Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

10. diel - PowerUser vo WordPress

V predchádzajúcej lekcii, E-shop na WordPress, viacero možností , sme si ukázali najvhodnejšie typy pluginov pre tvorbu e-shopov.

Dnes sa pozrieme na takzvaného PowerUser.

PowerUser by som definoval tak, že viac používa kódy, než kliká vo WordPress v pluginoch a iných nastaveniach. Teraz si ukážeme, ako obísť nutnosť použitia niektorých pluginov ako ukážku.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

CSS a JS

Ak chcete vkladať vlastné JS a CSS do webu, môžete použiť plugin alebo šablónu. V našom prípade bude jednoduchšie si ukázať vlastný plugin.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Ako vidíte, máme vytvorený súbor index.php v priečinku moje-css-a-js/ a nainštalujeme ho do WordPress ako každý ďalší plugin.

Táto zložka musí byť pri inštalácii vo formáte .zip, aby ste ju mohli nahrať.

Následne potom v priečinku už máte vytvorené podpriečinky CSS a JS a do nich príslušné súbory. V týchto súboroch sú potom úpravy.

Prečo voliť túto cestu? Pretože tieto súbory potom môžete v child šablóne následne deregistrovat alebo im prideliť iné miesta na špecifických stránkach. WordPress a každý plugin alebo šablóna o týchto súboroch vie. A pri zmene šablóny o tieto úpravy neprídete - kým plugin nevypnete.

Child theme

Podriadená šablóna je oproti vlastnému pluginu už trochu zložitejšie. V čom? Tak teda v skratke: nie každý autor na child theme myslí a nie každá funkcia sa dá podriadiť tomu, aby bola ľahko upraviteľná z podriadených šablóny.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

V tejto ukážke zrovna stačí mať vo functions.php tento kód. Ten načíta CSS z rodičovskej šablóny a viac netreba. Zvyšok funkcií je možné ľahko upraviť.

Čo je dôležité spomenúť je to, že dieťa theme sa načítava ako posledný a teda má posledné slovo vo funkciách. Ak teda v tejto šablóne máte header.php (súbor s hlavičkou webu), tak prebíja header.php z pôvodnej (rodičovskej) šablóny. Pre korektné úpravy teda len dokopírujeme a vložíme pôvodný obsah do nového súboru header.php a pridáme čokoľvek, čo je potrebné. A všetko funguje.

Takto sa dajú načítať napríklad logá, Google fonty (a ďalšie) ešte pred všetkým ostatným. Logo napríklad chcete, aby sa načítala čo najskôr (z hľadiska UX) - používateľ totiž ihneď vie, že je na správnom / zlom webu a reaguje čo najskôr.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Neobmedzené možnosti

Ak sa stane, že naozaj PowerUser ste, tak už nie ste odkázaní len na jednoduchý systém tlačidiel a polí vo WordPress. Ak sa mi niečo nepáči, idem a dokončím si to alebo nájdem kód, ktorý mi pomôže. Čím menej pluginov, tým lepšie.

Ďalšie ukážkou bude CPT (custom post type) čiže vlastné typy stránok. WordPress tento typ stránok umožňuje pomerne ľahko tvoriť. V základe máte Post (príspevok) a Page (stránku). Post sa hodí na blog a Page na obyčajné stránky. WooCommerce potom následne pridáva Product (produkt) z dôvodu, aby sa v administrácii a logike odlíšili rôzne typy obsahu - predsa len príspevok na blogu a produkt na e-shope sú 2 odlíšené veci.

A presne v tejto chvíli potom prichádza plugin CPT UI. Ako už názov napovedá, tak dovoľuje pomocou UI (user interface = užívateľské rozhranie) tvoriť (pomocou tlačidiel a polí) ďalšie typy stránok - ako sú napríklad FAQ, recenzie a ďalšie.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Na obrázku vyššie vidíte, ako plugin nahradiť. Prakticky len zadám textace v administrácii, čo sú tie labels, label a description, dodám ikonku, ktorú chcem vedľa názvu v menu (menu_icon) a zadám slug do slug a funkcie register_post_type().

Počas rádovo minúty mám vlastné typ stránok FAQ, kam môžem zadávať nové typy stránok bez toho, aby som narušoval zvyšok webu. A hneď je o plugin menej. Takto je to vo WordPress so všetkým. S viac ako 99 % problémov sa pred vami už niekto stretol a vyriešil ich.

Stačí teda ísť na Google a hľadať:) .

To je pre dnešné lekciu opäť všetko.

Kto stojí za článkom?

Ahoj, volám sa Pavol Mareš a od roku 2012 pracujem v digitálnom prostredí. Prešiel som si kódovaním, vývojom webov, grafikou a v tejto chvíli pomáham svojim klientom tvoriť kvalitné stránky na mieru.

Ponúkam služby - UX, UI (grafika), kódovanie (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasadenie webu na WordPress (vlastné šablóny). Môžete sa pozrieť na moje referencie.

Rýchly kontakt: +420 776 256 020 / info @ --> mares-pavel.cz

V budúcom diele, Vývoj WordPress pluginov a šablón, základy , sa pozrieme na vývoj WordPress pluginov a šablón.


 

Predchádzajúci článok
E-shop na WordPress, viacero možností
Všetky články v sekcii
Vytvorenie webu pomocou WordPress
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Vývoj WordPress pluginov a šablón, základy
Článok pre vás napísal Pavel Mareš
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity