Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Využij akce až 80% zdarma při nákupu e-learningu. Více informací .
C# week

9. diel - Základy PowerPointu - Grafy

V predošlým článku, Základy PowerPointu - Tabuľky , sme si ukázali dôležité nástroje a odhalili ďalšie vychytávky pre prácu s tabuľkami.

Vitajte pri novej lekcie zo série Základy PowerPointu. Dnes sa pozrieme na grafy, veľmi častou a hodnotnú súčasť prezentácie. Ukážeme si, ako je možné v PowerPointe vytvárať a upravovať presne do podoby, ktorú si prajete.

V článku je použité rozhranie a funkcie Office 365. U starších verzií môže byť vzhľad rozhrania odlišný alebo môžu byť niektoré funkcie nedostupné.

Grafy

V prezentáciách hrajú grafy veľkú rolu. Vďaka PowerPointu môžeme grafy jednoducho vytvárať a veľmi podrobne upravovať presne tak, aby vyhovovali našim predstavám. Možno ich upravovať podobne ako v programe Excel. Využite je čoby svojho pomocníka pre vytvorenie skvelej prezentácie.

Vloženie a základné nastavenie

Poďme si vložiť do novej snímky jednoduchý graf. Na karte Vloženie v skupine Ilustrácie klikneme na nástroj Graf.

Postup vloženia grafu

Zobrazí sa nám Vložiť graf. Tu máme na výber z mnohých druhov grafov. Najčastejšie používané sú Stĺpcové, Čiarové a Koláčové. Nájdeme tu ale aj ďalšie druhy grafov, medzi nimi aj v Office 2019 novo pridané Mapa a lievikovitý.

Je potrebné si uvedomiť, ktoré grafy sa hodia pre zobrazenie nami zobrazovaných dát. Každé nájdu uplatnenie inde.

Predstavme si úlohu, v ktorej budeme chcieť porovnať mesačné výdavky jednotlivých oddelení za rok 2018 a 2019. Na tieto účely sa hodí napríklad Stĺpcový. Vyberieme teda Stĺpcový, v okne sa nám zobrazí možnej podoby grafu (Skupinový stĺpcový, Skladaný stĺpcový ...). Vyberieme Priestorový skupinový stĺpcový (uprostred) a stlačíme dolné tlačidlo OK.

Popis vloženie grafu
Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

Po vložení sa spoločne s grafom zobrazí okno Graf v aplikácii Microsoft PowerPoint. Tu nájdeme tabuľku s prednastavenými údajmi.

Budeme chcieť zobrazovať len jeden rad s oddeleniami. Chytnutím úchopných bodov a pretiahnutím vyberáme údaje, ktoré sa budú v grafe zobrazovať. Pretiahneme je teda tak, aby sa zobrazovala Rad 1, 2 a kategória 1 - 4 (samozrejme môžeme s týmto vymazať aj prebytočná dáta, ktoré nevyužijeme). Dáta vyberieme a prepíšeme tak, ako možno vidieť na ukážke nižšie. Teraz stačí len kliknúť na Názov grafu a prepísať ho. Hotovo, máme graf vytvorený. Okno Graf v programe MS PowerPoint je na začiatku ukážky pre zlepšenie prehľadu zväčšené.

Úprava dát po vložení grafu

Formát a Návrh grafu

Zmena typu grafu

Po vybraní (kliknutím naň) grafe môžeme na karte Návrh grafe v skupine Typ vybrať Zmeniť typ grafu. Následne si už stačí len vybrať a stlačiť tlačidlo OK.

Vzhľad grafu môžeme vďaka náhľadu vidieť pred samotným vložením. Pre jeho zväčšenie na neho prejdite kurzorom.

Filtre grafu

Po vybraní grafu sa vedľa neho zobrazí ikona nástroje pripomínajúce lievik (pod štetcom). V ňom sa môžeme pozerať v dynamickom náhľade na zvýraznený vzhľad radov a kategórií. Tiež tu môžeme priamo meniť a upravovať zobrazované dáta, ako možno vidieť na ukážke nižšie, pozri:

Filtrovanie dát grafu

Dáta grafu

Dáta môžeme meniť na karte Návrh grafe v skupine Data. Využívať môžeme tieto funkcie:

  • Vybrať dáta - Umožňuje vybrať a upravovať dáta, ktoré sa majú v grafe zobrazovať.
  • Upraviť dáta - Umožňuje vybrať, meniť a ďalej zaobchádzať s dátami.

Štýly grafov

V tejto skupine (nachádza sa naľavo od Data) máme k dispozícii niekoľko predpripravených štýlov, ktoré môžeme ihneď aplikovať. Tiež sa tu nachádza Zmeniť farby, kde môžeme meniť paletu farieb grafu.

Štýly grafov možno tiež vybrať zvolením grafu a kliknutím na ikonu štetca, ktorý sa vedľa grafu zobrazí. Stačí si z ponuky len vybrať.

Rozloženie karty Návrh grafu

Rozloženie grafu

Naľavo od Štýly grafov sa nachádza skupina Rozloženie grafu. Obsahuje nástroje Pridať prvok grafu a Rýchle rozloženie, poďme si ich krátko opísať.

Pridať prvok grafu

Tento nástroj umožňuje rozsiahle upravovanie vzhľadu grafu. Po kliknutí sa nám rozbalí ponuka obsahujúca napríklad Osi, Názov grafu, Menovky údajov a ďalšie.

Po nabehnutí kurzorom na jednotlivé časti sa nám zobrazia možnosti, ako môžeme tento prvok zobrazovať. Prejdeme Ak napríklad na Tabuľka dát, zobrazí sa nám Žiadna, S kľúčmi legendy a Bez kľúčov legendy. Tiež sa tu nachádza Ďalšie možnosti, čo nám umožní premiestniť sa do rozšíreného nastavenia (bude preberané v článkoch pre pokročilých). Po nabehnutí na jednotlivé možnosti sa nám dynamickým náhľadom zobrazí vzhľad grafu, ak toto nastavenie použijeme. Stačí si len vybrať a kliknúť.

Pridanom prvku grafu

Všimnite si zelené ikony +, ktorá sa vedľa grafu po vybraní zobrazí. Po kliknutí môžeme jednotlivé prvky pridávať a odoberať. Po kliknutí na šípku vedľa názvu prvku môžeme vyberať z podrobnejších nastavení.

Rýchle rozloženie

Ak si chceme ušetriť čas, môžeme si tu vybrať prednastavené rozloženie grafu.

Formát

Na tejto karte môžeme upravovať farbu alebo napríklad obrys u častí grafu. Normálne by sme upravovali celý graf. Pre úpravu danej časť grafu (Stĺpec 1 skupiny, Názov grafu ...) na nej klikneme.

Ďalšou možnosťou je v skupine Aktuálny výber po rozkliknutí šípky vybrať z listu časť, ktorú budeme upravovať. Po výbere máme dve možnosti:

  • Formátovať výber - Po kliknutí sa otvorí na pravej časti obrazovky rozšírené (pokročilých) formátovanie.
  • Obnoviť podľa štýlu - Obnoví vzhľad časti do pôvodného a nadefinovaného štýlom grafu.

Ak rýchlo klikneme 2x na danú časť, zobrazí sa nám pokročilé formátovanie danej časti. Tohto môžeme tiež dosiahnuť kliknutím pravým tlačidlom myši a vybraním Formátovať [názov časti].

Skupina nástrojov Aktuálny výber

Záver

Týmto sme sa dostali na samotný koniec lekcie. Prebrali sme všetky dôležité funkcie a nástroje pre tvorbu grafov, ktoré vašu prácu s PowerPointom zaručene zlepší a uľahčí. Teraz vám nič nebráni vo vytvorení grafu, ktorým môžete prezentovať vaše dáta presne tak, ako si prajete. Pokračujte s nami v ďalších lekciách a objavte ďalšie nástroje a triky, ktoré sa v PowerPointe skrývajú a čakajú len na to, aby ste ich odhalili.

V ďalšej lekcii, Základy PowerPointu - SmartArt , si predstavíme nástroj SmartArt, ktorý nám ušetrí veľa práce pri vytváraní prehľadnejšieho a krajšieho vzhľadu prezentácie. Povedzte zbohom zarážkam!


 

Predchádzajúci článok
Základy PowerPointu - Tabuľky
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft PowerPoint
Článok pre vás napísal Marek Šebek
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
.
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!