Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Využij akce až 80% zdarma při nákupu e-learningu. Více informací .
BF summer

11. diel - Základy PowerPointu - WordArt

V predchádzajúcej lekcii, Základy PowerPointu - SmartArt , sme si predstavili užitočný nástroj SmartArt, ďalej ho naformátovali a naučili sa hneď niekoľko vychytávok.

Vitajte u nového článku k základom programu PowerPoint. Nechcete používať iba obyčajné formáty textu, ale túžite po tom, aby vaše prezentácie dokázala viac zaujať? Tak to sa vám budú hodiť znalosti WordArt z tohto článku!

Aplikácia PowerPoint umožňuje pridať efekty k textu vnútri textového poľa, ktoré sa označuje ako WordArt. Typy efektov, ktoré môžeme pridať, sú väčšinou rovnaké ako tie, ktoré môžeme pridať do obrazcov a textových polí. Pomocou WordArtu však môžeme text transformovať tak, aby vyzeral vlnito, šikmo alebo ako 3D efekt. Tieto efekty potom rozjasní ako vaši firemné, tak napríklad aj školské prezentáciu na osobné účely. Vami novovytvorená prezentácie s týmito prvkami zaujme vaše publikum raz dva! Poďme sa to preto spolu naučiť.

Vloženie WordArt

Dostali ste úlohu na vytvorenie prezentácie alebo ste sa sami rozhodli nejakú vytvoriť a v aplikácii MS PowerPoint ste si všimli akéhosi písmena A na karte Vloženie a chceli by ste vedieť, čo všetko sa s ním dá robiť? Rozhodli ste sa teda použiť WordArt pre spestrenie vašej prezentácie alebo sa aspoň naučiť prípadnú teóriu v tejto lekcii. Pre vloženie WordArt sa surfujte na kartu Vložiť a vyberiete WordArt zo štýlov, ktoré sa vám po kliknutí rozbalí, pozri:

Umiestnenie ikony WordArt sa môže líšiť v závislosti od verzie, ktorú používate, a veľkosti obrazovky. Vyhľadávajte preto vždy písmeno A, ktoré predstavuje návrhy štýlov.

Po vložení sa nám zobrazí pole so zástupným textom, kam vložíme alebo napíšeme vlastný text. Zástupný text môžeme samozrejme ľubovoľne posúvať, alebo meniť jeho veľkosť podľa ľubovôle. Ak chceme formátovať napríklad len jedno písmeno alebo číslo, nie je tu problém. Funkcia nie je obmedzená iba na celé slová alebo odseku.

Prevedenie textu na WordArt

Ak chceme, aby prezentácia obsahovala WordArt, ale začali sme písať už obyčajným textom - nevadí. Aplikácia PowerPoint umožňuje formátovať textové polia a text v nich ako WordArt. Vytvorený text iba označíme a zvolíme na karte Vloženie vybraný WordArt, pozri:

Výplň

Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

Nerobte si starosti, ak štýl, ktorý sa vám páči, nie je vo farbe, ktorú chcete. Obyčajnému textu alebo symbolu môžeme totiž farbu meniť. U WordArt možno byť viac kreatívnejší, pretože môžeme upraviť a vyfarbiť zvlášť výplň a zvlášť obrys. Označíme text alebo vyberieme písmeno WordArt, ktoré chceme zmeniť - a na karte sa zobrazí Formát obrazce, pozri:

Následne klikneme na Výplň textu a vyberieme požadovanú farbu. Nemusíme použiť len plnú farbu, ale možno zvoliť aj Prechod, ktorý dodá štýlu ešte väčší efekt. Nie je podmienkou ho použiť, ale aspoň prechod môžeme vyskúšať.

Obrys

Ako možno nastaviť farbu výplne, tak možno meniť aj farbu a štýl obrysu. Môžeme teda nastavovať pre obrys a výplň pokojne inú farbu podľa ľubovôle. Obrys nemusí byť len tenká, plná čiara, ale v možnostiach môžeme zmeniť aj typ a hrúbku čiary. Obrys tak môže byť pokojne čiarkovaný alebo bodkovaný, pozri:

Textové efekty (tieňovanie, odraz, transformácia ...)

Vyberieme text alebo písmená WordArt, ktorá chceme zmeniť. Potom sa navigujeme na kartu Formát obrazce, ktorá sa zobrazí. Pre vytvorenie nového zaujímavého efektu klikneme na Textové efekty. Zobrazí sa nám ponuka s dostupnými efektmi, ktoré možno pre náš text zvoliť, pozri:

Textové efekty možno potom aj ľubovoľne kombinovať.

Kombinácia efektov môže vyzerať napríklad takto:

Otočenie

Jednoduché transformácie, ako je otočenie textu do ľubovoľného uhla, môžeme vykonávať pretiahnutím kruhového tlačidla v hornej časti poľa, pozri:

Zložitejšie alebo detailnejšie transformácie textu je možné nastaviť aj v karte Formát obrazce po zvolení funkcie Otočiť, kde môžeme využiť i napríklad možnosť Preklopiť.

Ak chceme, môžeme prispôsobiť aj 3D rotáciu. Z rozbaľovacej ponuky vyberieme možnosti 3D otočenie a zobrazí sa podokno Formát obrazce. Odtiaľ môžeme upraviť hodnoty otočenie.

Zarovnanie

V aplikáciách MS Office môžeme rýchlo zarovnať objekty (napríklad obrázky, obrazce, textové polia, obrázky SmartArt a dokonca i objekty WordArt), čo samozrejme platí aj pre PowerPoint. Ak chceme zarovnať iba jeden objekt, stačí naň kliknúť (označiť ho) a na karte fomat obrazce zvoliť Zarovnať. Ak vytvárame objektov viac, je veľmi pravdepodobné, že budeme chcieť použiť rovnaké zarovnanie.

V tomto prípade si môžeme uľahčiť prácu a môžeme zarovnať viac objektov naraz. Klikneme na prvý objekt, následne stlačíme a podržíme tlačidlo Ctrl a zároveň klikneme na všetky objekty, ktoré chceme zarovnať. Akonáhle prestaneme držať tlačidlo Ctrl, objekty zostanú označené a teraz s nimi môžeme opäť pracovať. Postupujeme rovnako ako v predchádzajúcom prípade - teda karta Formát obrazce a Zarovnať.

Pre označenie všetkých objektov na slidu môžeme použiť klávesovú skratku Ctrl + A.

Odstránenie WordArt

Pokiaľ už nechceme meniť formátovanie, alebo sa efekty do prezentácie nehodí a potrebujeme WordArt odstrániť, vykonáme to veľmi jednoducho. Označíme časť, ktorú chceme odstrániť, a stlačíme tlačidlo Delete alebo tlačidlo ⬅. Môže sa stať, že objekt vymažeme omylom, v tomto prípade stačí stlačiť klávesovú skratku Ctrl + Z, ktorá nám vráti posledný krok práce v prezentácii.

Záver

Existuje mnoho funkcií a príkazov, ktoré môžeme v PowerPointe použiť na vytváranie vizuálne zaujímavých snímok. Jedna z týchto funkcií je práve WordArt. Spolu sme si prešli rôzne štýlovanie textu a efekty. Po prečítaní tejto lekcie určite nájdete využitie pre novo získané vedomosti. Avšak pozor - nie vždy sa použitie WordArtu tak úplne hodí. Ak napríklad vytvárate prezentáciu na svoj životopis, nie je úplne vhodné WordArt použiť. Všeobecne sa v dokumentoch oficiálnejšieho typu veľmi nepoužíva a slúži skôr ako nástroj pre spestrenie neformálnych prezentácií.

To je pre dnešné lekciu už všetko.

V nasledujúcej lekcii, Základy PowerPointe - Funkcia kreslenie , sa zameriame na tému Funkcia kreslenie.


 

Predchádzajúci článok
Základy PowerPointu - SmartArt
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft PowerPoint
Článok pre vás napísala Jarmila Kollová
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!