IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

12. diel - Základné objekty v MS Word 1

Minule, Vzhľad stránky v aplikácii MS Word , sme sa bližšie venovali vzhľadu stránky. V dnešnej lekcii sa pozrieme na prácu so základnými objekty v MS Word, hlavne tabuľkami. Tie sa dajú do dokumentov vkladať a následne upravovať.

V lekcii pre pokročilých je ukázané vkladanie interaktívnych objektov MS Office. Tak ďaleko tu nedôjdeme, však ukážeme si predsa len viac typov objektov, než len dva základné.

Základné vlastnosti

Ešte než si začneme rozprávať o rôznych objektoch, preberieme všeobecné vlastnosti, ktoré takéto objekty majú a ako tieto vlastnosti upravovať.

Prácu s objektmi uľahčuje prídavná karta, ktorá sa interaktívne objavuje (a miznú) na páse kariet a ktorej názov sa skladá zo slova "Formát" a názvu objektu (Formát obrazce, Formát tabuľky a pod.). Všimnúť si ju môžete na obrázku nižšie:

Základy Microsoft Word

Teraz už prichádza rad na spomínané vlastnosti objektov.

Veľkosť

Každý objekt má dva rozmery - šírku a výšku. Dôležitý je tiež pomer týchto dvoch rozmerov. Rozmery objektu môžeme meniť dvoma základnými spôsobmi:

  • Pomocou myši: uchopíme objekt za jeden zo zvýraznených bodov as pridržaným ľavým tlačidlom meníme veľkosť. Tieto body sa nachádzajú v rohoch objektu a niekedy aj po stranách.
  • Na hornej lište: v menu Formát obrazce - Veľkosť máme možnosť nastaviť presné rozmery v cm

Obe varianty ilustruje nasledujúci obrázok:

Základy Microsoft Word

Ešte sa ale vrátime k pomeru strán. Ten niekedy chceme a niekedy nechceme zachovať (respektíve je nám jedno, či sa zmení). Meníme Ak veľkosť objektu myší, pre zachovanie pomeru strán súčasne s použitím myši musíme držať kláves Shift. Len tak zaistíme, že sa zo štvorca nestane obdĺžnik az kruhu ovál.

Ak využijeme hornú lištu, tak si všimneme zvýrazneného tlačidla vpravo dole, ktoré nás vedie k rozšírenému menu. Tu zaškrtneme / odškrtnite "Zachovať pomer strán", ako na obrázku nižšie:

Základy Microsoft Word

Pokiaľ ide o absolútnu veľkosť objektov, tak pripomínam, že stránka A429,7 x 21 cm, obrázky teda prispôsobte podľa tých rozmerov.

Šírka a výška sa meria úplne pri všetkých objektov, nezávisle od ich tvaru. U obrazcov, ako sú napríklad čiara alebo trojuholník, potom môžu hraničné body ležať mimo objekt samotný a šírka a dĺžka predstavujú maximálne rozpätie bodov k tomu obrazcami príslušných.

Pozície

Ďalej môžeme určiť pozíciu objektu na stránke. V zásade môže byť ktorýkoľvek objekt umiestnený kdekoľvek, a to opäť buď manuálne, alebo si pomôžeme preddefinovanými pozíciami. Tesne s pozíciou obrazce súvisí aj zarovnanie textu.

Pozície sa vyjadruje (zjednodušene povedané) buď vzhľadom ku stránke (okrajom stránky nezávisle na ostatných objektoch), alebo vzhľadom k textu. Pokiaľ má objekt definovanú pozíciu vzhľadom k okraju stránky, tak sa so zmenami obsahu dokumentu nepohybuje, jeho pozícia je stála. Ak je viazaný na text, tak sa so zmenami obsahu logicky posúva. Nemožno povedať, čo je lepšie, oboje má svoje pre a proti.

Pozície sa nastavuje na rovnakej karte - Formát obrazce. Vybraním niektoré z deviatich preddefinovaných pozícií sa objekt umiestni na svoje miesto, nedbá pritom okolitého textu. Toto je najpriamejší variant umiestnenia objektov. Ak máme napríklad 9 fotiek, ktoré chceme dať na jednu stránku (a zmestia sa tam vedľa seba), tak týmto spôsobom toho docielime najefektívnejšie.

Obtekanie textu

Ako presne prebieha interakcia objektu a textu určuje obtekanie (zalamovania) textu. Môžeme si ho predstaviť ako "bublinu" okolo objektu, do ktorej jednoducho za žiadnych okolností nemôže žiadny text vkročiť.

Najjednoduchší systém obtekanie je tzv. Štvorec, teda že bublina má jasne určené rozmery, napr. 1 centimeter každým smerom. Druhou používanou možnosťou je potom tesné obtekanie, teda že text sa približuje, ako to len ide. Tieto dve možnosti vidíte ilustrované na ďalšom obrázku:

Základy Microsoft Word

Celkovo rôznych možností existuje veľa a možno ich dodatočne upravovať ručným nastavením vzdialeností v rôznych smeroch. Odlišná obtekanie sa preto v odlišných okamihoch môžu správať rovnako.

Možnosť úprav opäť ponúka karta Formát obrazce. Všimnime si aj možnosti pred textom, tj. Že obrazec text ignoruje a jednoducho ho zakrýva.

