Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Prvý semester na ČVUT FIT

V poslednej dobe sa na fóre množia otázky ohľadom výbere vysokej školy. Výsledok je ale vždy rovnaký - nikto proste neštudoval viac škôl s rovnakým zameraním (aké fantastické zistení). Nikto nemôže povedať, ktorá zo škôl je lepšia, ktorá má lepšie predmety alebo učiteľa. Deň otvorených dverí spravidla tiež moc nápomocný nie je, pretože sa dozvieme len pár verejných informácií (ktoré rovnako nájdeme na stránkach školy) alebo propagačných rečí, ktoré nám sú užitočné asi ako rybe dáždnik. Ak je škola nová alebo stará - k čomu niečo také potrebujeme vedieť? Keď to porovnáme so stavom stredných, eventuálne základných škôl, bude vysoká škola spravidla modernejšie. Ale prostredie nemá žiadny vplyv na kvalitu výučby na škole. Ako teda vybrať vysokú školu? Nezostáva nám než si "tipnúť" a dúfať, že sme si vybrali dobre.

Ja mám za sebou prvý semester na Českom vysokom učením technickom v Prahe na Fakulte informačných technológií. Rozhodol som sa napísať krátky článok o jednotlivých predmetoch v prvom semestri (ktoré sú povinné pre všetky) a aspoň trochu pomôcť budúcim vysokoškolákom s výberom. Je ale dôležité si uvedomiť, že hodnotenie je vždy subjektívne. Čo prišlo ľahké mne, nemusí prísť ľahké niekomu inému a nie každý so mnou môže súhlasiť. Preto berte článok s rezervou.

Miesto na učenie a odpočinok

Začnem trochu netradične, a to "relaxačným" prostredným. Na vysokej škole na seba hodiny výučby nenadväzujú. Stane sa, že máte medzi dvoma prednáškami treba 3 hodiny čas. Zároveň má málo ľudí to šťastie, že by bývali kúsok od školy. Pre mňa trvá cesta zo školy na koľaje takmer hodinu. Stráviť dve hodiny na ceste a jednu na koľajniciach sa neoplatí. A tak je potrebné sa niekde "zašiť" a stráviť čas učením, poprípade spaním (skutočne, na vysokej škole to nie je zas tak nezvyčajné). Priamo v budove školy je na každom poschodí respirium, kde sa dá spať alebo robiť praktické úlohy (každé respirium je vybavené inak, v jednom sú stoly pre praktickú prácu, v inom gauča na spanie). Vo vedľajšej budove (Thákurova - tá vysoká 14-tich poschodová budova) je na každom poschodí učebňa, ktorá slúži výhradne k učeniu. A samozrejme nesmieme zabudnúť na Národnú knižnicu, ktorá je hneď pred budovou školy. Slúži pre väčšinu študentov k odpočinku (ale samozrejme sú tam aj miesta, kde sa dá učiť). Problém knižnice je, že je často plná, ale pri troche trpezlivosti tam ide vždy nejaké miesto nájsť.

Predmety

Ďalej sa pokúsim stručne popísať jednotlivé predmety a ich náplň. Znovu upozorňujem, aby ste brali informácie s rezervou. Môže sa zmeniť študijný plán, môžete mať iného vyučujúceho a výsledok bude úplne odlišný.

Bi-PA1

Jedná sa o predmet programovania a algoritmizácie, ktorý je v prvom semestri hlavnej (aké prekvapenie). Čo sa obsahu týka, sú prebrané všetky aspekty C. To zahŕňa premenné, funkcie, ukazovatele, ale aj zložitosť a štruktúry ako spojové zoznamy (viac) alebo stromy (menej). Vyučujúcimi sú Vagner, Balík a Vogel. Vogel má spravidla prednášky, ktoré sú strata času. Ten človek by dokázal uspať lepšie ako chloroform. Vagner je na FIT legenda, ale rozpisovať sa tu nemá cenu. To je potreba spoznať osobne :) .

Pri popisovaní PA1 by bol hriech nespomenúť ProgTest. Ide o systém pre zadávanie domácich úloh a ich následné testovanie. Každý týždeň je jedna z dvoch úloh (podľa vášho výberu), na ktorú máte 14 dní. Jedná sa o programátorské úlohy k aktuálne probranému téme. Ale nenechajte sa zmiasť, úlohy nepatrí medzi jednoduché. Z časti aj preto, že ProgTest kontroluje aj správne ošetrenie vstupných parametrov (čo program urobí, keď dáta na vstupe nebudú v požadovanom formáte) a limitné hodnoty (hodnoty blízke maximálnym hodnotám samotných typov). Našťastie nie sú kritériá moc prísne a predmet ide pri pravidelnom učení urobiť.

Bi-PS1

Predmet programovanie v Shell patrí súčasne s PA1 k "čistiacim" predmetom. Približne polovica ľudí predmet nedá. Ale rovnako ako PA1, ak na učenie nebudete kašlať, nie je problém predmet splniť. Sa preberajú základy, ako princíp bash a spracovanie príkazového riadku. Ďalej skriptovací funkcie (premenné, podmienky, cykly) a jednotlivé príkazy pre prácu s textom (sort, cat, cut, grep, sed, awk). V neposlednom rade tiež príkazy pre prácu so systémom - je vysvetlený princíp prístupových práv v Unixových systémoch, práca s adresárovým stromom a procesy. Z môjho pohľadu je predmet bohužiaľ viac zameraný na bash ako skriptovací jazyk, než ako plnohodnotný nástroj na administráciu systému.

Zaujímavá je aj otázka ohľadom Linuxu. Od väčšiny vyučujúcich sa dozviete až nenávistné názory na Windows a všetko okolo, ale nenechajte sa. Nie je dôvod, prečo by nešiel prvý semester prejsť s Windows. Avšak Linux má oveľa lepšiu podporu C (valgrind), ktorá sa minimálne začínajúcim programátorom hodí (a pokročilým konieckoncov taky). Ak ste ešte nikdy s Linuxom nepracovali, bude lepšie si ho trochu "ohmatať", pretože sa s ním na vysoké školy budete stretávať často. Ako som ale písal, nie je dôvod, prečo by nešiel celý FIT absolvovať s Windows.

Bi-CAO

"Numericky a analógové obvody" je skôr hardwarovo zameraný predmet. Radí sa medzi ľahšie predmety a dozviete sa, ako funguje procesor na tranzistorové úrovni, niečo o moduláciu signálu a naučíte sa počítať jednoduché obvody so základnými súčiastkami (odpor, cievka, kondenzátor). Ak napíšete dobre písomky počas semestra, dokonca vám aj odpadá skúška. Vyučujúci sú tradične Kyncl a Novotný, ktorí sú zatiaľ najlepšie vyučujúci, aké som stretol. Aj keby ste si z prednášok nič neodniesli, kde inde sa dozviete, prečo sliepky pri pohybe trhá hlavou (a to vrátane názorné ukážky)? : D

Bi-ZMA

Celým názvom "Základy matematickej analýzy" je predmet, kde sa postupne preberú postupnosti, radu, limita, derivácia a integrály. Zdá sa vám to povedomé zo strednej školy? To skutočne je, ale na rozdiel od strednej školy sú témy prebraná do oveľa väčšej hĺbky. A skôr ako začnete vykrikovať, že to k ničomu nie je .. Ako spočítate zložitosť algoritmu (limita), spojíte plynule niekoľko bodov (derivácie) alebo vypočítate dĺžku nerovné trajektórie (integrály)? Aj keď sa s takýmito problémami nestretávame bežne, podľa môjho to patrí k znalostiam, ktoré patria k všeobecnému vysokoškolskému rozhľadu (samozrejme nepočítam práva, pedagogiku a podobné odbory študovanej iba pre papier).

Bi-MLO

Matematická logika patrí medzi ľahšie predmety a nie je ťažké splniť kritériá pre známku. Osobne som však preferoval domácu prípravu, pretože prednášky som nedával :( . Po pol hodine som nevedel, ako sa volám. Navyše naše vyučujúci (Trlifajová) bola občas veľa zmätená a strácal som sa. Tým nechcem povedať, že by hovorila nezmysly, ale mne tento štýl výučby nesadol. Našťastie má škola pripravené k logike skriptá ai materiály z prednášok sú pri súčasnom použití sa skripty použiteľné. V logike najviac záleží na skúškovom testu, ktorý je z veľkej časti o tom, naučiť sa definícia naspamäť, ale nie je toho veľa.

Bi-PAI

Tentoraz nejde o programovaní, ale o "právo a informatika". Než si poviete "preboha čo robí na IT právo", skúste dočítať odsek. Témy sú úzko zameraná na IT odbor. Pre tých, ktoré to nezaujíma, mám dobrú správu. Je iba jedna prednáška za týždeň a nie je povinná. Pre zvyšok poviem, že sa diskutuje o otázkach ako hacking, obľúbené témy "sťahovanie pre vlastnú potrebu", ale aj napríklad postup pre založenie firmy alebo práva a povinnosti eshopov. A takéto informácie nie sú na zahodenie.

Záver

Tým som prebral všetky povinné predmety, ktoré sú v prvom semestri. Snáď som aspoň trochu pomohol s rozhodovaním a neváhajte písať komentáre, ak budete mať ešte ďalšie otázky. Ak mám hovoriť z vlastnej skúsenosti, rozhodne bol prvý semester ťažšie ako stredná škola (nie nadarmo sa ČVUT FIT radí medzi najťažšie školy v ČR), ale nepríde mi, že by som sa učil veci, ktoré by boli k ničomu (ako k tomu často bolo na strednej). Mne sa na škole skutočne páči a vybral som si správne. Teraz je rad na vás. :)


 

Všetky články v sekcii
Články nielen o programovaní
Článok pre vás napísal Patrik Valkovič
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity