Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.

11. diel - Grafy v programe Excel

V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 10. lekcii Excel pre začiatočníkov, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

Vítam vás u ďalšej lekcie e-learning kurzu programu Microsoft Excel, ktorý je určený pre začiatočníkov. V minulej lekcii, Riešené úlohy k 10. lekcii Excel pre začiatočníkov , sme si povedali viac o funkciách a ukázali sme si príklady jednotlivých funkcií. V tejto lekcii sa budeme venovať grafom.

Grafy

Graf je vlastne obrázok, ktorý sa používa ku grafickému znázornenie dát. Vďaka tomu môžu byť dáta lepšie pochopiteľná a prehľadne znázornené. Je ale potrebné vybrať ku znázornenie správny typ grafu a mať dáta správne nachystané pre prevod do grafu.

Časti grafu

Graf je tvorený niekoľkými prvkami.

Základ grafu tvorí vodorovná os x a zvislá os y. Dáta, ktoré sa zobrazujú v grafe, sú vkladané z dátového radu, čo je vlastne riadok alebo stĺpec čísel a zobrazuje napr. Vývoj dát počas určitého obdobia.

Základy Microsoft Excel

Graf teda môže vyzerať napr. Nasledovne:

Základy Microsoft Excel
  • 1. názov grafu
  • 2. os y
  • 3. os x
  • 4. legenda grafu
  • 5. menovky údajov
  • 6. názvy os

Ďalej sa dajú do grafu pridať aj ďalšie prvky. Jedným zo spôsobov, ako prvky pridať, je kliknúť na zelené tlačidlo + a zvoliť označením daný prvok. Toto tlačidlo sa nám zobrazia po kliknutí na graf. Rovnako tak môžeme v tejto ponuke niektoré prvky odznačiť a tým sa nám v grafe nebudú zobrazovať.

Základy Microsoft Excel

Každý graf môže samozrejme vyzerať inak vzhľadom k rôznym typom grafu.

Typy grafov

Excel ponúka veľké množstvo typov grafov, ktoré sú určené pre rôznu interpretáciu dát. Pri voľbe grafe si teda musíme rozmyslieť, ako chceme dáta prezentovať a čo je cieľom grafického zobrazenia. Grafy sa delia do niekoľkých typov, ktoré nájdeme na karte Vloženie v skupine Grafy.

Základy Microsoft Excel
  • Stĺpcový alebo pruhový - slúži na porovnanie hodnôt v niekoľkých kategóriách - napr. Porovnanie tohtoročného a vlaňajšieho zisku z určitého produktu
  • Čiarový alebo plošný - slúži na zobrazenie trendov v priebehu času alebo v kategóriách - napr. Zobrazenie vývoja zisku počas 12tich mesiacov
  • Koláčový alebo prstencový - slúži na zobrazenie proporcií celku (100%) - napr. Pomer mužov a žien pri výskume
  • Hierarchický - slúži na porovnanie časti s celkom alebo ho využívame v prípade, že niekoľko stĺpcov kategórií tvorí hierarchiu - napr. Prezentácia výsledkov sčítania ľudu
  • Štatistický - slúži na znázornenie štatistických analýz dát
  • Bodový alebo bublinový - slúži na zobrazenie vzťahu medzi sadami hodnôt - napr. Zobrazenie vzťahu času a teploty v byte
  • Vodopádový, lievikový, burzové, povrchový alebo lúčový
  • kombinovaný

Excel ponúka veľké množstvo grafov, preto je vhodné si ich dôkladnejšie prejsť a zistiť, ktoré chceme pri práci s Excelom najčastejšie používať.

Vloženie grafu

Ako sme si už povedali, graf môžeme vytvoriť len vtedy, ak máme tabuľku s usporiadanými dátami (napr. Zisk za jednotlivé mesiace).

V prípade, že tieto dáta máme, graf vložíme nasledovne:

  • Označíme si oblasť buniek, ktorú chceme graficky znázorniť
  • Na karte Vloženie v skupine Grafy vyberieme nami požadovaný typ grafu, na ktorý klikneme
  • Tým sa nám graf automaticky vloží a ak chceme, môžeme ho ďalej upravovať

Graf sa dá vložiť aj bez označenia oblasti buniek, ale je potrebné do neho potom vložiť dáta tak, že na neho klikneme pravým tlačidlom myši a vyberieme možnosť Vybrať dáta ....

