5. diel - Konflikty pluginov, šablón, WordPress a ako ich riešiť
V minulej lekcii, Pluginy zadarmo, platené a na mieru , sme sa venovali pluginom. Dnes sa zameriame predovšetkým na konflikty. WordPress je CMS, ktorá je pomerne robustný a má mnoho funkcií. K tomu doplňte tisíce šablón, desaťtisíce pluginov a máte tak rozsiahly systém, ktorý na trhu v tejto chvíli nemá konkurenciu.
Ide o veľkú výhodu, avšak zároveň to prináša aj úskalia. Zásadné sú totiž práve konflikty a napojenie rôznych pluginov a šablón.
Niektorí použijú rovnaké názvy funkcií, či už sa jedná o PHP alebo JavaScript, inde sú rovnaké CSS názvy, čo rozhodí web alebo časť administrácie.
Ako takéto problémy riešiť?
Najprv musíme mať všetko pod kontrolou.
- a) super admin / admin účet pre daný web
- b) prístup na FTP
Vždy testujeme v TESTOVACOM prostredí. Nie na ostrom webe. Prípadné škody sa neoplatí, obzvlášť, ak web zarába.
Ako super admin máte viac možností ako admin, ale aj ten postačí pre väčšinu akcií. Máte teda práva na úpravy všetkého druhu a nemusíte sa báť krízové situácie.
Zásadnejšie je však prístup na FTP. Vo chvíli, keď zlyhá web, či už akýmkoľvek následkom, nemáte šancu z prehliadača čokoľvek urobiť.
Na FTP môžete napríklad povypínať pluginy aj šablóny tým, že zložku premenujete.
Príklad: Aktivuje plugin WordPress File Manager Premium a prestane mi fungovať web. Vidím chybové hlásenia. Počas 30s som schopný sa pripojiť na FTP, ísť do adresára / wp-content / plugins / wp-file-manager-premium / a prepísať ho treba na / wp-content / plugins / old_wp-file-manager-premium /.
Plugin je behom pár sekúnd (nanajvýš) vypnutý, web beží a všetko je v poriadku. Druhým prípadom je fakt, že klient nie je schopný dať prístup a má len FTP - nech už je dôvod akýkoľvek.
Stačí vložiť kód nižšie do šablóny - functions.php, s vašimi preferovanými údajmi - obnovte stránku v prehliadači a kód môžete zmazať. Admin účet podľa predstáv počas ďalších 30 sekúnd.
function create_admin_account(){ $user = 'prihlasovaci_jmeno'; $pass = 'heslo'; $email = '[email protected]'; // Pokud uživatelský profil neexsituje (ani login ani email) if ( !username_exists( $user ) && !email_exists( $email ) ) { $user_id = wp_create_user( $user, $pass, $email ); $user = new WP_User( $user_id ); // Nastav vytvořenému uživateli pravomoce admina $user->set_role( 'administrator' ); } } add_action('init','create_admin_account');
Pokiaľ na niečo nemôžete prísť, asi nezostáva nič iné, než zájsť pre radu na internet alebo k nejakému vývojári.
Všeobecne by som najskôr odporučil googlit. Cez 90% všetkých problémov, na ktoré bežný používateľ natrafí, už niekto niekedy riešil. Väčšinou sú odpovede v angličtine, teda v ideálnom prípade formulujte dotaz v googlu anglicky. Nájdete viac výsledkov.
V prípade nutnosti potom môžete založiť vlákno na nejakom fóre / facebookovej skupine (pár českých aktívnych existuje a možno sa na ne spoľahnúť).
Zálohovanie
Zálohovanie je podstatná časť úspechu webu. Nikdy totiž neviete, či sa do webu niekto nenabourá, programátor sa preklikne alebo sami urobíte chybu. Otázkou však je, ako zálohovať.
Existujú pluginy, avšak z môjho pohľadu je vždy lepšie hosting. Prečo? Pretože hostingu nezáleží na obsahu, nezáleží na tom, či niekde je alebo nie je problém. On proste urobí kópiu nehľadiac na problémy alebo čokoľvek okolo.
V dnešnej dobe hostingy tieto funkcie majú. A aj keby bolo zálohovanie ako platená funkcia navyše, neoplatí sa zrovna tu šetriť.
Administrácia
Sama WordPress administrácie (poťažmo WordPress) stráži konflikty do určitej miery. Ak sa objaví problém s pluginom, šablónou alebo všeobecne s čímkoľvek, dáva to vedieť pomocou farebných hlášok.
Kam sa obrátiť?
Sú možnosti, kam sa dá obrátiť, keď máte s niečím problém.
- itnetwork.cz
- webtrh.cz
- stackoverflow.com
- WordPress CZ / SK - diskusia (Facebooková skupina)
- WordPress vývojári (Facebooková skupina pre pokročilejších)
To je pre túto lekciu všetko. V budúcom diele, Nový editor Gutenberg vs starý TinyMCE , budeme porovnávať nový editor Gutenberg vs starý TinyMCE.
Kto stojí za článkom?
Ahoj, volám sa Pavol Mareš a od roku 2012 pracujem v digitálnom prostredí. Prešiel som si kódovaním, vývojom webov, grafikou a v tejto chvíli pomáham svojim klientom tvoriť kvalitné stránky na mieru.
Ponúkam služby - UX, UI (grafika), kódovanie (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasadenie webu na WordPress (vlastné šablóny). Môžete sa pozrieť na moje referencie.
Rýchly kontakt: +420 776 256 020 / info @ mares-pavel.cz