IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

1. diel - Úvod a základné funkcie Vegas

V prvej lekcii tohto seriálu sa budeme venovať užívateľskému rozhraniu, užitočným nástrojom, ktoré softvér ponúka, ich klávesovým skratkám a tiež prispôsobenie nášho pracovného prostredia (workspace). Na nič teda nečakajme a poďme sa do toho pustiť.

Otvoríme si nový projekt a zatiaľ neriešime nastavenie, pri všetkých dialógov zakliknite OK.

Panel nástrojov a navigačný panel

Začneme pohľadom na všetky okná a panely, ktoré teraz vidíme. Vľavo hore sa nachádza navigačný panel so základnými prvkami ako súbor, úpravy, zobrazenia atď.

rozhranie vegas - Úprava videa vo Vegas

Pod navigačným panelom sa nachádza panel nástrojov, v ktorom sa nachádza klasické funkcie, ktoré si potom môžeme ešte ľubovoľne rozširovať. Stačí dvakrát kliknúť do priestoru paneli nástrojov a otvorí sa nám dialógové okno s výberom ďalších funkcií, ktoré sa v paneli tiež dajú zobraziť.

panel nástrojov - Úprava videa vo Vegas

Nižšie je už pracovný priestor - neskôr si vysvetlíme, ako si ho zmeniť. Za pozornosť stojí časová os (timeline), ktoré v budúcich lekciách venujeme najviac času. Je tu totiž vizualizované video - v podstate ako skladačka ostatných videí, zvukov alebo obrázkov. Priestor sa tu delia do stôp (tracks) a to do tých pre video a pre audio.

Úplne dole sa nachádza tzv. Status Bar, ktorý nám oznamuje v ľavej časti podrobnosti o funkciách v rôznych paneloch. Vpravo ukazuje všetku dostupnú dĺžku videa pre uloženie podľa aktuálneho adresára. Zobrazí nám aj postup akcií, ktoré vyžadujú nejaký čas pre dokončenie.

Teraz prejdeme do horného navigačného panela.

Horný panel

navigačný panel - Úprava videa vo Vegas

File

Položka File sa nijako nelíši od väčšiny ostatných programov a nájdeme tam typické činnosti ako vytvorenie a otvorenie nového súboru, ukladanie alebo prístup do nastavení. Zaujímať nás ale budú tiež možnosti Import, ktorú vyberieme napríklad video, ktoré sme natočili a Export, ktorá náš hotový projekt konvertuje (vyrenderuje) do jedného spustiteľného video-súboru.

Edit

Vedľa File vidíme položku Edit - v nej nájdeme nástroje užitočné ku strihu videa a neskôr sa k nej vrátime.

View

Ďalší v rade je položka View, tú zakliknite. Tu si môžeme prispôsobiť všetky okná v našom workspace. Vyskúšame prvé dve možnosti. Nie vždy potrebujeme vidieť Toolbar - panel nástrojov so základnými možnosťami súboru alebo Status bar, ktorý nám zobrazuje podrobnosti o prvkoch, cez ktoré prechádzame myšou.

V otvorenom paneli položky View zvolíme Windows Layouts. V programe si môžeme zväčšovať alebo zmenšovať rôzne panely a radi by sme nerobili to isté zakaždým, čo si znovu otvoríme Vegas. Prácu nám preto veľa uľahčí Save Layout As ..., kde si rozloženie okien môžeme uložiť a v budúcnosti k nemu mať jednoduchý prístup v najspodnejšej časti panelu položky View. Ďalej si tu môžeme prostredie premeniť na jednu z vopred vytvorených možností. Ak napríklad robíme korekciu farieb, zvolíme tu Color Correction a prostredie sa nám premení na tieto účely. Vždy všetko môžeme vrátiť do normálu klávesovou skratkou Pravý Alt + D.

Ak hľadáme okno s konkrétnou funkciou, môžeme v paneli View zvoliť možnosť Window a tu si vyberieme hľadané okno. V neposlednom rade môžeme vo View zaškrtnúť čo ďalšieho chceme a nechceme zobrazovať. To už ale záleží na osobnej preferencii každého strihača.

Insert

V záložke Insert nájdeme mnoho užitočných vecí, ktoré je možné vložiť do nášho projektu. O prvých možnostiach Video Envelopes a Audio Envelopes si povieme, až sa budeme baviť o animáciách a keyframingu.

Možnosti Audio Track a Video Track nám umožní vložiť ďalšie už spomínanú audio stopu a video stopu do časovej osi. Nasledujú možnosti pre mixovanie audio kanálov a pridávanie audio efektov. Okrem iného tu potom môžeme do nášho videa aj napríklad pridať titulky, a to veľmi efektívnym spôsobom. Ďalšia, zašednutá možnosť, nám pomôže, ak sme si zmazali napríklad audio stopu pri videu a chceli by sme ju rýchlym spôsobom vrátiť späť.

Teraz niekoľko nemenej užitočných funkcií. Empty Event nám do videa vloží segment s čiernou farbou. Ten sa môže hodiť napríklad ak chceme na miesto tohto segmentu ešte v budúcnosti vložiť klip, ktorý zatiaľ nemáme natočený. Možnosť Text hovorí sama za seba a umožní nám do videa vložiť text. Ak chceme do videa vložiť napríklad šum, využijeme položku Generated Media. Samostatne je možné vo Vegas vytvoriť i prezentáciu obrázkov - stačí zvoliť nižšie umiestnenou možnosť Slideshow.

Ak chceme vložiť do videa časovú medzeru, môžeme využiť možnosť Time, kde uvedieme jej dĺžku. Hodiť sa nám bude tiež Marker. Ten nám do časovej osi vloží záložku, aby sme sa v projekte lepšie orientovali. Kým záložka potom značí jedno miesto, Región značí časový úsek.

Tools

V ponuke Tools sú pokročilejšie nástroje, ku ktorým sa dostaneme v priebehu kurzu.

Nastavenie

Prejdeme do ponuky Options. Prvá skupina funkcií sa týka správania blokov (events) na časovej osi. Quantize to frames necháme väčšinu času zaškrtnuté. Ak však potrebujeme presnú synchronizáciu viac audio a video stôp, napr. Pri multikamerovém strihu, odškrtnite túto možnosť as našimi bloky (events) potom môžeme pohybovať úplne plynulo aj mimo kľúčové snímky.

Enable Snapping nám hovorí, že kým je táto možnosť zaškrtnutá, bloky sa vždy prichytí k sebe a alebo k blokom, ktoré sa nachádza vedľa nich na iné stope. Ďalšie prichytávanie (snapping) blokov môžeme upresniť u:

  • Snap To Grid - prichytiť k mriežke,
  • Snap To Markers - prichytiť k záložkám, ktoré sme si už spomenuli a
  • Snap To All Events, ktoré Odznačte, ak nechceme, aby sa na seba prichytával bloky z iných stôp, ale iba z tej, v ktorej sú umiestnené. Mriežku potom môžeme zväčšiť alebo zmenšiť v nastavení Grid Spacing.

Ďalšou možnosťou - Ruler Format - si zvolíme, či chceme mať nad časovou osou uvedený nadpis čas napríklad v sekundách, v celom časovom kódu alebo napríklad v snímkach (frames). Do tohto menu sa dostaneme aj kliknutím pravého tlačidla na čas nad časovou osou. O ďalších prvkoch si povieme vzápätí, až sa dostaneme k spodnému paneli nástrojov.

O niečo nižšie sa nachádza možnosť Loop playback, vďaka ktorej si náš výtvor môžeme púšťať v slučke a lepšie zisťovať prípadné nedokonalosti. Funkcia Metronome nám pri prehrávaní videa hrá zvuk, ktorý udáva tempo. Hodiť sa nám môžu tiež možnosti Mute All Audio a Mute All Video. Tá prvá stlmí všetky zvukové stopy, tá druhá potom začierni všetky video stopy.

Ďalej si tu môžeme upraviť všetky panely, aby obsahovali prvky, ktoré vyžadujeme. Úplne najnižšie nájdeme Preferences - teda nastavenie, kde nájdeme veľa detailnejších možností k prispôsobeniu správneho chodu nášho programu.

Časová os

Teraz sa presunieme k časovej osi.

Časová os 1 - Úprava videa vo Vegas

V jej ľavej hornej časti najprv vidíme čas, v ktorom sa práve nachádza posúvač. Jeho formát, farbu textu a farbu pozadia môžeme zmeniť kliknutím pravého tlačidla na čas. Pod časom na ľavej strane časovej osi sa nachádza časť s video stopami. Kliknite tu pravým tlačidlom a vyberme možnosť Insert Video Track. Táto stopa môže obsahovať akékoľvek grafické prvky. Či už video, obrázok či text.

Vpravo má nová stopa dve kruhová tlačidlá. Solo zaistí, aby vybraná stopa bola jediná viditeľná alebo počuteľná. Mute začierni alebo stlmí vybranú stopu. U našej pridanej stopy môžeme ešte posuvníkom uprostred zväčšovať alebo znižovať priehľadnosť stopy. V ľavej časti vidíme index stopy a tlačidlo pre ďalšie pokročilé možnosti. Ak zakliknite pravé tlačidlo, ponúknu sa nám ďalšie možnosti, ako Premenovať a alebo úplne dole zmeniť farbu zobrazenia stopy. Stlačme vo voľnom priestore pravé tlačidlo a zvoľme možnosť Insert Audio Track.

Časová os 2 - Úprava videa vo Vegas

Táto stopa môže obsahovať akékoľvek zvuky alebo muziku. Navyše je tu posuvník pre vyváženie zvukov do pravého či ľavého kanála (odporúča sa ale vo väčšine prípadov nechať uprostred). Klávesom ~ (konzoly) sa nám všetky stopy zmenší. To sa hodí pre prípad, kedy by sa v našom projekte nachádzalo mnoho stôp. Posuvník dole pod video stopami nám umožňuje zmeniť rýchlosť prehrávania. Rate: 2.00 = dvojnásobná rýchlosť.

Nástroje pre strih

Do ďalšej lekcie sa nám bude hodiť poznať základné nástroje pre rýchlejší strih. V spodnej časti máme veľa ikon a nástrojov. Základné sú tie pre prehrávanie. Sú veľmi intuitívne. Dobré je k nim poznať aj základné klávesové skratky - prehrávanie spustíme Medzerníkom alebo klávesom L. Prehrávanie pospiatky potom klávesom J.

Nástroje pre strih - Úprava videa vo Vegas

Editačné nástroje, ktoré nasledujú, si vysvetlíme v nasledujúcej lekcii. Zatiaľ nám stačí poznať kláves S pre Split, teda rozdelenie - strih. Stojí za to si prejsť aj ikonky vpravo dole. Máme tu napríklad skôr spomínanú záložku a región, pre ktoré máme skratky M a R. Ďalej Enable Snapping pre (ne) prichytávanie blokov s ikonkou magnetu alebo Auto Ripple pre posun blokov, aby sa pri úprave nevznikali medzery.

To je pre dnešné lekciu už všetko.

Nenechajte si ujsť ďalšiu lekciu, Spôsoby importu médií a tvorba slideshow vo Vegas , kedy si prejdeme základné úpravu už na konkrétnom videu.


 

Všetky články v sekcii
Úprava videa vo Vegas
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Spôsoby importu médií a tvorba slideshow vo Vegas
Článok pre vás napísal Radek Čábela
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity