IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Práca s textovými súbormi v PHP

V predchádzajúcej lekcii, Úvod do práce so súbormi v PHP , sme si ujasnili, aké typy súborov existujú a ako pracovať s cestami k týmto súborom. V tejto lekcii sa pozrieme aj na to, ako pracovať s neštruktúrovaným obyčajným textom v jazyku PHP.

Hoci sa v tejto lekcii budeme zameriavať primárne na prácu s neštruktúrovanými textovými súbormi, tak funkcie, ktoré si tu ukážeme, budeme využívať aj v ďalších lekciách pri práci so štruktúrovanými súbormi.

Spôsoby čítania a zápisu súborov v PHP

V PHP možno čítať a zapisovať súbory dvoma spôsobmi:

  • pomocou jednoúčelových funkcií a
  • pomocou tzv. resources.

Prvý spôsob má výhodu vo svojej jednoduchosti a rýchlosti. PHP má funkcie, ktoré pri svojom zavolaní prečítajú či zapíšu celý obsah súboru. Keby sme ale napríklad chceli pracovať po častiach s veľkými súbormi alebo priamo pri čítaní / zápise pracovať so súborom CSV, je táto abstrakcia na škodu. V takom prípade využívame tzv. Resources. S druhým spôsobom sa však zoznámime až v ďalšej lekcii.

Práca so súbormi pomocou jednoúčelových funkcií

Teraz sa zoznámime s jednoúčelovými funkciami.

file_put_contents() - zápis reťazca do súboru

Predtým, než budeme súbor čítať, si ukážeme, ako takýto súbor vytvoriť a ako doň zapísať nejaký text. K zápisu reťazca (stringu) do súboru slúži v PHP funkcie file_put_contents(). Ako prvý argument prijíma cestu k zapisovanému súboru a ako druhý argument onen textový reťazec, ktorý chceme zapísať. Ak cieľový súbor neexistuje, pokúsi sa ho PHP vytvoriť:

$soubor = "muj_text.txt";
$text = "Ahoj!<br>\nToto je text, který se objeví v našem souboru :-)";

file_put_contents($soubor, $text);

Obsah súboru muj_text.txt by po spustení skriptu mal byť takýto:

Ahoj!<br />
Toto je text, který se objeví v našem souboru :-)

Ošetrenie chýb

Počas vykonávania programu môže dôjsť k chybám au práce so súbormi tomu nie je inak. Funkcia file_put_contents() vracia počet bajtov, ktoré zapísala, ale keď dôjde k chybe, vracia boolean false. V príklade vyššie by mal kód pre zápis do súboru vyzerať správne takto:

$navrat = file_put_contents($soubor, $text);

if($navrat === FALSE) {
  echo "Pří zápisu do souboru nastala chyba!";
} else {
  echo "Zápis do souboru se povedl!<br />Počet zapsaných bajtů: ", $navrat;
}

V prehliadači by sa nám malo ukázať toto:

file_put_contents()
file_put_conten­ts.php

V prípade chyby zase toto:

file_put_contents() - ERROR
file_put_conten­ts.php

Môžeme si všimnúť, že na porovnávanie návratovej hodnoty a boolovské hodnoty false používame operátor ===, alebo tzv. Strict comparison operator. Ten určuje, že porovnávané hodnoty musia byť nielen "rovnaké", ale musí byť aj rovnakého dátového typu. To je dôležité, pretože funkcia file_put_contents() by mohla "zapísať" i 0 bajtů, čo nemusí nutne značiť chybový stav. V prípade použitia operátoru == (tzv. Loose comparison operator), ktorý asi už dobre poznáme, by PHP, ako slabo typizovanom jazyk, vyhodnocovalo, že 0 == false a ťažko hledatelná chyba v programe by bola na svete.:-)

Chyba zápisu kvôli nedostatočných oprávnení

Pokiaľ si skript spustíme na vlastnom serveri a skončí s chybou, pravdepodobne skript nemá právo do súboru zapisovať. Ak súbor už existuje, musíme užívateľskému účtu, pod ktorým PHP beží, prideliť k súboru oprávnenia pre zápis. Ak súbor ešte neexistuje, musí užívateľ dostať práva na zápis do zložky, v ktorej sa bude súbor vytvárať. Ak náš server používa operačný systém Linux, problematika oprávnenia je preberaná v lekcii " Linuxový terminál (Bash) - Oprávnenia, inštalácia a procesy " v kurze " Základy Linuxu)

Pripisovanie obsahu do súboru, tzv. append režim

Ak už súbor existuje a je v ňom nejaký obsah, funkcia file_put_contents() ho štandardne vymaže a vytvorí súbor nový. Keby sme tvorili napríklad návštevnú knihu, bolo by toto správanie nežiaduce. Funkcia ale ponúka tzv. Append režim, kedy platí, že sa nový obsah pridá na koniec toho existujúceho. Do tohto režimu sa môžeme dostať tak, že funkciu ako tretí argument odovzdáme konštantu FILE_APPEND:

$navrat = file_put_contents($soubor, $text, FILE_APPEND);

Zamykanie súborov

Keby sme mali na webe veľa návštevníkov zároveň a každý zapisoval niečo do súboru, mohlo by sa stať, že by zápis do rovnakého súboru prebehol viackrát v rovnakej chvíli a náš súbor by sa poškodil. Tomuto môžeme predísť tým, že funkciu odovzdáme ako tretí argument konštantu LOCK_EX. Operácia zápisu bude takto atomická (tzn. Všetky zápisy budú prebiehať po sebe, nie naraz):

$navrat = file_put_contents($soubor, $text, LOCK_EX);

Keby sme chceli skombinovať append režim so zamykaním, obe konštanty spojíme pomocou bitového operátora OR (|):

$navrat = file_put_contents($soubor, $text, FILE_APPEND | LOCK_EX);

file_get_contents() - prečítanie súboru do reťazca

Súbor už máme vytvorený, a tak ho môžeme prečítať. Funkcia file_get_contents() vezme obsah súboru, ktorého cestu jej odovzdáme v prvom argumente, celý ho prečíta a vráti nám ho ako reťazec. Stačí ju odovzdať jediný argument, ktorý je názov súboru. Vracia buď prečítané dáta ako reťazec, alebo false v prípade chyby:

$soubor = "muj_text.txt";

$text = file_get_contents($soubor);

if($text === FALSE) {
  echo "Při čtení souboru došlo k chybě!";
} else {
  echo "Soubor byl úspěšně přečten!<br />Obsah souboru:<br />", $text;
}

Výstup skriptu bude vyzerať takto:

file_get_contents()
file_get_conten­ts.php

Vzhľadom k tomu, že prázdny reťazec je tiež štandardne braný ako false, použijeme aj tu na kontrolu chyby operátor ===.

file() - prečítanie súboru po riadkoch do poľa

Funkcia file() pracuje rovnako ako file_get_contents() s tým rozdielom, že obsah súboru neprečíta do reťazca, ale rozdelí ho po riadkoch a vráti pole týchto riadkov. Keby sme napríklad v súbore mali uložené komentáre k nášmu článku a každý mali na samostatnom riadku, táto funkcia by sa nám hodila viac, než file_get_contents(), pretože by sme pravdepodobne chceli jednotlivé komentáre pred výpisom obaliť do nejakého rámčeka pod .:

$soubor = "muj_text.txt";

$radky = file($soubor);

if($radky === FALSE) {
  echo "Při čtení souboru došlo k chybě!";
} else {
  foreach($radky as $i => $radek) {
    echo "Řádek č. ", ($i + 1), ": ", $radek, "<br />";
  }
}

výstup:

funkce file()
file.php

readfile() - vypísanie súboru priamo do prehliadača

Môže sa stať, že obsah súboru nebudeme chcieť spracovávať, ale iba vypísať návštevníkovi našich webových stránok. Výhoda funkcie readfile() oproti predtým spomínaným je tá, že môže pracovať aj s veľmi veľkými súbormi. Odpadá tu totiž medzikrok v podobe zapísanie textu do premennej (= do pamäte RAM), ktorá má oproti diskom obmedzenú veľkosť. Keby sme takto vypisovali napríklad databázu, ktorá má niekoľko gigabajtov, tak by nám to s predtým spomínanými funkciami neprešlo, zatiaľ čo s funkciou readfile() áno:-) :

$soubor = "muj_text.txt";

$navrat = readfile($soubor);

if($navrat === FALSE) {
  echo "Při vypisování souboru došlo k chybě!";
} else {
  echo "<br /><br />Soubor byl vypsán!<br />Vypsáno bajtů: ", $navrat;
}

výstup:

funkce readfile()
readfile.php

Ako vidíme, tak v premennej $navrat budeme mať iba počet prečítaných bajtov, zatiaľ čo samotný obsah súboru skončí v prehliadači:-)

Zdrojové kódy príkladov z tejto lekcie nájdete na stiahnutie nižšie.

V nasledujúcom cvičení, Riešené úlohy k 1.-2. lekciu práca so súbormi v PHP, si precvičíme nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Mal si s čímkoľvek problém? Stiahni si vzorovú aplikáciu nižšie a porovnaj ju so svojím projektom, chybu tak ľahko nájdeš.

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 55x (3.06 kB)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku PHP

 

Predchádzajúci článok
Úvod do práce so súbormi v PHP
Všetky články v sekcii
Práca so súbormi v PHP
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Riešené úlohy k 1.-2. lekciu práca so súbormi v PHP
Článok pre vás napísal Vít Labuda
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Aktivity