Úprava grafu

Graf môžeme upravovať na karte Návrh a na karte Formát, ktoré sa nám zobrazia po kliknutí na graf. S kartou Formát sme sa už zoznámili v niekoľkých predchádzajúcich lekciách a môžeme na nej upravovať napr. Text grafu alebo ohraničenie oblasti s grafom. Na karte Návrh nájdeme tieto úpravy:

Základy Microsoft Excel
  • Pridať prvok grafu - pridanie / odstránenie napr. Názvu grafu, popiskov dát, legendy alebo spojnice trendu
  • Rýchle rozloženie - zmena rozloženia jednotlivých prvkov grafu z vopred pripravených šablón
  • Zmeniť farby - zmena farieb grafu na farebné alebo monochromatické odtiene
  • Štýly grafov - zmena štýlu grafu z vopred pripravených štýlov
  • Zameniť riadok za stĺpec
  • Vybrať dáta - zmena výberu oblasti dát, ktoré sa zobrazujú v grafe
  • Zmeniť typ grafu - zmena typu grafu pri zachovaní jeho formátovanie
  • Presunúť graf - presun grafu do iného listu

Príklad

V nasledujúcom príklade si vytvoríme dva základné grafy, na ktorých pochopíme princíp vkladania a úpravy grafov. Budeme pracovať s tabuľkou, ktorú máme pripravenú z minulých lekcií.

Najprv chceme graficky znázorniť percentuálnu hodnotu zisku z jednotlivých druhov predaného tovaru. Pre tento účel nám najlepšie poslúži koláčový graf.

Označíme si oblasť buniek, ktorú chceme v grafe zobraziť - v našom prípade to teda bude stĺpec A pomenovaný Tovar a stĺpec Aj pomenovaný Zisk z predaja. Na karte Vloženie v skupine Grafy klikneme na skupinu grafov Vložiť koláčový alebo prstencový graf. Zobrazí sa nám ponuka, v ktorej vyberieme graf s názvom Koláčový.

Základy Microsoft Excel

Graf sa nám automaticky vloží do strednej časti listu a my si ho presunieme (rovnako ako napr. Obrázok) do spodnej časti listu.

Základy Microsoft Excel

Graf chceme ďalej upravovať a vieme, že najprv chceme zobraziť menovky údajov v%. Po kliknutí na graf sa nám zobrazí karta Návrh. Na tejto karte klikneme na voľbu Pridať prvok grafu a rozbalí sa nám ponuka, v ktorej klikneme na Menovky údajov a ďalej na Ďalšie možnosti popiskov dát.

Zobrazí sa bočné ponuka Formát popiskov dát, v ktorej odškrtnite možnosť Hodnota a zaškrtneme možnosť Percento. V spodnej časti tejto ponuky ešte vyberieme Umiestnenie popiskov na pozíciu Pred zakončením a ponuku zatvoríme.

Ďalej upravíme štýl grafu. Klikneme opäť na kartu Návrh a zo štýlov vyberieme Štýl 8.

Základy Microsoft Excel

V našom druhom grafe chceme graficky znázorniť skladové zásoby v porovnaní dvoch dní. Pre tento účel zvolíme stĺpcový graf.

Opäť si označíme oblasť buniek, ktorú chceme v grafe zobraziť - v našom prípade stĺpec A pomenovaný Tovar, stĺpec D pomenovaný Počet ks skladom 21. 8. a stĺpec F pomenovaný Počet ks skladom 22. 8.. Na karte Vloženie v skupine Grafy klikneme na skupinu grafov Vložiť stĺpcový alebo pruhový graf. Zobrazí sa nám ponuka, v ktorej vyberieme graf s názvom Skupinový stĺpcový.

Základy Microsoft Excel

Graf si najprv pomenujeme dvojitým kliknutím na Názov grafu, vpíšeme Skladové zásoby a potvrdíme kliknutím mimo oblasť grafu. Ďalej si graf označíme, klikneme na zelené tlačidlo + au možnosti Legenda vyberieme možnosť Navrchu.

Základy Microsoft Excel

Ďalej upravíme mierka osi y. Dvakrát klikneme na os y a otvorí sa nám ponuka Formát osi. V rámci tejto ponuky klikneme na ikonu Možnosti osi. V skupine Medze zmeníme Maximum na hodnotu 150 a v skupine Jednotky zmeníme Hlavné na hodnotu 30. Zmeny potvrdíme stlačením klávesu Enter.

Základy Microsoft Excel

Ako posledný zmeníme farbu grafu na karte Návrh. Klikneme na Zmeniť farby a v ponuke v skupine Monochromatické zvolíme Farba 10 (odtiene zelenej farby).

Vo výsledku získame tento graf:

Základy Microsoft Excel

To je pre dnešok všetko. V tejto lekcii sme si povedali viac o grafoch a ukázali sme si príklady typov grafov. V budúcej lekcii, Riešené úlohy k 11. lekcii Excel pre začiatočníkov , si povieme viac o filtroch.

V nasledujúcom cvičení, Riešené úlohy k 11. lekcii Excel pre začiatočníkov, si precvičíme nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
Riešené úlohy k 10. lekcii Excel pre začiatočníkov
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft Excel
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Riešené úlohy k 11. lekcii Excel pre začiatočníkov
Článok pre vás napísal Jakub Fišer
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Autor se věnuje informačním technologiím.
Aktivity