Druhy objektov

Predchádzajúce výklad sa týkal vlastností objektov, ktoré nie sú pre všetkých rovnaké. Alebo lepšie povedané, i napríklad tabuľky majú svoju veľkosť a pozíciu, ale pracuje sa s nimi trochu inak. Na tabuľky sa pozrieme v tejto časti lekcie a zopakujeme si aj obrazce.

Tabuľky

Tabuľka je jednoduchá štruktúra pre prehľadné zobrazenie štruktúrovaných informácií. Každá tabuľka má riadky a stĺpce (výnimočne iba jeden riadok alebo jeden stĺpec). Prvému riadku hovoríme hlavičky, to je ten riadok, ktorý nesie miesto hodnôt názvy stĺpcov.

O vloženie tabuľky sa postará príkaz Tabuľka na karte Vložiť. Tam dostaneme na výber, ako veľkú tabuľku chceme - počet stĺpcov a riadkov navolíme buď myšou na pripravenom schéme 10x8, a ak nám nevyhovuje, zadáme ručne pod príkazom Vložiť tabuľku. Viď obrázok nižšie:

Základy Microsoft Word

Vlastnosti tabuľky upravujeme na kartách Návrh tabuľky a Rozloženie.

Návrh tabuľky sa venuje hlavne dizajnu, teda sú tu rôzne navolené grafické štýly a môžeme tu upraviť podobu čiar - hrúbku, farbu, štýl atď.

Rozloženie sa venuje štruktúre a formátovanie tabuľky. Je tu niekoľko dôležitých príkazov, ktoré by som rád zdôraznil:

  • Pridať alebo odstrániť riadky alebo stĺpce - kliknutím na danú ikonu sa pridá alebo odoberie jeden riadok, prípadne stĺpec. Ak chceme tabuľku ovplyvniť viac, treba zdvojnásobiť jej dĺžku, vyberieme ju celú a zvolíme pridať riadky - pod, čím sa rovno pridá toľko riadkov, koľko ich už existuje
  • Zlúčiť alebo rozdeliť bunky - niekedy sa stane, že v záhlaví máme dve úrovne a niektoré slovo nechceme opakovať a namiesto toho radšej zvolíme zlúčenú bunku v záhlaví, tak ako na ukážke nižšie:
Základy Microsoft Word
  • Zarovnanie - keďže bunky tabuliek typicky nadobúdajú väčších rozmerov, je dôležité správne nastavené zarovnanie, a to ako vodorovné, tak zvislé. Ak je bunka vysoká a text sa pritom krčí prilepený k spodnej hrane, niečo je zle. Ako inšpirácia, ako správne zarovnávať, môže poslúžiť aj predchádzajúci obrázok.

Na odstránenie celej tabuľky použijeme vyššie zmienenú možnosť Odstrániť.

Ďalšie možnosti úprav otvára pravé tlačidlo myši a Vlastnosti tabuľky. Tam existujú potrebné možnosti riadok a stĺpec, ktoré umožňujú nastavenie šírky a správanie stĺpcov - šírku stĺpca a výšku riadku môžeme nastavovať úplne individuálne pre každý z nich. Najmä u šírky je potom dôležitá celková šírka tabuľky - či má vyplniť celú stránku (aj keby to znamenalo veľa bieleho priestoru), alebo či má byť naopak čo najmenšie a len tesne obopínať vpísaný text.

Nakoniec spomeniem ešte tri dôležité klávesy, opäť na karte Rozloženie, nachádzajú sa najviac vpravo.

  • Prvá je Zoradiť - toto tlačidlo otvorí dialóg, ktorý umožní aj dimenzionálnemu radenie riadkov v tabuľke. Nie je to síce tak pokročilé, ako v Exceli, ale možnosti tu sú. Poslúži ale aj k jednoduchému zoradenie tabuľky podľa prvého stĺpca - napríklad podľa abecedy.
  • Možnosť Opakovať riadky záhlavia pomôže, ak má tabuľka toľko riadkov, že presahujú na viac stránok. Pretože chceme stále vedieť, čo sa pod ktorým stĺpcom skrýva, toto tlačidlo zaistí, že sa záhlavie (prvý riadok) zopakuje na každej stránke a potom až tabuľka nadväzuje ďalej.
  • Úplne nakoniec tu potom máme Konvertovať na text, čo je možnosť, ktorá vedie k odstráneniu tabuľky, ale zachovanie jej obsahu - tabuľka zmizne, ale text zostane v nejakej štruktúrovanej podobe, pravdepodobne odsadený tabulátory.

Obrazce

Pod obrazce radíme všelijaké čiary a tvary. Vkladajú sa na karte Vloženie - Obrazce. Z ponuky vyberieme príslušný obrazec a myšou určíme jeho veľkosť a (prípadne s pomocou klávesu Shift) i tvar.

Obrazce sú rôznorodé od základných geometrických tvarov cez šípky a nápisy až po vývojové diagramy. Vo "slušnejšie" dokumentoch sa bez nich budeme musieť zaobísť, pretože sa do nich príliš nehodí (alebo si naopak s obrazcami musíme veľa pohrať, aby vznikol napríklad nejaký technický nákres), v ostatných dokumentoch ich striedmemu využívania ale nič nebráni.

To je pre túto lekciu všetko. V budúcej lekcii, Základné objekty v MS Word 2 , si obrazce doprobereme a ukážeme si ešte prácu s obrázkami a textovými poľami.


 

Predchádzajúci článok
Vzhľad stránky v aplikácii MS Word
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft Word
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Základné objekty v MS Word 2
Článok pre vás napísal Petr Svoboda
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Petr
Aktivity