvedené pod ním:

Základy Microsoft Word
  • Horná lišta - uprostred ukazuje názov dokumentu, aktuálny stav uloženia, prípadne stav dokumentu, ktorý si detailnejšie popíšeme nižšie. Vľavo je malá "diskety" na uloženie súboru a vpravo tlačidlá pre minimalizáciu, prípadne zatvorenie súboru.
  • Pod hornou lištou je pás kariet - medzi tlačidlami Súbor a Pomoc sa rozkladajú hlavné funkcie aplikácie. Nižšie sú pod každou zo záložiek uvedené aj detailné možnosti (delené ešte do kategórií, v rámci nášho výstrižku to sú Schránka, Písmo, Odsek atď.). Aktívna karta je zvýraznená a podčiarknutá, v tejto chvíli je aktívna kartou karta Domov ( "domov" je trochu nešťastný preklad anglického "home", čo odkazuje na predvolené ponuku, je to vlastne súbor úplne tých základných úprav, ktoré môžete s dokumentom robiť a taky karta, ktorá je vždy aktívny po novom otvorení dokumentu).
  • V sýto oranžovom krúžku je potom zdôraznená ikona šípky smerujúce von, ktorá otvára ďalšie možnosti, a keďže platí, že nie je možné zobraziť vyčerpávajúci zoznam možných úprav na tak malej ploche, akú ponúka pás kariet, nájdete takúto sipecka prakticky kdekoľvek a po jej stlačení nasleduje vždy otvorenie dialógového okna príslušnej kategórie (napr. Bod, Číslovanie a tak ďalej) v strede obrazovky, kde konečne máme zobrazené všetky možnosti. Napríklad u Odseky získame nasledovné:
Základy Microsoft Word
  • Nižšie nasleduje samotná plocha dokumentu, ktorej hovoríme stránka - jednoducho ako v zošite, píšeme ak dlhší text, vytvára sa ďalšie a ďalšie strany, ktoré dohromady tvoria celý dokument.
  • Stavový riadok je dolná lišta, ktorá priebežné zobrazuje aktuálny stav dokumentu, ako počet strán a počet slov, jazyk kontroly pravopisu (čo nemusí byť nutne Čeština) a ponúka voľbu zobrazenia a priblíženie (vpravo dole).
  • Nakoniec posuvník, čo je zvislý nástroj vpravo na stránke, ktorý keď chytíme myšou a ťaháme hore / dole, posúvame sa po stránke, pretože nie vždy vidíme naraz celý text; rovnakú prácu zastane aj koliesko myši

Stav dokumentu

Stavom dokumentu znamená spôsob otvorenia a stav uloženie dokumentu. V zásade existujú tri možnosti:

  • Dokument je otvorený a neuložený
  • Dokument je otvorený a uložený (bude indikované na hornej lište)
  • Dokument je otvorený iba pre čítanie, čo je zvláštny druh otvorenie, ktorý sa automaticky aplikuje u dokumentov otvorených z internetu a neumožňuje robiť žiadne zmeny ani súbor uložiť, kým tieto úpravy nie sú patrične povolené.
  • Dokument je otvorený v tzv. Chránenom zobrazenie, čo je obdoba otvorenie iba na čítanie, avšak aplikovaná na uložené dokumenty a tiež je potrebné pred akoukoľvek editáciou povoliť úpravy, a to nasledujúcim spôsobom: kliknutím na kartu Súbor (prvá karta vľavo hore), voľbou Informácie a ďalej Povoliť úpravy - viď ilustračný obrázok:
Základy Microsoft Word

Po prevedení získame štandardný dokument a môžeme s ním ďalej pracovať.

To je pre dnešné, úvodné lekciu všetko. Predstavili sme si MS Word v tej nejsyrovější podobe. Budúci lekcie, Histórie Wordu, typy súborov a základné operácie , bude konkrétne pojednávať niečo málo o histórii Wordu ako takom, typoch súborov otvárateľných vo Worde a ukážeme si ešte niekoľko základných operácií, ktoré by mal poznať úplne každý.


 

Všetky články v sekcii
Základy Microsoft Word
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Histórie Wordu, typy súborov a základné operácie
Článok pre vás napísal Petr Svoboda
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Petr
Aktivity