Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 80% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
birthday

10. diel - Základy PowerPointu - SmartArt

V predchádzajúcej lekcii, Základy PowerPointu - Grafy , sme prebrali potrebné funkcie a zaujímavé tipy pre prácu s grafmi v PowerPointe.

Vitajte u nového článku zo série Základy PowerPoint. Chcete jednoducho a rýchlo zmeniť nudné odrážky na grafický objekt, ktorý ihneď zaujme? Alebo si ho chcete vytvoriť a upraviť od základu? Tak pokračujte v čítaní a spoznajte SmartArt!

V článku je použité rozhranie a funkcie Office 365. U starších verzií môže byť vzhľad rozhrania odlišný alebo môžu byť niektoré funkcie nedostupné.

SmartArt

Jedná sa o grafické objekty, vďaka ktorým môžeme jednoducho a prehľadne zobraziť rôzne diagramy, procesy, cykly a ďalšie. To všetko počas chvíle s veľkou možnosťou úprav a formátovania. Ako teda obrazec SmartArt vytvoriť?

Vytvorenie SmartArt

Na karte Vloženie v skupine Ilustrácie vyberieme SmartArt. Po kliknutí sa nám zobrazí Tabla s textom, v ktorom môžeme vyberať z množstva rozloženie. Tie sú navyše zatriediť do niekoľkých kategórií podľa ich klasického využitia. Pre ukážku prejdeme do kategórie Zoznam, z ktorého vyberieme Zvislý zahnutý zoznam, ktorý sa nachádza v predposlednom riadku (viď. Obrázok). Po vybraní stlačíme OK, obrazec sa vloží na snímku.

zvolenie SmartArt

Vytvorenie SmartArt z existujúceho zoznamu

SmartArt možno vytvoriť napríklad z už vytvoreného odrážkového zoznamu. Stačí vybrať textové pole, v ktorom sa nachádza zoznam a následne na karte Domov v skupine Odsek vybrať Previesť na SmartArt. Tento nástroj nájdeme aj v plávajúcom Minipaneli potom, čo klikneme na pole pravým tlačidlom. Môžeme si vybrať zo zobrazených, ponúkaných obrazcov, ktorých vzhľad po nabehnutí myšou vďaka dynamickému náhľadu ihneď vidíme. Môžeme tiež zvoliť Ďalšie obrázky SmartArt a v nich si vybrať.

Vytvorenie SmartArt z odrážok

Úpravy a formátovanie SmartArt

Ako bolo spomenuté, tak SmartArt možno jednoducho, ale zato rozmanito, upravovať - pozrime sa na to ako.

Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

Po kliknutí na objekt sa nám vedľa neho zobrazí Tabla s textom, do ktorého môžeme písať text, ktorý sa bude v textových poliach zobrazovať. Text môžeme okrem to písať priamo do vygenerovaných polí [Text]. Veľkosť textu sa automaticky prispôsobuje pre celý objekt. Ďalej ste si mohli všimnúť, že po výbere sa nám objaví ďalšie karty: Návrh obrázku SmartArt az predošlých článkov známa karta Formát. V nich sa nachádza väčšina nástrojov pre úpravu.

Úpravy polí objektu

Väčšinou sa nám základné počet polí nebude hodiť, ukážme si teda, ako je možné pridávať a odoberať. Tiež si ukážeme, ako môžeme meniť úroveň jednotlivých polí.

Pridanie pole

Prvý a rýchlejší možnosťou je na table (po kliknutí vedľa obrazca) stlačiť klávesu Enter, tým sa pridá nové pole, do ktorého hneď môžeme začať písať. Druhou možnosťou je na karte Návrh obrázku SmartArt v skupine Vytvoriť obrázok zvoliť Pridať obrazec. Po rozkliknutí šípky vedľa názvu funkcie môžeme zvoliť, či bude pole pridané pred alebo za zvolené pole alebo celý obrazec.

Odobratie pole

Odstránenie poľa je ešte jednoduchšie. Stačí kliknúť na dané pole a stlačiť Delete, poprípade môžeme v poli vybrať a rovnakú klávesom, teda Delete, pole vymazať.

Zmena úrovne poľa a presunutie

U zmeny úrovne máme na výber z viacerých možností. Prvá je v poli vybrať daný obrazec a stlačiť kláves Tab, tým sa zníži jeho úroveň. Naopak zvýšiť jeho úroveň môžeme stlačením Backspace (pole sa odstráni v prípade, keď sa neznížila). Druhou možnosťou je po vybraní poľa na karte Návrh obrázku SmartArt v skupine Vytvoriť obrázok kliknúť na Zvýšiť úroveň alebo Znížiť úroveň.

Pole môžeme po zvolení v rovnakej skupine presúvať pomocou Presunúť nahor / Presunúť dole. Na ukážke nižšie môžeme vidieť zhrnutie: Pridanie, odobratie pole, zmena úrovne a presunutie, pozri:

Zhrnutie úprav
Zmena typu rozloženia

Prvou možnosťou je kliknúť na SmartArt a po pravom kliknutí vybrať Zmeniť rozloženie. Ďalšou možnosťou je prejsť na kartu Návrh obrázku SmartArt a v skupine Rozloženie ho zmeniť (kliknutím na šípku rozbalíme ďalšie možnosti rozloženia). Výhodou je dynamický náhľad toho, ako bude po upravení obrazec vyzerať.

zmena rozloženia

Grafickej úpravy SmartArt

Zmena farby a štýlu obrazce

PowerPoint nám ponúka hneď niekoľko predpripravených farebných paliet a štýlov. Nájdeme ich na známe karte Návrh obrázka SmartArt vo Štýly obrázkov SmartArt. Nástroje Zmeniť farby a Štýly tiež disponujú dynamickým náhľadom. Stačí si teda len vybrať.

Zmena štýlu

Podrobnejšie môžeme farby alebo efekty obrazce a jednotlivých polí meniť na karte Formát, rovnako ako u grafov alebo napríklad tabuliek, ktoré sme v minulých lekciách prebrali.

Pre vybranie viacerých polí stačí počas označovanie držať kláves Ctrl.

Výplň obrázku

Nie do všetkých polí možné vkladať text, niektoré sú určené pre ikony / obrázky. Tie môžeme vložiť rovnako ako u akýchkoľvek iných obrazcov. Po výbere poľa prejdeme na kartu Formát a v skupine Štýl obrazce rozkliknite Výplň obrazce. Tu vyberieme Obrázok ... a vložíme ho. Tento nástroj nájdeme aj v Minipaneli po pravom kliknutí.

výplň obrázka

Ďalšie formátovanie SmartArt

Najskôr sa pozrieme na ďalšie nástroje na karte Návrh obrázku SmartArt. V skupine Vytvoriť obrázok môžeme napríklad s pomocou Sprava doľava zrkadlovo obrazec prevrátiť. V skupine Obnoviť (pravá strana) môžeme obnoviť SmartArt do pôvodného nastavenia (rozloženie, farba ...). Ďalej tu môžeme Previesť SmartArt na text v bodoch, alebo obrazec.

Ďalšie formátovanie 1

Na karte Formát sa nachádza v skupine Obrazce (naľavo) hneď niekoľko užitočných nástrojov. Pre jednotlivé polia (neplatí pre celý obrazec) tu môžeme meniť tvar pomocou Zmeniť obrazec, po kliknutí sa nám rozbalí ponuka obrazcov. Tento nástroj sa tiež nachádza v Minipaneli po kliknutí pravým tlačidlom. Pomocou Väčšie a Menší môžeme navyše kontrolovane meniť ich veľkosti.

Ďalšie formátovanie 2

Záver

A je to. Spoločne sme prebrali všetko podstatné ku SmartArt, nástrojmi, ktorý vám ušetrí veľa času a pomôže vylepšiť vzhľad. V PowerPointu sa nachádza množstvo ďalších funkcií a nástrojov, ktoré vám umožní pracovať efektívnejšie a vytvárať nielen prezentácie na vysokej úrovni. Pokračujte v ich objavovaní pomocou našich lekcií!

V nasledujúcej lekcii, Základy PowerPointu - WordArt , sa zameriame na tému WordArt.


 

Predchádzajúci článok
Základy PowerPointu - Grafy
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft PowerPoint
Článok pre vás napísal Marek Šebek
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
.
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!