Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Historia GNU Linuxu a UNIXe

Určite ste si všimli, že všade sa píše o Linuxe. Linux sa dostáva aj na desktop, na mobilní platformy (príkladom je napr. Android), do set-top boxovať, dokonca ai niektore inteligentných TV mavaju tento systém predinštalovaný. Zo špeciálného Použitím spomeniem ešte napr. Síťové infraštruktúry (napríklad. Servery, Router).

Začneme s históriou Unixu, keďže sa jedná o unixový operačný systém. Unixový systém Preto, lebo sa správa podobne Ako Unix, aj ked pod kapotou je uplne ine jadro. Je do určitej Mier kompatibilný s BSD Unix a UNIX konáre Systém V a taktiez dodržiava normy POSIX a Hierarchy File System. Ďalej si preberieme čo je to GNU a následne si zhrnieme historia Linuxu. Takže Najprv Unix:

Unix

História Unixu

História sa začala pisat niekedy v roku 1969, ked Ken Thompson a Dennis Ritchie († 12. október 2012, autor jazyka C) vytvorili nový operačný systém a nazvali ho Unics. Stalo sa tak v Bellových laboratóriach Spoločnosti AT & T.

Nový operačný systém bol navrhnutý pre mainframe PDP-7, neskorý prepísaný do jazyka C (stalo sa tak v roku 1973), čo umožnilo lahko portáciu ai na iné platformy (napríklad ALPHA, DEC, Motorola, Intel, ...)

Vlastnosti Unixu

  • jednoduchosť
  • viacúlohovosť - možnosť spustením viac úloh a programov v jednom okamihu
  • je viacužíivateľsky (užívatelia so svojimi domovskými adresári, špecifickým prístupovými právami, nastavením, Súčasný práca viacerych užívateľovom)
  • má hierarchický súborov systém (strom adresárovej s jedným koreňom, do ktoreho sa pripájú dalšie diskové zařízení cez špecifická adresár)
  • Takmer všetko v systéme je prezentované Ako Súbor (zařízení a prvky medziprocesovej komunikácie)
  • konfiguračných prvky su Uložné Ako čistý text (angl. plain text)
  • Doraz sa kladie viac na vzťahu Medzi programy, než na programy samotné (sada jednoúčelových programov, prepájaním nástrojov do kolóny - výstup príkazu je presmerovaný na vstup ďalšieho)
  • využíva hotových programov v inych programoch
  • je orientovaný na spracovanie textu

Standardi

Unix je Riesen Ako skladačka z rôznych ďalších aplikácií, čo umožnilo vytvoriť viacerích rôznych systémovej na bázy Unixu a priniesli to do Unix sveta veľký chaos. Preto vzniklo niekolko štandardov:

  • Single UNIX Specification
  • POSIX
  • Filesystem Hierarchy Standard
  • ELF (Executable linkable Format)

Popis štandardov je nad rámec tohto článku.

Odnože Unixu

V 70-tych ROKOCH spoločnosť AT & T poskytla licenciám na systém Najväčšie univerzitám. Medzi nimi bola hľa univerita Berkeley, ktora následne začala vyvíjať svoju vlastnú Unix, konkretne sa jednalo o BSD (Berkeley Software Distribution). Spočiatku sa jednalo o komerčne distribucia, ktoru potom vo verziám 4.4 uvoľnili Ako open a neobsahoval už žiadny kód z pôvodneho AT & T Unixu kvoli tzv. USL (Unix System Laboratories).

A od BSD sa odštiepili neskorý pulovr nebo vesta distribucia:

  • 386BSD
  • FreeBSD
  • OpenBSD
  • NetBSD
  • PC-BSD
  • SunOS
  • OSX, iOS
  • Linux (o ktorom bude reč v ďalších častiach)

A vela Ďalšie distribucia, ktore priniesli do Unix sveta trošku chaosu, čo sa vyriešilo Vyššie uvedenými štandardmi. Priloženie je obrázok na Stiahnutie kompletného Vývoj Unix rodiny.

Ken Thompson - Linux a UNIX Dennis Ritchie - Linux a UNIX
Ken Thompson Dennis Ritchie
GNU
GNU - Linux a UNIX

Richard Stallman bol znechutený neslobodou už existujúci licencií a tak sa rozhodol založiť projekt GNU (rekurzívne akronym GNU Is Not Unix). Mal by byť prístupné pre každého Vrátane zdrojových kódovať a Takisto každý by Mohol do nich nahliadnúť, zmeniť ľubovolnú časť kódu a Takisto ho redistribuovať Vrátane vykonaných úprav.

Projekt GNU odštartovala v septembri 1983 oznámením Richarda Stallman. Práca na slobodnom operačnom systéme sa začala v januari 1984 a v oktobra 1985 bola založená Nadácia pre slobodný softvér (Free Software Fundation - FSF), povodne pre zhromažďovanie prostriedkov na vývoj GNU a ktora zastrešuje vývoj slobodného SW dodnes.

Okolo roku 1990 už bolí zhromaždené Všetky komponenty okrem jadra (jadro Hurd prišlo až o niekolko rokov Klub neskor po rozkoloch Medzi Stallmanom a Linusom kvoli GNU GPLv3 a kvoli Prebehlo vyhľadávanie slov Linux). V roku 1991 prišiel Linus so svojím jadrom a ho vydal Ako slobodný softvér. Kombináciám GNU nástrojov a jadra Linux Vznikol kompletný operačný systém, systém GNU / Linux, ale Linux sa nikdy nestal sušasťou projektu GNU, ai ked používa nástroje z GNU.

Richard Matthew Stallman - Linux a UNIX

Zakladateľ FSF a GNU, Richard Stallman

Linux

linux logo - Linux a UNIX

Tučniak TUX, maskot OS Linux

Historia Linuxu

História Linuxu začal pisat študent Helsinskej univerzity Ako svo koníček, ked sa inšpirovalo jedinou Unix like systémom - MINIXom od Andrewa Tanenbauma a ktory bol sprievodným projektom k výučby a ku knihám o operačných systemoch. Linus na Rozdiel od Andrewa vypustil svo projekt Ako free (free znamená volny, čiže ai So zdrojovými kódmi).

Vývoj Linuxu začal Ako emulátor terminálu v assembleri architektúry IA32 a v jazyku C, ktory Mohol hoci po preklade do binárnej podoby nabootovanie z diskety, takže na beh nepotreboval žiadny iný systém. V emulátory bežali 2 vlákna:

  • jedno pre posielanie znakov po sériovom porte
  • druhé pre príjem znakov po sériovom porte

Ked chcel Linus Zápis údajov, rozšíril svoju terminál, ktory vedel prepínať úlohy o ovládač súborového filesystému. Terminál sa tak postupne menil v jadro unixového systéme (kompatibilnom so štandardom POSIX).

Prvá verzia (0.0.1) bola vypustená 17. septembra 1991 a do usenetovej skupiny napísal:

Do you pine for the nice days of Minix-1.1, when men were men and wrote their own device drivers? Are you without a nice project and just dying to cut your teeth on a OS you can try to modify for your needs? Are you finding it frustrating when everything works on Minix? No more all nighters to get a Nifty program working? Then this post might be just for you :-) As I mentioned a month (?) Ago, Im working on a free version of a Minix-lookalike for AT-386 computers. It has finally reached the stage where it 's even usable (though may not be depending on what you want), and I am willing to put out the sources for wider distribution. It is just version 0.02 (+1 (very small) patch already), but I'Ve successfully run bash / gcc / gnu-make / gnu-sed / compress etc under it.

Sources for this pet project of mine can be found at nic.funet.fi (128.214.6.100) in the directory / pub / OS / Linux. The directory also contains some README-file and a couple of binaries to work under linux (bash, update and gcc, what more can you ask for :-) . Full kernel source is provided, as no Minix code has been used. Library sources are only partially free, so that can not be distributed currently. The system is able to compile "as-is" and has been known to work. Heh. Sources to the binaries (bash and gcc) can be found at the same place in / pub / gnu.

ALERT! WARNING! NOTE! These sources still need Minix-386 to be compiled (and gcc-1.40, possibly 1.37.1, have not tested), and you need Minix to set it up if you want to run it, so it is not yet a standalone system for those of you without Minix. Im working on it. You also need to be something of a hacker to set it up (?), So for those hoping for an alternative to Minix-386, please ignore me. It is currently meant for hackers interested in operating systems and 386 's with access to Minix.

The system needs an AT-compatible harddisk (IDE is fine) and EGA / VGA. If you are still interested, please ftp the README / RELNOTES, and / or mail me for additional info.

I can (well, almost) hear you asking yourselves "why?". Hurd will be out in a year (or two, or next month, who knows), and I'Ve already got Minix. This is a program for hackers by a hacker. Aj'Ve enjouyed doing it, and somebody might enjoy looking at it and even modifying it for their own needs. It is still small enough to understand, use and modify, and Im looking forward to any comments you might have.

Im also interested in hearing from anybody who has written any of the utilities / library functions for Minix. If your efforts are freely distributable (under copyright or even public domain), I'd like to hear from you, So I can add them to the system. Im using Earl CHEWS estdio right now (thanks for a nice and working system Earl), and similar works will be very wellcome. Your (C) 's will of course be left intact. Drop me a line if you are willing to rokov me use your code.

Linus

PS. to PHIL NELSON! Im unable to get through to you, and keep getting "forward error - jahoda unknown domain" or something

Bola zahrnutá dostatočnej infraštruktúry na spustením unixového shellu bash. Pôvodne bolo na správne nastavenie, kompiláciám a inštaláciám potreba systém MINIX. Okamžite po vypusteni tajte prvej verziám, aj ked nedokonalej, sa spustil obrovský ohlas o vylepšením systému a Linus sa stará o vývoj a koordináciu dodnes.

Linus použil niektore utility a nástroje z projektu GNU (základné unixové nástroje v prikazovom riadku, kompilátory GCC, ...), o ktorom sme si už vyssie Povedala pár slov.

Linus Torvalds - Linux a UNIX

Linus Torvalds - autor a koordinátor vývoj jadra OS Linux


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 1377x (43.23 kB)

 

Všetky články v sekcii
Linux a UNIX
Článok pre vás napísal mkub
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Distribucia Linuxu/Unixu a OSS
Aktivity