IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

9. diel - Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií I

V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 8. lekcii Adobe Photoshop, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

V minulej lekcii, Riešené úlohy k 8. lekcii Adobe Photoshop , sme sa zaoberali retušovaním a opravovaním fotografií. Pomocou rôznych retušovacích nástrojov sme z fotografie odstránili akné, jazvy, pehy či efekt červených očí. Alebo sme naopak domaľoval chýbajúcu časť fotografie. V dnešnom Adobe Photoshop tutoriálu si ukážeme ako fotografiu orezať, zosvetliť alebo stmaviť. Ďalej sa budeme zaoberať nahradením určitej farby, ktorá sa vo fotografii nachádza.

Nahradenie farby objektu

Farbu objektu môžeme v Adobe Photoshopu nahradiť hneď niekoľkými spôsobmi. My si v tejto lekcii ukážeme dva najpoužívanejšie.

V nasledujúcej ukážke sa pokúsime nahradiť farbu čiapky pomocou nástroja nahradenie farby Nástroj nahradenie farby v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
. Začneme tým, že si stiahneme a otvoríme súbor obsahujúci fotografii nižšie (Fotografie: nastya_gepp):

Fotografie slečny s čiapkou - Základy Adobe Photoshop

Z panela nástrojov si zvolíme nástroj Nahradenie farby Nástroj nahradenie farby v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
, Ďalej si nastavíme v dialógovom okne Výběr barvy farbu popredia. Vo vlastnostiach nástroje si nastavíme nasledujúce:

  • Režim na Barva,
  • Vzorkování na Průběžné,
  • Omezení na Hledat obrysy,
  • Toleranci na 10 %.

Teraz nástrojom maľujeme cez cieľovú farbu vopred zvolenú náhradné farbou. Týmto spôsobom postupne nahradíme pôvodnú farbu čiapky.

Postup nahradenie farby vo fotografii v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Veľkou nevýhodou tohto nástroja je, že s ním vykonávame deštruktívne úpravu fotografie.

Voľby nástroje nahradenie farby

Nástrojmi nahradenie farby môžeme nastaviť nasledujúce voľby:

  • Režim - Určuje režim prelínanie.
  • Priebežné - vzorkám farby v priebehu ťaženia.
  • Raz - Nahradí farbu len v miestach, ktoré obsahujú farbu, na ktorú sme klikli prvýkrát.
  • Vzorka pozadia - Vymaže len oblasti obsahujúce platnú farbu pozadia.
  • Nesusediace - Nahradí prevzorkoval farbu, kedykoľvek je pod ukazovateľom.
  • Susediace - Nahradí farby susediace s farbou, ktorá je pod ukazovateľom.
  • Hľadať obrysy - Nahradí plochy obsahujúce prevzorkoval farbu a zachová ostrosť okrajov.
  • Tolerancia - Určuje rozsah farieb vybraných obrazových bodov.

V nasledujúcej ukážke sa pokúsime nahradiť farbu čiapky oveľa presnejším a predovšetkým nedeštruktívnym spôsobom. Začneme tým, že si znovu otvoríme fotografiu vyššie. Následne si z panela nástrojov zvolíme nejaký výberový nástroj, napríklad nástroj Rýchly výber Nástroj Rýchly výber v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
a vytvoríme čo najpresnejší výber čiapky. Ďalej klikneme na tlačidlo Vytvořit novou vrstvu výplně nebo úprav, ktoré sa nachádza na paneli vrstvy az ponuky zvolíme Odstín a sytost. Teraz môžeme pomocou jazdcov na paneli Odtieň a sýtosť upraviť farbu čiapky. Na tento panel sa ešte podrobnejšie pozrieme v nejakej z nasledujúcich lekcií.

Odtieň a sýtosť - Základy Adobe Photoshop

Asi ste si všimli okrajov čiapky, ktoré zostali modré. Táto situácia je spôsobená našim nepresným výberom. V tomto prípade by bolo vhodnejšie urobiť výber nástrojom Vybrat a maskovat.

Orezanie fotografie

Orezaním fotografie dôjde k odstráneniu častí obrazu za účelom vylepšenia kompozície. K orezanie fotografie budeme využívať nástroj orezanie Nástroj Orezanie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
. Nástroj je nedeštruktívne, takže orezané obrazové body zostanú zachované a my tak budeme schopní hranice orezanie neskôr upraviť.

V nasledujúcej ukážke orežeme misu s jahodami pomocou nástroja orezanie. Začneme tým, že si stiahneme a otvoríme súbor obsahujúci fotografii nižšie (Fotografie: suetot):

Misa s jahodami - Základy Adobe Photoshop

Z panela nástrojov si zvolíme nástroj Orezanie Nástroj Orezanie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
a v pruhu volieb si nastavíme poměr na 1:1. Ďalej nezabudneme zaškrtnúť voľbu Odstranit ořezané obrazové body. Týmto sa síce pripravíme o možnosť hranice neskôr upraviť, ale to nám v našom prípade nevadí, pretože s fotografiou nemáme v pláne nijako ďalej pracovať. Teraz si vyberieme oblasť, ktorú chceme orezať, a následne stlačíme klávesu Enter alebo klikneme na nástroj presun Nástroj Presun v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
a potvrdíme orezanie.

Orezanie fotografie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Pomocou nástroja orezanie Nástroj Orezanie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
možno tiež meniť veľkosť plátna, a to ťahaním tiahla pre orezanie smerom von, tak aby sa plátno zväčšilo. Odporúčam ale skôr využívať dialógového okna Velikost plátna, ktoré vyvoláme kliknutím na Obraz> Veľkosť plátna.

Voľby nástroje orezanie

Aj pre nástroj orezanie tu máme niekoľko volieb:

  • Pomer strán - Nastaví pomer strán alebo veľkosť rámčeka orezania. V tejto rozbaľovacej ponuke možno tiež definovať vlastné prednastavené hodnoty.
  • Zámena hodnôt šírky a výšky - Zamení hodnoty šírky a výšky.
  • Možnosti prekrytie - Nastaví zobrazenie, v ktorom budú počas orezanie viditeľná vodítka pre prekrytie.
  • Automaticky centrovať náhľad - Označením tejto voľby vystredíte náhľad doprostred plátna.
  • Zobraziť orezanú oblasť - Zobrazí aj oblasť, ktorá je orezaná. V opačnom prípade zobrazí iba náhľad výslednej oblasti.
  • Povoliť clonu orezanie - Zaškrtnutím povolíte clonu, ktorá sa používa na prekrytie orezané oblasti tieňom.
  • Odstrániť orezané obrazové body - Po zaškrtnutí tejto voľby budú všetky obrazové body mimo oblasť orezania odstránené.
  • Podľa obsahu - Po zaškrtnutí tejto voľby bude Adobe Photoshop inteligentne vyplňovať všetky medzery, ktoré vzniknú, keď obrázok otočíme, narovnáme alebo keď plátno zväčšíme za rozmery pôvodného obrazu.

Perspektívne orezanie fotografie

Nástroj perspektívne orezanie Nástroj perspektívne orezanie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
použijeme vtedy, keď fotografie obsahuje lichobežníkové skreslenie. Tento nežiaduci jav nám vznikne, ak objekt na fotografii zachytíme z nejakého uhla a chceme ju "narovnať", ako by sme sa na nej pozerali rovno. Názorným príkladom je fotografie nižšie:

fotografie hradu - Základy Adobe Photoshop

Nástroj perspektívy sa obzvlášť hodí keď fotíme vysoké objekty a nemáme práve po ruke dron, aby sme ich odfotili rovno z výšky :)

Ak teda naše fotografie tento jav obsahuje, zvolíme si z panela nástrojov už spomínaný nástroj a vytvoríme výber okolo deformovaného objektu. Následne porovnáme okraje výberu s pravouhlými hranami objektu a orezanie dokončíme stlačením klávesu Enter alebo kliknutím na nástroj presun. Týmto dôjde k transformácii perspektívy a orezanie fotografie.

Zosvetlenie / stmavenie fotografie

K zosvetlenie či stmavenie určitých častí fotografie použijeme rovnomennej nástroje zosvetlenie Nástroj zosvetlenie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
a stmavenie Nástroj stmavenie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
.

V nasledujúcej ukážke zosvetlíte časť fotografie, v ktorej sa nachádza kostol. Začneme tým, že si stiahneme a otvoríme súbor obsahujúci fotografii nižšie:

fotografie kostolu - Základy Adobe Photoshop

Z panela nástrojov zvolíme nástroj Zosvetlenie Nástroj zosvetlenie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop
, V pruhu volieb si nastavíme veľkosť a tvrdosť štetca. Teraz postupne maľujeme cez časti fotografie, ktoré chceme zosvetliť.

Ukážka použitia nástroja zosvetlenie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Čím viac budeme maľovať cez určitú časť fotografie, tým viac bude táto časť vo výsledku svetlejšie.

Voľby nástroje zosvetlenie a stmavenie

Opäť tu máme voľby týchto nástrojov:

  • Stredné tóny - Menia stredný rozsah šedej.
  • Tiene - Menia tmavé oblasti.
  • Svetlá - Menia svetlé oblasti.
  • Rozprašovač - Po aktivovaní sa štetec chová ako rozprašovač.
  • Ochrana tónov - Snaží sa zabrániť posunu odtieňa farieb.

V nasledujúcej ukážke sa pokúsime naopak stmaviť celú fotografiu, nie len vybranú časť. Začneme tým, že si znovu otvoríme fotografiu obsahujúce kostol. Ďalej si vrstvu obsahujúcu pôvodné fotografií duplikujú a na paneli vrstvy nastavíme režim prelínanie na Násobit. Týmto docielime stmavenie celej fotografie.

Ukážka stmavenie fotografie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

V prípade, že by sme chceli fotografiu naopak zosvetliť, nastavili by sme režim prelínanie na Závoj. Podrobnejšie informácie o jednotlivých režimoch prelínanie nájdete v samostatnom článku Voľby vrstvy a režimy prelínanie v Adobe Photoshopu.

To je pre dnešné lekciu všetko. V budúcej lekcii, Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií II , ešte zostaneme pri úpravy fotografií a budeme sa zaoberať nastavením ostrosti, rozostrením a rozmazaním obrazu.


 

Predchádzajúci článok
Riešené úlohy k 8. lekcii Adobe Photoshop
Všetky články v sekcii
Základy Adobe Photoshop
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií II
Článok pre vás napísal Daniel Zábojník
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje vývoji (a příležitostně navrhování) výjimečných desktopových a mobilních aplikací, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity