Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

10. diel - Hlavičky a päty v programe MS Word

V minulej lekcii, Nájsť a nahradiť v programe MS Word , sme si ukázali funkciu Nájsť a Nahradiť. V dnešnej lekcii si povieme niečo o hlavičky a päty. Hlavička a päta sú druhom pevného textu alebo automatických textových polí, ktoré sa vkladajú do úplne hornej alebo úplne spodnej časti stránky, kam už bežný text nedosiahne.

Už spomínaná automatická textové polia preberieme vo väčšom detaile a zameriame sa aj na oddiely. Tými vlastne rovno začneme, pretože ide o veľmi dôležité tému.

Oddiely dokumentu

Dokumenty sa prirodzene delí na stránky. Stránky však môžeme zoskupovať do väčších skupín, ktorým udeľujeme nejaké odlišné vlastnosti. Týmto skupinám potom hovoríme oddiely.

Nie je to ale až tak priamočiare. Oddiely sú vo Worde celkom skryté a vlastne ako samostatné menu ani neexistujú. To, s čím reálne pracujeme, sú konce oddielov, ktoré vkladáme z menu Rozloženie - Konce - Konce oddielov.

Ak chceme dokument rozdeliť na dve časti, vložíme jeden koniec oddielu. Ak chceme mať v dokumente oddiely tri, vložíme koniec oddielu dvakrát a ďalej už to poznáte. Existujú teda len a len konce oddielov, nič ako začiatok oddielu nie je. Začiatok ďalšieho oddielu bezprostredne nasleduje po konci oddielu predchádzajúceho.

Funkcie oddielov

Dôvod, prečo by sme mali dokument deliť na oddiely je, že chceme, aby sa určité časti dokumentu správali inak ako zvyšok dokumentu. Dve hlavné vlastnosti, ktoré sa týmto nechajú ovplyvniť, sú orientácia stránky (na šírku / na výšku) a hlavičky a päty.

Orientácia stránky je štandardne na výšku, teda ako keď máme pred sebou normálny papier, kedy výška je dominantný rozmer. Niekedy sa ale môže stať, že nám toto rozloženie nevyhovuje - treba ak chceme vložiť nejaký rozsiahlejšie objekt (tabuľku, obrázok), u ktorých naopak prevláda šírka. Zmeníme tak otočenie stránky a objekt sa na stránku už vojde.

Prirodzene tak ale chceme urobiť len pre pár stránok, pretože mať celý dokument na šírku by bolo trochu nevhodné. Je vhodné si rozmyslieť, či stránky s inou orientáciou vložíme až nakoniec (takže môžeme celý dokument rozdeliť len na dva oddiely), alebo ich budeme vkladať priebežne, potom ale musíme koncov oddielov vkladať viac.

Druhy koncov oddielov

Vloženie konca oddielu je zložitejšie, než by sa mohlo zdať. Rozoznávame totiž niekoľko druhov konca oddielu. Rozdiel je v tom, či dôjde k ukončeniu oddielu ihneď, alebo až niekde nižšie:

  • Ďalšia stránka. Pod touto voľbou sa skrýva najčastejšie používaná možnosť. Vloží sa koniec oddielu, ktorý je zároveň koncom stránky a nový oddiel začne ihneď na ďalšej stránke. Medzi koniec oddielu a začiatok novej stránky už nič vložiť nemožno.
  • Priebežne. Vloží koniec oddielu okamžite a ďalší text je už súčasťou nového oddielu. Toto nemá obvyklé účinky (rozdelenie záhlavie a pod.), Avšak sa dá použiť napríklad na to, že v každej časti stránky máme iný počet stĺpcov, čoho inak dosiahnuť nedá.
  • Párna a Nepárna strana. Začne nový oddiel na novej stránke podľa toho, aké je jej poradie v dokumente.

V princípe teda nejde o nič iné, než že vo vhodný okamih, tj. Ak dokument zjavne potrebuje takéto rozdelenie, vložíme koniec oddielu a pokračujeme ďalej v práci.

Koniec oddielu sa prejaví ako netlačiteľný znak nasledujúcim spôsobom:

Základy Microsoft Word

Pozor na to, že po vložení konca oddielu sa na ďalšej strane vždy vloží jeden voľný enter, ktorý je potrebné ručne vymazať, ak chceme začínať na prvom riadku. Ešte tiež upozorním, že v niektorých verziách sa variant "priebežne" nazýva "nepretržite".

Hlavičky a päty

Hlavička a päta sú textové polia, ktoré sú neoddeliteľne spätá s horným a dolným okrajom stránky nad, resp. pod ostatným textom. Existujú neustále, ale vidieť nie sú, pretože v nich bez nášho zásahu nie je vložený žiadny text.

Ich editáciu najľahšie zahájime dvojklikom v danej lokalite, ostatný text sa potom dočasne zafarbia sivo, aby bol menej výrazný, pozri nasledujúci obrázok:

Základy Microsoft Word

Ak v dokumente už existujú oddiely, vidíme zároveň aj informáciu o nich:

Základy Microsoft Word

Rozdelenie, čo presne patrí do hlavičky a čo do päty, nie je dané úplne striktne, preto predstavím skôr taká odporúčania. Dôležité je hlavne naučiť sa, aká automatická poľa celkovo vo Worde máme a ako fungujú.

V hlavičky / päty môžeme mať aj obyčajný text, ktorý tam napíšeme ručne. Ten sa často s automatickými poľami kombinuje. Ani horizontálne zarovnanie konkrétnych prvkov nie je nemenné, vedzte však, že existuje zarovnanie vľavo, v strede a vpravo, pričom niečo môže byť v každej z týchto pozícií zároveň.

Hlavička a päta majú svoje formátovanie, aby bola menej výrazná ako okolité text. Toto formátovanie nikdy nemeníme. Obsiahnutý môže byť aj obrázok, ktorý potom teoreticky môže zaberať miesto aj za skutočným textom a tento text nijako neovplyvňuje.

Obsah hlavičky a päty

Medzi základné výplň hlavičky patrí automatická poľa ako číslo stránky, počet stránok, meno autora, názov súboru a cesta k súboru. Existujú aj ďalšie možnosti - obrázok ako logo, názov firmy, kontaktné údaje, dátum vytvorenia a asi sto ďalších.

Automatická polia sú textové polia, ktorá sa vloží a nemožno do nich potom už zasahovať, upravujú sa automaticky. Predstavme si napríklad poľa počet stránok. Prirodzene nechceme počítať ručne stránky dokumentu a tak využijeme toto automatické pole, ktoré ihneď vloží správne číslo počtu stránok. Naviac samozrejme pri zmene počtu stránok sa prepočíta a ukáže aktuálnu hodnotu.

Ručne vkladaný text je vhodným doplnkom. Môžeme potom mať napríklad meno autora ako automatické poľa, ale predchádza mu text, ako napríklad na obrázku nižšie:

Základy Microsoft Word

Vkladanie automatických polí

Zameriame sa teraz viac na praktické ukážky. Začneme číslovaním stránok.

Dvojklikom Začína zápätie a cez kartu Hlavička a päta - číslo stránky - dolný okraj stránky vyvolám nasledujúcu ponuku:

Základy Microsoft Word

Z tej zvolím vložiť číslo stránky doprostred. Teraz mám na každej stránke číslo strany, počnúc 1 a končiac počtom strán. Ručne sa dá upraviť zarovnanie.

Prejdem do záhlavia a vložím vpravo svoje meno čoby autora - napíšem "Autor:" a doplním automatické pole Autor. Tá najdôležitejšia polia sa nachádzajú pod tlačidlom Informácie o dokumente. Viac možností ponúkne rozvinutiu ponuky Vlastnosť dokumentu.

Úplne najviac možností potom skrýva tlačidlo Rýchle časti - Pole. To totiž obsahuje celkový zoznam automatických polí. Nájdeme tu treba NumPages pre počet stránok, Section pre poradie oddielu, UserName pre užívateľské meno účtu, na ktorom je človek prihlásený, keď dokument upravuje, a mnohé mnohé ďalšie.

Ďalšie možnosti

Pri editácii hlavičky a päty máme aj pár ďalších možností, na ktoré treba brať ohľad. Zvýraznené sú na tomto obrázku:

Základy Microsoft Word

Najprv tlačidlo Prejsť na zápätie nás odkáže na nasledujúce pätu a potom zase hlavičky. Tlačidlo prepojiť s predchádzajúcim indikuje, či je záhlavie prepojené s tým minulým. Ak je zaškrtnuté, tak aj keď máme viac oddielov, stránky sa číslujú kontinuálne. Iba po vypnutí tohto tlačidla môžeme stránky číslovať v každom oddiele inak. To docielime kliknutím pravým tlačidlom myši na číslo stránky a voľbou Formát číslovania stránok.

Základy Microsoft Word

Tu môžeme nastaviť okrem iného štýl číslovania, zahrňovanie názvov kapitol a takisto aj nadväznosti na iné oddiely.

Často sa stretávame s nutnosťou vynechať z číslovanie strán prvej (titulnú) stranu. To docielime zaškrtnutím príslušnej voľby takisto zvýraznené na obrázku vyššie, nie je potrebné na to používať koniec oddielu hneď po prvej strane.

Ak sa stane, že prvá strana číslo síce nezobrazuje, ale na druhej strane začíname (v tomto kontexte nelogicky) číslovkou 2 (pretože 1 síce nie je zobrazená, ale existuje), nie je nič jednoduchšie, než nastaviť počítanie číslovanie stránok "od 0", pretože potom druhá stránka má požadovanú hodnotu 1.

Vkladať možno samozrejme aj obrázky (napríklad logá alebo piktogramami), potom je nevyhnutné upraviť ich veľkosť, aby nepretekala zo záhlavia.

Niekedy sa stane, že rôzne zarovnané položky hlavičky (vľavo, vpravo) nie a nie sedieť v jednom riadku a jedna z nich jednoducho "spadne" o riadok nižšie, čo nevyzerá úplne vzhľadný. To sa dá napraviť voľbou možnosti Prázdne (3 stĺpce) v menu z piateho obrázka.

Hlavička a päta je prinajmenšom kvôli možnosti číslovania stránok úplne rutinne využívanú záležitosťou. Dnes spomínaná automatická poľa sa však zďaleka nevyužívajú len v záhlaví, a tak na ne čoskoro opäť narazíme, či už tu, alebo v článkoch pre pokročilých.

Požadovanej podoby hlavičky a päty možno dosiahnuť aplikovaním dnes predvedených vedomostí so znalosťami spomínanými už skôr. Žiadne veľké prekvapenie by vás už čakať nemalo.

Nabudúce, Vzhľad stránky v aplikácii MS Word , sa pozrieme na ďalšie možnosti vzhľadu stránky, ako ohraničenie a okraje stránky.


 

Predchádzajúci článok
Nájsť a nahradiť v programe MS Word
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft Word
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Vzhľad stránky v aplikácii MS Word
Článok pre vás napísal Petr Svoboda
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Petr
Aktivity