Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

6. diel - Základy PowerPointe - Práca so snímkami

V minulej lekcii, Základy PowerPointe - Práca s textom a nastavenia , sme sa pozreli na funkcie a vychytávky pre prácu s textom. Tiež sme zabrúsili do nastavenia a ukázali sme si tu hneď niekoľko užitočných a často používaných nastaveniach.

Vitajte u nového článku k základom programu PowerPoint. Dnes si ukážeme rôzne spôsoby, ako môžeme pracovať so snímkami. V PowerPointu môžeme takmer neobmedzene sa slidy pracovať a upravovať ich. Poďme si ukázať, ako na to.

Nástroje Snímky

Najprv sa pozrieme na nástroje Snímky, nachádzajúcich sa na karte Domov. Nájdeme tu hneď niekoľko nástrojov pre prácu so slidy.

Sada nástrojov Snímky - Základy Microsoft PowerPoint

Novú snímku

Tu si môžeme vytvoriť nový snímku a vybrať si jeho rozloženie (layout) z vytvorenej predlohy. Predlohu samotnú môžeme meniť na karte Zobrazenie v Predloha snímkov, tento nástroj sme si podrobnejšie ukázali vo článku Vylepšenia vzhľade prezentácie.

Nástroj Nová snímka - Základy Microsoft PowerPoint

Ďalej tu máme možnosť Duplikovať vybrané snímky. Snímky tiež môžeme duplikovať vybraním jedného alebo viacerých snímok a stlačením klávesovej skratky Ctrl + D. Použitím tohto nástroja si môžeme ušetriť veľa času, ak máme napríklad viac podobných snímok.

  • Snímky z osnovy ... nám umožňujú nahrať pripravenú osnovu prezentácie z aplikácie Word do PowerPointu.
  • Recyklovať snímky je nástroj, pomocou ktorého môžeme nahrať (znovu použiť) fotografie z inej prezentácie. Nájdeme ho tiež blízko nástroja Nový snímok. Po vybraní sa nám zobrazí zoznam nami, v poslednej dobe otvorených / stiahnutých ..., prezentácií. V lište môžeme prehľadávať miestnej úložiska, OneDrive alebo napríklad SharePoint. Po vybraní a načítaní sa zobrazia jednotlivé snímky danej prezentácie. Stačí si teda len vybrať tie, ktoré znovu použijeme.
znovupoužitie snímok - Základy Microsoft PowerPoint

Poradie snímok je možné jednoducho meniť ich preťahovaním (drag and drop).

Rozloženie

Tu môžeme meniť rozloženie (layout) vybranej snímky / snímok.

Obnoviť

Tento nástroj nám umožňuje obnoviť predvolené nastavenia, veľkosti a formátovanie daného záberu. Vrátime ho teda do vzhľadu rozloženia.

Oddiel

Slúži na vytvorenie a rozdelenie prezentácie do sekcií / oddielov. Toto sa nám môže veľmi hodiť pre lepšiu orientáciu v prezentácii alebo pre správne použitie niektorých funkcií (náhľad snímky ...). Sekciu tiež môžeme vytvoriť u miniatúr snímok (viď. Obrázok). Stačí kliknúť na miesto / slide, v ktorom bude sekcia začínať a po stlačení pravého tlačidla myši sa nám zobrazí ponuka, kde môžeme sekciu vytvoriť.

  • Kliknutím na trojuholníček vedľa názvu sekcie môžeme sekcii zbaliť / rozbaliť. Všetky sekcie naraz zbalíme v nástroji Oddiel, v ňom tiež môžeme oddiel premenovať alebo ho odstrániť.
  • Kliknutím pravým tlačidlom na názov sekcie sa nám zobrazí menu, v ktorom môžeme oddiel aj so snímkami odobrať, odstrániť všetky oddiely alebo presunúť oddiel samotný.
zobrazenie Minipaneli - Základy Microsoft PowerPoint

Ak začínate tvoriť novú prezentáciu, skúste si najprv vytvoriť sekcie a tým rozdeliť prezentáciu do jasnej osnovy, ktoré sa môžete počas tvorby držať.

Poďme sa vrátiť k ponuke, ktorú sme si pred chvíľou ukázali. Tejto ponuke, ktorá sa nám zobrazila, sa hovorí plávajúci panel (viac o ňom v minulom článku). Nájdeme v nej veľa užitočných nástrojov, ktoré sa často používajú.

Medzi ne okrem iného v prípade tohto panelu, patrí nástroj Skryť snímku a Formát pozadia.

Skrytie snímke

Tento nástroj môžeme použiť v prípade, kedy máme záber, ktorý je v prezentácii, ale nemal by sa z nejakého dôvodu počas prezentovania zobraziť (ako náhľad snímky môže byť zobrazený aj počas prezentácie), napriek tomu ho ale chceme pre editáciu zachovať. Skrytý snímka sa nevytlačí. Snímka môžeme jednoducho odkryť pravým kliknutím a opätovným vybraním Skryť snímku v paneli.

Formát pozadia

Tento nástroj slúži na úpravu pozadia. Pozadie môžeme nastaviť súvislú, prechodovú alebo napríklad obrázkovú výplň. V prípade obrázku môžeme použiť grafické efekty alebo automatické opravy obrázka, o tých si povieme viac v ďalších článkoch. Ďalej môžeme pozadia napríklad nastaviť priehľadnosť. V dolnej časti ponuky môžeme vybrať Použiť u všetkých (použije pozadie u všetkých snímok, vhodné pre zachovanie jednotného vzhľadu), alebo Obnoviť pozadia (navráti pozadie do pôvodného stavu).

formát pozadia - Základy Microsoft PowerPoint

Návrh

Na tejto karte nájdeme nástroje pre úpravu vzhľadu prezentácie alebo napríklad rozloženie snímok.

karta Návrh - Základy Microsoft PowerPoint

Motívy

V PowerPointu sa nachádza veľa pripravených motívov, z ktorých si môžeme vybrať. Zmenou motívu môžeme zmeniť grafický vzhľad prezentácie. Možnosť vytvoriť graficky dobre vykonanú prezentáciu počas minúty vám môže ušetriť veľa času pri tvorbe bežných prezentácií.

Varianty

Po výbere motívu si ho môžeme ďalej farebne prispôsobiť v skupine Varianty. Môžeme si vyberať z rôznych paliet farieb, písiem, efektov a štýlov pozadia.

Veľkosť snímky

To, akú veľkosť náš snímka bude mať, môžeme zmeniť v Prispôsobiť pod Veľkosť záberu. V dnešnej dobe je najčastejšou 16:9, tiež sa môžete stretnúť s 4:3. V Vlastná veľkosť snímky môžeme veľkosť meniť podrobnejšie alebo treba nastaviť počiatok číslovanie snímok.

Nastavenie veľkosti snímky - Základy Microsoft PowerPoint

Zobrazenie

Na tejto karte, ako už názov napovedá, môžeme meniť zobrazenie prezentácie. Poďme si z nej časť rozobrať podrobnejšie.

karta Zobrazenie - Základy Microsoft PowerPoint

Zobrazenie prezentácií

V tejto sade nástrojov môžeme meniť zobrazenie prezentácie, východiskovým zobrazením je Normálne.

  • Radenie snímok sa hodí pre prehľadnejšie zmenu poradia snímok.
  • Zobrazenie Poznámky zobrazí daný slide ak nemu napísané poznámky, o nich si za chvíľu povieme viac.

Zobrazenie predlohy

V Predloha snímok môžeme upravovať rozloženie předlohových snímok, o použití tohto nástroja sa môžete viac dozvedieť v článku Vylepšenie vzhľadu prezentácie, v ďalších článkoch sa k nemu pravdepodobne ešte vrátime a rozvedieme.

  • Predloha podkladov a predloha poznámok využijeme prevažne pre zmenu tlače.

Zobraziť

Nástroje Pravítko, Mriežka a Vodítka z tejto skupiny použijeme napríklad pre uľahčenie pozicovanie objektov na snímke.

  • Poznámky sú dobrým pomocníkom, môžu sa nám hodiť počas samotného prezentovanie. Ak treba prezentujeme na dataprojektor, tak sa nám v takzvanom Zobrazenie prezentujúceho nami napísané poznámky zobrazujú (publiku nie), máme teda po celú dobu pred sebou osnovu, ktoré sa môžeme držať. Poznámky môžeme nájsť v Zobrazenie> Poznámky, alebo v dolnej lište. Následne už stačí kliknúť do poľa pre poznámky, do ktorého možno pridávať okrem iného napríklad aj zarážky alebo číslovaný zoznam.
zobrazenie poznámok - Základy Microsoft PowerPoint

Znovu sme sa ocitli na konci lekcie. Ukázali sme si rôzne nástroje pre efektívnejšiu prácu so snímkami. V PowerPointu je stále niečo nové, preto pokračujte s nami v objavovaní počas ďalších lekcií!

V ďalšej lekcii, Základy PowerPointu - Obrazce a ikony , si ukážeme, ako efektívne pracovať s obrazcami a ikonami. Vytvoríme si tiež vlastné obrazce a zmienime alternatívny text.


 

Predchádzajúci článok
Základy PowerPointe - Práca s textom a nastavenia
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft PowerPoint
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Základy PowerPointu - Obrazce a ikony
Článok pre vás napísal Marek Šebek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
.
Aktivity