BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

13. diel - Ajaxu v JavaScripte - POST a ďalšie HTTP otázky

V minulej lekcii, Ajaxu v JavaScripte - Prehliadač pokemonov , sme pomocou AJAX vytvorili jednoduchý prehliadač pokemonov.

Už vieme, k čomu AJAX slúži a ako pomocou neho sťahovať dáta. V dnešnom JavaScript tutoriálu si povieme, ako dáta ukladať, meniť a mazať. To všetko s praktickými ukážkami na hotovom REST API s filmami, ktoré si vypožičiame z kurzu Node.js. Ukážeme si tiež, s akými chybami sa môžeme pri AJAXu stretnúť a ako ich správne ošetriť.

Restful API

Najprv by sme si mali uviesť, čo je teda to Restful API, cez ktoré budeme dnes dáta posielať.

HTTP protokol, ktorý je Ajax používaný, ponúka rôzne typy požiadaviek. Týmto typom požiadaviek sa niekedy tiež hovorí HTTP metódy. Všetky požiadavky, ktoré sme minule vykonávali, boli typu GET (pretože sme len získavali dáta).

Základnou myšlienkou REST API je, že pre rôzne typy operácií (napr vkladanie, mazanie a ďalšie) používa rôzne typy požiadaviek. Pritom sa ale nemusí meniť cieľové URL, len sa posielajú rôzne požiadavky na tú istú adresu.

Hoci si API môže každá stránka vytvoriť prakticky aké chce, myšlienka REST je veľmi jednoduchá a prehľadná, preto v dnešnej dobe väčšina API funguje práve týmto spôsobom. Môžeme povedať, že sa jedná o štandard, ako spolu dnes aplikácie vzdialene komunikujú.

Ďalšie podrobné informácie o REST API a ďalších API sa prípadne dozviete v lekcii REST API, SOAP, GRAPH a JSON.

Resta URL

URL sa obvykle skladá z:

  • entity (objektu, ktorý pýtame, napr. Pokémon, film, ...) a
  • parametrov (napr. ID objektu).

Poďme si ukázať prehľadovú tabuľku s typmi požiadaviek a príklady URL:


 

...koniec náhľadu článku...

Prémiový článok

Prémiový článok

Na itnetwork.sk sa nachádza najväčšia a najucelenejšia slovenská databáza s výučbovými článkami, ktorej cieľom je umožniť kvalitné vzdelanie v oblasti IT úplne každému. Mesačne zobrazíme okolo milióna článkov a dostaneme desiatky ďakovných emailov, kde nás informujete, že sme vám pomohli k lepšiemu zamestnaniu alebo vzdelaniu.

Hoci sa snažíme držať väčšinu obsahu úplne zadarmo, udržiavať sieť v prevádzke a aktuálnu stojí obrovské úsilie. Preto je nejaký obsah, ako cvičenia alebo odbornejšie články, prístupný len za body. Nebojte sa, nestojí to skoro nič :)

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

V AJAX tutoriálu si rozšírime znalosti o ďalšie typy požiadaviek pre ukladanie, editáciu a mazanie dát, spracovanie chýb pri AJAXu a debugging AJAX otázok.

Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri

Kúpiť lekcie a funkcie postupne a po jednom 242 bodov
Kúpiť všetky aktuálne dostupné lekcie s funkciou odovzdávanie úloh za exkluzívnu cenu 182 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
Kúpou tohoto výhodného balíčku získaš prístup ku všetkým 47 lekciím s kontrolou a certifikáciou a ešte naviac ušetríš 151 Kč. Ponuka je časovo obmedzená a platí pro všetky lekcie v kurze. Nakúp teraz a získaj limitovanou 25% zľavu.
182 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 604 Kč 453 Kč
Kúpiť len lekcii 10 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
10 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 25 Kč

Kúpou článku k nemu získaš neobmedzený prístup a to nastálo. Posunieš svoje vedomosti zas kúsok dopredu a zároveň nám pomôžeš udržiavať celý projekt pri živote a pomáhať vám tak k lepšej budúcnosti.

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Body získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Dobiť body môžeš okamžite napr .:

Kartou SMS Prevodom
Kartou SMS Prevodom
Článok pre vás napísal Radek Veverka
Avatar
Jsem student VUT FIT v druhém ročníku. Nejraději mám Typescript a C#.
Aktivity (1)