Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

1. diel - Úvod do Adobe After Effects

Vitajte pri prvej lekcii kurzu Základy Adobe After Effects, ktorý je určený predovšetkým pre úplných začiatočníkov. Technikám a funkciám sa budeme učiť postupne, od prvého objektu až po zložitú vizuálnu animáciu. V sérii náučných lekcií sa tak zoznámime najskôr s pracovnou plochou, nástrojmi a základnými funkciami. Potom prejdeme k zložitejším komplexnejším funkciám.

Motivácia

Po absolvovaní kurzu budete schopní vytvárať najrôznejšie druhy vizuálnych efektov. Budete môcť vytvárať informačnú grafiku, ktorú budete vedieť animovať. To sa môže hodiť pre rôzne znelky alebo animované logá. Môžete tak efektne divákovi predstaviť nejakú novú informáciu.

Základy Adobe After Effects

Adobe After Effects ďalej umožňuje napríklad klíčovanie zeleného plátna. Budete teda môcť nechať zmiznúť zelenú plochu a vytvoriť namiesto nej nejaké iné fiktívne prostredie. Vo výslednom videu to potom môže vyzerať, že sa nachádzate niekde úplne mimo zemegule. Alebo sa tiež naučíte využívať rôzne zabudované efekty priamo v Adobe After Effects.

Základy Adobe After Effects

Minimálne požiadavky kurzu

Na tento kurz nepotrebujete žiadne špeciálne znalosti, stačí bežná práca s počítačom. Výhodou samozrejme bude, ak budete mať nejaké predchádzajúce znalosti z iných programov od Adobe, ale rozhodne to nie je nutnosťou. Najdôležitejšia je chuť a odhodlanie učiť sa novým schopnostiam s počítačovými programami.

Program Adobe After Effects

Adobe After Effects v sebe kombinuje ako programy zamerané priamo na 3D video grafiku a špeciálne efekty, tak programy zamerané na 2D a animovanú grafiku. Tento program vyniká svojou všestrannosťou. Spoločne vo dvojici s Adobe Premiere Pro tvorí zlatý štandard pre tvorenie profesionálnych hollywoodskych filmov, či už sa jedná o prvého Ironmana alebo sci-fi Nevedomie s Tomom Cruisom. Prvá verzia Adobe After Effects bola vyvinutá v roku 1993 a veľkú popularitu jej zariadil film Jurský Park z rovnakého roku. Pri tomto filme bol program využitý na spojenie a skombinovanie 3D dinosaurov a 2D kreslených malieb. Ide o kompozičný softvér. To znamená, že vie vytvoriť kompozíciu, ktorá skladá vo vrstvách rôzne vizuálne elementy (video, foto, text).

Systémové požiadavky

Ešte pred samotnou inštaláciou je dobré skontrolovať minimálne systémové požiadavky:

  • Procesor: štvorjadrový procesor Intel alebo AMD
  • Operačný systém: Windows 10 / macOS Big Sur
  • Operačná pamäť (RAM): 16 GB
  • Grafický procesor (GPU): 2 GB VRAM
  • Voľné miesto na pevnom disku: 15 GB
  • Rozlíšenie displeja: 1920 x 1080
Inštalácia Adobe After Effects

Od doby vydania verzie CC je Adobe After Effects dostupné iba vo forme mesačného predplatného. Už sú dávno preč doby verzie CS6, kedy kúpa fungovala na báze doživotnej licencie. Získanie je možné v rámci služby Adobe Creative Cloud na oficiálnych stránkach Adobe. Tu si vyberieme produkt a zaplatíme jeden z dostupných plánov. Následne vykonáme stiahnutie. Tento program neponúka slovenčinu, budeme si tak musieť vystačiť s angličtinou alebo iným cudzím jazykom. V tomto kurze bude používaná pre názvy tlačidiel angličtinu.

Alternatívy Adobe After Effects

Tento kurz je napísaný pre program Adobe After Effects, ale vedomosti tu získané môžeme uplatniť aj pri práci s lacnejšími programami. Aj keď je medzi každým programom mnoho rozdielov, mnoho funkcií a ovládacích prvkov má veľmi podobné ovládanie. Niektoré alternatívne programy si krátko predstavíme.

HitFilm Pro

HitFilm Pro je o polovicu lacnejší program. Veľmi dobre funguje na tvorbu špeciálnych filmových efektov, vďaka rýchlej práci s kompozíciami. Na vytváranie animácie textu a informačnej grafiky sa veľmi nehodí.

Da Vinci Resolve

Program Da Vinci Resolve je skutočne silným oponentom programov od Adobe. Jeho hlavnou výhodou je, že jeho základná verzia je zadarmo. Veľkou nevýhodou oproti programom od Adobe je menšia ponuka pluginov. Pracovné plochy aj rozloženie užívateľských prvkov je veľmi podobné tomu od Adobe. Ide o softvér od austrálskej spoločnosti Blackmagic, ktorá sa vo veľkej miere špecializuje na vybavenie pre filmárov v priaznivej cenovej kategórii. Spoločne s programom Fusion je veľmi dobrý na tvorenie 3D grafiky alebo špeciálnych efektov.

Natron

Natron je robustný open-source program. Hodí sa na vytváranie 2D efektov, v 3D pokrivkáva. Oproti Adobe After Effects sa môže chváliť viacerými nástrojmi, funkciami a pluginy.

Prvé spustenie a vytvorenie súboru v Adobe After Effects

Ihneď po spustení sa dostaneme na domovskú obrazovku, kde máme možnosť vytvoriť nový projekt pomocou tlačidla New Project alebo otvoriť už existujúci kliknutím na Open project:

Základy Adobe After Effects

Vytvoríme nový projekt. Zobrazí sa pracovná plocha, teda hlavné užívateľské prostredie s časovou osou a kompozíciami:

Základy Adobe After Effects

Pracovná plocha

Na pracovnej ploche na obrázku nižšie vidíme niekoľko základných panelov:

  • na hornej strane sa nachádza Panel nástrojov (žlté označenie), ktorý nám umožňuje rôznymi spôsobmi zaobchádzať s kompozíciami,
  • na ľavej strane je okno pre Nahrávanie súborov (červené označenie), kam budeme vkladať fotografie či videá,
  • na spodnej strane je Časová os (zelené označenie), kam budeme skladať rôzne prvky kompozícií v závislosti od času,
  • uprostred je miesto pre Kompozícia (modré označenie), kde budeme tvoriť danú animáciu či 3D tracking:
.<> Základy Adobe After Effects

Pracovnú plochu si môžeme ľahko upraviť. Jednotlivé okná môžeme presúvať na ľubovoľné miesto na pracovnej ploche.

Môžeme preskladať rovno aj celé usporiadanie okien naraz. Pomocou kliknutia na tlačidlo Window > Workspaces môžeme prepínať medzi rôznymi režimami vhodnými na rôzne príležitosti. Pokiaľ budeme napríklad dlhší čas pracovať len s tvorením 2D grafiky, bude jednoduchšie si prepnúť usporiadanie plochy tlačidlom Essential Graphics. Pokiaľ budeme pracovať dlhú dobu s Motion Trackingom, bude vhodné prepnúť do režimu Motion Tracking.

Panel nástrojov

Tu si uvedieme základné predstavenie nástrojov. Medzi nástrojmi môžeme prepínať pomocou klávesových skratiek, ktoré sú pri nich uvedené. Začneme tými dôležitými, ktoré budeme často používať:

  • Základy Adobe After Effects Hand Tool (H) - ručička, ktorá umožňuje pohyb a posúvanie po kompozícii, hodí sa po použití Zoom Tool,
  • Základy Adobe After Effects Zoom Tool (Z) - lupa, ktorá priblíži zobrazenie,
  • Základy Adobe After Effects Rectangle Tool (Q) - vytvorí obdĺžnikový tvar,
  • Základy Adobe After Effects Pen Tool (G) - pero, ktoré vytvorí objekt ľubovoľného tvaru, pomocou ktorého môžeme vytvoriť masku,
  • Základy Adobe After Effects Horizontal Type Tool (Ctrl + T) - vytvorí textové pole s vodorovnou orientáciou,
  • Základy Adobe After Effects Brush Tool (Ctrl + B) - štetec, pomocou ktorého môžeme maľovať,
  • Základy Adobe After Effects Eraser Tool (Ctrl + B) - guma, ktorá vymaže nežiaducu časť.
Medzi ďalšie nástroje patria:
  • Základy Adobe After Effects Orbit around Cursor; Pán pod Cursor; Dolly towards Cursor - táto trojica kamerových nástrojov slúži na menenie pohľadu na 3D objekt,
  • Základy Adobe After Effects Rotation Tool (W) - čiže otočenie zobrazenia otáča objektom,
  • Základy Adobe After Effects Pán Behind Tool (V) - posúva kotevný bod,
  • Základy Adobe After Effects Clone Stamp Tool (Ctrl + B): vytvorí duplikát nejakého prvku vo videu, skopíruje pixely a potom ich vloží (hodí v prípade, že potrebujeme nejaký detail skopírovať 1:1),
  • Základy Adobe After Effects Roto Brush Tool (Alt + W) - oddelí objekt v pozadí od popredia,
  • Základy Adobe After Effects Puppet Position Pin Tool (Ctrl + P) - pridá pohyb statickému telesu a vytvorí tak animáciu.

V budúcej lekcii, Vytvorenie kompozície a vrstvy v Adobe After Effects , si ukážeme, ako tvoriť kompozície a vrstvy v Adobe After Effects.


 

Všetky články v sekcii
Základy Adobe After Effects
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Vytvorenie kompozície a vrstvy v Adobe After Effects
Článok pre vás napísal Lukáš Diviš
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity