IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

7. diel - Testovanie v Kotline - Akceptačné testy - Príprava projektu

V minulej lekcii, Testovanie v Kotlin - Unit testy generátora náhodných dát , sme si ukázali ďalšie unit testy reálnych aplikácií v Kotline. Testovali sme generátor náhodných údajov.

V dnešnom pokročilom tutoriále sa začneme venovať akceptačným testom. Postupne vytvoríme jednoduchú webovú aplikáciu v Java Enterprise Edition (JSF), využívajúcu našu triedu kalkulačky. Tú v ďalších lekciách necháme automaticky preklikať pomocou akceptačného frameworku Selenium, aby sme overili, či funguje, ako má. Konečne sa teda naučíme, ako si nechať automaticky overiť, že náš softvér z pohľadu používateľa funguje ! :)

Kalkulačka v JEE a akceptačné testy

Ako sme už spomínali, zostaneme pri našej kalkulačke, aby sme sa zbytočne nezdržiavali s vytváraním novej logiky. Výsledná aplikácia bude vyzerať takto:

Hotová kalkulačka v JEE

Automatizovaným testom, ktoré budeme využívať, sa hovorí testy akceptačné. Ako vieme už z úvodnej lekcie kurzu, testujú jednotlivé funkčnosti aplikácie, presnejšie požiadavky na aplikáciu z hľadiska používateľa (tzv. use cases).

Black-box testy

Pre istotu zopakujeme, že sa jedná o black-box testy. Z pozície testera teda testujeme aplikáciu zvonku. Testy nemajú prístup do zdrojového kódu aplikácie, vidíme ju ako používateľ, teda ako čiernu skrinku - od toho označenie black-box. Máme iba tie nástroje, čo poskytuje bežný internetový prehliadač. Prechádzame na rôzne URL adresy, vypĺňame formuláre a klikáme na odkazy. Pomocou pripravených metód potom zisťujeme, či je výstup aplikácie taký, aký očakávame. Občas si samozrejme môžeme pomôcť a zavolať nejakú Kotlin obsluhu, aby sme sa dostali do požadovanej situácie, ktorú nemožno jednoduchým prehliadačom nasimulovať (napr. spustiť cron), ale takýmto hackom sa snažíme vyhýbať.

Využitie akceptačných testov

Akceptačné testy sú o level vyššie, než testy jednotkové. Ich tvorba je zložitejšia a


 

...koniec náhľadu článku...
Pokračuj ďalej

Vedomosti v hodnote stoviek tisíc získaš za pár korún

Minul si až sem a to je super! Veríme, že ti prvé lekcie ukázali niečo nového a užitočného.
Chceš v kurze pokračovať? Prejdi do prémiové sekcie.

Kúpiť tento kurz

Kúpiť všetky aktuálne dostupné lekcie s funkciou odovzdávanie úloh iba za 275 kreditov
Aktuálny stav konta 0 kreditov
Kúpou tohoto balíčku získaš prístup ku všetkým 13 článkom (13 lekcií) tohoto kurzu.

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Čo od nás v ďalších lekciách dostaneš?
  • Neobmedzený a trvalý prístup k jednotlivým lekciím.
  • Kvalitné znalosti v oblasti IT.
  • Zručnosti, ktoré ti pomôžu získať vysnívanú a dobre platenú prácu.

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

V tutoriále na testovanie v Kotline sa dozvieme, kedy využiť akceptačné testy a začneme tvoriť ukážkový JEE projekt, do ktorého neskôr akceptačné testy pridáme.

Kredity získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Článok pre vás napísal Patrik Olšan
Avatar
Autor se věnuje vývoji softwaru, zejména mobilních aplikací
Aktivity