Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Spôsoby importu médií a tvorba slideshow vo Vegas

V predchádzajúcej lekcii, Úvod a základné funkcie Vegas , sme si predstavili užívateľské rozhranie programu a ukázali si niektoré z jeho základných funkcií.

Vitajte v druhej lekciu, v ktorej sa už viac priblížime praktickému strihu videa a vysvetlíme si tie najdôležitejšie veci, ktoré je užitočné v spojení s ním vo Vegas poznať.

Nastavenie projektu

Pre začiatok si vytvoríme nový projekt. V navigačnom paneli zvolíme možnosť File a tu možnosť New .... Otvorí sa nám dialógové okno s množstvom nastavení pre náš projekt. Najdôležitejšie je vždy rozlíšenie a počet snímok za sekundu (FPS). Naše ukážky budú vždy vo Full HD a vo 25 snímkach za sekundu.

Najprv teda zvolíme Template a tu vyberieme HD 1080 - 24 p (1920 x 1080 ; 23.976 fps). Vo Width a Height, teda šírka-výška, máme teraz zvolené správne hodnoty pre Full HD rozlíšenie. Keby sme zvolili možnosť, kde u snímok za sekundu máme miesto písmená p, písmeno i (napr. HD 1080 - 50 i ...), zvolili sme pre nás nevhodnú metódu prekladania snímok, používanú hlavne pre televízne štandard. Viac napr. Tu.

Možnosť Field order nás teda vďaka našej voľbe zaujímať nebude. Ďalšia možnosť, ktorú zmeníme, je Frame Rate. Tu zvolíme 25.000 (Pal).

Možnosti nižšie sú viac pokročilých. Pixel format napríklad udáva farebnú hĺbku výsledného videa. Zväčšiť ju sa odporúča hlavne pre profesionálnu tvorbu. Ďalej môžeme zmeniť umiestnenie předrenderovaných súborov pre urýchlenie práce s Vegas zmenou argumentu v prerendered files folder. Možnosť nad tým necháme odškrtnutie. Môžeme zaškrtnúť posledná možnosť, ktorá nám ponechá toto nastavenie ako základ pre ďalšie projekty.

Ďalšie nastavenie už meniť nebudeme. Zvolíme preto OK.

nastavenie projektu - Úprava videa vo Vegas

V záložke Audio môžeme pozmeniť Sample Rate, teda vzorkovacej frekvencii pre zväčšenie či zníženie kvality zvuku. V záložke Summary sa dajú zmeniť metadáta výsledného súboru. V Audio CD sú dobre popísané možnosti pre prípad, ak sme sa rozhodli vo Vegas tvoriť hudobné CD.

Nastavenie projektu môžeme zmeniť aj neskôr zakliknutím ozubeného kolieska v hornom paneli nástrojov.

Ikona pre nastavenie projektu - Úprava videa vo Vegas

Stromu priečinkov projektu

Aby sme boli správne synchronizované, resetujeme si základné rozloženie okien vo Vegas. Vo View a potom vo Windows Layouts zvolíme Default Layout. V hornej časti programu máme značnú časť obrazovky pokrytú oknom médií projektu. V ľavej časti tohto okna sa nachádza stromu priečinkov nášho projektu. Prvou zložkou je All Media - tu nájdeme úplne všetky budúce médiá (teda foto, video, audio...), ktorá do projektu importujeme. Zložka Media by type sa potom rozdeľuje na tri zložky, a to na:

  • Audio - vyfiltruje všetky zvukové médiá, ktoré sa nachádza v našom projekte
  • Video - vyfiltruje všetky video súbory v našom projekte
  • Stills - vyfiltruje všetky obrázky v projekte

K Tagged Media sa potom ešte vrátime neskôr. V priečinku Custom bins máme ako v jedinej možnosť zakliknúť pravé tlačidlo a zvoliť Create New Bin. Môžeme toto urobiť a zložku si pomenovať napríklad Footage alebo Video. Bude sa nám to hodiť neskôr.

nový priečinok - Úprava videa vo Vegas

Zložku Smart Bins každý strihač využije inak často. Dajú sa do nej ukladať napríklad videa v projekte s určitými názvami alebo parametre. K posledným zložkám zo Storyboard sa dostaneme tiež neskôr.

Spôsoby importu médií

Teraz si prejdeme niekoľko užitočných spôsobov ako do nášho projektu vložiť médiá. Majme v počítači dva obrázky a umiestnime ich na miesto, ktoré si zapamätáme. Ak žiadne v počítači nemáme, môžeme využiť stránku Pexels.com a vyhľadať náhodné dva obrázky, ktoré možno voľne využiť. V tejto lekcii používame tieto dva: (1), (2).

Prvá možnosť, ako importovať médiá, je ísť v navigačnom paneli do File a Import. Prvá možnosť Media ... potom slúži k univerzálnemu vkladanie súborov všetkých kompatibilných typov do projektu. Môžeme tiež vložiť médiá z iného projektu funkcií Media from Project ....

Ďalej tu nájdeme možnosti importovať priamo súbor typu:

  • .AAF - Advanced Authoring Format, s komplexnými informáciami o videu
  • .prproj - súbor s projektom z Adobe Premiere Pro (sú tu však problémy s importom projektov z nových verzií programu)
  • .xml - súbory zo strihových programov Final Cut Pro 7 a DaVinci Resolve
  • .fcpxml - informáciami o projekte z ostatných verzií Final Cut Pro
  • .txt - zoznam o editáciu EDL
  • .wav - zvukový formát Waveform audio file format, ktorý vytvorili firmy IBM a Microsoft pre ukladanie zvuku na PC
  • .srt - pod. (textové súbory s titulkami)

Prieskumník súborov

My si ale naše obrázky importujeme iným spôsobom. Dolnom prepínačom panelu sa presunieme do okna Explorer, teda otvoríme si Prieskumník súborov.

Prieskumník súborov - Úprava videa vo Vegas

Tu nájdeme klasický Prieskumník súborov, v ktorom sa naviac ešte nachádza zložka Favorites a Recent Places. Prvá uvedená nám zobrazí obľúbené adresáre, ktoré tak označíme pomocou kliknutia na priečinok pravým tlačidlom a odškrtnutím Add Folder To Favorites. Druhá uvedená nám vždy zobrazí adresára odkiaľ sme nedávno importovali médiá.

Teraz si otvoríme náš adresár s obrázkami. Pri každom presune do iného adresára sa nám tie predchádzajúce zobrazí v hornej časti okna Prieskumníka. Môžeme tiež využiť ikony v pravej hornej časti - napríklad pre rýchly presun o adresár vyššie alebo na aktualizáciu obsahu. Je užitočné si tiež pravú hornú ikonou View zmeniť zobrazenie na ikony, teda zakliknite Thumbnails. V adresári si zvolíme s použitím klávesu Shift alebo Ctrl naše dva obrázky.

Využitie CTRL v prieskumníkovi - Úprava videa vo Vegas

Zakliknite pravé tlačidlo myši a zvolíme Add to Project Media List. Teraz žlto pulzuje prepínač do panelu Project Media, vrátime sa teda do okna s médiami v projekte a vidíme, že teraz máme naše dva obrázky v projekte - teda sa k nim môžeme dostať cez:

  • All media,
  • Media by type -> Stills

Základné editácie na Časové osi

Ak sa nám rozhodila akýmkoľvek prekliku okna nášho pracovného prostredia, resetujeme je pomocou Alt + D. Obrázky teraz vyberieme a presunieme na Časovú os (Timeline). Prvé dve veci, ktoré vykonáme, budú priblíženie blokov (Zoom). Môžeme použiť ikonu + vpravo dole v okne časovej osi. Rovnako ako ona funguje aj klávesa ↑, ktorá nám veľa urýchli prácu pri strihu dlhších videí. Opačne od nich funguje ikona - a teda ↓.

Šípky možno ešte skombinovať s klávesom Ctrl pre veľké priblíženie objektu na časovej osi.

Ďalej ešte v ľavej časti našej video stopy rozšírime celý modrý blok smerom dolu, skrátka si ho zväčšíme.

Teraz vyzerá Timeline takto - Úprava videa vo Vegas

Nástroje pre tvorbu Slideshow

Teraz si ukážeme základné nástroje, vďaka ktorým už budeme vedieť napríklad vytvoriť Slideshow. Budeme venovať pozornosť dolnej ikone, kde máme teraz zvolený Normal Edit Tool.Normal Edit Tool - Úprava videa vo Vegas

Vďaka tomuto nástroju môžeme robiť tieto základné editácie:

  • 1) Posun na časovej osi Podržíme na našom obrázku ľavé tlačidlo myši a ľubovoľne ho posunieme po časovej osi.
  • 2) Skrátenie a predĺženie Na kraji bloku s obrázkom podržíme ľavé tlačidlo myši a posunieme okraj doprava alebo doľava pre skrátenie či predĺženie výskytu obrázku vo finálnom videu.
  • 3) Jednoduchý prechod Máme vedľa seba dva obrázky bez medzery. Teraz zvolíme ten, ktorý je ďalej v čase (viac vpravo) a podržíme ľavé tlačidlo myši presne medzi týmito klipy. Posunom doľava by sa nám teraz mal vytvoriť prechod o našej ľubovoľnej dĺžke. Tento trik sa hodí pre rýchlu tvorbu pekné prezentácie obrázkov. Tvorbe týchto prechodov možno zabrániť vypnutím ikony Automatic Crossfades dole vedľa ikony magnetu.
  • 4) Výmena poradí Pokiaľ na klipe podržíme pravé tlačidlo myši a presunieme sa na miesto druhého klipu, ponúknu sa nám možnosti Copy ..., Move ... a Shuffle Events. Zvolíme posledná možnosť a tým sa nám dva klipy prehodí.
Vykonané zmeny teraz vrátime stlačením skratky Ctrl + Z. Na dolnej ikone výberového nástroja (pozri obrázok vyššie) teraz podržíme ľavé tlačidlo myši a roztvorí sa ponuka ďalších nástrojov. Teraz zvolíme Shuffle Tool. S týmto nástrojom môžeme vykonávať výmenu klipov rýchlo a podržaním ľavého tlačidla myši. K ďalším nástrojom, ktoré menia funkciu kurzora, sa dostaneme v ďalšej lekcii.

Funkcie pre Slideshow

Vegas má pre spomínanú Slideshow funkciu, ktorá je ale pre prácu oveľa rýchlejšie. Označíme videá z časovej osi a vymažeme je klávesom Delete. Prejdeme do Insert a zvolíme Slideshow .... Zvolíme modrý text a vyberieme z počítača naše obrázky. Teraz môžeme upraviť ich poradie, alebo ich pomocou ikon hore zoradiť podľa veku, či názvu. Ikona úplne vpravo - Shuffle - je náhodne premieša. Presunieme sa do panelu Settings.

V prvom rámčeku zvolíme druhú možnosť a nič nemeníme, aby prezentácia začala na začiatku časovej osi. V druhom rámčeku zmeníme čas pre obrázok Time per picture (sec) na 5 sekúnd. Nakoniec si vyberieme efekt prechodu obrázkov podľa ľubovôle a dĺžku prechodu (Overlay) ponecháme na 1 sekunde alebo znížime (dlhým priechodom sa vo video produkcii celkovo predchádza). Zvolíme Create.

nastavenie Slideshow - Úprava videa vo Vegas

Vytvorila sa nám 9 sekúnd dlhá Slideshow s tým, že jednu sekundu prebieha prechod. K tomu nám ešte obrázky vyplnili celú obrazovku, ak mali iné rozmery než projekt, ktorý sme si na začiatku nastavili.

Tým máme vytvorený prvý "druh" videa, teda Slideshow.

V ďalšej lekcii, Základný strih, prechody a storyboard vo Vegas , budeme editovať dve videá a tiež si ukážeme prechody.


 

Predchádzajúci článok
Úvod a základné funkcie Vegas
Všetky články v sekcii
Úprava videa vo Vegas
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Základný strih, prechody a storyboard vo Vegas
Článok pre vás napísal Radek Čábela
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity