Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

6. diel - Nielen odsek v MS Word môže mať Štýl

V minulej lekcii, Písmo a Bod v MS Word tak trochu inak , sme si ukázali medziznakové medzery a písmo. V dnešnom diele návodov na MS Word sa pozrieme na Štýly. Základné znalosti ohľadom štýlov boli zhrnuté v sekcii pre začiatočníkov, my sa tu pozrieme štýlom pod kožu trochu viac. Základným znakom pokročilej úrovne užívania štýlov je fakt, že už sa používa viac než len štýl odseku, ako napríklad štýl tabuľky.

Štýly - opakovanie

Štýly sú koncentrované nastavenie formátovania, ktorými upravujeme text a rozoznávame ich podľa ich názvu. Trebárs voľbou štýlu Nadpis 1 upravíme text na písmo Calibri Light s veľkosťou 16 bodov, tmavo modrej farby a odsadenie pred odsekom od 12 bodov.

Výhoda štýlov spočíva v tom, že akonáhle sú raz definované, môžeme ich využiť kedykoľvek a veľmi tak uľahčujú hromadou úpravu textu. Navyše väčšinou sa používa niekoľko základných štýlov (nadpisy, text) a tie sú priamo dostupné na hlavnej lište pod ponukou Domov - Štýly.

Nevystačí Ak nám automaticky definované štýly, môžeme pridať (vytvoriť) štýl vlastný. Založíme ho na už existujúcom štýle (typicky štýle Normálny) a vykonáme požadované úpravy, pomenujeme a uložíme. Takýto štýl sa tiež zobrazí na hornej lište. Môžeme si vybrať, či štýl bude dostupný len v tom konkrétnom súbore, kde bol vytvorený, alebo vo všetkých súboroch (tj. Bude uložená jeho šablóna medzi šablóny ostatných štýlov).

Typy štýlov

Vyššie som sa zámerne dopustil drobné omyly, ktorú ale bolo zložité odhaliť. Štýly sa totiž dajú nastaviť nielen pre text (odsek), ale aj pre ďalšie objekty - znak, tabuľku a zoznam.

Toto samozrejme platí, pokiaľ práve vytvárame nové vlastné štýly. Ide o ponuku typ štýlu, zdôraznené na obrázku nižšie.

Microsoft Word pre pokročilých

Celkom je v ponuke 5 typov a my si ich prejdeme jeden po druhom.

Odstavec

Prvým a najjednoduchším typom je typ Bod. Ide o nastavenie formátovania pre ucelený blok textu (čo je definícia odseky), a týka sa teda ako formátovanie písmen-slov, tak formátovanie odseku ako celku - okrajov, odsadenie atď.

Ak máme štýl založený na odseku, tak jeho aplikácii na text môžeme vykonať jednoducho tak, že klikneme kamkoľvek do odseku a vyberieme štýl, nemusíme vyberať predtým celý odsek. Táto úprava potom zmení písmo (veľkosť, farbu, medzery) aj odsek (medzery medzi riadkami, odsadenie od kraja a pod.)

Ak vyberáme Bod, máme dole v ponuke tlačidla Formát aktívne všetky možnosti. O niekoľko riadkov nižšie uvidíte, ako to vyzerá, keď všetky tieto možnosti aktívne nie sú.

Znak

Alternatívou je voľba štýlu pre Znak. Rozdiel oproti Odsekmi je v tom, že štýly pre znaky nikdy nemajú vplyv na odsek ako blok textu, len na písmená a slová. Ak teda máme štýl definovaný na základe Znaku a klikneme doprostred odseku, upraví sa rovnako len to jedno slovo, kde práve stojí kurzor.

Ak chceme upraviť viac slov naraz, celú vetu alebo snáď dokonca celý odsek, musíme tieto najprv označiť myšou a potom až až môžeme aplikovať štýl Znak.

Pri definícii nového štýlu nemáme na výber všetky možnosti formátovania, pretože tie týkajúce sa celého odseky sú neboli sprístupnené, viď nižšie:

Microsoft Word pre pokročilých

Prepojený (odsek a znak)

Toto nastavenie je kombináciou dvoch predchádzajúcich. V praxi funguje tak, že ak tento štýl aplikujeme na celý odsek (ktorý predtým označíme) alebo naopak len klikneme kamkoľvek do odseku, tak sa uplatní, ako by bol založený na Odsekmi - upraví písmo aj odsek.

Ak vopred vyberieme len písmeno, slovo alebo vetu a uplatníme štýl na ne, tak funguje ako štýl Znaku.

Ide teda o najpokročilejšie voľbu, ktorá kombinuje výhody dvoch predošlých, ale pri jej použití je treba dávať pozor trochu viac, než obvykle.

Tabuľka

Všetky tri predchádzajúce typy si boli cez isté odlišnosti vlastne celkom podobné. S Tabuľkou toto neplatí. Ide o typ štýlu, ktorý možno aplikovať iba na tabuľky, ak sú v dokumenty vložené. Rozdielov je však viac.

V prvom rade nenájdeme tento štýl medzi ostatnými na karte Domov - Štýly. Tam sú len tie skutočne spojené s písaným textom. Pre tabuľkové štýly musíme na kartu Návrh tabuľky - Štýly tabuľky - Vlastné. Tie sú prirodzene dostupné len pri existencii nejakej tej tabuľky v dokumente.

Tu si uvedomíme, že nové štýly sú umiestnené medzi tie už existujúce, ktorých je niekoľko desiatok a líšia sa hlavne farebnosťou výplne a farbou písma. Pre ilustráciu je to isté k videniu na výrezu nižšie, všimnite si spodných troch ponúk k ďalšej manipulácii so štýlmi tabuľky.

Microsoft Word pre pokročilých

Osobitnú pozornosť si zaslúži tvorba nového štýlu tabuľky. Voľba Použiť formátovanie na určuje, ktorý element tabuľky upravujeme - môžeme upraviť celú tabuľku naraz, ale tiež sa môžeme zamerať postupne na záhlavie, len nepárne riadky, len konkrétne bunky atď. Klikaním na náhľad tabuľky (interaktívne) tabuľku upraviť nedá, využívame teda tieto elementy .

Ďalej v menu Formát máme niekoľko neobvyklých možností. Vlastnosti tabuľky vedú k nastavenie zarovnanie textu a veľkosti / správanie buniek (riadkov, stĺpcov) tabuľky. Voľba Pruhy určuje, koľko riadkov / stĺpcov bude združených k sebe - potom sa upravujú naraz. Trebárs ak zoskupíme 3 riadky a potom upravujeme nepárne riadky, sú touto voľbou ovplyvnené riadky na poradie 2-4, 8-10 atď. Prvý riadok je vždy separé (ide o tzv. Záhlavie) a ďalej sú už riadky vždy spolu po 3 a medzi nimi 3 iné.

Microsoft Word pre pokročilých

Zoznam

Poslednou možnosťou je definovať si štýl zoznamu. Na rovinu hovorím, že táto cesta nie je tou najlepšou pre prácu so zoznamami, preto jej nebudem dnes moc rozvíjať, a naopak sa na nej zameriame v ďalšom článku.

Avšak, pre úplnosť. Štýl zoznamu je štýl odrážok / číslovania / viacúrovňového zoznamu, pričom úprava štýlu dosiahne ľahko len na formát odrážok, nie na formát samotných položiek v zozname.

Postup tvorby je identický ako pri tvorbe štýlu tabuľky, iba tu voľba Použiť formátovanie na odkazuje na úroveň zoznamu (máme celkom 9 úrovní).

Ďalšie možnosti

Ešte si ukážeme, čo robia niektoré z ďalších dostupných volieb pri práci so štýlmi.

Spravovať štýly

Cez rozšírenú ponuku (alebo Alt + Ctrl + Shift + S) sa dostaneme k možnosti stlačení tlačidla Spravovať štýly, zvýrazneného nižšie.

Microsoft Word pre pokročilých

Táto ponuka umožňuje správu galérie štýlov. Na karte "Upraviť" dostávame ďalšiu možnosť jednotlivé štýly upravovať, ale to môžeme aj odinakiaľ.

Voľba "Odporúčané" upravuje poradie štýlov v galérii. Môžeme tu štýly posúvať hore a dole alebo je dočasne skrývať. To funguje napríklad u nadpisov - vidíme len Nadpis 1, ak ho použijeme, odhalí sa Nadpis 2 atď. Samozrejme si môžeme rovno zobraziť treba všetky Nadpisy, ktoré existujú.

Karta "Zakázať" dokáže zakázať alebo blokovať niektoré štýly z užívania. Takéto štýly potom do opätovného sprístupnenia v dokumente nebudú k dispozícii. Zablokovať možno všetky štýly až na štýl Normálna.

Konečne voľba "Nastaviť predvolené hodnoty" umožňuje nastaviť defaultný štýl, tj. Ovplyvňujeme tu, ako bude vyzerať písmo v novom dokumente. Ak chceme mať písmo rovnú podčiarknuté alebo napríklad o veľkosti 15 bodov v každom novom dokumente, tu je to miesto.

Možnosti

V rovnakom menu vedľa správy štýlov nájdeme Možnosti. Tie sa však týkajú iba úpravy daného zoznamu - určujú poradie, v akom sú štýly prezentované a umožňuje filtráciu štýlov podľa typu.

Vidíme aj možnosť Zakázať prepojené štýly, ktorá má vplyv na typy štýlu prepojený - ak je zaškrtnuté, budú sa tieto štýly uplatňovať iba ako by boli typu odsek.

Tip na záver

Ako posledný by som rád pridal drobnú radu. Ako jednu z vecí ovplyvnených konkrétnym štýlom je možné nastaviť jazyk. Konkrétne, či sa daný text opravuje podľa češtiny, angličtiny, iného jazyka (hoci zvyšok textu môže fungovať inak), alebo či sa gramatika nehodnotí vôbec.

To môže byť výhodné napríklad keď je časť vášho textu niečo ako zdrojový kód. Okrem toho, že môžeme nastaviť špeciálny formátovania (dajme tomu kurzíva, font Courier New atď.) A nejaké pekné pozadie / ohraničenie, môžeme aj vypnúť jazykovú korektúru a tým sa vyhnúť nutnosti neustále dávať Wordu najavo, že tu naozaj nie je čo opravovať.

To docielime pri tvorbe štýlu pod voľbou Formát - Jazyk - nekontrolovať pravopis ani gramatiku. Rovnaký trik pochopiteľne funguje aj na iné veci, než zdrojové kódy.

To je pre túto lekciu všetko. V lekcii budúci, Viacúrovňové zoznamy v MS Word , si ukážeme sľúbené definovanie štýlu zoznamu.


 

Predchádzajúci článok
Písmo a Bod v MS Word tak trochu inak
Všetky články v sekcii
Microsoft Word pre pokročilých
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Viacúrovňové zoznamy v MS Word
Článok pre vás napísal Petr Svoboda
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Petr
Aktivity