Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

1. diel - Financie, peniaze a mena - Úvod

Financie, peniaze, mena. Pojmy, ktoré denne počúvame snáď zo všetkých strán. Od kolegov, kamarátov, rodiny, na internete, no proste všade kam sa pohneme. Čo ale vlastne pojmy ako financie a mena predstavujú pre nás obyčajných ľudí? Ako sa v nich vyznať a odlíšiť ich od seba?

Ničoho sa nebojte, za malý okamih všetko uvediem na pravú mieru a vysvetlím, ale ešte predtým mi dovoľte privítať vás u prvého článku série o financiách. Celá séria bude naozaj rozsiahla a nadobudnuté informáciami. Bude rozdelená do dvoch hlavných častí - teoretickej a praktickej.

Rozhodne si ale nemyslite, že bude zdĺhavá alebo nudná. Budem písať stručne a jednoducho, aby aj neznalí téme pochopili všetko, o čom budem hovoriť. To by bolo pre úvod všetko, nebudem už teda viac zdržovať a poďme rovno k nášmu prvému téme.

Financie

S pojmom financie sa stretávame denne, ale vieme tento pojem používať správne? Vieme, čo si vôbec pod týmto pojmom predstaviť? Poďme sa na pojem pozrieť.

Z teoretického hľadiska sú financie peňažné vzťahy tvorby, rozdeľovanie a použitia peňažných fondov jednotlivých ekonomických subjektov.
Takáto definícia nás možno trošičku zmiatla, preto si ju poďme rozobrať. Financie sú naozaj veľmi široký ekonomický termín, ktorý sa týka všetkých peňažných prostriedkov a zaobchádzanie s nimi.
  • Keď hovorím o tvorbe financií, mám na mysli príjem, ktorý získavate zo zamestnania.
  • Rozdelením mám na mysli napríklad platby daní, vody, elektriny.
  • A užitie je napríklad akákoľvek investícia, či kúpa statkov.

Pozn. Statok označuje čokoľvek, čo zvyšuje úžitok. V prípade peňazí teda násobí vložené peniaze.

Teraz, keď už vieme, čo sú financie, vás možno napadá, prečo sa v business sfére hovorí: "Došli nám financie". Veď predsa financie sú akési vzťahy. A áno máte pravdu, financie nie sú peniaze !!

Financie predstavujú vyššie zmienené vzťahy, ktoré sú iba vyjadrené pomocou peňazí. Všeobecne povedané - všetky ekonomické procesy sú vyjadrené peniazmi. Avšak pojem financie sa začal nesprávne chápať ako peniaze, a nám znalým správnej definície nezostáva nič iné, než túto skutočnosť tolerovať.

U podobných teórií, rozdeľovanie financií a nespočetných ďalších odborných vecí, by sme mohli sedieť hodiny a hodiny. To ale nie je predmetom týchto článkov. Preto sa presuňme k základným princípom financií.

Financie, peniaze a mena

Princípy financií

Áno! Aj financie majú pár svojich princípov. Konkrétne sú to 4 princípy, ktoré nás budú sprevádzať celou sériou, a nie iba sériou, celým životom. Preto si ich pre vaše vlastné dobro zapamätajte čo možno najlepšie.

Časová hodnota peňazí

Všetky peniaze na svete majú svoju časovú hodnotu. Čo si pod takým pojmom predstaviť? Jednoducho povedané - vaše peniaze majú dnes vyššiu hodnotu ako zajtra, pozajtra alebo napríklad za mesiac. Každým dňom ich hodnota klesá a klesá. Dôvodom, prečo sa tak deje je, že danú čiastku je možné okamžite zhodnotiť - investovať, nakúpiť statky, či služby atď. A to vôbec nehovorím o inflácii, ktorá hodnotu peňazí podkopáva z druhej strany. Takáto znalosť je rozhodujúca pri zvažovaní, čo urobiť s peniazmi navyše a akým spôsobom ich zúročiť.

Vyššie riziko predpokladá očakávané vyššie výnosy

Základné životné faktor založený na psychológiu človeka. Väčšie riziko rovná sa väčší zisk. To je popravde úplná hlúposť! Väčšie riziko v nás možno vyvolá väčšie očakávania, ale rozhodne nám nevynesie viac peňazí. V nasledujúcich článkoch o investovaní sa na problematiku vyšších rizík pozrieme poriadne, pre dnešok nám stačí vedieť, že my ľudia predpokladáme vyšší zisk, keď viac riskujeme.

Finančné trhy sú efektívne pri stanovovaní cien akcií

Tretia spomínaný princíp sa možno na prvý pohľad zdá pomerne zložitý, ale nie je tomu tak. Ceny akcií a ďalších aktív určujú všetky možné informácie. Z toho vyplýva, že Pracovné oblečenie efektívnosť a znalosť aktuálneho diania hrá obrovskú úlohu pri akomkoľvek finančnom rozhodovaní. Jednoducho povedané, chaos je najväčší nepriateľ trhu, ktorý znemožňuje akúkoľvek prípravu stratégie.

Dlhodobo dobrá povesť

Náš posledný princíp na prvý pohľad nesúvisí tak úplne s financiami, ako skôr s etikou. Hovorí totiž, že by sa podniky mali správať eticky! Prečo? Pretože neetické správanie znehodnocuje povesť jednotlivcov, podnikov a dokonca aj vlád. Takéto správanie môže dokonca všetky 3 spomínané zničiť! Základ úspešného jednotlivca / podniku / vlády je dôvera zákazníkov, zamestnancov a širokej verejnosti, ktorá pramení z dlhodobej dobrej povesti, ktorá je založená na etickom správaní.

Financie, peniaze a mena

Metódy financovania

Metód financovania a variantov na ne je veľa. Je ale zbytočné zahlcovať vás nimi už na začiatku, preto sa pozrieme na 3 základné metódy financovania. Z týchto 3 metód, ktoré onedlho zmienim, vychádza všetky ostatné.

Mimochodom, len pre pripomenutie - financie sú vzťahy, a preto je každá metóda, ktorú budem zmieňovať, založená na rozdeľovacom vzťahu.

Návratná metóda financovania

Netrápme sa zložitými definíciami, a preto si pod týmto pojmom jednoducho predstavte presun peňazí od jedného ekonomického objektu (entity) k druhému. Druhý objekt má povinnosť tieto prostriedky v stanovenej dobe za stanovených podmienok vrátiť. Typickým príkladom môže byť napríklad dlhopis alebo úver.

Nenávratná metóda financovania

Ako už názov metódy napovedá, tu sa nám financie vracať nebudú, alebo skôr vracať nemusia. Záleží, o ktorej nenávratné metóde je zrovna reč. Existujú totiž 2 - explicitné a implicitné. Poďme sa na ne pozrieť.

Explicitné

Explicitné metóda je daná buď príkazom, a teda formou zákona, ktorý napríklad prikazuje zdanenia ekonomických subjektov (peniaze, za ktoré sme zaplatili dane, už sa nám pravdepodobne nevráti), alebo je založená na základe vlastného rozhodnutia vložiť peniaze napr. Do podnikania (nemáme istotu , že sa nám peniaze vrátia, a preto sme sa ich z pohľadu ekonomického zbavili). Príkladom môže byť napríklad vlastné podnikanie alebo dane.

Implicitné

Implicitná forma už je o trošku jednoduchšie. Implicitné metóda predstavuje prerozdeľovanie fondov v rámci inej platby - skryto! Dobrým príkladom implicitné metódy je pôsobenie inflácie, kedy sa zvyšujú ceny a znižuje hodnota našich peňazí. Všetko sa deje skryto, bez nášho vedomia. Okrem inflácie si tento pojem v praxi môžeme predstaviť aj pod zmenami devízového kurzu.

financie - Financie, peniaze a mena

Podmienená návratná metóda financovania

Podmienená návratná metóda financovania, čiže poisťovací metóda, predstavuje presun peňazí od jednej ekonomickej entity k druhej, pričom vrátenie peňazí závisí na vopred neisté podmienke. Najbežnejším príkladom takéhoto financovania je platenie našej poistky, kedy nám peniaze budú vrátené v prípade nejakej podmienky. Tzn., Že pokiaľ je splnená vopred dohodnutá podmienka, (napr. Náhly úraz na bicykli, spôsobený niekým iným), je nám vyplatená suma.

To je pre dnešné, úvodné lekciu už všetko.

V ďalšom článku, Mena, vznik peňazí a štruktúra financií , dokončíme tému financie a to konkrétne štruktúrou financií. Následne sa pozrieme na menu, jej charakteristiky, jej rozdiel oproti peniazom a vývoj peňazí.


 

Všetky články v sekcii
Financie, peniaze a mena
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Mena, vznik peňazí a štruktúra financií
Článok pre vás napísal Jan Kaláb
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Jan Kaláb
Aktivity