IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Crack vs. Freeware

Hoci väčšina z vás iste používa crackované verzie programov namiesto jej kúpy, pretože si vravíte prečo platiť? Veď je warez stiahnem si to! Áno je to tak, ale zamyslite sa, nebolo by lepšie používať freeware programy ktorý sú až na drobnosti (ktoré väčšinou ani nepoužijete) namiesto tých platených? Ja to takto robím, a keďže sa ma veľa ľudí pýta čo namiesto toho a toho použiť tak som sa rozhodol sem napísať, čo osobne používam.

Nechce sa mi písať dlhý text pretože ja sám nerád čítam, ale vy pravdepodobne nie lebo túto pasáž ste nepreskočili :) , Ale určite niektoré z vás trápi otázka k čomu freeware keď to môžem mať Crackle?

Crack - ona vec o ktorej väčšina z vás ani nevie, ako funguje hlavne že tým niečo prepíšem a nikto nič nespozná a program nemusím platiť a funguje ... Na prvý pohľad áno, ale na ten druhý pohľad to funguje úplne inak. Nemusíte sa ani tak báť toho že by sa na vás prišlo ono sa to zase tak nerieši niektorý programy, keď na to prídu tak prestanú fungovať a je koniec (ale stačí nepreberať aktualizácie a je pokoj) lenže ono to nie je len tak nielen že v cracku môže byť vírus (vravíte si antivir nie? Niektorí ale používajú taky cracknutej a to im moc nepomôže ale aj cracknutej antivír dokáže odhaliť vírus lenže to môže byť vírus čo treba roky nič nerobí a potom zrazu sa prejaví napríklad len čaká až si ho hacker všimne a aktivuje ho a potom si napríklad sťahuje dáta atď .. ale nejde tu len o to ale crack hlavne vynecháva určité knižnice ktoré sú dôležité pre beh programu a ktoré kontrolujú jeho legálnosť alebo zadávaní sériového čísla alebo tak jednoducho že si ten program myslí, že ste ho zaregistrovali a môžete si veselo užívať že ste neplatili ani korunu. Oni ale tie knižnice môžu neskôr robiť problémy vo windowsu napr. že to ten pr Ogra začne spomaľovať a neskôr s rastúcim číslom cracknutých programov, hier napríklad aj windows a čakať 10 minút na načítanie windows a potom ešte sekavě robiť prácu je o ničom.

Najskôr ak ste študent / ka potom sa pozrite na tieto stránky, kde si môžete za zvýhodnenú cenu zaobstarať OS Windows alebo MS Office: http://licenceprostudenty.cz/

No toľko s nad ku 'krátkemu' úvode a teraz už konečne k tým programom.

Obsah: Antivir | firewall | čistič | Defragmentácia

Internetový prehliadač | Program na zipovanie | IM klient | textový editor

Kancelársky balík | médiá | Prevody formátov | diskový manager

Hrátky s hudbou | Rippovanie hudby z cd | grafika | internetové album

Vzdialená správa pc | vypaľovanie | Virtuálne mechanika | Správa disku | Ostatné

Prvé, čo väčšinou si nainštalujem, je bezpečnosť. antivír:

Osobne používam teda Kaspersky Internet Security 2011 avšak to sem nepatrí. Antivity, ktoré môžem odporučiť sú tieto:

Microsoft Essentials Security (taky sem hovoril a jé Mrkvosoft to bude na nič) ale skúsil som to a je to dobrý ja som s tým spokojný windows to nevyťažuje a zatiaľ mi to našlo všetky vírusy ktoré som na tom úmyselne skúšal aiv testu si nevedie moc zle je na tom rovnako ako Avast oba dva sú v slovenskej lokalizácii.

Firewall: Pokiaľ máte win 7 tak by som to zase tak moc neriešil stačí mať povolené používanie firewall od Microsoftu.

Ale predsa len niektorí majú XP alebo jednoducho chcú istotu. Takže absolútnou jednotkou je Comodo to asi mnohí z vás tušili,
PCTools jednoduché rozhranie a je k nemu i
Čeština, ešte je tých firewallov veľa, ale medzi posledný osvedčený by som zaradil
Outpost firewall. Toť k firewallům asi všetko.

Čistič: Na toto používam CCleaner je to tutovka vyčítať disk, môžete odinštalovávať programy i je popr. natvrdo zmazať keď neexistuje uninstaller, upravovať programy po spustení, čistiť registre a ešte ďalšie veci.

Defragmentácia:

Používam Defraggler ďalšie soft od piriformu. Je jednoduchý a svoju prácu plní skvele.

Ďalší skvelý program tentoraz pre náročnejších: O & O Defrag

Potom by som asi začal riešiť internet.

prehliadač:

U mňa vedie: Chrome ikdyž teda občas sa mi zasekne, ale asi sem moc náročnej;

Potom tu sú tiež: Opera a
Firefox

Program na zipovanie: Najviac som sa obľúbil 7zip podľa mňa snáď najlepší freeware komprimer čo poznám vie hŕbu formátov môžete pridávať súbory priamo do kompresie alebo je z nej vyťahovať. Rozhodne je lepšia ako winrar ktorý väčšina z vás používa akurát tam vyskakujú reklamy, aby ste si to kúpili vo free verzii. On síce winrar v niektorých ohľadoch (kompresia) lepšie je, ale bežný užívateľ toho nevyužije.

IM klient: Jasne že isim : P

Používal som Pidgin - skvelí IM klient pre nenáročných užívateľov s množstvom pluginov, množstvom protokolov medzi ktoré samozrejme patrí facebook a čo je hlavné v žiadnom prípade nezaťažuje systém, je bez reklám a je fríí.
Inak je tiež dobrá
Miranda či Trillian Astra. Pre tých čo to nechcú riešiť môžu použiť online IM Meebo

Editor pre tvorbu www som používal
PSPad (PS: robenie v Delphi a Delphi no povedzme, že vieme svoji : D )

Teraz používam Notepad ++ oproti PSPadu má lepšie zvýrazňovanie syntaxou. Jó keby len to, má toho takú kopu, že do teraz som nevyužil ani 1/5 jeho všetkých funkcií.

Kancelársky balík požívajú MS Office 2007 avšak fríí verzií s niekoľkými málo nedostatkami je veľmi dobrý balík LibreOffice. Poznáte asi OpenOffice ale keďže Oracle urobil takú nemilú vec tak partia vývojárov si vzala vývoj do vlastných rúk a naďalej je tento produkt šírený ako LibreOffice.

Médiá: Bezkodekový kráľ
VLC media player. Zabudnite na codecky síce nevyzerá nič moc, ale prehrá všetko. Ak ale chcete predsa len zostať u svojho, ktorý codecky potrebuje, použite
K-Lite Codeck Pack.

Skvelé prehrávače bez kodekov sú tiež
KMPlayer či
GOMPlayer.

Prevody formátov: Používam
Any Video Converter Free. Pre mňa dostačujúce množstvo formátov a nastavení.

Diskový manager: Najlepší z free čo som používal, sú
Unreal Commander a
Free Commander. Obaja majú mnoho funkcií a bežnému užívateľovi úplne postačí. 2 okná, rozsiahle nastavenie, FTP pripojenie ..., tam toho veľa väčšinu funkcií ani nepoužijete.

Hrátky s hudbou:
Audacity. Podľa mňa normálnemu aj pokročilejšiemu užívateľovi postačí. Odporúčam stiahnuť verziu final, beta verzie občas hnevá. Tu je odkaz na
Lame (slúži k exportu v mp3). Nakopírujte to napríklad do zložky s programom a až budete opýtaný na určenie miesta kde sa tento súbor nachádza tak ho nájdite a potvrďte potom už sa to pýtať nebude.

Rippovanie hudby z cd:
DeepRipper tento program je jednoduchý a svoju prácu plní skvele.

Grafika: Bitmapová:
PhotoFiltre všetko čo potrebujem robím v ňom pre grafika ktorý nevie s Adobe Photoshopom alebo niečím profesionálnym je toto úplne skvelý program.

3D grafika je to samozrejme
Blender. Aby som pravdu povedal v tej novej verzii sa vôbec nevyznám a vôbec sa mi nepáči.

vektorová:
Inkscape je podobný Calista ale predsa len nie je to ono avšak ma na web stačí. Česká lokalizácia vrátane návodu jest priložená takže stačí mať pevný nervy a skúšať.

Internetové album: Na toto používam
JAlbum. Môžete si k nemu stiahnuť ďalších x schém alebo si vytvoriť vlastné. Je to podľa mňa lepšie ako si robiť vlastný album v kóde - za chvíľu sa nahromadí obrázky a potom je to problém.

Vzdialená správa počítača:

TeamViewer. Tento program som si obľúbil nielen že cez neho môžete ovládať pc vzdialenej cez pol republiky alebo ďalej ale dá sa použiť aj doma a nemusíte zbytočne behať sem a tam dá sa cez to aj vysvetľovať ak nechcete aby sa vám do toho dotyčný plietol zakážete mu používať myš alebo mu vypnete obrazovku :) tých funkcií v tomto programe je veľa .... Hlavne pri inštalácii dajte pozor aby ste vybrali že chcete NON-COMERCIAL verzii čiže freeware pretože inak si dáte platenú trial verzii a po skončení doby nastanú ťažkosti ma sa stalo že mi potom ten program nefungoval vôbec ani po reinštalácii na free takže pozor na to.

Napaľovanie:

Používal som CDBurner XP podporuje aj light Scribe. Nenechajte sa zmiasť názvom je kontatibilní is Vistami či Windows 7, dosť podobný soft InfraRecorder. Obaja sú skvelé len CDBurner mi nechcel párkrát načítať mechaniku a keď som ho pustil 3x aby vypaľovali tak sa to celé seklo preto sem prešiel na InfraRecorder.
Veľmi dobrý je tiež Ashampoo Burning Studio 6 FREE, ktorý som tiež kedysi používal. Pre nenáročných užívateľov je asi najlepšie používať preťahovacie metódu :) len si otvorte prázdny disk v prieskumníkovi a přetaháte tam súbory a potom dáte zapísať na disk (teraz užívam som lenivý spúšťať kvôli vypaľovanie program :)) .

Virtuálne mechanika:

Populárna je u vás pravdepodobne
Daemon tools ja však používam
Virtual Clone Drive mal sem s Daemon problémami na win 7 chcel reštart, resetl sem kompl a potom chcel zase restart takže som ho nemohol nainštalovať nejaká chybička najskôr už ju vyriešili ale medzitým som si zvykol na Virtual clone drive.

Správa disku:

Aj keď stačí dať pravé tlačítko myši na počítač potom spravovať a dole je už spravovať disky a tam si môžete hrať. Rovnako uvediem program pre náročnejších užívateľov: EASUS Partition Manager. A tento Mini tools partition magic

Ostatné:

Pre správu odosielanie či prijímanie paketov jednotlivých programov odporúčam
NetBalancer. Čo som skúšal tak to funguje :) keď chcete aby o vás niekto nevedel vypnete si upload a máte pokoj dobre sa s tým cheatuje v hrách vypnete upload a nikto vás nevidí sa hýbať :-D - pri prípadných problémoch so vyhovorím na rýchlosť vášho internete za to vám ban dát nemôžu :-D .

Ak si chcete spravovať windows loader a nechcete hľadať príkazy ktorými sa to robí alebo ten textovom editore v ktorom to je tak odporúčam tento programík
VistaBoot.

No a niekomu sa môže hodiť aj scanner wifi sietí ktorý obsahuje údaje o mac adrese sile signálu gps súradniciach ap ai .. na to používam
Vistumber.

Ak môžem dodať niečo na záver pokiaľ by sa Vám program páči, viete, že ho potrebujete, budete využívať, či čo ja viem ... Podporte jeho autora / ry tým že si platený program kúpite au freeware programu podporíte jeho vývoj ľubovoľnou čiastkou. Mnoho ľudí si myslí že keď je program freeware tak prečo za neho platiť? Áno, nikto Vás nenúti, ale skúste sa zamyslieť koľko času musel jeho tvorca tráviť nad jeho vývojom a podporte ho.

Otázky a pripomienky píšte do knihy návštev. (Aký program namiesto tohodle mám použiť?, Skúšal si ?, aký máš názor na ?, nesúhlasím s tebou v, atď ..) budem rád ako za pozitívny názor tak za záporný ale v istej miere ďakujem za pochopenie.


 

Všetky články v sekcii
Softvér
Článok pre vás napísal David Jančík
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity