80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP

14. diel - Základy Adobe Photoshop - Vektorová grafika I

V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 9. - 13. lekcii Adobe Photoshop, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

V minulej lekcii, Riešené úlohy k 9. - 13. lekcii Adobe Photoshop , sme sa venovali galériu filtrov a panela akcie. Vyskúšali sme si na fotografiu aplikovať jeden z umeleckých filtrov, ďalej sme sa naučili vytvoriť novú akciu a nahrať postup na odstránenie nedokonalostí z tváre slečny. V dnešnom Adobe Photoshop tutoriálu sa budeme zaoberať vektorovou grafikou. Konkrétne cestami a kreslením pomocou rôznych nástrojov pera. Najprv si však vysvetlíme základné rozdiely medzi rastrovými obrazmi a vektorovou grafikou.

Úvod do vektorovej grafiky

Vzhľadom k tomu, že sme sa doteraz v tejto sérii venovali úprave fotografií, stretli sme sa tak iba s rastrovými obrazmi. Tieto obrazy sa skladajú z jednotlivých obrazových bodov, ktoré sú usporiadané do pravouhlé mriežky. Každý bod má svoju pozíciu a nadobúda určité farebné hodnoty. Nevýhodou týchto rastrových obrazov je, že obsahujú pevný počet obrazových bodov, a tak pri zväčšení alebo tlače vo vysokom rozlíšení dochádza k strate kvality.

Vektorová grafika sa naopak skladá z úsečiek a kriviek, ktoré sú definované matematickými objekty, ktoré sa nazývajú vektory. Výhodou vektorovej grafiky je, že pri zmenšovaní alebo zväčšovaní objekte nedochádza k strate kvality. A preto sa tiež využíva napríklad pri tvorbe ilustrácií, animácií, log, ikon a podobne.

Na obrázku nižšie si môžete všimnú vyššie zmienených rozdielov medzi rastrovými obrazmi a vektorovou grafikou (Zdroj: TheWebGuy):

Rastrová a vektorová grafika v Adobe Photoshop

Cesty

V Adobe Photoshopu predstavujú cesty obrysy vektorového tvaru. Môžeme ich previesť na výbery, použiť ako vektorové masky alebo ich môžeme vytiahnuť a vyplniť farbou, čím vznikne daný tvar. Cesty delíme na dve základné skupiny, a to na:

  • otvorené (napr. čiara) a
  • uzavreté (napr. obdĺžnik).

Cesty vytvárame pomocou nástrojov pre tvary Nástroje pre tvary v Adobe Photoshop
alebo nástrojmi


 

...koniec náhľadu článku...

Prémiový článok

Prémiový článok

Na itnetwork.sk sa nachádza najväčšia a najucelenejšia slovenská databáza s výučbovými článkami, ktorej cieľom je umožniť kvalitné vzdelanie v oblasti IT úplne každému. Mesačne zobrazíme okolo milióna článkov a dostaneme desiatky ďakovných emailov, kde nás informujete, že sme vám pomohli k lepšiemu zamestnaniu alebo vzdelaniu.

Hoci sa snažíme držať väčšinu obsahu úplne zadarmo, udržiavať sieť v prevádzke a aktuálnu stojí obrovské úsilie. Preto je nejaký obsah, ako cvičenia alebo odbornejšie články, prístupný len za body. Nebojte sa, nestojí to skoro nič :)

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

V Adobe Photoshop tutoriálu sa budeme zaoberať cestami, režimy kreslenie a samotným kreslením pomocou rôznych nástrojov pera.

Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri

Kúpiť články a funkcie postupne a po jednom 80 bodov
Kúpiť všetky aktuálne dostupné články v sekcii so všetkými funkciami za exkluzívnu cenu 68 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
Kúpou tohoto výhodného balíčku získaš prístup ku všetkým 25 článkom s kontrolou a certifikáciou a ešte naviac ušetríš 30 Kč. Ponuka je obmedzená len pre prvé články z kurzu a obsahuje exkluzívnu zľavu 15%.
68 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 200 Kč 170 Kč

Pozor, pokiaľ si kúpiš len tento článok, stratíš nárok na špeciálnu zľavu 15% na balíček všetkých článkov.

Pre prístup k článku potrebuješ 10 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
10 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 25 Kč

Kúpou článku k nemu získaš neobmedzený prístup a to nastálo. Posunieš svoje vedomosti zas kúsok dopredu a zároveň nám pomôžeš udržiavať celý projekt pri živote a pomáhať vám tak k lepšej budúcnosti.

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Body získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Dobiť body môžeš okamžite napr .:

Kartou SMS Prevodom
Kartou SMS Prevodom
Článok pre vás napísal Daniel Zábojník
Avatar
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity (1)