Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Úvod do Arduina, inštalácia Arduino IDE a Tinkercad

Úvod

Pokiaľ máme za sebou zoznámenie s mikropočítačmi typu Arduino, môžeme sa zľahka presunúť k programovaniu ako takému. Ako asi mnohí z vás už vedia a ako už bolo predtým naznačené, budeme na to potrebovať vývojové prostredie. Je to vlastne softvér špecificky robený pre určité programové riešenie. Arduino má samozrejme aj svoj softvér, ktorý je stvorený pre neho priamo.

Chceme tiež ponúknuť alternatívu ľuďom, ktorí svoje Arduino ešte fyzicky nemajú a prišiel by im vhod virtuálny nástroj. V priebehu kurzu budeme teda používať dve rôzne vývojové prostredia:

  • Arduino IDE
  • Tinkercad
Nebojte, celý postup inštalácie a sprevádzkovania oboch nástrojov je tu uvedený.

Arduino

Ako už bolo stručne spomenuté, vývojové prostredia popísané v tomto kurze sú úzko spojené s Arduinom. Je teda dôležité vedieť, čo to Arduino vlastne je a prečo sú softvérové prostredia pre jeho programovanie také dôležité. Podrobne si tento typ mikropočítača rozoberieme v hardvérovej časti týchto kurzov, avšak základný prehľad je pre začiatočníka nevyhnutný.

Vývojové prostredie Tinkercad

Teraz sa zoznámime s on-line grafickým vývojovým prostredím a taktiež alternatívou k Arduino IDE.

Čo je to Tinkercad?

Tinkercad je on-line vývojové prostredie od spoločnosti Autodesk, ktorá okrem iného vytvorila známe softvéry ako je Maya, EAGLE, AutoCAD, Inventor a ďalšie. Tinkercad je zameraný na elektronické obvody, vrátane ich simulácie a 3D modelovania. Táto platforma bola založená v roku 2011 bývalým pracovníkom zo spoločnosti Google - Kaiom Backmanom a jeho spoluzakladateľom Mikko Mononenom. Ich plán bol sprístupniť a zjednodušiť prácu s navrhovaním fyzických objektov.

Vytvorenie účtu v Tinkercade

Tinkercad si nemusíme sťahovať a môžeme ho otvoriť v klasickom on-line prehliadači, prípadne si ho vložiť do záložiek na uľahčenie prístupu. Pre založenie účtu na tejto platforme sa musíte registrovať na stránke Tinkercad. Po rozkliknutí odkazu sa vám zobrazí nasledujúca stránka:

Tinkercad prihlásenie - Arduino - Programovací jazyk

Zvolíte kolónku "osobné účty" a potom sa vám zobrazia možnosti prihlásenia, kde zvolíte vami preferovanú možnosť:

Tinkercad osobné účty - Arduino - Programovací jazyk

Po založení účtu, sa budete nachádzať na stránke s 3D návrhmi. Ak sa chcete dostať na stránku s Arduino obvodmi, tak stačí kliknúť na kolónku, ktorá je vyznačená na obrázku:

Arduino obvody - Arduino - Programovací jazyk

Akonáhle budete na stránke s obvodmi, tak stačí stlačiť tlačidlo "Vytvoriť nový obvod", čím sa dostanete do vývojového prostredia, ktoré vyzerá nasledovne:

Tinkercad-IDE - Arduino - Programovací jazyk

Gratulujem, teraz ste si úspešne založili účet a dostali ste sa do vývojového prostredia! V ďalších lekciách si ukážeme prácu s Tinkercadom a dokonca si vytvoríme svoj prvý program! 🙂

Vývojové prostredie Arduino IDE

V tejto časti sa podrobne zoznámime s inštaláciou a prvým spustením softvéru Arduino IDE a povieme si, prečo je vlastne toto prostredie také dôležité pri práci s Arduinom.

Na čo je Arduino IDE vlastne dobré?

Arduino IDE je najpoužívanejší open-source softvér pri práci s Arduinom. Práve v ňom sme schopní naprogramovať najrôznejšie komponenty tak, aby robili presne to, čo chceme. Pre niekoho, kto nie je s týmto softvérom oboznámený, to môže byť na prvý pohľad pomerne mätúce. Avšak v týchto kurzoch si ukážeme, že sa to môže naučiť každý, a to pomerne ľahko.

Ako a kde Arduino IDE získať?

Teraz, keď vieme, že bez softvéru, v ktorom je možné naše Arduino naprogramovať sa jednoducho nezaobídeme, môžeme si povedať, aké je jednoduché Arduino IDE získať. Veľkou výhodou Arduina IDE je to, že je úplne zadarmo a taktiež je prístupné na väčšinu operačných systémov, čo znamená, že ho teda môže používať naozaj každý.

Prvá vec, ktorú musíme urobiť, je otvoriť náš preferovaný prehliadač (Google, Zoznam, Opera…) a vyhľadať hlavnú stránku Arduino IDE. Potom sa ocitneme na hlavnej stránke Arduina, kde nájdeme inštalačný panel, ktorý vyzerá nasledovne:

Arduino-download - Arduino - Programovací jazyk

Na pravej strane panelu si môžeme všimnúť hojný počet operačných systémov, pre ktoré je IDE dostupné. Klikneme teda na ten náš a môžeme začať so sťahovaním.

Arduino-donate - Arduino - Programovací jazyk

Predtým, než sťahovanie začne, budete opýtaný, či nechcete podporiť Arduino IDE dotácií. Príspevok je dobrovoľný, teda ak prispievať nechcete, stačí kliknúť na “Just download” a pokračovať v sťahovaní.

Akonáhle sa nám súbor stiahne, otvoríme ho a potvrdíme, že súhlasíme s podmienkami.

Arduino-license - Arduino - Programovací jazyk

Po potvrdení sa dostaneme do inštalačného nastavenia, kde si vyberieme, čo všetko chceme s programom nainštalovať a vytvoriť. Odporúča sa nechať všetko zaškrtnuté.

Arduino-setup - Arduino - Programovací jazyk

Nasledovne sa ocitneme v umiestnení Arduina IDE a všetkých jeho zložiek. Väčšinou je v základe zvolený disk C, ale v prípade potreby je možnosť IDE presunúť kamkoľvek chcete.

Arduino-installation-folder - Arduino - Programovací jazyk

To bol posledný krok v inštalácii Arduina IDE, na obrazovke by sa mala vytvoriť ikona Arduina. Dvojklikom program spustíme a ocitneme sa vo vývojovom prostredí Arduino IDE. Inštalácia teda prebehla úspešne. Naše vývojové prostredie vyzerá nasledovne:

Arduino-IDE - Arduino - Programovací jazyk

Teraz už nezostáva nič iné, než začať programovať! V priebehu kurzu sa bližšie zoznámime s IDE a základnými funkciami. Predvedieme si základné príkazy a používanie nášho vývojového prostredia. Ako som už spomínal na začiatku, budeme používať obidve vývojové prostredia. Je to preto, že Tinkercad nám poslúži ako online simulácia, teda nie je potrebné kupovať akýkoľvek hardvér. Na druhú stranu v Tinkercade nenájdeme všetky súčiastky, takže z tohto dôvodu budeme tieto prostredia striedať.

V nasledujúcom kvíze, Kvíz - Úvod do programovania Arduina - Vývojárske nástroje, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Všetky články v sekcii
Arduino - Programovací jazyk
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Kvíz - Úvod do programovania Arduina - Vývojárske nástroje
Článok pre vás napísal Dominik Němeček
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Autor se věnuje programování mikropočítačů Arduino.
Aktivity