IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

1. diel - Úvod do Pythonu

Vitajte u prvého dielu seriálu o programovaní v jazyku Python.

Python je vyvíjaný ako open-source, čo znamená, že si každý môže prečítať zdrojový kód. Ale aj vaše budúce programy napísané v Pythone budú voľne čitateľné (pokiaľ bude mať čitateľ zdrojový kód). Python je dynamicky interpretovaný jazyk, teda sa kód prekladá až za behu, čím sa prípadné chyby programu prejaví až pri spustení. Výhodou je, že je jazyk vďaka tomuto prístupu jednoduchšie.

Prečo začať programovať v Pythone?

Python je jazyk ideálny pre začiatočníkov. Má jednoduchú a čistú syntax - k odsadzovanie sa používa tabulátor alebo medzery. V Pythone sa pre bloky kódu nepoužívajú zátvorky. Podporuje tri programovací paradigma (spôsob ako niečo naprogramovať) - procedurálne, funkcionálne a objektovej paradigma. Z tohto dôvodu nemusíte svoje prvé programy baliť do tried, alebo importovať (spočiatku) nejaké knižnice. Navyše sú jeho jadro a náročné funkcie napísané v jazyku C, čím tento jazyk zvláda výpočty veľmi rýchlo. Má mnoho dátových typov, dokáže napríklad počítať aj s komplexnými číslami. Ako som už spomenul, chyby programu sa prejaví až pri spustení. Program totiž niečo robí než vyhodí chybu a to môže byť pre začiatočníkov veľmi motivujúce, na rozdiel od iných jazykov, kde by sa program nespustil vôbec.

Python a ostatné jazyky

Python dobre spolupracuje s ostatnými programovacie jazyky, v ktorých sa dá využiť ako skriptovací jazyk. Python má dokonca mnoho implementácií, ktoré sú však jazykovo pozadu za oficiálnym "CPythonem" a môžu tu byť drobné rozdiely v syntaxi.

Príklady implementácií:

PyPy

  • jeho rýchlejšie implementácia

IronPython

  • postavený na platforme .NET / Mono (C #)

Jython

  • jeho implementácia v Jave

Boost.Python

  • spolupráca s C ++

Inštalácia a spustenie

Python si stiahnite z domovskej stránky. Stiahnite si najnovšiu verziu 3.x, ktorú nájdete na https://www.python.org/downloads/.

Pre Windows - ak máte 32-bitový procesor, sťahujte verziu x86. Ak máte procesor 64-bitový, stiahnite si verziu x86-64. Pokiaľ to bude možné, pri inštalácii si dajte na plochu zástupcu pythonovské konzoly a editora IDLE (čo je IDE pre Python) - budete k nim mať rýchlejší prístup a nainštalujte si aj pokiaľ možno offline dokumentáciu Pythone. V konzole budeme pracovať zo začiatku, pre dlhšie programy, ktoré chcete ukladať, použite IDLE.

IDE je skratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostredie) a jednoducho povedané sa jedná o aplikáciu, v ktorej píšeme zdrojový kód a pomocou ktorej potom našu aplikáciu testujeme a ladíme.

Písanie kódu

IDLE je celé anglicky. Ideálne by sa mal písať anglicky aj kód, ale pre názornosť budem v celom seriáli a aj v niektorých ukážkových programoch používať českej identifikátory. Je na vás a vašich znalostiach angličtiny ako vaše programy budete písať. Výhodou anglického programu je samozrejme to, že ako veľmi pokročilí môžete diskutovať veľmi zložité problémy na medzinárodných fórach, kde sa vyskytujú experti na danú oblasť. Angličtina je v programovaní štandardom. Čeština samozrejme teraz pre začiatok nie je žiadny problém a na vaše programy nemá žiadny vplyv, Python totiž podporuje Unicode, avšak príkazový riadok Windows sa s Unicode moc nekamaráti.

IDLE zvýrazňuje syntax, tiež podporuje vrátenie zmien vykonaných v kóde, takže ak vám nebude program fungovať, môžete sa vrátiť späť. Ale samozrejme že vás Python upozorní na ktorom riadku, máte akú chyby, avšak anglicky. Ak ste si istí, že na tom riadku chyba nie je, pravdepodobne bude na riadku predchádzajúcom :-) .

IDLE pre Python - Základné konštrukcie jazyka Python

Python vykonáva ľahkú kompiláciu, kód je po nej ale stále dosť čitateľný. Skompilované súbory sa ukladajú od adresára __pycache__/.

Použiť môžete aj iné "robustnejší" IDE, ktoré podporujú syntax Pythone, napr. PyCharm, NetBeans alebo doplnok do Visual Studia - Python Tools for Visual Studio.

Zálohovanie a verzovanie

Okrem IDE programátor potrebuje nejaký nástroj, ktorý bude zálohovať a verzovat jeho prácu. Nemôžeme sa spoľahnúť na to, že program jednoducho budeme ukladať, pretože sme ľudia a nie stroje. Ľudia robia chyby a keď prídete o niekoľkodňové alebo dokonca niekoľkotýždňovej práci, môže to zabolieť. Je dobré naučiť sa na toto myslieť hneď od začiatku. Veľmi odporúčam program Dropbox, ktorý je extrémne jednoduchý a sám vaše súbory verzuje (teda zachováva zmeny v čase a je možné sa vrátiť ku starším verziám projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložiskom, aj keby ste si projekt omylom zmazali, prepísali, ukradli vám notebook alebo vám skolaboval pevný disk, vaše dáta zostanú v bezpečí. Dropbox tiež umožňuje zdieľať jeden projekt medzi viacerými vývojármi. Viac o Dropbox pozri tento článok, ktorý obsahuje zároveň pozvánku do Dropbox s 0,5 GB priestoru naviac.

Ako ďalšie verzovacie nástroj sa hojne používa GIT, jeho nastavenie by ale vydalo na samostatný článok a Dropbox pre naše účely bohato postačuje.

Základné matematické operácie

Vrhneme sa na konzolu Pythone, ktorá sa dá, mimochodom, použiť ako veľmi výkonná kalkulačka. Otvorte si konzolu - mali by ste vidieť niečo podobné:

Konzolová aplikácia
Python 3.4.0 (v3.4.0:04f714765c13, Mar 16 2014, 19:24:06) [MSC v.1600 32 bit (Intel)] on win32
Type "help", "copyright", "credits" or"license" for more information.
>>>

Základné matematické operácie

Predveďte si základné matematické operácie:

Sčítanie

1 + 2

Odčítanie

5 - 3

Násobenie

2*5

Delenie

12/4

Vráti desatinné číslo

Celočíselné delenie

14//3

Vráti celú časť po delení

Umocňovanie

2**3

Umocnenie - v tomto prípade 2 3

Modulo

10%3

Vráti zvyšok po delení

Skúste zadať týchto 7 príkladov konzoly, za každým zadaním stlačte Enter. Mali by ste dostať zhruba toto:

Konzolová aplikácia
Python 3.4.0 (v3.4.0:04f714765c13, Mar 16 2014, 19:24:06) [MSC v.1600 32 bit (Intel)] on win32
Type "help", "copyright", "credits" or"license" for more information.
>>> 1+2
3
>>> 5-3
2
>>> 2*5
10
>>> 12/4
3.0
>>> 14//3
4
>>> 2**3
8
>>> 10%3
1
>>>

V budúcej lekcii, Premenné, základné dátové typy a funkcie , si vyrobíme naše prvé programy. Naučíme sa premenné, ukážeme si, ako sa načíta vstup do programu, ako sa vypisuje do konzoly a naučíme sa pár dátových typov. :-)


 

Všetky články v sekcii
Základné konštrukcie jazyka Python
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Premenné, základné dátové typy a funkcie
Článok pre vás napísal gcx11
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
91 hlasov
(^_^)
Aktivity