IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Ako sa nestať obeťou pri nákupe v bazáre

V posledných rokoch sa čoraz viac stretávame s nákupmi použitých vecí na internetových bazároch. Ako sa ale nestať obeťou podvodníka? Stačí sa riadiť podľa zásad bezpečného nákupu.

V tomto článku nájdete niekoľko tipov a postrehov, ktoré by vám mohli pomôcť podvod rozpoznať, ak niekto má nejaké ďalšie, určite je napíšte do komentárov.

Dobierka

Podvodníci väčšinou nechcú poslať daný predmet na dobierku. Najčastejšie výhovorka je zlá skúsenosť (človek si na pošte balík nevyzdvihol ...). Skutočnosť je ale často taká, že predávajúci predmet nemá, a preto ho nemôže poslať na dobierku. Samozrejme človek, ktorý nechce nič poslať na dobierku, nemusí byť nutne podvodník. Cez dobierku som ale nikdy nebol podvedený a ani nikoho takého nepoznám.

V čom je teda vlastne dobierka lepší? Predávajúci dostane svoje peniaze až potom, čo balík vyzdvihnete. Ale aj dobierka môže byť podvod, môže vám prísť úplne niečo iné, napríklad krabice a v nej tehla, miesto základnej dosky, ktorú ste za dvetisíc kúpili. Našťastie sa toto stáva málokedy a podvodník väčšinou dobierku ihneď odmietne. Odmietnutie ale chápem v prípade, že nakupujete cez Facebook. Existujú tam rôzne skupiny, kde môžete nakúpiť rôzne veci. Bohužiaľ sa tam ale vyskytujú ľudia, ktorí si dohovorí obchod a balík potom nevyzdvihnú.

Platba vopred

Osobne nikdy nič neposielam vopred. Ovšem ak chcete peniaze poslať, tak si najskôr skúste vygooglit číslo účtu a email. Ak narazíte na témy na fóre, kde si ľudia sťažujú na podvody zo strany tohto emailu / čísla, nikdy peniaze neposielajte, jedná sa zrejme o podvod. Vhodné je tiež skúsiť vyhľadať obrázky v inzeráte cez Google obrázky. Ak obrázky v inzeráte nájdete na mnohých miestach na internete, pravdepodobnosť podvodu sa zvyšuje.

Overenie obrázkov na Google

O tomto som sa zmienil v predchádzajúcich vetách. Či už predávajúci pošle aj na dobierku, je dobré si vyhľadať obrázky cez Google obrázky. Stačí kliknúť u vyhľadávacieho poľa na tlačidlo fotoaparátu a zadať URL adresu. Ak obrázkov bude viac, skontrolujte zdroje. Je možné, že predajca predáva predmet na viacerých serveroch. Ak ich tam ale bude veľa a obrázky nájdete na serveroch z inej krajiny, chcite po predajcovia skutočné fotky, najlepšie s predmetom a na ňom / alebo niekde pri predmete papierik s emailom. V tejto chvíli už viete, či predávajúci predmet skutočne má.

Záloha

Niektorí predajcovia chcú poslať 1/3, 1/2, či nejakú inú časť vopred na účet. Nie je dôvod požadovať akékoľvek zálohy, a preto sa týmto inzerátom vyhýbam, pravdepodobne ide totiž o podvod. Prípady sa zálohami často vidíme v televíznych správach, kde viac ľudí pošle zálohu (väčšinou na mobilný telefón) podvodníkovi a ten vzápätí komunikáciu ukončí.

Veľmi nízka cena

Narazil som na notebook, ktorý sa v bežnom obchode predáva za 30 tisíc. V inzeráte chcel predávajúci 2,5 tisícky. Už v tej chvíli som vedel, že ide o podvod. Aby som to aj dokázal, na inzerát som odpísal. Predajca chcel samozrejme peniaze vopred ... Nie všetky lacné inzeráty sú však podvod! Napríklad som kúpil zdroj za 1/2 skutočnej ceny.

Hodnotenia užívateľov

Snáď všade môžete po obchode udeliť užívateľovi komentár. Preto dôkladne prehliadajte komentáre a akonáhle uvidíte jeden negatívny, zvážte obchod. Ak je pozitívnych veľa a jeden negatívny, spýtajte sa predajcu a chcite vysvetliť, prečo bol komentár udelený. Sťažnosti môžete nájsť tiež aj na rôznych fórach, stačí napísať email, meno, či mobilné číslo (ak nie je vymyslené na prvý pohľad). Na väčšine slovenských serverov ale môžete jednoducho meniť emaily a čísla a podvádzať tak ďalej. Neplatí to napríklad u Aukra.

Aukro

Na Aukre sa môžete cítiť bezpečnejšie. Ak chcete predávať na Aukre, musíte overiť účet. To sa vykonáva zadaním pravého mena a pravej adresy. Príde vám totiž list s kódom, ktorým svoj účet aktivujete. Takže už keď nakupujete nejakú vec na Aukre, môžete mať istotu, že Aukro pozná ako prodejcovu IP adresu, tak i jeho pravé meno a pravú adresu. Aukro má navyše program pre ochranu nakupujúceho, takže môžete svoje peniaze získať späť. Je to ale zložitý proces, a preto sa oplatí iba ak ste boli okradnutí o väčšiu sumu peňazí.

Ďalšou dobrou vecou na Aukre je spôsob zmeny osobných údajov. Ak by sa totiž niekto chcel vydávať za niekoho iného, musel by najprv sfalšovať občiansky preukaz. Aukro ho totiž k zmene údajov vyžaduje. Stále existuje možnosť, že budete okradnutí. Väčšina podvodníkov nikdy nikam nechce zadať svoje pravé údaje, takže je celkom malá šanca, že narazíte na podvodníka. V SR je Aukro zrejme najbezpečnejšie miesto pre obchodovanie.

Falošné tovar

Na mnohých miestach, väčšinou v zahraničí, môžete naraziť na falošné tovaru. Predajcovia ich ale ponúkajú ako originálne kusy. Najčastejšie sa jedná o Apple produkty. V SR som sa s týmto ale zatiaľ nestretol. Najčastejšie falošné kusy rozpoznáte ľahko. Nenájdete napríklad logo firmy, ktorá vyrába, ale prezradiť takýto tovar môže aj podozrivo nízka cena alebo nekvalitné prevedenia.


 

Všetky články v sekcii
Články nielen o programovaní
Článok pre vás napísal MadaraCZech
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity