IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Ktorú SQL databáze použiť?

Tento článok je určený tým, ktorí sa rozhodli naučiť sa databázu as tým spojené ďalšie technológie a teraz premýšľa, ako a odkiaľ začať. Vzhľadom k veľkému počtu komentárov a pripomienok bol tento článok prepracovaný do terajšej podoby.

Čo je to databáza?

Databáza je určitá usporiadaná množina dát, uložené na pamäťovom médiu. V širšom zmysle sa databáz myslí aj aplikácie (softvér), umožňujúci manipuláciu s dátami. Tento softvér sa nazýva databázový systém (SRBD) [1] v anglickom origináli Relational Database Management Systém (RDBMS). V tomto článku budem používať termín databázy v širšom slova zmysle.

Histórie databáz

Vývoj databáz veľkou mierou ovplyvnila vláda Spojených štátov amerických (jej požiadavky na rozsiahle spracovanie dát) [2] a spoločnosť IBM. Práve táto spoločnosť ako prvá pred viac ako päťdesiatimi rokmi vyvinula hard disk [3], ktorý je dodnes najpoužívanejším fyzickým médiom pre uchovávanie dát v počítači a práve jej zamestnanec Edgar F. Codd v roku 1970 vo svojom článku načrtol a definoval vlastnosti relačných databáz, ktoré dodnes patrí k najpopulárnejším. IBM spoločne s Oracle tiež patrila k prvým spoločnostiam ponúkajúcim komerčné relačnej SRBD. V neposlednom rade to bola práve IBM, ktorá vyvinula jazyk SQL, ktorý sa stal de facto štandardom pre prácu s databázou. Hoci relačnej databázy predstavovali veľký krok vpred, vývoj sa nezastavil. S nástupom objektovo orientovaného programovania sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia začali objavovať objektové a objektovo orientovaných systémov riadenia bázy dát [4]. Ďalším typom databáz, ktoré sa v súčasnej dobe stále viac a viac presadzujú, sú takzvané NoSQL databázy. Napriek tomuto pokroku sú relačnej databázy stále najpopulárnejší.

Sql

Predtým, než sa pozrieme na jednotlivé databázy (budeme sa zaoberať relačnými databázami - vysvetlené ďalej v texte), povieme si niečo o jazyku SQL, ktorý sa pre prácu s databázami používa.

SQL znamená Structured Query Language a jedná sa o jazyk pre komunikáciu s databázou. Vývoj jazyka SQL (pôvodne sa nazýval SEQUEL) začal v 70. rokoch minulého storočia (spolu s rozvojom relačných databáz) a počas svojho vývoja sa stal nutnú znalosťou kohokoľvek, kto čo i len okrajovo, s databázou pracoval. Počas svojho vývoja sa postupne štandardizoval (štandard SQL-86, SQL-92, SQL-99). Štandardy teda existujú a podporuje je prakticky každá relačnej databázy, ale bohužiaľ nie každá implementuje všetky a naopak takmer každá si pridávam vlastnej konštrukcie, ktoré nie sú súčasťou štandardu. Z toho teda vyplýva, že SQL pre jednotlivé databázy sa môže ľahko líšiť (a tiež sa líšia).

Akú databázu (tutoriál) si vybrať?

Teraz, keď sme si vysvetlili, čo je to SQL a prečo ho budeme potrebovať, pozrieme sa bližšie na databázy, pre ktoré sú tu na itnetwork tutoriály:

Ešte než budeme pokračovať ďalej, vysvetlíme si pojem relačnej databázy.

Relačnej databázy označuje databázu, ktorá je založená na tabuľkách. Riadky predstavujú jednotlivé záznamy a stĺpce predstavujú jednotlivé vlastnosti záznamu (viac je tento pojem rozobraný a vysvetlený v každom z tutoriálov).

Akú databázu z týchto si teda vybrať? Ak sa len chcete zoznámiť s SQL, je jedno, aký tutoriál si vyberiete. Pokiaľ ale s SQL chcete pracovať alebo chcete programovať aplikácie, ktoré budú databázu využívať, je dobré sa rozhodnúť pre tutoriál na určitú databázu.

MySQL

Je jednou z najpopulárnejších databáz a stretnete sa s ňou prevažne pri programovaní webových aplikácií. Ide o najrozšírenejší databáze vzhľadom na ponuku hostingov. MySQL bola vytvorená švédskou spoločnosťou MySQL AB, v roku 1995. Táto spoločnosť bola v roku 2008 zakúpená spoločnosťou Sun Microsystems, ktorá bola takto v roku 2009 zakúpená spoločnosťou Oracle [5].

MS-SQL

Táto databáza sa používa ako pre podnikové aplikácie, tak sa s ňou stretnete aj u webových aplikácií. Jedná sa o databázu vyvíjanú spoločnosti Microsoft. Prvá verzia bola predstavená v roku 1989 ako konkurencia databázam spoločností IBM a Oracle.

SQLite

Na rozdiel od veľkých databáz ako MySQL, MS-SQL, PostgreSQL, ... ktoré beží ako služba, je SQLite iba malá knižnica nástrojov, ktorú majú už niektoré jazyky, najmä tie interpretované, zabudovanú v sebe. Každá databáza sa ukladá ako jeden obyčajný súbor na disk, väčšinou s príponou .db, ktorý je bez problémov prenositeľný. Jedná sa tzv. Embedded databáze a hojne sa využíva u desktopových aplikácií pre lokálne uchovávanie dát. Prvá verzia tejto databázy bola vydaná v roku 2000.

PostgreSQL

Jedná sa o jednu z najpopulárnejších open-source databáz. Používa sa ako pre podnikové tak pre webové aplikácie. Databázový systém PostgreSQL sa vyvinul z projektu Ingres, ktorý má počiatky v sedemdesiatych rokoch minulého storočia [6]. Pôvodný význam mena bol "post-Ingres" a svoj aktuálny názov PostgreSQL získal v roku 1996. Prvé vydanie PostgreSQL prebehlo v roku 1997 [7].

Popularita jednotlivých databáz

Hoci popularita databázy nie je asi najdôležitejší faktor pre jej výber, môže napriek tomu toto kritérium hrať určitú úlohu (napr. Viac ponúk práce pre špecialistu na danú databázu či pre firmu jednoduchšie zohnať odborníka).

Popularite jednotlivých databáz sa venuje web http://db-engines.com/en/ranking. Popularita je meraná na základe niekoľkých parametrov:

  • Počet zmienok o databázovom systéme na webových stránkach: merané ako počet výsledkov vo vyhľadávačoch Google a Bing.
  • Všeobecný záujem o databázový systém: merané ako frekvencia výskytov na Google Trends.
  • Početnosť výskytov v technických diskusiách: pre meranie použité weby Stack Overflow a DBA Stack Exchange.
  • Počet pracovných ponúk, v ktorých je daný databázový systém spomenutý: pre meranie použité weby Indeed a Simply Hired.
  • Počet zmienok na sociálnych sieťach pre profesionálov: pre meranie použitý web LinkedIn.
  • Dôležitosť na sociálnych sieťach: pre meranie použitý web Twitter.

Výsledky k 7. 9. 2015:

  1. oracle
  2. MySQL
  3. MS-SQL
  4. MongoDB
  5. PostgreSQL
  6. DB2
  7. MS Access
  8. Cassandra
  9. SQLite
  10. redis

Graf vývoja popularity od novembra 2012 do septembra 2015 (stav z 7. 9. 2015 pre prvých desať najpopulárnejších):

graf vývoja popularity desiatich najpopulárnejších databáz - SQL - Najväčší slovenský tutorial

Graf vývoja popularity od novembra 2012 do septembra 2015 (stav z 7. 9. 2015 pre MySQL, MS-SQL, SQLite, PostgreSQL):

graf vývoja popularity databáz, pre ktoré je na itnetwork k dispozícii tutoriál - SQL - Najväčší slovenský tutorial

zdroje:

V nasledujúcom kvíze, Online test znalostí SQL a databáz, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z kurzu.


 

Všetky články v sekcii
SQL - Najväčší {C_A} tutorial
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Online test znalostí SQL a databáz
Článok pre vás napísal vita
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
vita
Aktivity