Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

13. diel - Práca so ZIP archívmi v Pythone - Vytvorenie, zápis a metadáta Nové

V minulej lekcii, Práca so zložkami v Pythone , sme si ukázali základnú prácu so zložkami v Pythone. Tiež sme si ukázali, ako vytvoriť dočasnú zložku.

V tomto tutoriále práce so súbormi v Pythone preberieme prácu so ZIP archívmi. Naučíme sa vytvárať a pridávať súbory do archívu, a tiež si ukážeme, ako získať metadáta jednotlivých súborov v archíve.

Archivácia pomocou ZIP

Archivovanie sa všeobecne používa na združenie dát, ktoré chceme držať pohromade. Môžeme tiež využiť schopnosť archivačných programov dáta komprimovať a prípadne ich aj poistiť heslom. Prakticky teda archivácia znamená spojenie niekoľkých súborov do jedného spoločného archívu. V súčasnosti sa pre archiváciu veľmi často využíva formát ZIP. Ako príklad nám môžu poslúžiť dokumenty MS-Office. Typický súbor programu MS Excel s príponou .xlsx nie je nič iné, než skrytý .zip archív. Skúsme si zmeniť príponu ľubovoľného .xlsx súboru na .zip. Keď ho potom otvoríme, namiesto tabuľky dostaneme archív s niekoľkými súbormi.

Archivácia v Pythone

Pre prácu so ZIP súbormi v Pythone sa používa štandardný modul zipfile. Tento modul nám umožní vykonávať základné operácie, ktoré budeme pri práci s archívmi potrebovať. V module zipfile sa nachádza trieda ZipFile. Je to v podstate obdoba metódy open(), iba určená pre archívy ZIP. Pre ďalší postup si stiahneme modelový archív, ktorý je v prílohe tejto lekcie. Po stiahnutí ho extrahujeme do svojho pracovného adresára.


 

...koniec náhľadu článku...
Pokračuj ďalej

Vedomosti v hodnote stoviek tisíc získaš za pár korún

Minul si až sem a to je super! Veríme, že ti prvé lekcie ukázali niečo nového a užitočného.
Chceš v kurze pokračovať? Prejdi do prémiové sekcie.

Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri

Kúpiť všetky aktuálne dostupné lekcie s funkciou odovzdávanie úloh a certifikátom za exkluzívnu cenu 60 kreditov
Aktuálny stav konta 0 kreditov
Kúpou tohoto výhodného balíčku získaš prístup ku všetkým 18 lekciím s kontrolou a certifikáciou a ešte naviac ušetríš 241 Kč. Ponuka je časovo obmedzená a platí pro všetky lekcie v kurze. Nakúp teraz a získaj limitovanou 80% zľavu.

Pred kúpou tohto článku je potrebné kúpiť predchádzajúci diel

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Čo od nás v ďalších lekciách dostaneš?
  • Neobmedzený a trvalý prístup k jednotlivým lekciím.
  • Kvalitné znalosti v oblasti IT.
  • Zručnosti, ktoré ti pomôžu získať vysnívanú a dobre platenú prácu.

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

V tomto tutoriále práce so súbormi v Pythone sa zameriame na ZIP archívy. Ukážeme si ich vytváranie, pridávanie nových súborov a získavanie metadát.

Kredity získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Článok pre vás napísal Jakub Jakubec
Avatar
Aktivity