IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

13. diel - Študent IT na strednej - Maturita a konečný pohľad na štúdium

Tak je to za mnou. 4 roky štúdia na strednej škole. Pre niekoho to je utrpenie, pre niekoho dokonca radosť. A pre mňa? Oboje. Záležalo na tom aký bol mesiac, deň alebo dokonca zrovna aká hodina. Za tie 4 roky sa z bandy spolužiakov sa stane partia priateľov. Za tie 4 roky som dostal niekoľko výziev a s každou výzvou som sa nejako vysporiadal. Či už pozitívne, tak niekedy aj negatívne. A za tie 4 roky som pochopil jednu vec. Vedel som ju už na začiatku, ale akurát som sa v nej utvrdil. V škole neočakávajte vodopád vedomostí. Nechodíte do tej školy tie vedomosti vstrebávať. Sedením v lavici a pozeranie pred seba sa to do vás nedostane. Musíte pre to niečo urobiť. Musíte sa zaujímať, hľadať a hlavne komunikovať. Tým, čo je stredná škola len pred nimi, želám, aby našli minimálne jedného učiteľa, ktorý si tam nechodí len pre výplatu a keď u vás uvidí, že máte záujem alebo dokonca talent, nenechá to len tak a pomôže vám ho rozvinúť.

Maturita

V tomto článku chcem rozobrať to posledné. Maturita. Papier, ktorý hovorí, že sa do vás aspoň niečo dostalo za tie 4 roky. Každoročné diskutovaná téma, ako sú maturanti neschopní, že nevie základné veci atď atď. Čo teda ja a tento strašiak? Je to fraška, ako väčšina hovorí? Alebo sa ju máme báť? Áno, maturita je jednoduchá, ale mali by sme z nej mať rešpekt. Jakto? Je to prosté. Je to vaša prvá skúška, pri ktorej už naozaj o niečo ide. Možno niektorí z vás predtým robili autoškolu, rovnako tak i ja, ale tu máte nespočetné množstvo pokusov ako sa niektorí ľudia v mojom okolí presvedčili, a robili skúšku treba 8 krát. A bez vodičáku sa v živote zaobídete. A prinajhoršom si ju urobíte zas. Lenže u maturity máte "len" 3 pokusy. Možno sa pýtate prečo je to len v úvodzovkách. Pretože podľa mňa na tie 3 pokusy to dá väčšina. A ak to nedáte hneď na prvý a nehodláte ďalej pokračovať na vysokú školu, nemusíte sa báť, že v septembri ju nedáte. Niektoré školy dokonca umožňujú prijať vás predčasne s tým, že im maturitné vysvedčenie dodáte hneď ako to dáte na ten druhý pokus. Síce sa tak ochudobníte o zaslúžené prázdniny, ale bohužiaľ štatistika je krutá, a nikdy to nedá 100% ľudí. A ak ste ju nedali na všetky 3 pokusy, tak nerád to hovorím, ale k maturite ste sa ani nemali dostať.

Verím, že hlavne tie, ktoré maturita ešte len čaká, zaujíma, ako to prebieha a čo všetko prináša. Samozrejme nemôžem povedať ako vyzerá všade (síce to má vyzerať všade rovnako, ale sme len ľudí a každý učiteľ predsa len skúša trochu inak), ale môžem vám len povedať ako vyzerala tá moja. Určite už viete, že maturita sa delí na dve časti:

  • školské
  • štátne (ak to medzitým nejako zas nezmenili, k tomu sa ešte dostanem).

Tá štátna je všade rovnaká v celej republike. Školský si každá škola rieši inak. Ale aby sme vyriešili najskôr tú maturitu samotnú, musíme sa vrátiť o celý rok späť.

Začiatok štvrtého ročníka, všetci sme happy

Tak je zas prvého septembra a vy ste to úspešne dotiahli do toho štvrtého ročníka. Váš triedny učiteľ / ka vám gratuluje a upozorňuje na veci ohľadom maturity. Vy počúvate jedným uchom, pretože máte stále prázdniny a maturita je ďaleko. Výučba prebieha absolútne normálne, žiadny známky toho, že by sa mal blížiť koniec. Sem tam začujete nejakú informáciu o maturite, ale za týždeň už neviete čo to bolo. O prestávkach občas chytíte nostalgickú chvíľku a uvedomíte si, že toto je naposledy. Doma aj učitelia do vás furt hustí nech sa pripravujete, lenže oni nechápu, že ten seriál čo novo vyšiel sa sám nezhlédne. Avšak už vo vás trochu začína hlodať tá príprava, tak sa pozriete na zoznam otázok, urobíte si krásny nový dokumenty s nadpisom otázky a 4 odkazy na wiki. Čo je samozrejme pre začiatok dosť a máte zas na mesiac pokoj.

Jedna polovica kratšie ako druhá

Ak ste čakali so všetkým na druhý polrok, mám pre vás zlú správu. Druhý polrok je krátky. Dosť krátky. A ak ste na to doteraz kašľal, tak to budete doháňať veľmi zle. Metódy učenia vám samozrejme nemôžem povedať. Každý to robí inak. Niekto preferuje mať to na papieri, iní to majú na mobile, iní dokonca ako audio. To čo vyhovuje vám už musíte vedieť. Týždeň od týždňa sa to blíži, a vy začínate byť čím ďalej tým viac nervózny. Posledný týždeň sa potíte, málo spíte, zmätkom, modlíte sa k všetkým bohom. Dobiehate poslednej resty a už si zisťujete ako to je s termínmi v septembri.

Svaťák: to sa mám modliť k všetkým svätým?

Ak ste nikdy nepočuli o svaťáku, je to týždeň voľna pred maturitou, kedy nechodíte do školy a je to taká vaša posledná šanca si uvedomiť, že ide do tuhého. Ak ste doteraz čakali, tak ste čakali na porážku. Svaťák slúži na tri veci. Buď na dopilování vedomostí a uistenie sa, spanikáreniu, že nič neviete a alebo predčasné bujaré oslavy s priateľmi. Za ma odporúčam tú prvú možnosť. A potom nasleduje deň D. Alebo skôr deň M? Ráno vstanete, nevyspatí a nervózny. Máte pocit, že idete na vlastný pohreb. Nahodíte oblek, ktorý aspon ma dodal odvahu. Dopravíte sa ku škole. Tu vidíte bledé tváre ostatných spolužiakov a všetci si hovoríte, ako zlý to je. Niektorí zmätkom, fajčiari idú jednu cigaretu za druhou. Ja bol v pokoji, snažil sa byť pozitívne naladený a tak držať sa nad vodou. A teraz záleží či máte písomnú alebo ústnu skúšku, popr. nejakú praktickú. Najskôr rozoberiem školské časť, pretože je zaujímavejšie a potom štátne. Tej sa nevyhnete bohužiaľ nikto.

Skúška z IT: je libo štruktúra OS, tlačiarne alebo bezpečnosť dát?

Moja školská skúška z maturity (opäť opakujem, na každej škole je úplne iná) sa skladala z 3 častí:

  • praktická časť (krátkodobá / dlhodobá)
  • ústna skúška z "HW" (rôzne súčiastky, periférie, sieťové modely a prvky, štruktúry OS, BIOS / UEFI, Multitasking, ...)
  • ústna skúška z "SW" (všelijaké databázy, SQL, rôzne jazyky, algoritmy, história, neurónové siete, ...)

Praktická časť, aneb ukáž že vieš niečo vytvoriť!

Pre mňa najväčší zábavou bola praktická časť, pretože som naozaj niečo tvoril. Mali sme na výber z dvoch možností: krátkodobá a dlhodobá. Učitelia sa dlhodobé báli, snažili sa nám vyhovoriť a varovali nás, že majú zlé skúsenosti s tým, že sa na to väčšina vykašle a potom posledný týždeň niečo splácají. Krátkodobá fungovala takto: ráno prídete, vytiahnete si úlohu z akéhokoľvek okruhu a máte za 6 hodín ukázať, že niečo zvládate. Malo to tú výhodu, že ste nemuseli vedieť niečo do hĺbky a stačilo len od všetkého trochu, ale to bol zároveň ten problém. Vedieť od všetkého trochu. V našom prípade to znamenalo vedieť programovať v PHP, Pythone, C, C #, grafiku, zvuk, modelovanie, objektové databázy, MS Access, MS Project, ... A takto ten zoznam pokračoval ďalej a ďalej. Pochopiteľne sa niektoré technológie opakovali (napríklad 3 témy na PHP atď.), Ale ja som človek, ktorý nemá vôbec cit na grafiku, modelovanie a iné "kreatívne" činnosti. A preto som zvolil dlhodobú verzii.

Dlhodobá praktická skúška bola oveľa obsiahlejší. Mali ste si vybrať tému, nájsť si vedúceho, vymyslieť zadanie (ak vám nikto vaše zadanie neschválil, bol zoznam náhradných vymyslených od učiteľov), kompletne vytvoriť onen projekt, zdokumentovať ho, vytvoriť plagát na prezentáciu projektu a následne vašu prácu odprezentovať komisii. Znie to desivo? Rozhodne to nie je pre leňochov. Ako nás varovali, práce tam bolo naozaj dosť, a času na to bolo síce tiež dosť, ale taky za to ten výsledok musel stáť. A musím nás tak trochu pochváliť, že naša trieda prekonala všetky očakávania. Až na pár výnimiek všetky projekty boli skvelé. Od webových prác, cez vymodelované vesmírne lode, až po vlastné 16-bitové procesory s vlastným assembler. Avšak ako učitelia hlásali o projektoch zplácaných na poslednú chvíľu, keď som videl niektoré práce, pochopil som čo tým mysleli. Napríklad téma "vymodelovanie robotického vysávača a zakomponovanie ho do videa" sa objavilo v dvoch prácach. V prvej boli nádherné efekty chytrého domu, kde boli holografy, šikovný vysávač prechádzajúce chodbou atď. A v druhej práci? Screenshot robotického vysávača plácnutí cez natočené video vrstva na vrstvu, práce tak na 10 minút vr. natočenia videa a pauzy na kávu. Úprimne som si myslel, že to je vtip. Bohužiaľ nie. Skúste hádať ako taká práca dopadla. Takže to je niečo, čomu sa vyvarovať.

Ak aj vaša škola má nejaké takéto dlhodobé projekty ako maturitu, odporúčam si zavčas vymyslieť projekt, ísť za nejakým učiteľom v ktorom máte dôveru a vidíte jeho aktívne zapojenie do štúdia a často konzultujte. Nech výsledok nedopadne ako obrázok cez video ...

Dlhodobá maturitné práce má mnoho podôb - Študent IT na strednej škole

Dlhodobá maturitné práce má mnoho podôb

Ústna časť: dokážeš si obhájiť svoje vedomosti?

A čo ty školské ústnej skúšky? Viac menej to isté ako ostatné ústnej skúšky počas maturít. Prídete, vytiahnete si číslo, buď ako sa potešíte alebo to tam s vami švihne. Máte určitý čas na "potítka" (áno, tak tomu sa naozaj hovorí. Musím ale uznať, že názov to je naozaj vystihujúce), tam zo seba vypotíte vaše znalosti na papier a potom idete na porážku. No a buď to vyjde alebo nie. Kým hovoríte, nechajú vás hovoriť, preto odporúčam hovoriť pokojným plynulým tempom. Ak to zo seba všetko vysypete behom chvíle ako Tatra piesok, začne tá horšia časť: otázky. Takže hovorte kým máte o čom. Ale nie hlúposti. Pokiaľ máte otázku tlačiarne, nerozprávajte o sitových prvkoch. Povedzte, že tlačiareň môžeme pripojiť sieťovo, aké káble k tomu používame, aké to má výhody, nevýhody, kde sa to používa, .. Tým komisii ukážete, že máte celkový pohľad na vec, máte povedomie o využití a prečo by ste to vo firme nasadil a alebo prečo práve nie. Prípadne alternatívy. Nemusíte si pamätať úplne všetky rýchlosti, frekvencie a iné číselné údaje. Je ale rozhodne dobré vedieť aký je približný rozdiel rýchlostí medzi pripojením cez PATA (IDE) a SATA. Ak to sú desiatky MB alebo stovky Gb (odporúčam si dávať obzvlášť veľký pozor medzi bity a bajty.) A aká je aktuálna verzia.

Čo sa týka skladby otázok, opäť každá škola to má inak. Je možné že vaša škola bude viac zameraná aj na elektro, tak budete mať priamo zoznam otázok na elektro atď. Ale počítajte viac menej s otázkami za celé 4 roky. Ak nie ste ešte v maturitnom ročníku, určite uvidíte zoznam niekde na internete, v záložke maturity alebo na nástenke.

Štátna maturita

Ako som hovoril, štátnej maturite sa nevyhnete. Avšak nie je sa čoho báť. Podľa mňa je jednoduchá. Moje zloženie bolo takéto:

  • Slovenský jazyk didaktický test

    slohová práca

    ústna skúška z literatúry

  • didaktický test
  • slohová práca
  • ústna skúška z literatúry
  • anglický jazyk slohové práce kratšie neformálne text (väčšinou list kamarátovi)

    dlhšia formálne text (správa, reportáž, žiadosť o prácu, ...)

  • slohové práce kratšie neformálne text (väčšinou list kamarátovi)

    dlhšia formálne text (správa, reportáž, žiadosť o prácu, ...)

  • kratšie neformálne text (väčšinou list kamarátovi)
  • dlhšia formálne text (správa, reportáž, žiadosť o prácu, ...)

Je možné, že za vás to bude už iné, pravdepodobne tam už možno budete mať aj matematiku, o ktorej diskutovali celé tie roky už za mňa. A to je to čo by som chcel trochu rozobrať.

Nepriateľ, ktorého nepoznáte

Problém maturít je, že sa neustále mení. A hlavne, že sa mení tie aktuálne. Takže vy nastúpite na strednú školu, váš priebeh štúdia by vás mal pripraviť na túto skúšku a 2 mesiace predtým vám ju nejako zmení. Ako sa na to máte pripraviť vy, ale hlavne vyučujúci, ktorí vás na to majú pripraviť? To je vec, ktorá je podľa mňa veľmi zle. Ak chcete zmenu v maturite, urobte je pre nasledujúce prvák. Aby už v prvom ročníku vedeli vyučujúci na čo je pripraviť. Poďme sa ale najskôr vrátiť o rok späť, na začiatok štvrtého ročníka. Pretože tam, už to všetko začína.

Priebeh písomnej skúšky

Až sa priblíži ona hodina, idete do učebne. Tam príde niekto z učiteľov kto bol zvolený (pochopiteľne ten čo to neučí, aby vám nemohol radiť) a potom začne "papagájovania" textu od Cermatu. Učiteľ dostane papier, ktorý musí prečítať. Stále sa tam vlastne opakuje ako test vyplniť, že nemáte podvádzať atď. Potom si vás bude po jednom volať k sebe, ak vás učiteľ neučil, tak sa občiankou preukážete, že ste to vy, podpíšete sa tam a dostanete test. A potom už je to ako klasická písomka. Otvorte a píšte. Dobrou správou je, že môžete predčasne ukončiť test. U didaktického testu z ČJ sa u nás dokonca stalo, že všetci skončili pred časovým limitom. Nič, čo by vás nejako mohlo prekvapiť.

Priebeh ústnej skúšky

Štátne ústna skúška je buď z cudzieho jazyka a alebo z literatúry. Cudzí jazyk je jednoduchý, proste tam sú nejaké časti, hovoríte s učiteľom, popisujete obrázky, hovoríte o nejakom téme, potom robíte nejaký rozhovor. Nič zvláštneho, čo by som mohol vyzdvihnúť. Maximálne ako rada, ak nebudete na potítko úplne zaneprázdnení, počúvajte trochu skúšku toho pred vami. Zistíte trochu tú štruktúru.

Skúška z literatúry je podľa môjho názoru, aspoň pre nás technické ľudí, horšie. Naučiť sa nejaké knižky, literárne smery atď. Nie je niečo, čo by nás asi bavilo. A musím vám povedať jednu vec, ktorá dosť ľudí prekvapila. Skúška z knižky sa neskladá z väčšiny opísaním deja, tomu venujete pár minút. Potom riešite ten literárny smer, literárny obdobie, žáner, informácie o autorovi, ďalšie jeho diela, ďalší autori tej doby, pokiaľ to bola lokálna skupina, tak kde sa nachádzali atď. Upokojím vás ale s tým, že skúška z tej knihy je "len "10 minút (aj tak vám to bude pripadať večnosť) a ďalších 5 minút je tzv. neumělecký text. Tu sa môže schovať čokoľvek. Od článku v novinách cez svadobné oznámenia, až po jedálny lístok. Vašou úlohou je nájsť spojitosť tohto textu s knihou (občas sa ale stane, že tam jednoducho nie je) a opäť rozbor. Komu to je určené, aký bol použitý jazyk, ... Za mňa osobne najhoršie skúška.

Celkový pohľad na vec

Suma sumárum, aká bola maturita? Tento článok píšem s odstupom celý jeden rok, aby som mal čas si nechať myšlienky uležať as odstupom času musím povedať, že bola super. Pochopiteľne na začiatku máte strach, nervy, obavy ... a oprávnené. Neviete, do čoho idete, je to ako prvé rande, ešte len sa oťukávajú. Problém je, že tu sa oťukávajú nožom na tenké rímse, na ktoré sa respawn len 2x. Ovšem je to jednoduchšie ako si možno myslíte. Učitelia sa vám občas pokúsi poradiť. Mimochodom, zvláštne je, čo som vypozoroval a nie som jediný, tak učitelia, čo boli celý rok milí, zrazu neradí a tí, čo nepatrili medzi tie obľúbené, sa snaží pomôcť a poradiť. Rovnaký poznatok som počul z viacerých škôl. Maturite sa prezýva "skúška dospelosti" a ja s týmto názvom súhlasím. Ústna skúška vám môže pripomínať pracovný pohovor, praktická skúška testuje vaše profesijné zdatnosti. Budete sa klopať takým spôsobom, že sotva dôjdete na potítko. Ale akonáhle to všetko odriekate, spadne to z vás a vy si zrazu poviete, že to bolo príliš kriku pre nič. A to je presne ten zlom, kedy z toho kedy ste hovorili, ako maturita je ťažká, otočíte, že bola jednoduchá. V živote vás stretne ešte mnoho ďalších skúšok. Maturita je vlastne taká skúška toho, ako si viete poradiť so skúškami.

Najviac ma zarazilo to prázdno po úspešnej maturite. Zrazu žiadne nervy, sloboda. Už nikdy do tej školy nebudete musieť (okrem vyzdvihnutia vysvedčenia) a už nikdy sa nebudete musieť učiť, delá úlohy, ... nič. Zrazu je ten gigantický balvan, ktorý posledný mesiac bol o dosť zväčšený maturitou, preč. A vy neviete čo by. Poriadne zapaříte, potom si možno budete týždeň váľať šunky u hier, ale čo potom? Nemusíte nikam vstávať, nikam chodiť. Pochopiteľne je možné, že vaše IT zapálenia nepozná hranice a už možno niekde pracujete. Ale pre veľkú časť z vás, bude pred vami rázcestí: VŠ, práca alebo odcestovať. Alebo sa kopať do zadku, čo neodporúčam. To akou cestou sa rozhodnete je teraz na vás.

Moje rady na záver

  • Učiť sa, učiť sa, učiť sa - klišé, ale pravdivé. Ak nemáte fotografickú pamäť, tak sa to tam samo nenaleje.
  • Spolupracujte s ostatnými - otázok je dosť, času málo. S priateľmi zdieľajte v nejakom cloudovom úložisku ako napr. Google Disk vypracované otázky. Každý budete môcť povedať ostatným svoje vedomosti.
  • Dobre sa vyspite - neviem ako vy, ale keď ma čaká veľký deň, tak mám slabé spanie. Rozospatý im tam excelentný výkon nepredvediete.
  • Hovorte pomaly, ale plynule - ústna skúška sa predčasne ukončuje veľmi zriedka, a rozhodne nie o 10 minút. Prísť tam a vysypať tam svoje znalosti z rukáva a zložiť sa tam spokojnosťou ako ste všetko povedali rozhodne nie je správna taktika. Hovorte kľudným tempom. Od všeobecných po konkrétne veci. Uvádzajte príklady. Ich výhody, nevýhody, alternatívy. Trochu Zabehnite aj do ostatných veciach, aby videli, že máte celkový pohľad. Ak viete nejakú horúcu technologickú novinku, povedzte jej. Zistí tým, že o veci máte naozajstný záujem a že im len nepapouškujete učebnicu s wikinou.
  • Skúšajte si nanečisto - na webe http://www.novamaturita.cz/ nájdete všetky didaktické testy z vlaňajších rokov vr. odpovedí. Skúšajte si ich, potom vás ten váš neprekvapí.
  • Nevzdávajte to po prvom neúspechu - ak ste nedali prvú skúšku, skúste to hneď nevzdať. To, že ste nedali prvý, neznamená, že nemôžete dať druhú. Využite vašu šancu, nech potom v septembri máte minimum druhých pokusov.
  • Poriadne to zapite - každý úspech sa má sláviť! A keď nie úspech, tak neúspech. Usporiadajte poriadnu párty, pozvite aj učiteľa ako poďakovanie za tie 4 roky. Nech už boli akékoľvek. Ani oni to nemali s vami jednoduché.

A čo vy? Aké sú vaše skúsenosti? Budem rád, ak do komentárov napíšete vlastné pocity z maturít alebo celkovo strednej. Najvyššie uveďte aj o akú strednú ide a aký maturitný ročník (každý rok sa predsa len štúdia mení :) ) Ak chcete, ale môžete samozrejme aj "anonymne". A ak máte k tejto téme povedať viac, kľudne napíšte tiež článok!


 

Predchádzajúci článok
Študent IT na strednej - Chybami sa človek učý
Všetky články v sekcii
Študent IT na strednej škole
Článok pre vás napísal Snorlax
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Studuji jednu nejmenovanou pražskou střední školu - obor IT a rozhodl jsem se vám sdělit co to obnáší. Mladí se mohou rozhodnout zda je to dobrá cesta a ti co to už mají za sebou si mohou zavzpomínat popř. zjistit co se změnilo
Aktivity