Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Zaspomínajte si na Windows 3.1

Windows 3.1 bol prvýkrát vydaný 6. apríla 1992 a posledná verzia systému bola uvoľnená niekedy v roku 1994. Išlo o grafickú nadstavbu DOSu, ktorá prezentovala programy ako ikony a umožňovala ich jednoduché spustenie. Grafické prostredie programom poskytovalo sadu knižníc a funkcií, ktoré ...

Dosť teórie, ideme sa hrať!

Vždy ma nejako priťahovali staršie stroje a systémy. Konečne som si zas našiel čas, takže v tomto článku sa pozrieme na Windows 3.1 - od inštalácie po hrátky so systémom. Nečakajte žiadne návody do VirtualBox či VMware, tu budeme používať fyzický počítač (bez zásahu do aktuálneho systému).

Čo budeme potrebovať?

  • Počítač (prekvapivo) - pokojne aj bez HDD
  • USB flash-disk
  • Diskety + mechaniku (voliteľné)
  • Nejaké súbory a utilitku (k stiahnutiu na konci článku)
  • Ihličkové tlačiarne na ďalšie hrátky (voliteľné)
  • trochu nadšenie :)

Takže, máme všetko zohnaniu a postahováno (samozrejme to môžete loviť po kútoch internete, ale ja na pôde našiel diskety od Windows 3.1 v ČEŠTINE, takže v súboroch je česká verzia :) ), Čo teraz? Ak v počítači máte nejaké pevné disky, tak je odpojte, potrebovať ich nebudeme (a na viac poistka proti pokazeniu aktuálneho systému). Celý systém nainštalujeme na USB flash disk. Pozrite sa, či je v BIOSe podpora aspoň bootovanie USB-ZIP (u novších len USB).

  1. Zo stiahnutých súborov si nainštalujeme RMPrepUSB a spustíme. Najprv zo zoznamu [1] vyberieme flashku, na ktorú budeme chcieť inštalovať. Ak má viac ako 2 GB, tak v okienku Partition size [2] prepíšeme "MAX" na 2000 (pretože vtedy to jednoducho nebolo, všetci určite poznáme hlášku Billa Gatesa "16KB je dosť pre všetkých"). V bootloader options zvolíme MS-DOS [3]. Filesystem zvolíme FAT16 a zaškrtneme LEN "Use 64hd / 32sec if possible" [4]. Potom už len klikneme na "Prepare drive" [5].
Bootovacie flash disk pre Windows 3.11 - História Windows
  1. Ďalej máte vo stiahnutých súboroch zložku disk. V nej sú 3 súbory - COMMAND.COM, io.sys A MSDOS.SYS. Tie nakopírujte na flash disk.

Teraz sa podľa postupu rozdelíme na dve skupiny - Na tých, ktorí majú diskety a chcú si počas inštalácie užívať onoho chrčanie a meniť disky ako inštalátor píska. A na tých, ktorí tam len vrazí USB a ďalej sa nestarajú.

  1. Diskety: Pokiaľ máte k dispozícii niekoľko diskiet, tak vo stiahnutých súboroch v priečinku disk je zložka win31 a v nej sú zložky pre jednotlivé disky. Obsah zložky disk 1 nakopírujte na jednu disketu, disk 2 na druhú ... USB: Ak radšej zostanete u USB, nakopírujte na flashku tiež zložku win31. Ak si to chcete ešte viac uľahčiť, nasypte obsahy všetkých zložiek (disk 1-9) do zložky win31 a prázdne zložky disk 1-9 zmažte.
  2. Teraz sa dostávame na spustenie. Predpokladám, že v počítači nemáte pevný disk a v BIOSe ste prepli bootovanie na USB (-ZIP). Flashku pripojíme a počítač zapneme. Čo sa stane? Ak ste urobili všetko dobre, naskočí "Starting MS-DOS" po chvíli sa možno niečo vypíše, ale nakoniec to skončí u posledného riadku C: \> Sme v MS-DOSu, môžeme začať inštalovať.
.<> MS-DOS - História Windows
  1. Diskety: Vezmite si disk 1, vložte ho do mechaniky a zadajte a: / A presuniete sa na disketu. Potom len príkaz install USB: Ak zadáte dir, vypíše sa obsah aktuálnej zložky. Tam uvidíte aj riadok WIN31 DIR dátum .... Výborne, príkazom cd win31 prejdeme do zložky a znovu si vypíšeme obsah príkazom dir. Ak uvidíte zoznam DISK1, DISK2, ..., používajte tieto názvy. Pokiaľ vám ale vyskočí DISK1 ~ 1, DISK2 ~ 1, .. Znamená to, že systém nejako nepobral názvy zložiek. Dá sa pracovať aj s tým, ale je to zložitejšie. Takže počítač vypneme, flashku odpojíme a premenujeme zložky potrebné na D1, D2, ... Znovu zapneme, cd win31, dir. Ak uvidíme názvy bez vlnoviek, nič nám nebráni prejsť inštaláciou ľahko aj s českou klávesnicou. Takže cd d1 a install. Ak ste si nasypali disky do jednej zložky, tak len cd win31 a install. Tým pre vás končí aj povinnosť smerovať inštalátor na ďalšie "disky".
  2. Po zadaní príkazu install nám sčernie obrazovka, chvíľu sa nič nedeje a potom naskočí modrá obrazovka! Nie je sa treba báť, nie je to BSOD. Počkajte ešte chvíľu a vykľuje sa z toho inštalácie Windows :)
  3. Klávesou Enter sa presunieme na ďalšiu obrazovku, kde máte na výber možnosť Expresná inštalácia (klávesa ENTER) alebo na želanie (P). Ja zo zvedavosti volím vždy tie rozšírené.
  4. Tu nie je čo riešiť, necháme cestu C: \ WINDOWS a stlačíme Enter
.<> Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Ďalšie obrazovka vypíše hardvér a možnosti. Tu si môžete upraviť nastavenia. Ak súhlasí, ENTER.
  2. Už sa inštaluje.
Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Inštalátor potrebuje ďalší disk. Diskety: Vložte ďalší disketu, zanechajte cestu A: \ A stlačte ENTER

USB: jednotlivé zložky Cestu C: \ WIN31 \ D1 Prepíšte na C: \ WIN31 \ D2. Toto sa stane niekoľkokrát, než prejdete všetkých 9 diskiet. Asi si logicky domyslíte čo budete zadávať. Potvrďte stlačením ENTER.

USB: sesypaná zložka: Vás sa to netýka.

Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Preliezli sme 3 diskety a systém sa nás pýta na kódovú stránku. Ja to neriešim a dávam ENTER. Pri inštalácii sa potom občas objavia pokazený znak, ale to preto, že beží v anglickom DOSe. Vo Windows bude kódovanie v poriadku, teda českej.
  2. Musíme chvíľu čakať. Počítač sa zasekne a potom sa spustí inštalátor. Všimnite si, že tu už funguje myš. Zadáme meno.
Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Áno, som si istý, že sa tak volám :)
  2. Voliteľné komponenty. Nechávam zaškrtnuté všetko. Ak nechcete tlačiť, odškrtnite tlačiareň.
  3. Ďalšie voliteľné. Tiež nechávam všetko, pokračovať.
Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Inštalátor si tvorí nejaké súbory. Nechávam ho v tom a dávam pokračovať.
  2. Inštalujeme!
Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Chce ďalšie diskety. Rovnaký postup ako v kroku 11.
  2. Ak ste sa rozhodli aj tlačiť, vyberte zo zoznamu vašej (alebo aspoň podobnú) tlačiareň, nainštalujte a pokračujte. S veľkou pravdepodobnosťou bude systém chcieť iný disk.
Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Chaoticky sa začnú otvárať okná. Nič si z toho nerobte, to sa len skúša čo tam je.
Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Ak máte na disku doplnkové programy, môžete ich vyhľadať. V našom prípade dajte rovno zrušiť.
  2. Ak sa chcete naučiť používať Windows 3.1, tak si môžete spustiť kurz.
Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Inštalácia dokončená. Zvoľte nový štart Windows. Počítač sa reštartuje (a alebo aj nie).
  2. C: \ WINDOWS> Čo tu robí ten DOS? Ja chcem Windows 3.1! Nebojte sa, že sa niečo nepodarilo. Zadajte príkaz win a dajte enter. Ak naskočí chybová hláška a počítač sa nereštartoval, tak ho reštartujte (vypnite napájanie). Po ďalšom nabehnutí znova do DOSu asi zas niečo vypíše, niečo sa nepodarí, to nás netrápi. Zadajte win a spustite Windows
Inštalácia Windows 3.11 - História Windows
  1. Sme vo Windows. Ak vás po štarte bude otravovať rozšírenie DOSu, tak ho zatvorte (to je neporiadok z mojich diskiet) Môžeme si veselo hrať :)
windows 3.11 - História Windows

Správca programov

Po štarte sa otvorí správcu programov. To je základ. Pokiaľ ho ukončíte, tak sa ukončí Windows a vráti vás do DOSu. V okne máte 4 ikony - Príslušenstvo, Hry, Spustiť pri štarte a Hlavné skupina. V hlavnej skupine budú veci ako nastavenie, správa tlače, príkazový riadok (Prompt MS-DOS) a ďalšie. V hrách sú len míny a Solitaire. Pomerne ma v hlavnej skupine zaujal program obsah schránky, ktorý dnes vo Windows už nie je. Čo vôbec dokáže? Okrem zobrazenia obsahu schránky (prekvapivo) zvládne aj obsah schránky ukladať a spätne vyvolať.

Príslušenstvo

Tu máme väčšinu programov.

  • Write - Dnešné Wordpade
  • Paintbrush - Kto by nepoznal maľovanie
  • Terminál - Rôzne veci s modemom a prenosom dát
  • Poznámkový blok - poznámkový blok
  • Makrokamera - Umožňuje nahrať postupnosť príkazov a potom ju spustiť
  • Kartotéka - Úplne netuším, k čomu to má slúžiť
  • Diár - diár
  • Kalkulačka - Kalkulačka
  • Hodiny - Hodiny
  • Balíčkovací objektov - Mal by tvoriť archívy
  • Mapa znakov - mapa znakov
  • Prehrávač záznamov a záznam zvuku - Tu nastane problém, pretože podpora nových zvukových kariet je ... skôr nie. Takže sa budeme musieť zaobísť bez zvuku
  • Zobrazovač klávesnica - Klávesnica na obrazovke
  • Indikátor klávesnice - Patrí mu ikona Pri / Sec vľavo dole a po dvojkliku na Pri / Sec by sa mala prepínať klávesnica na primárne / sekundárne podľa nastavenia v ovládacie panely -> klávesnica

Tlač

Ak patríte medzi tých šťastnejší, ktorí majú ihličkové tlačiarne a je podporovaná (alebo podobný model), môžete si niečo vytlačiť. Pásku asi nezoženiete, ale ak máte tractor paper, tak ten je schopný robiť pretlačené kópie. Tu je kameň úrazu. Slovenské znaky sa vytlačia zle alebo vôbec a ak sa pozriete na kvalitu tlače (a rýchlosť taky), dôjde vám, prečo sa ihličkové tlačiarne dnes už nepoužívajú.

Výstup z tlačiarne:
ihličkovú tlač - História Windows

Systém toho vie oveľa viac, ale na to je jeden článok až príliš krátky. Windows 3.1 bol na svoju dobu pekný systém, ktorý sa dočkal aj rozšírenie v našich končinách. Nie je ani veľmi náročný na hardvér, pretože vtedy to jednoducho nebolo treba.

Vypnutie

Ak sa pýtate, ako systém vypnúť, tak v Správcovi programov kliknite na ten "mínus" v pravo hore a dajte "Koniec". To Windows ukončí a navráti vás do DOSu. A ako vypnúť DOS? Ak poznáte príkaz shutdown, tak ten tú nefunguje. Tu nie je žiadny. Vtedy sa počítače vypínali tak, že sa zavreli všetky súbory (ak v DOSe nič nemáte otvorené ručne, keď ste si s niečím hrali), k tomu dôjde koncom Windows a potom sa počítač jednoducho vypol.


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 1721x (17.2 MB)

 

Všetky články v sekcii
História Windows
Článok pre vás napísal Adam Ježek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity