IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

4. diel - Audio, video efekty a vkladanie textu vo Vegas

V minulej lekcii, Základný strih, prechody a storyboard vo Vegas , sme sa naučili základy editácia videa.

V tejto lekcii si ukážeme vloženie textu do videa, ukážeme si základné efekty ako pre vizuálne stopy (farebné filtre), tak pre audio stopy (lowpass) a prejdeme si aj spôsoby ako editovať hudbu (postupné zosilnenie).

Príprava

Pre začiatok si správne nastavíme projekt,

  • Ak pokračujete po tretej lekcii, možno použiť rovnaké nastavenie projektu.
  • Ak si nie ste istí, či máte správne nastavenie, kliknutím sem sa presuniete na nastavenie, ktoré sme si ukazovali v druhej lekcii, toto nastavenie v dnešnej lekcii opäť použijeme.

Ďalej si pre dnešné prácu stiahneme video z tohto odkazu. Opäť je voľne k použitiu. Nie je to zbytočné, pretože má o niečo iné parametre, ako videá z lekcie minulej a umožní nám to sa neskôr naučiť novú techniku. Video stiahneme kliknutím na ikonu vpravo hore (ikona sa šípkou dole).

Pre neskoršie prácu si rovno stiahneme aj neskôr použitú hudbu, tento súbor do projektu dostaneme úplne rovnako, ako predchádzajúce obrázky a videá (hudba voľne k použitiu pre osobné, výukové účely).

Rozdiel pre hudbu v okne Project Media je, že sa k nej dostaneme okrem iného aj cez Media by TypeAudio.

Strih potrebného videa

Video si opäť z Prehliadače médií presunieme do Project Media. Teraz si ho môžeme umiestniť do nejakej zložky pre poriadok, alebo pridať značky (tagy). Každopádne hlavne teraz na video klikneme pravým tlačidlom a zvolíme Open In Trimmer.

Teraz pracujeme s materiálom, kde jeden záber preruší čierna obrazovka a potom sa objaví druhý záber. Kúsok prvého záberu je tiež len čierno, ktoré chceme eliminovať. Preto potrebujeme v Trimmer orezať klip tak, aby sme na Časovú os dostali klip takmer od začiatku až po prvý záber, kde je video celé čierne. Druhý klip označíme od chvíle, kedy sa čierna obrazovka opäť zmení na rastlinu až do konca. Najprv teda klávesom Aj označíme začiatok videa, potom sa posunieme na poslednú snímku pred stmavením a stlačíme O. Oblasť by teraz mala byť vybraná a označená modro. Stlačíme A a vložíme výber takto na časovú os.

Ak sa automaticky oblasť neoznačí modro, dvakrát stlačíme do oblasti nad časovou osou Trimmer a dvakrát klikneme ľavým tlačidlom myši.

Na obrázkoch môžete porovnať časy dvoch klipov, ktoré sa nachádza v spodnej časti Trimmer, ak máme ohraničený výber.

Približné časy:

  • Prvý klip (sekundy, stotiny): 00,22 - 04,20.
  • Druhý klip: 05,03 - 08,47.
Trimmer1 - Úprava videa vo Vegas
Trimmer2 - Úprava videa vo Vegas

Naša časová os teraz vyzerá takto:

TimelineAkt - Úprava videa vo Vegas

Text vo videu

Teraz si pre prehľadnosť zväčšíme oblasť časovej osi. Teraz pridáme ďalšie video stopu. Zvolíme jeden zo spôsobov:

  • Klikneme pravým tlačidlom kamkoľvek do hornej časti oblasti Časové osi, mimo video, či audio blok a zvolíme Insert Video Track.
  • S viditeľnú časovou osou vyberieme v navigačného panela Insert a tu Video Track
  • S viditeľnú časovou osou stlačíme klávesovú skratku Ctrl + Shift + Q.

Teraz sa nad naše video s rastlinou vložila ďalšie video stopa. Ak sa neobjavila nad, ale pod, presunieme stlačeným ľavým tlačidlom myši v ľavej oblasti časovej osi, smerom nahor. Budúce umiestnenie znázorňuje biela čiara.

V Časové osi sa presunieme na počiatok. Teraz do novej stopy vložíme text. Máme viac možností, napr .:

  • V navigačnom paneli zvolíme Insert → Text.
  • Stlačením pravého tlačidla na časovej osi zvolíme Insert Text Media.
OknoTextGenerators - Úprava videa vo Vegas

Otvorilo sa nám nové okno Video Media Generators. V nastavení texte si teraz môžete vyskúšať všetky možnosti, čo sa s textom dá vo Vegas robiť a rovno sa presunúť k ďalšej časti. My si ešte v tejto časti vyskúšame vložiť text s čiernym pozadím a nápisom Příroda zpomaleně medzi dva klipy. Text upravíme do fontu Times New Roman, veľkosť 36 a pridáme kurzívu.

Pri všetkých úpravách text najprv vyberieme, pretože môžeme napríklad vybrať len jedno slovo a to zvýrazniť ako tučné, nemôžeme však meniť zvlášť napríklad farbu každého slova.

V okne ešte otvoríme záložku Advanced a pod ňou otvoríme Background. Tu zmeníme farbu na čiernu (všetky hodnoty na nule) a pozadia urobíme nepriehľadné (viď obrázok). Okno zatvoríme.

VzorText - Úprava videa vo Vegas

Posunom na časovej osi môžeme text skrátiť a presunúť tak, aby sa video s rastlinou nachádzalo až po konci bloku s nápisom, napr. Po 2 sekundách (viď obrázok).

TextNaZacatku - Úprava videa vo Vegas

Dva bloky môžeme posunúť naraz, ak na oba klikneme ľavým tlačidlom myši a pritom držíme klávesu Shift.

V ďalších lekciách sa k textu vrátime napríklad pri tvorbe titulkov.

Video efekty

Keďže sa chystáme vložiť do videa efekty, zmeníme si rozhranie v View → Windows Layouts → Add Video Effects. Rozloženie okien poznávame z minulej lekcie, kedy sa podobne premenilo, keď sme sa chystali vložiť prechody. Rovnaké zostane ale iba hľadanie správnych efektov, neskôr si už budeme počínať odlišne. V hornej časti rozhrania, v paneli Video FX, klikneme v prehliadači efektov v priečinku VEGAS → v priečinku Creative → na AutoLooks. V pravej časti okna sa nám zobrazí dlaždice s efektmi. Medzi nimi vyhľadáme tú s názvom Nemesis. Teraz ju presunieme na prvý klip s rastlinou, ktorý je na časovej osi.

DlazdiceEfektyNemesis - Úprava videa vo Vegas

Efekt, ktorý sme na náš blok (event) vložili, mení farby nášho videa. Okno, ktoré sa nám teraz otvorilo vedľa Video FX sa volá Video Event FX. Tu meníme parametre efektu, ktoré sa aplikujú na konkrétne Event, teda blok na časovej osi, ako sme si terminológiu vysvetlili vo skorších lekciách. V tomto okne vidíme, že na náš blok sú aplikované už dva efekty. My sme pritom aplikovali iba jeden.

Ako je to možné?

Každý blok videá od samého začiatku obsahuje efekt Pan / Crop, kde môžeme video posúvať na obrazovke alebo zväčšovať apod. My sa teraz nachádzame v úprave parametrov pre efekt AutoLooks. Parameter Look pritom už máme nastavený na predtým vybraný Nemesis. Teraz upravíme parameter Strength na hodnotu 0,300. Môžeme tak urobiť pohybom posuvníka, alebo tým, že hodnotu napíšeme do poľa pre text a stlačíme Enter.

ParametryEfektu - Úprava videa vo Vegas

Efektov na video môžeme vkladať neobmedzene. Vo Vegas sa používa výraz Plug-in Chain. V okne hore vidíme teraz dva zreťazené efekty. Skúsime pridať tretí. Bez toho aby sme zavreli okno, stlačíme ikonu s písmenami fx a zeleným +.fx - Úprava videa vo Vegas

Otvorí sa nám prehliadač efektov, ale bez dlaždíc a náhľadov - tie ale teraz nepotrebujeme. V priečinku VEGAS → Creative → vyberieme VEGAS Vignette (dvakrát klikneme). Do reťazca efektov sa nám na tretej pozícii zaradila vinetácie. Tento efekt sa dá užitočne využiť napríklad pre odstránenie vinetácie, ktorá sa vo videu výrazne prejaví u niektorých objektívov. My ale teraz len pohneme s posuvníkom u hodnoty Outer Radius tak, aby bola znateľná čierna vinetácie okolo okraja (1,040).

vinetácia - Úprava videa vo Vegas

Zreťazenie efektov nám naznačuje, že efekt pridaný naposledy pozmení to, ako sa prejaví efekt hierarchicky pod ním (vľavo od neho). Vinetácie teda ovplyvní farebný filter Nemesis a ten ovplyvní videá s určitými parametrami transformácie, ktoré nám udáva efekt v hierarchii úplne naspodku (vľavo).

Efekty máme aplikovanej, ale objavil sa ďalší zádrhel. Efekty by sme chceli aj na druhom klipu, po strihu.

Ako teda všetky efekty (atribúty Eventu) skopírujeme na iný klip?

V dvoch krokoch:

  • 1. Klip s efektmi skopírujeme stlačením Ctrl + C alebo kliknutím pravého tlačidla na klip a voľbou Copy.
  • 2. Na klip, na ktorý chceme efekty skopírovať, klikneme pravým tlačidlom a zvolíme Paste Event Attributes.

Projekt si nezabudneme uložiť.

Audio efekty

Aj na zvuk sa dajú aplikovať efekty. Vrátime si pôvodné rozloženie okien skratkou Alt + D. Ak sme tak ešte neurobili, stiahneme si vyššie uvedený súbor s hudbou a vložíme ho do projektu. Na hudbu klikneme pravým tlačidlom myši a zvolíme Open In Trimmer. Ohraničíme si ľubovoľnú časť hudby, ktorá má 10 sekúnd a vložíme ju klávesom A na časovú os. Hudba by sa nám mala vložiť na novú audio stopu, celkovo už štvrtú stopu. Ak sa tak nestalo, vrátime sa späť (Ctrl + Z) a najprv si v Insert → Audio Track novú stopu manuálne vložíme a postup opakujeme.

V tejto poslednej časti docielime postupného zosilnenie hudby a pridanie špeciálneho efektu. Klikneme ľavým tlačidlom myši vo veľmi špecifickom bode (pozri obrázok) a ťaháme smerom doprava.

SpecifBod - Úprava videa vo Vegas

Pokryjeme časť približne 3 sekúnd. Vytvorili sme Fade-in (zosilnenie). U blokov s hudbou sa automaticky Fade-in vzťahuje na hlasitosť a docieli ticha na začiatku a základné hlasitosti na konci pôsobnosti.

Fade-inAudio - Úprava videa vo Vegas

Obdobným spôsobom, akurát na konci bloku s hudbou a ťahaním myšou doľava, docielime efektu Fade-out, stíšenie.

Teraz pridáme audio efekt rýchlym spôsobom a to kliknutím na fx ikonu na bloku s hudbou

Náš dobre známy prehliadač efektov nás teraz odkázal na audio efekty. V priečinku VEGAS vyberieme Track EQ. Stlačíme OK. Otvoril sa nám pokročilý audio vizualizér. Skúsime napríklad pohnúť Čtyřkou na frekvencii 388. V pozadí si môžeme hudbu púšťať a počujeme, ako hĺbka frekvencia klesla. Efekt sa dá využívať na veľa miestach, kedy chceme hudbu stíšiť trochu iným, umeleckým spôsobom.

AudioEfekt - Úprava videa vo Vegas

Z dnešnej lekcie je to všetko.

V ďalšej lekcii, Slow motion a animácie vo Vegas , sa naučíme spomaliť naše video a pridať animácie.


 

Predchádzajúci článok
Základný strih, prechody a storyboard vo Vegas
Všetky články v sekcii
Úprava videa vo Vegas
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Slow motion a animácie vo Vegas
Článok pre vás napísal Radek Čábela
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity