Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

3. diel - Základný strih, prechody a storyboard vo Vegas

V predchádzajúcej lekcii, Spôsoby importu médií a tvorba slideshow vo Vegas , sme sa venovali základnému nastaveniu projektu a ukázali si niekoľko spôsobov importu médií.

V dnešnej lekcii si vyskúšame konkrétne úpravy videa, vkladanie prechodov a vysvetlíme napríklad funkciu Storyboard vo Vegas.

Príprava

Nastavenie projektu, ktoré použijeme, bude totožné s nastavením, ktorým sme prešli v minulej lekcii. Vytvoríme si už na neho ale špecifický adresár s podpriečinok Video, kam vložíme video súbory. Ten nazveme napr. Lekce03 \ Video.

Stiahneme si nasledujúce videá, ktoré využijeme do ďalších dvoch lekcií. Opäť to bude zo stránky Pexels.com, kde nájdeme obrázky aj videá voľne na použitie.

Video s plážou si premenujeme na plaz.mp4 a video s vodopádom na vodopad.mp4. Rovnakým spôsobom, ako v lekcii 2, pridáme dve videá do projektu pomocou stlačení pravého tlačidla myši na videa v prehliadači videí a voľby Add To Media Project List.

Teraz sa k videám dostaneme cez:

  • All Media,
  • Media by typeVideo

Tagovanie médií

V minulých lekciách sme preskočili funkcionalitu tagovanie médií. V našom projekte si môžeme robiť poriadok pomocou vytvárania priečinkov, ale aj pomocou často rýchlejšieho spôsobu. Raz klikneme ľavým tlačidlom myši na video s plážou. Teraz sa uistíme, že máme v hornom paneli okna Project Media po kliknutí na ikonu Views zaškrtnuté Media Tags.

Tagged Media - Úprava videa vo Vegas

V spodnej časti sa nám objavil panel s Tagy pre médiá. Do miesta pre náš text (viď obrázok) napíšeme Pláž a potvrdíme klávesou Enter. Teraz to isté zopakujeme s videom vodopádu a pridáme Tag Vodopád.

tagovanie - Úprava videa vo Vegas

Vidíme, že sa nám vľavo v adresári Tagged Media automaticky vytvorili dve podpriečinky, ktorými môžeme lepšie triediť média v našich projektoch.

Strih videa

Teraz budeme chcieť docieliť nasledujúceho. Prvé video bude video s plážou, ktorého chceme presne 5 sekúnd. Nasledovať bude video s vodopádom, ale až od chvíle, keď kamera nezaberá konáre stromu, ale už čisto len vodopád.

Najprv v oknu Project Media dvakrát klikneme na video s plážou, čo nám ho presunie na časovú os. Teraz sa presunieme na časovú os a stlačením klávesu si pohľad priblížime. Uistíme sa, že video sa začína na úplnom začiatku časovej osi, teda v čase 0.

Video v čase 0 - Úprava videa vo Vegas

Videu, či audio bloku, sa vo Vegas hovorí Event, ako udalosť. Samotné video totiž môže obsahovať aj video, animácie, titulky, prechody, takže Udalosť je skôr univerzálny názov. My budeme používať termín Video, či Blok a budeme tým vždy myslieť konkrétne Event.

V ďalšom kroku presunieme Playhead, teda posuvník, na časovej osi na 5. sekundu. Môžeme posúvať posuvník myšou, alebo sa presunúť ←. V ľavej hornej časti časovej osi, na časovom ukazovateli, vidíme 00:00:05,00 (ak sme časový formát ponechali základné). Teraz jednoducho v dolnej lište časovej osi klikneme na Trim EndTrim End - Úprava videa vo Vegas
, Alebo využijeme klávesovú skratku Alt +) (znaky tu berieme podľa rozloženia na slovenskej klávesnici).

Opačne funguje Trim Štart s klávesovou skratkou Alt + Ú.

Teraz nás zaujíma konkrétnu časť videa s vodopádom. Klikneme na klip s vodopádom pravým tlačidlom a zvolíme Open In Trimmer. Pravá časť s Video Preview sa teraz prepne na okno Trimmer.

Trimmer

Trimmer, teda orezávač, využijeme na orezanie časti videa, ktoré na časovej osi nechceme.

  • V hornej časti vidíme cestu k nášmu súboru. Na tomto riadku sa dá prepínať na iné klipy. Napravo od tohto poľa nájdeme ikony, ktoré slúžia na zoradenie zoznamu, premazanie histórie súborov v Trimmer ak odstráneniu teraz otvoreného médiá z okna. Posledná ikona je užitočná, ak máme napríklad viac monitorov, potom je možné Trimmer umiestniť na druhý monitor.
  • V prostrednej časti máme samotné médium, teda video, ktoré sa bude vizuálne ohraničovať čiarami, ktoré nám zobrazia orezávanie časť videa.
  • V spodnej časti sa nachádza časová os, celá táto oblasť sa dá zväčšiť posunom panelu nahor. Nad časovou osou je panel In-Out Points. Tu sa zobrazujú okraje orezávanej oblasti paralelne nad časovou osou. Pod horizontálnym posuvníkom časovej osi sú dalši ikony, pre funkcie ako Prehrať a Stop. Môžeme si ich sem ale umiestniť oveľa viac. Užitočné bude si zapamätať klávesovú skratku A pre funkciu, ktorá vloží výber na časovú os. Cez ikonu s tromi čiarami sa dostaneme k ďalším funkciám, ako výberu In-Out bodov bez klávesové skratky, prispôsobenie atď.

Pokračujeme teraz zväčšením oblasti s časovou osou Trimmer. Kolieskom myši si túto časť ľahko priblížime. Teraz prechádzame klip pomocou bieleho Playheadu (posuvníka), až sa zastavíme pri časti videa, kedy je v zábere vidieť vodopád bez toho, aby ho zakrývala vetvu. Tu sa zastavíme a stlačíme Aj, táto klávesová skratka nám označí začiatok orezu, teda In-point. Bod pre ukončenie výberu sa nám automaticky umiestni na koniec klipu, čo nám v tomto prípade vyhovuje. Manuálne sa dá umiestniť obdobným postupom a stlačením klávesy O (Out-point).

Teraz do tmavej oblasti, ktorú ohraničujú dva body orezu nad časovou osou, klikneme dvakrát myšou. Oblasť sa teraz zvýraznila modrou farbou. Nakoniec stlačíme kláves A a náš vybraný orez tým presunieme na časovú os.

Trimmer - Úprava videa vo Vegas

Dodatočná úprava orezu

Ak postupom času zistíme, že oblasť, ktorú sme si cez Trimmer na časovú os vložili, nevyhovuje a je ju treba posunúť, môžeme tak urobiť, bez toho aby sme si porušili štruktúru videa v stope. Najprv si znovu vľavo hore Trimmer prepneme na okno Video Preview. Pod časovou osou, medzi ikony, zvolíme výber editačného nástroja. Ikonu spoznáme tak, že je jediná, ktorá vedľa seba má šípku dolu pre rozširujúce voľbu. Vyberieme nástroj Slip Tool.slip tool - Úprava videa vo Vegas
Teraz podržíme ľavé tlačidlo myši na bloku s videom vodopádu a posúvame. Okno Video Preview nám teraz zobrazuje vľavo nový začiatok nášho bloku a vpravo pôvodný obsah videa, ak by klip nebol orezaný. Na Slip Tool sa pri výbere Normal Edit Tool dostaneme pri podržaní klávesu Alt.

Prechody

Ak sme postupovali správne, máme prvých päť sekúnd videa záber na pláž, potom prebehne strih a odhalí sa vodopád v džungli. Keďže sú to zábery trochu rozdielne, umiestnime si do videa prechod medzi klipy, a to tzv. Zatmívačku. Pre vkladanie efektov a prechodov je lepšie pozmeniť si rozhranie tak, aby nám neskôr žiadne okná "nelietal" a všetko zostalo pekne prehľadné. Hore v navigačnom paneli zvolíme View, Window Layouts a tu Add Video Transitions. Celé prostredie sa nám teraz pozmení a my hore vidíme hneď dve nové okná. Vľavo ovládací panel, ktorý zobrazuje zarytý postup, v akom by sa mala uskutočňovať post-produkcie a pomáha nám tak postupovať. Napravo sa potom nachádza okno menom Transitions, Prechody. To nás teraz zaujíma.

Tu vidíme v ľavej časti prehliadač prechodov. Nachádza sa tu široká škála prechodov, ktoré sa dajú ešte ďalej animovať, ako si vyskúšame v ďalších lekciách. Prechod, ktorý hľadáme, sa nachádza pod Dissolve, raz teda klikneme na Dissolve. V pravej časti okna prechodov sa teraz zobrazili dlaždice s konkrétnymi prechodmi. Nami hľadaná sa volá Fade Through Black. Dlaždicu s týmto prechodom teraz máme možnosť presunúť na 3 miesta:

  • Na začiatok - Fade-in rozetmívačka; Teda z tmy sa postupne objavia naše video
  • Medzi dva klipy - Fade-In & Out prechod; Nami hľadaná variant. Jeden klip sa zatemní a druhý objaví.
  • Na koniec - Fade-out zatemnenie; Užitočné na koniec filmov, klipov, ako pozvoľné ukončenie.

Prechod teda umiestnime medzi klipmi. Otvorí sa okno Video Event FX. Tu sa dá dodatočne zmeniť farba prechodu, ale aj detailnejšie animovať prechod a spájať s ďalšími efektmi. To teraz nevyužijeme. Teraz má prechod základnú dĺžku, a to 1 sekundu. Tú môžeme skrátiť na časovej osi, kde vidíme nový obdĺžnik Dissolve na začiatku bloku videa s vodopádom. Tento obdĺžnik za okraj posunom doľava o malý kúsok skrátime.

Storyboard

Editácia cez Storyboard je tu len ako ukážka, nebudeme ju ďalej používať.

Teraz sa opäť vrátime do základného rozloženia okien, napr. Klávesovou skratkou Alt + D. Ako alternatívny pohľad na budúce finálnej video sa dá použiť Storyboard. V okne Project Media zvolíme v ľavej časti Storyboard binsMain Timeline. V dlaždicové pohľade vidíme teraz všetky klipy v našom projekte. Môžeme sem ďalšie klipy importovať priamo cez prehliadač médií (Explorer). Ak vložíme klip z exploreru a zanecháme medzeru, automaticky sa nám do medzery umiestni Placeholder, teda klip, ktorý kedykoľvek môžeme zmeniť na napr. Neskôr natočený.

Je tu vidieť aj ohraničenie začiatku klipov, ktoré môžeme upravovať ľavým kliknutím myši. K priblíženie slúži Ctrl + Koliesko myši. Môžeme tu tiež dodatočne nahradiť klipy, alebo premeniť pozície klipov pomocou podržanie Alt + Ľavé tlačidlo myši a posunu na konkrétnu pozíciu.

To je pre dnešné lekciu všetko, nenechajte si ujsť tú ďalšiu.

V ďalšej lekcii, Audio, video efekty a vkladanie textu vo Vegas , k prechodom pridáme efekty a do videa napríklad vložíme text.


 

Predchádzajúci článok
Spôsoby importu médií a tvorba slideshow vo Vegas
Všetky články v sekcii
Úprava videa vo Vegas
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Audio, video efekty a vkladanie textu vo Vegas
Článok pre vás napísal Radek Čábela
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity