C# týden Slevový týden - Březen
Využij náš slevový týden a získej až 30 % bodů navíc zdarma! Zároveň také probíhá C# týden se slevou na e-learning až 80 %
Hledáme fulltime programátora do ITnetwork týmu -100% homeoffice, 100% časově flexibilní #bezdeadlinu Mám zájem!

6. diel - Linuxový terminál (Bash) - Preskúmavanie zložiek

V minulom dieli nášho seriálu o Linuxe bola reč o virtualizáciu a Wine. Naučili sme sa na Linuxe spúšťať aplikácie z Windows. Dnešným dielom začneme preskúmavať príkazový riadok Linuxu.

Viac pracovných plôch

Ešte než sa pustíme do terminálu, ukážme si podporu viac pracovných plôch (workspaces) v Unity. Je pomerne pohodlné spustiť si terminál / y na iné ploche, než na ktoré bežne pracujeme.

Podporu viac plôch musíme najprv aktivovať. V nastavení systému (tlačidlo vpravo hore v systémovej lište -> Nastavenie systému ...) vyberieme kategóriu Vzhľad a presunieme sa na kartu Správanie, kde zapneme možnosť Povoliť pracovnej plochy.

Podpora viacerých pracovných plôch v Linuxe Ubuntu

V launcher sa nám objaví Prepínač pracovných plôch, pomocou ktorej sa môžeme presúvať na ostatné plochy. Jednu si vyberieme a spustite si na ňu terminál.

Prepínač pracovných plôch v Linuxe Ubuntu

Viacero pracovných plôch je jedna z funkcií, ktorú Windows stále nedisponujú a ktorá je pritom veľmi užitočná a časom zistíte, že aj návyková. Získate pocit väčšieho priestoru a lepšieho rozdelenia okien, s ktorými pracujete.

Bash

Bash je textové používateľské rozhranie pre UNIX, ktoré v súčasnosti ako predvolené na väčšine systémov. Okrem konkrétneho názvu Bash sa môžeme stretnúť s všeobecnými názvami ako terminál, príkazový riadok, shell a podobne. Ak je niekedy počas seriálu zmienim, budem myslieť vždy to isté. Vo Windows je Bash dostupný cez projekt Cygwin.

Prečo textové rozhranie?

Možno si kladiete otázku prečo je textové rozhranie tak dôležité? Asi ten najzávažnejší dôvod, prečo vedieť Bash, je fakt, že na niektorých systémoch nie je grafické rozhranie vôbec prítomné. Ide najmä o servery. Grafické rozhranie (GUI) je skvelé pre každodenné používanie počítača pre bežnú prácu. Ovšem obzvlášť činnosti ako inštalácia, konfigurácia a ďalšie úlohy, na ktoré nie je GUI stavaný, sú cez Bash oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Môžeme cez neho robiť aj veci, ktoré cez GUI vôbec nemožno alebo dokonca zostavovať si vlastné skripty, ktoré za nás robia nepríjemné a opakujúce sa činnosti, ktoré by sme museli inak klikať. Ak sa chcete venovať lokalitám (a kto by dnes nechcel) a chcete sa treba starať aj o nejaký server, bude to práve Bash, pomocou ktorého budete so serverom komunikovať. My si Bash najprv predstavíme od úplných základov a budeme s ním pracovať jednoducho pomocou aplikácie Terminál. Spustite si ju.

Terminálové okno s Bash

Ak ste niekedy pracovali s príkazovým riadkom vo Windows, nemal by vás vzhľad terminálu nijako prekvapiť. Čo pre nás môže byť prekvapením je absencia písmena disku (už by sme mali tušiť, že Linux nič také nemá a že teda napr. Pripojený DVD disk je len novou zložkou v koreňovom priečinku media). Nevidíme však ani zložku, v ktorej sa nachádzame. Namiesto toho je vypísané naša užívateľské meno (u mňa david), nasleduje zavináč a tzv. Hostname. To je meno nášho počítača v sieti (u mne david-desktop). Nasleduje dvojbodka a tilda (vlnovka). Tilda označuje domovský priečinok používateľa. Práve v tej sa teda teraz nachádzame. Koniec tohto výpisu je oddelený znakom dolára.

Preskúmavanie zložiek

Ako úplne prvý sa v Bashi naučíme pracovať so súbormi a zložkami. Začneme so skríningom súborového systému, spomeňme si k tomu niekoľko príkazov.

Pwd

Pwd je skratka z Print Working Directory, teda vypiše aktuálne zložku. V termináli sa totiž vždy nachádzame práve v jednej zložke na disku.

Príkaz pwd k výpisu aktuálnej zložky v Bash
Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

Po zadaní príkazu vidíme, že sme naozaj v / home / david, teda v našej užívateľskej zložke.

Ls **

Výpis súborov a priečinkov v aktuálnej zložke vykonáme pomocou príkazu ls (ako List files and Directories).

Príkaz ls k výpisu obsahu aktuálnej zložky v Bash

Výpis zložky je realizovaný jednoducho do stĺpcov. Vidíme tu zložku Plocha, do ktorej sa za chvíľu presunieme.

Skryté súbory a priečinky

Niektoré súbory a priečinky sú v Linuxe skryté a už vieme, že je poznáme tak, že začínajú na bodku. Ak chceme vypísať všetky súbory a priečinky (aj tie skryté), pridáme za príkaz ls ešte parameter -a:

Príkaz ls k výpisu obsahu aktuálnej zložky v Bash vrátane skrytých súborov

Okrem iného vidíme aj zložky s názvom. a .., o tých si tiež hneď povieme.

Dlhý formát

Okrem klasického výpisu môžeme použiť aj dlhý formát, ktorý vynútime prepínačom (parametrom) -l.

Príkaz ls k výpisu obsahu aktuálnej zložky v Bash dlhým formátom

Okrem názvov súborov a priečinkov vidíme aj prístupové práva, vlastníka, skupinu, veľkosti v bajtoch a dátumu poslednej zmeny.

Prvý znak práv označuje či sa jedná o súbor (-) alebo zložku (d). Ďalších 9 znakov sú 3 skupiny práv (pre vlastníka, pre skupinu a pre ostatné). 3 znaky vždy označujú či môžeme súbor čítať (r), prepisovať (w) a spúšťať (x). K oprávnením sa v seriáli ešte vrátime.

Ak chceme zobraziť aj skryté súbory v dlhom formáte, použijeme prepínač -la. Jednotlivé prepínače teda píšeme za seba.

K ls si povieme snáď už len to, že mu do parametrov môžeme odovzdať viac zložiek, napr. Takto:

Príkaz ls k výpisu obsahu niekoľkých zložiek v Bash

U väčšiny príkazov takto píšeme ako prvý parameter prepínače a potom ďalšie parametre.

Cd **

Zmenu aktuálnej zložky vykonáme pomocou príkazu cd (ako Change Directory). Skúsme sa z domovskej zložky presunú napr. Na Plochu. Jednoducho za príkaz cd napíšeme do akej zložky sa má presunúť. Parametre príkazov sa oddeľujú medzerou.

Pozor, Linux rozlišuje na rozdiel od Windows veľké a malé písmená. Zložka plocha pre neho teda neexistuje, zatiaľ čo do Plocha nás úspešne presunie. Môžeme si zároveň nechať aj vypísať súbory a priečinky na ploche.

Tip: Ak napíšete napr. Len cd Pl a stlačíte tabulátor, Bash vám názov priečinka doplní. Toto je extrémne užitočné hlavne u dlhých názvov súborov a priečinkov, ktoré by ste inak museli písať ručne. Môžete tiež vyvolať históriu použitých príkazov pomocou šípok hore a dole.

Príkaz cd k zmene zložky v Bash

Ak sa chceme presunúť späť, môžeme napísať cd .. Dve bodky označujú nadradený priečinok aktuálnej zložky. Aktuálny zložka je dostupná tiež pod. (Raz bodkou).

Príkaz cd k zmene zložky v Bash

Pozn .: Ak chceme spustiť nejakú aplikáciu z aktuálnej zložky, nestačí napísať jej názov ako vo Windows, pretože by ju Bash hľadal medzi svojimi príkazmi. Musíme zadať ./nazev_aplikace, aby vedel, že ju má spustiť z aktuálnej zložky.

Absolútna a relatívna cesta

Doteraz sme sa pomocou cd pohybovali v závislosti na aktuálnej zložke (o úroveň nižšie, alebo o úroveň vyššie.) Môžeme sa však presunúť do úplne inej vetvy súborového systému a to zadaním absolútnej cesty. Tá na rozdiel od relatívnej začína lomkou. Presuňme sa napr. Do zložky / user / bin. Keďže sme si už v úvodných dieloch opisovali štruktúru priečinkov na disku, možno tušíte, že sa do tejto zložky inštalujú aplikácie, ktoré nie sú základnou súčasťou systému.

Príkaz cd k zmene zložky absolútnu cestou v Bash

Vďaka pomlčke cd nehľadá zložku v tej aktuálnej, ale začne od koreňa súborového systému.

Ak napíšeme cd bez parametra, presunie nás do našej domovskej zložky. Pokiaľ mu dáme ako parameter pomlčku, vráti nás do predchádzajúceho priečinka (nepliesť s cd .., ktoré nás presunie o zložku vyššie.

Ak by ste chceli niekedy okno terminálu vyčistiť, docielite to príkazom clear. Nabudúce budeme v Bashi pokračovať a určite nám vystačí ešte na niekoľko dielov.


 

 

Článok pre vás napísal David Čápka
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sa informačné technológie naučil na Unicorn College - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Predchádzajúci článok
Windows aplikácie v Linuxe - Virtualizácia a Wine
Všetky články v sekcii
Základy Linuxu
Miniatúra
Nasledujúci článok
Linuxový terminál (Bash) - Práca so súbormi
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Avatar
Benjibs
Člen
Avatar
Benjibs:5.8.2014 15:32

Hm, zvláštne, prečo to každé distro má inak :O :`

Odpovedať
5.8.2014 15:32
1 + 1 = 2
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:5.8.2014 15:37

v Ubuntu nemas povoleneho roota, preto je to sudo tam potrebne...
a dalsia moznost je povolit roota zadanim mu hesla:

sudo passwd

a potom uz to sudo bude zbytocne

 
Odpovedať
5.8.2014 15:37
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:5.8.2014 15:37

Ubuntu nema povolene prihlasovanie sa ako root, ale da sa to zmenit nastavenim hesla

 
Odpovedať
5.8.2014 15:37
Avatar

Člen
Avatar
:7.8.2014 15:04

V základu sice windows více pracovních ploch nemá, ale existuje řada programů, které toto umožňují. S českou jazykovou mutací a zároveň free je např. Dexpot.http://www­.slunecnice.cz/sw/dex­pot/.

 
Odpovedať
7.8.2014 15:04
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovedá na
mkub:8.8.2014 6:48

tie apky zatazuju cely system, ako aj casto dupluju plochu, aj ked nie je casto potrebna zduplovana plocha a Windows nie je vhodny na prevadzku viac ploch, ale Windows 9 by uz mal byt o niecom inom, mal by uz mat nativnu podporu viacero ploch

 
Odpovedať
8.8.2014 6:48
Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!
Avatar

Člen
Avatar
Odpovedá na mkub
:8.8.2014 19:43

Nechci se přít, ale mám jiné zkušenosti. Zřejmě záleží i na volbě programu.

 
Odpovedať
8.8.2014 19:43
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovedá na
mkub:8.8.2014 21:35

kazdaaplikacia, ktora bezi na pozadi ti zoberie nieco zo systemu a okrem toho kazdaaplikacia, s ktortou som sa stretoil a vytvara virtualne plochy duplikovala povodnu plochu,
cize celkovo spmalila beh Windowsu, takze tieaplikacie boli iba zatazou

 
Odpovedať
8.8.2014 21:35
Avatar

Člen
Avatar
Odpovedá na mkub
:8.8.2014 22:06

Nejvíce mi omezily či úplně zastavily běh windowsu některé linuxové programy uzpůsobené pro používání ve windowsu.S Dexpot či DeskSpace jsem žádné problémy nezaznamenal, přestože používám i programy, které s nimi kolidují. Z frajeřinky a pro pokusy. Pravdou však je, že např. od wirtuawinu jsem vysloveně utekl. Také existují i programy na vytváření virtuálních ploch v portable verzi. Takže určité řešení.

 
Odpovedať
8.8.2014 22:06
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovedá na
mkub:9.8.2014 2:08

aj ja som pouzival Windows, naposledy Windows XP a taktiez som vyskusal aplikacie, ktore pridavaly pracovne plochy do Windowsu, ale ani jedna aplikacia sa nevyrovnala nativnym plocham desktopovych prostredi Linuxu

a co sa tyka tych linux aplikacii uspusobenych na beh pod Windows, tak je mozne, ze mozu padat, hlavne, ked sa pouzije najnovsia vyvojova verzia a nie stable verzia

 
Odpovedať
9.8.2014 2:08
Avatar
Lubor Pešek
Člen
Avatar
Lubor Pešek:27.1.2016 18:02

je tam malá nepřesnost....
příkaz

clear

pouze posune poslední řádek nahoru, ale nic nevyčistí
Pro vyčištění celého terminálu je příkaz:

reset

reset ovšem vyčistí pouze terminál, ne historii příkazů

A jen pro info....
pro vypsání historie naprosto všech příkazů slouží příkaz:

history

a pro její vymazání slouží příkaz:

history -cw
  • c vymaže historii -w tento stav uloží, takže se uloží nic do seznamu historie a tím je prázdná
Odpovedať
27.1.2016 18:02
Existují dva způsoby, jak vyřešit problém. Za prvé vyhoďte počítač z okna. Za druhé vyhoďte okna z počítače.
Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!