IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

13. diel - Inkscape - Vrstvy

V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 6. – 10. lekcii Inkscape, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

V dnešnom Inkscaspe tutoriále sa pozrieme na vrstvy. Pri zložitejších grafikách je nutné si tvorbu rozložiť do vrstiev. Inkscape s vrstvami pracuje dobre a ponúka v podstate rovnaké možnosti ako väčšina grafických programov.

V úvode je ale nutné upozorniť, že niekedy je Inscape múdrejší nad majstra, teda môže nadobudnúť dojem, že chceme pracovať v inej vrstve a sám sa do nej prepne. Takto môže (ale nemusí) hnevať najmä na začiatku práce. Prípadné prepínanie medzi vrstvami je nutné priebežne kontrolovať.

Práca s vrstvami v Inkscape

Vrstvy si predstavme ako priesvitné fólie, kedy na jednotlivé listy fólie kreslíme časť obrazu. Vrstva môže byť tiež iba ako pomôcka. Napríklad, keď potrebujeme niečo obkresliť. To si predstavme tak, že jedna vrstva je obrázok umiestnený pod sklom a druhá priesvitný papier, na ktorý obrázok obkresľujeme. S vrstvami pracujeme na Paneli ponúk > Vrstva. Ako prvá je ponuka Vrstvy a objekty:

Inkscape

Zobrazí sa dialógové okno, v ktorom uvidíme prehľad vrstiev alebo môžeme pridať vrstvu novú:

Inkscape

Vrstvu pridáme aj z Panelu ponúk > Vrstva > Pridať vrstvu:

Inkscape

Spočiatku nám určite postačí pomenovanie, ktoré sa vytvorí automaticky, Vrstva 1 a podobne. Pre prehľad pri zložitejších projektoch je nutné si vrstvy pomenovať tak, aby názov jasne špecifikoval prácu, ktorá na nej prebieha. Vrstvu je možné kedykoľvek premenovať. A to v dialógovom okne Vrstvy a objekty kliknutím ľavým tlačidlom myši do názvu vrstvy (alebo vyvolaním v Paneli ponúk > Vrstvy > Premenovať vrstvu):

Inkscape

Prácu s vrstvami môžeme ovládať dvoma spôsobmi:

  1. Môžeme zvoliť Zobraziť > Skryť súčasnú vrstvu a Zamknúť > Odomknúť súčasnú vrstvu v Paneli ponúk > Vrstva.
  2. Užívateľsky príjemnejšia je práca v dialógovom okne pomocou voľby Vrstvy a objekty. Tu je táto možnosť zobrazená ikonami oko pre ZobraziťInkscape > SkryťInkscape a kaštieľ pre ZamknúťInkscape > OdomknúťInkscape . Tie sa objavia po aktivácii danej vrstvy a nabehnutím myši (že je vrstva aktívna vidíte ako zvýraznenie modrou farbou):
.<> Inkscape

Zamknúť znamená, že s danou vrstvou nemôžeme hýbať (a to predovšetkým nechcene) ani do nej kresliť. Najmä pri obkresľovaní potrebujeme, aby vzorový obrázok zostal na stále rovnakom mieste. Na obrázku je zamknutá vrstva Mapa, na ktorej je vložený printscreen mapy pre tvorbu plániku:

Inkscape

Na vrstve Plánek je s pomocou nástroja Kresba Bézierových kriviek a priamok rozpracovaný plánik mapy.

Skryť znamená, že práce na tejto vrstve nebude vidieť. Keď teda napríklad obkresľujeme nejaký objekt (tu mapa) a potrebujeme kontrolu, ako naša práca vyzerá, dáme skryť vrstvu (ikona oka sa zmení na zatvorené oko). Je to ako keby sme vzorový papier, ktorý obkresľujeme, vybrali a zostala nám iba naša práca. Na obrázku je mapa skrytá a zostala iba kresba z Bézierových kriviek:

Inkscape

Poradie vrstiev

Môže sa samozrejme stať - a zrejme často stane, že bude potrebné meniť poradie vrstiev. Pre všetok pohyb vrstiev a zmeny ich poradia použijeme ponuku v Paneli ponúk > Vrstvy. Tie môžeme presúvať rovnako ako objekty (pomocou ponuky Lišty nástroja Výber) v štyroch smeroch. A síce buď úplne dole, alebo úplne hore, prípadne posúvame vrstvu postupne iba o jednu úroveň nižšie alebo vyššie. Presúvať vrstvy je možné pohodlne s pomocou šípok aj v dialógovom okne Vrstvy a objekty.

Presúvanie výberu na inú vrstvu prebieha obdobne (ponuku vidíme v Paneli ponúk > Vrstva). Nedeje sa tak v prípade, že sme si vrstvu, na ktorú chceme výber premiestniť, zamkli voči všetkým úpravám:

Inkscape

Kedy ešte vrstvy používať

Nejde len o obkresľovanie. Pri naozaj zložitých kresbách potrebujeme objekty pozicovať a meniť ich poradie. Pomocou Lišty nástroja Výber môžeme objekty presúvať úplne dole alebo úplne hore. To je jednoznačné napríklad pri pozadí (úplne dole) alebo nejakom nápise (chceme ho určite vidieť, takže bude úplne hore). Všetky ostatné presúvame iba o jednu úroveň (môžeme tiež využiť klávesy Page Down a Page Up). Pokiaľ máme obrázok naozaj veľmi zložitý a objekt presuniete na zlú pozíciu kamsi dole/hore, budeme mať veľký problém ho neskôr označiť a presunúť vyššie/nižšie.

Tu je tiež nutné spomenúť klávesovú skratku Ctrl + G, teda zoskupenie objektov. Ak máme čokoľvek zložitejšie nakreslené z viacerých objektov a tento stav považujeme aktuálne za konečný, objekty zoskupíme. To urobíme označením všetkých objektov buď ľavým tlačidlom s nástrojom Výber alebo klikaním ľavým tlačidlom myši Výberu na jednotlivé položky za súčasného držania klávesy Shift. Uľahčí nám to naozaj veľa opakovanej práce v prípade akéhokoľvek presunu alebo zarovnania.

Na pozíciovanie objektov umiestnime všetky objekty, ktoré k sebe patria, na jednu vrstvu, a tú následne presúvame. Je to jediná možnosť, ako sa pri zložitých objektoch vo svojej práci rýchlo vyznať.

Zrušiť zoskupenie je možné pomocou klávesovej skratky Shif + Ctrl + G. Zoskupenie alebo jeho zrušenie nájdeme aj na Paneli ponúk > Objekt.

Vrstvu odstránime z Panelu ponúk > Vrstva > Odstrániť aktuálnu vrstvu. V rovnakej ponuke nájdeme aj možnosť aktuálnu vrstvu duplikovať (teda vytvoriť úplne identickú). Niekomu sa ale môže lepšie pracovať s dialógovým oknom Vrstvy a objekty. Na danú vrstvu klikneme pravým tlačidlom myši a zobrazí sa ponuka pre jej editáciu.

Skupiny vrstiev

U vrstiev je možné vytvárať skupiny. Ak máme pozadie tvorené objektmi na niekoľkých vrstvách, zoskupíme ich do skupiny. Na obrázku je ukážka troch vrstiev:

Inkscape

Užívateľsky príjemné je možnosť zmeniť názov vkladaného obrázku tak, že ho úplne vystihuje.

Tu pridáme do jednej skupiny vrstvy Plánek tie, ktoré patria k sebe. Vrstvy, ktoré chceme mať v skupine, označíme ľavým tlačidlom myši za súčasného držania klávesy Shift. Následne klikneme pravým tlačidlom myši av zobrazenej ponuke vyberieme Vrstva do skupiny:

Inkscape

Ich ikona vrstvy sa zmení:

Inkscape

Ikona Inkscape
Prepnúť na zobrazenie iba vrstiev skryje vrstvy v skupine. Kliknutím na ňu skupiny, ktoré k sebe patria, zmiznú. Máme teda istotu, že všetko, čo patrí do jednej skupiny (napríklad na pozadí) určite vidíme (alebo nevidíme).

Pokročilá grafická práca sa bez vrstiev nezaobíde. Práca s nimi je jednoduchá a veľmi užitočná. Skôr či neskôr začnú vrstvy využívať aj tí najzarputilejší odporcovia.

V ďalšej lekcii, Inkscape - Orez a Maska , sa naučíme používať Orez a Masku ako ďalšie možnosti výplne objektov. Ide o vratné funkcie. Ich použitím nedôjde k strate časti upravovaného objektu.


 

Predchádzajúci článok
Riešené úlohy k 6. – 10. lekcii Inkscape
Všetky články v sekcii
Inkscape
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Inkscape - Orez a Maska
Článok pre vás napísala Denisa Honsejková
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity