Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
PHP týden

7. diel - Základy PowerPointu - Obrazce a ikony

V predchádzajúcom článku, Základy PowerPointe - Práca so snímkami , sme si ukázali nástroje a vychytávky pre prácu so snímkami.

Vitajte u nového článku zameraného na programe PowerPoint. Dnes si ukážeme, ako môžeme pracovať, upravovať, stylovať a vytvárať obrazce a ikony. Nečakali by ste koľko sa toho v PowerPointe skrýva a čo všetko sa dá využiť.

Vo článku je použité rozhranie a funkcie Office 365. U starších verzií môže byť vzhľad rozhrania odlišný alebo môžu byť niektoré funkcie nedostupné.

Obrazce

Obrazce nájdeme na karte Vloženie, sada nástrojov Ilustrácie. Po kliknutí si môžeme vybrať z veľkého množstva pripravených obrazcov. V hornej časti výberu nájdete vami posledné použité obrazce. Nestačí vám výber obrazcov? Žiadny problém, v "Upraviť obrazec" si popíšeme, ako si vlastný obrazec vytvoriť.

Vloženie obrazce

Po vybraní obrazce ho začnete vkladať do samotného slidu, kliknutím a ťahaním myšou upravujeme samotný rozmer a pozíciu obrazce.

Ak chcete zachovať rovnaký pomer veľkosti (kruh, štvorec...), bez toho, aby sa obrazec deformoval, držte pri samotnom vkladaní Shift.

Formátovanie obrazce

Teraz máme obrazec vložený do nášho slidu. Do samotného obrazce možné vkladať text, stačí ho kliknutím vybrať a začať písať. Bolo by ale dobré jeho vzhľad formátovať. Po vybraní obrazce prejdeme na kartu Formát obrazce.

Pre vybranie a formátovanie viac obrazcov držte Ctrl a vyberte všetky obrazce, ktoré chcete formátovať. Obrazce môžete tiež vybrať držaním klávesy Shift a pretiahnutím cez oblasť, v ktorom sa nachádza.

Štýly obrazcov

Poďme si ukázať, čo sa v tejto sade nástrojov nachádza.

Šablóna štýlu obrazcov

Pokiaľ chcete rýchlo vami vytvorený obrazec upraviť, môžete využiť pripravené šablóny štýlov. Stačí daný obrazec / obrazce vybrať, rozbaliť ponuku šablón a následne len kliknúť na vami vybranú šablónu. Pre príklad použijem Světlý obrys 1, farebná výplň - Zelená, Zvýraznenie 6.

Šablóna štýlu obrazcov
Výplň

Obrazcami môžeme nastaviť klasickú farebnú výplň, objekt môžeme ale aj vyplniť obrázkom, textúrou alebo prechodovými farbami.

Obrys

Obrazcami môžeme nastaviť farbu, hrúbku, štýl a typ obrysu.

Efekty obrazce

Tu môžeme nastavovať tieň, odraz, žiaru alebo napríklad priestorové otočenie.

Ak chcete zobraziť celú ponuky, kliknite na šípku smerujúcu vpravo dole, nachádzajúce sa v pravom rohu sady nástrojov.

Kvapkadlo

Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

Pravdepodobne ste si tohto nástroja u výplne a obrysu všimli. Vďaka nemu môžeme zafarbiť objekt rovnakou farbou, ktorá je už na snímke použitá, ale nevieme jej presnejšie odtieň (napr. Pri farbách z fotiek, firemných farbách a pod.). Stačí len vybrať pri formátovaní nástroj Kvapkadlo, kurzorom nabehnúť na oblasť, z ktorej bude farba kopírovaná a kliknúť ľavým tlačidlom myši.

Sada Vložiť obrazce

Upraviť obrazec

Tu môžeme obrazec zmeniť na iný (štvorec na kruh, trojuholník na šípku ...). Ďalej tu môžeme použiť funkciu Upraviť body. Po kliknutí môžeme začať body vybraného obrazce upravovať. Vyhrajte si s touto funkciou a vytvorte si svoj vlastný obrazec!

Ukážka úpravy bodov obrazce
Textové pole

Vďaka tejto funkcii môžeme rýchlo vložiť na slide textové pole.

Pozíciovanie a zmena veľkosti

Už vieme, ako obrazec vložiť a následne ho upravovať. Poďme si ukázať, ako ho pozicový a upravovať jeho veľkosť.

Zmena pozície

Pozíciu textu môžeme meniť jeho vybraním (kliknutím, pri ktorom sa zobrazí úchopné body) a následným pretiahnutím. Ďalším variantom je na karte Formát obrazce v sade Usporiadať využiť nástroje Zarovnať. Ak vyberieme viac objektov, môžeme si vybrať, či je zarovnáme podľa snímky, alebo sa riadiť pozíciou vybraných objektov. Viac objektov môžeme navyše rozmiestniť horizontálne alebo vertikálne. Odporúčam si jednotlivé možnosti vyskúšať.

zarovnanie obrazce

V tejto sade nástrojov môžete tiež využiť týchto funkcií:

  • Preniesť bližšie a Preniesť ďalej: slúži na usporiadanie prekrývanie objektov na slidu
  • Otočiť: slúži na otočenie alebo preklopeniu objektu
Inteligentné vodítka

Pre jednoduchšie zarovnávanie odporúčam zapnutie inteligentných vodítok. Stačí ísť na kartu Zobrazenie a v sade nástrojov Zobraziť kliknúť na šípku v pravom dolnom rohu. Následne zaškrtneme Zobraziť inteligentné vodítka pri zarovnávanie obrazcov.

Zmena veľkosti

Najprv vyberieme obrazec / objekty, u ktorých chceme zmeniť veľkosť. Zobrazí sa nám úchytné body (1: biele kruhy na stranách a okrajoch obrazce), ich podržaním a ťahaním môžeme upravovať veľkosť. Aj tu platí, že deformácii kruhu a pod. Možno predísť držaním klávesu Shift počas úprav veľkosti. Nad obrazcom sa pri vybrania tiež zobrazí zatočená šípka (2), tou môžeme obrazec otáčať. Ďalšou možnosťou je na karte Formát obrazce v sade Veľkosť nastaviť presné rozmery objektu (3). Je možné zadávať ako palce, tak centimetre.

Zhrnutie zmeny veľkosti

Ikony

Pre predplatiteľov Microsoft 365 (Office 365) sú dostupné ikony, ktorými môžete obohatiť svoju prezentáciu. Osobne ikony veľmi rád používam, je možné s nimi napríklad nahradiť zbytočné slová a zatraktívniť tak celkový vzhľad prezentácie. Ďalšie veľkou výhodou je to, že sú vektorové. Znamená to, že na rozdiel od rastrovej grafiky nemení svoju kvalitu pri akomkoľvek zväčšení, navyše možno s jednotlivými objektmi pracovať oddelene.

Vloženie ikony

Vloženie

Ikony sa nachádza na karte Vloženie, sada nástrojov Ilustrácie. Po kliknutí sa vám zobrazí sada obsahujúca stovky ikon, z ktorých si môžete vybrať (pre vloženie je nutné internetové pripojenie). Okrem iného sa tu nachádza možnosť Obrázky z fotobanky, Výrezy ľudí a Nálepky. Do vyhľadávacieho poľa zadávame názvy predmetov, činnosti, akcie ... jednoducho slovo, ktoré si pod danú ikonou predstavíte. PowerPoint vám zobrazí relevantné ikony.

Pri hľadaní je potrebné používať jazyk, na ktorý máte Office nastavený (angličtina, Čeština...).

Po vybraní všetkých ikon, ktoré chceme v prezentácii mať, stačí stlačiť tlačidlo Vložiť.

Zmena grafického objektu

Chcete zmeniť ikonu za inú, alebo namiesto nej vložiť obrázok? Stačí vybrať upravované objekty a následne na karte Formát grafických objektov v sade Zmeniť vybrať Zmeniť grafický objekt. Následne už len stačí zo sady vybrať inú ikonu, vložiť obrázok zo súboru alebo napríklad grafický objekt zo schránky.

Ďalšou cestou, ako sa k tejto funkcii dostať, je po vybraní kliknúť pravým tlačidlom a následne ju zvoliť.

Formátovanie

Po vložení s ikonami môžeme ďalej rozmanito pracovať. Podobne ako u obrazcov môžeme upravovať výplň, obrys či ich efekt. Pozíciovanie a zmena veľkosti funguje rovnako ako u obrazcov.

Prevedenie na obrazec

Túto funkciu nájdeme na karte Formát grafických objektov (Prípadne. Po vybraní objektov a následným kliknutím pravým tlačidlom myši). Využijete ju pri úprave jednotlivých objektov ikony.

Prevod objektu na obrazec

Alternatívny text

K ikonám, obrazcom, SmartArt obrázkom, a hlavne fotkám možno pridávať a upravovať alternatívny text na karte Formát obrazce, obrázku..., alebo po výbere v ponuke po kliknutí pravým tlačidlom na daný objekt. Ten pomáha ľuďom s chybami zraku, ktorí používajú čítačky obrazovky, pochopiť grafický obsah prezentácie. Vkladajte teda krátky, výstižný popis daného objektu.

Pri nastavovaní textu máme možnosť označiť objekt ako dekoratívne, to znamená, že neobsahujú žiadne informácie a len vylepšujú vzhľad. PowerPoint je tiež schopný vygenerovať podľa obsahu automatický opis za nás.

Pridanie alternatívneho textu

Týmto dnešnej lekcie končí. Povedali sme si, ako stylovať, vkladať a efektívne pracovať s obrazcami. Tiež sme prebrali výhody ikon a ich formátovanie. Nakoniec sme si ukázali, ako správne pridávať k objektom alternatívny text.

V budúcej lekcii, Základy PowerPointu - Tabuľky , si ukážeme dôležité nástroje a odhalíme zaujímavé funkcie pre prácu s tabuľkami.


 

Predchádzajúci článok
Základy PowerPointe - Práca so snímkami
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft PowerPoint
Článok pre vás napísal Marek Šebek
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
.
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!