Slevový týden - Květen Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Front a zásobník

V dnešnom tutoriále dátových štruktúr nás čakajú 2 štruktúry, podobné spojovému zoznamu. Jedná sa o front a zásobník.

Front (Queue)

Front (anglicky Queue) označuje kolekciu, ktorá má 2 základné metódy. Ide o analógiu metód pridať a vymazať, ktoré sú napr. U listov. Metóda pre pridanie prvku prvok pridá na koniec fronty. Metóda pre vymazanie prvku odoberie vždy 1. prvok vo fronte, teda ten, ktorý je "na rade", nie ten na konci. Prvok je okrem toho, že je z frontu vymazaný, tiež metódou navrátený.

Predstavte si, že ste u doktora a pacienti utvorí dátovú štruktúru front. Kto príde prvý, odíde prvý. Kto príde posledný, odíde posledný. Niekedy sa fronte hovorí FIFO (First In, First Out).

Kolekcia nám teda umožňuje evidovať nejaké prvky (napr. Požiadavky) a vybavovať ich v poradí, v ktorom prišli. Nezávisle od toho môžeme do fronty samozrejme ďalej pridávať ďalšie prvky.

Graficky si frontu môžeme predstaviť takto:

Dátová štruktúra fronta

Prioritné fronta

Teraz si predstavme, že do čakárne príde pacient, ktorý má kuchynský nôž zabodnutý v stehne. (pretože mu pošmykol pri krájaní melónu, samozrejme ...) Chceli by sme, aby ho naša štruktúra nejako pustila pred ostatné.


 

...koniec náhľadu článku...

Prémiový článok

Prémiový článok

Na itnetwork.sk sa nachádza najväčšia a najucelenejšia slovenská databáza s výučbovými článkami, ktorej cieľom je umožniť kvalitné vzdelanie v oblasti IT úplne každému. Mesačne zobrazíme okolo milióna článkov a dostaneme desiatky ďakovných emailov, kde nás informujete, že sme vám pomohli k lepšiemu zamestnaniu alebo vzdelaniu.

Hoci sa snažíme držať väčšinu obsahu úplne zadarmo, udržiavať sieť v prevádzke a aktuálnu stojí obrovské úsilie. Preto je nejaký obsah, ako cvičenia alebo odbornejšie články, prístupný len za body. Nebojte sa, nestojí to skoro nič :)

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

Ako fungujú dátové štruktúry front a zásobník, na čo sa v praxi používajú, a aké časové zložitosti majú ich operácie.

Kúpiť len tento článok

Pre prístup k článku potrebuješ 10 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
10 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 25 Kč

Kúpou článku k nemu získaš neobmedzený prístup a to nastálo. Posunieš svoje vedomosti zas kúsok dopredu a zároveň nám pomôžeš udržiavať celý projekt pri živote a pomáhať vám tak k lepšej budúcnosti.

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Body získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Dobiť body môžeš okamžite napr .:

Kartou SMS Prevodom
Kartou SMS Prevodom

 

Článok pre vás napísal Tricerator
Avatar
Autor se věnuje teoretické informatice. Ve svých volných chvílích nepohrdne šálkem dobrého čaje, kaligrafickým brkem a foukací harmonice.
Všetky články v sekcii
Dátové štruktúry
Aktivity (1)