Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

14. diel - Zapuzdrenie v JavaScripte

V minulej lekcii, Statika v JavaScripte , sme si vysvetlili statiku. V dnešnom JavaScript tutoriálu sa pozrieme na zapuzdrenie.

Zapuzdrenie

Zapuzdrenie je jedným zo základných pilierov filozofie objektovo orientovaného programovania. Pre túto problematiku sa tiež používa termín viditeľnosť, čo už napovedá o aký koncept vlastne ide. Pomocou zapuzdrenie skrývame vlastnosti, či metódy objekte, ktoré môžeme v rámci objektu používať, ale nie sú prístupné zvonku. Nemôžeme ich teda napr. Volať cez tečkové notáciu, ale môžu byť vypisované treba rôznymi metódami.

Výhodou skrytie vlastností a metód je prevencia chýb, kedy programátor používa daný objekt ako čiernu skrinku a len tak, ako k tomu bol navrhnutý. Interný kód, do ktorého ostatné objekty nemali zasahovať, je tak po tom skrytý.

Princíp zapuzdrenie je v JavaScripte žiaľ stále nedotiahnutý, jazyk ako taký ho totiž stále nepodporuje. Všetky spôsoby, ako nejaký člen objektu zapouzdřit, sú iba hacky. Takýchto spôsobov vymysleli ľudia v JavaScripte historicky veľa a môžete ich stretnúť v rôzne starých kódoch. Určite nemá zmysel ukazovať si všetky tieto spôsoby, čo by bolo na samostatný kurz, ale prejdeme len tie najnovšie. Ak svoje objekty v JavaScripte zapouzdřovat nebudete, nie je to v zásade problém. Dobrý nápad je však minimálne označovať podtržníkmi vlastnosti a metódy, ktoré by sa zvonku nemali používať.

V roku 2015 prišli so štandardom ES6 dva nové dátové typy:


 

...koniec náhľadu článku...

Prémiový článok

Prémiový článok

Na itnetwork.sk sa nachádza najväčšia a najucelenejšia slovenská databáza s výučbovými článkami, ktorej cieľom je umožniť kvalitné vzdelanie v oblasti IT úplne každému. Mesačne zobrazíme okolo milióna článkov a dostaneme desiatky ďakovných emailov, kde nás informujete, že sme vám pomohli k lepšiemu zamestnaniu alebo vzdelaniu.

Hoci sa snažíme držať väčšinu obsahu úplne zadarmo, udržiavať sieť v prevádzke a aktuálnu stojí obrovské úsilie. Preto je nejaký obsah, ako cvičenia alebo odbornejšie články, prístupný len za body. Nebojte sa, nestojí to skoro nič :)

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

V JavaScript tutoriálu sa naučíme tvoriť privátne vlastnosti a metódy objektov a podrobnejšie si vysvetlíme, čo to zapuzdrenie vlastne je.

Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri

Kúpiť články a funkcie postupne a po jednom 172 bodov
Kúpiť všetky aktuálne dostupné články v sekcii so všetkými funkciami za exkluzívnu cenu 146 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
Kúpou tohoto výhodného balíčku získaš prístup ku všetkým 36 článkom s kontrolou a certifikáciou a ešte naviac ušetríš 54 Kč. Ponuka je obmedzená len pre prvé články z kurzu a obsahuje exkluzívnu zľavu 15%.
146 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 355 Kč 302 Kč

Pozor, pokiaľ si kúpiš len tento článok, stratíš nárok na špeciálnu zľavu 15% na balíček všetkých článkov.

Pre prístup k článku potrebuješ 10 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
10 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 21 Kč

Kúpou článku k nemu získaš neobmedzený prístup a to nastálo. Posunieš svoje vedomosti zas kúsok dopredu a zároveň nám pomôžeš udržiavať celý projekt pri živote a pomáhať vám tak k lepšej budúcnosti.

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Body získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Dobiť body môžeš okamžite napr .:

Kartou SMS Prevodom
Kartou SMS Prevodom
Článok pre vás napísal Štěpán Zavadil
Avatar
Autor se věnuje tvorbě webových aplikací v JavaScriptu
Aktivity (1)