Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Inštalácie Linuxu Ubuntu

V minulom dieli nášho seriálu o Linuxe sme si tento operačný systém predstavili a vysvetlili si prečo je dôležité vedieť s ním zaobchádzať aspoň na základnej úrovni. Dnešný diel venujeme výberu distribúcie, vyskúšanie live verzia a nakoniec aj inštaláciu plnohodnotného systému na pevný disk.

Ubuntu

Už vieme, že pojem Linux označuje celú rodinu operačných systémov a že existuje veľa konkrétnych linuxových distribúcií. V našom seriáli budeme používať distribúciu Ubuntu.

logo Ubuntu Linuxu - Základy Linuxu

Ubuntu je založené na Debiane, z čoho ťaží hlavne výhodu v používaní debianového systéme balíčkov, ktorým sa do neho inštalujú aplikácie. Jedná sa o veľmi populárny Linux, ktorý cielia najmä na začiatočníkov a je prepracovaný tak, aby sa dal naozaj jednoducho používať a nepotrebovali ste k nemu tučný manuál :) Už minule som načal, že za ním stojí veľká spoločnosť Canonical Ltd., ktorá jeho vývoj financuje. Pre ilustráciu si spomeňme, že pri založení nadácie Ubuntu doň bolo vložené 200 miliónov Sk. Táto distribúcia to teda myslí naozaj vážne a nie je len ďalším malým čriepkom v mozaike (mimochodom, významných distribúcií sú minimálne desiatky, keď by sme spočítali všetky, dostali by sme sa do tisícov, roztrieštenosť je nevýhoda OpenSource modelu).

Ďalšia dobrá správa je, že sa Ubuntu snaží z užívateľského hľadiska podobať Microsoft Windows a prináša vlastné užívateľské prostredie Unity. Vývojári chápu, že Windows sú funkčné štandard, na ktorý sú ľudia zvyknutí, a ktorý by mali už vo vlastnom záujme zachovať. Ubuntu Windows nekopíruje, len používa ich princípy. Nájdeme tu podobu lišty, ponuky štart, dokovania okien a ďalších funkčnosťou, na ktoré ste zvyknutí. Hodilo by sa spomenúť, že sám Microsoft sa týmito funkčnosťami inšpiroval u iných systémov.

Ubuntu vychádza každých 6 mesiacov a každá 4. verzia je označená ako LTS (Long Term Support). Tieto verzie sú podporované 5 rokov, čo je v dynamickom svete Linuxu veľmi príjemné.

Ubuntu ponúka aj niekoľko oficiálnych derivátov, zaujímavá je napríklad. Verzia Kubuntu, kde je miesto prostredia Unity KDE, alebo Lubuntu, kde je minimalistické prostredie a systém by mal fungovať rýchlejšie a za nižšej spotreby energie.

Ďalším veľmi používanou distribúciou je v súčasnej dobe Linux Mint, ktorý je na Ubuntu založený. My však zostaneme pri zdroji a nainštalujeme si práve distribúciu Ubuntu.

Prvé krôčiky - Live verzia

Linux sa veľmi snaží, aby sa dostával na pracovné stanice a preto užívateľmi veľmi zjednodušil cestu k jeho vyskúšanie. Linux nemusíte ani inštalovať, väčšina distribúcií má tzv. Live verzii, čo je bootovateľné Linux, ktorý stačí spustiť z flash disku alebo z DVD. So systémom môžete pracovať bez toho aby ste ho inštalovali a keď médium vyberiete, počítač funguje rovnako ako predtým, ako by ste Linux nikdy nemali. Je to úplne geniálne príležitosť na vyskúšanie rôznych distribúciou a ich verzií. Niektoré distribúcie majú live verzii zároveň aj ako inštalačný verziu, medzi ne patrí aj Ubuntu. Live verzia môže byť užitočná aj pre záchranu dát z Windows alebo iného Linuxu. Začať live verziou je dobrý nápad tiež k otestovaniu hardvérovej kompatibility vášho počítača s daným systémom.

Bootovacie flash disk

Vytvorme si teraz bootovacie flash disk s aktuálnou verziou Ubuntu, z ktorého systém nabootuje a neskôr i nainštalujeme. Obraz disku môžeme stiahnuť ako zodpovedajúci súbor .iso z českých stránok http://www.ubuntu.cz/. Súbor môžete aj napáliť na DVD, ale keďže v dnešnej dobe už optickú mechaniku mnoho počítačov vôbec nemá, budeme sa tu venovať inštalácii z flash disku.

Pripravme si flash disk s veľkosťou aspoň niekoľkých GB a vyprázdnite ho (ak na ňom teda máte nejaké potrebné dáta). Disk naformátujeme na systém súborov FAT32, to urobíte kliknutím pravým tlačidlom na disk a zvolením možnosti Formátovať. Môžete pokojne zvoliť rýchly formát, hlavne si si dajte pozor, nech formátovaní naozaj flash disk a nie nejaký iný disk :)

Formát USB flash disku - Základy Linuxu

Teraz si stiahneme aplikáciu UNetbootin, ktorá nám na flash disk rozbalí súbor .iso tak, aby sa z neho dalo bootovať. Aplikáciu spustíme, označíme dole možnosť obraz disku, vyberieme náš súbor .iso a ďalej vyberieme písmeno nášho flash disku. Po potvrdení nám aplikácie disk pripraví.

Inštalácia Ubuntu Linuxu z flash disku pomocou UNetbootin - Základy Linuxu

Teraz je potrebné počítač reštartovať a nabootovať z USB disku. Veľakrát nie je USB disk nastavený ako primárny bootovacie zariadenie, preto ho musíte nastaviť v Setup BIOSe alebo stlačiť klávesovú skratku pre Boot menu tesne po zapnutí PC. Zvyčajne je to F10 alebo F12 (viď obrázok nižšie), budete to mať vypísané. V menu zvoľte USB disk.

Bootmenu - Základy Linuxu

Akonáhle z disku nabootuje, ponúkne vám Ubuntu buď živé vyskúšanie systému bez inštalácie alebo inštaláciu. Vyberieme prvú možnosť:

Live distribúcia Linuxu Ubuntu - Základy Linuxu

Po chvíli načítanie by ste sa mali dostať na svoju pracovnú plochu :) Systém si môžete preklikať.

Pracovná plocha v Ubuntu Linuxe - Základy Linuxu

Inštalácia Ubuntu

Teraz pôjdeme na ostro. Vážnejším záujemcom odporúčam zaobstarať si ďalší pevný disk (nejaký menší, lacný), na ktorý si systém nainštalujete. Windowsové súbory disk tak môžete odpojiť a experimentovať čo to len pôjde, bez toho aby ste mohli Windowsům nejako ublížiť. Linux samozrejme môžete nainštalovať aj na iný logický disk alebo priamo na disk s Windows, Ubuntu ho za vás rozdelí a Windows zostanú zachované. Samozrejmosťou je i inštalácia tzv. GRUB, čo je systémový zavádzač, ktorý nám umožní tzv. Multiboot - vybrať si po spustení počítača operačný systém, ktorý chceme načítať. To je tá najjednoduchšia cesta pre začiatok s Linuxom, kedykoľvek sa môžete prepnúť späť do Windows. Systémov môžete mať v GRUB koľko chcete.

Než sa do inštalácie pustíme, tak si zálohujte svoje dáta z Windows. Samozrejme vám zostanú, ale zálohovanie je dobrá praktika a iste máte väčšinu dokumentov v cloude (napr. Na Dropbox) a ak nie, tak máte najvyšší čas tak urobiť. Teraz reštartujeme počítač, opäť nabootuje z flash disku a zvolíme inštaláciu. Ak sme pripojení k internetu, tak si na začiatku inštalácie zaškrtneme stiahnutie aktualizácií a nainštalovanie neslobodných formátov (neviem ako vy, ale aspoň ja si pripadám slobodnejší keď si tú hudbu môžem počúvať a nie keď nemôžem :) ). Knižnice idú nainštalovať aj neskôr, ale je to zložitejšie.

Začatie inštalácie Ubuntu Linuxu - Základy Linuxu

V ďalšom kroku vyberieme, že chceme nainštalovať Linux vedľa Windows. Dávajte si pozor, aby ste tu nevybrali možnosť nahradenia, pretože tak by ste prišli o svoje dáta. Ubuntu vás nechá vybrať disk, kam ho chcete nainštalovať. Môžete si tu zvoliť koľko miesta má oddiel Ubuntu zaberať. Dobrý nápad je dať aspoň 10 GB. Pokročilejšie rozdelenie disku je popísané napr. V oficiálnej príručke Ubuntu.

Rozdelenie disku pri inštalácii Linuxu Ubuntu k Windows - Základy Linuxu

Počas inštalácie vás stretne ešte niekoľko obrazoviek ako nastavenie času alebo rozloženie kláves. Na poslednej obrazovke si nastavte používateľské meno a heslo. Môžete si zvoliť, aby ste sa do počítača prihlasovali automaticky, bez zadania hesla. Heslo je vyžadované pri úpravách systému a to napr. Inštaláciou nových aplikácií.

Meno a heslo v Ubuntu Linuxe - Základy Linuxu
Inštalácia Ubuntu Linuxu - Základy Linuxu

Po chvíli sa Ubuntu nainštaluje a vy ste pripravení na ďalší diel nášho seriálu, kedy sa s novým systémom zoznámime :)


 

Predchádzajúci článok
Úvod do operačného systému Linux
Všetky články v sekcii
Základy Linuxu
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Základy práce v Linuxe Ubuntu
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
13 hlasov
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity