Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Recenzia telefónu Leagoo Lead 7

Leagoo je nový čínsky výrobca chytrých mobilných telefónov. Vznikol v roku 2014, ale na slovenský trh oficiálne vstúpil až na konci februára 2015. Na našom predáva trhu hneď 5 modelov vrátane modelu Lead 7, ktorý mi dorazil na zrecenzování. Cena jednotlivých modelov sa pohybuje od necelých dvoch tisíc korún do necelých piatich tisíc. Smartphony Leagoo oficiálne distribuuje spoločnosť Dynamic Mobile, ktorá v ČR distribuuje aj chytré telefóny značky Zopo.

Balenie

Po otvorení zelenej krabice sa ukáže telefón Lead 7 zabalený v ochrannom vrecúšku a fóliu. Pod ním sa nachádza 3 menšie krabice s príslušenstvom. V prvej, najväčší, je ukrytý zdroj do zásuvky a redukcia z micro USB (samec) na klasické USB (samice). V druhej krabici je klasický USB kábel a v tretej slúchadlá. Nakoniec som objavil aj krátky manuál v papierových doskách. Celé balenie je široké zhruba 20 centimetrov a dlhé asi 12 centimetrov.

balenie - Recenzia mobilných telefónov

Prvý pohľad

Na prvý pohľad pôsobí telefón trochu rozporuplne. Zozadu vyzerá vcelku luxusne, zvyšok je však horšia. Všetky boky, okrem horného, lemuje plastová imitácia kovu, podobne ako tomu je napríklad pri niektorých Samsungov. Spredu vzhľad bohužiaľ kazia hneď niekoľko vecí. Najhoršie sú asi vyvýšené čisto biele okraje. V spodnej časti naviac vykúka "kovové" lemovanie bokov. Takže ak sa na telefón pozriete mierne z boku alebo spredu, pôsobí lacno.

Na zadnej strane v ľavom hornom rohu je umiestnený fotoaparát a vedľa neho blesk. Presne uprostred sa leskne nápis Leagoo a dole je veľký reproduktor. Trochu netradične je umiestnený USB konektor, ktorý sa nachádza na hornom boku vedľa konektora pre slúchadlá. Na pravom boku vystupuje tlačidlo power a na ľavom sú tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Nad displejom sa, okrem senzorov, nachádza aj oznamovacej LED, za čo výrobca veľmi chválim.

telefón - Recenzia mobilných telefónov
telefón - Recenzia mobilných telefónov

Vnútri

Zadný kryt je veľmi tenký a pripevnený na mnohých miestach, takže nie je práve jednoduché ho zložiť. Prevažnú väčšinu zadnej časti vypĺňa veľká batéria. Po vybratí batérie môžeme vložiť 2 SIM a jednu SD kartu. Na všetky karty dohromady máme pripravený jeden slot, do ktorého sa vkladajú (jedna SIM dole, hore SIM a SD).

vnútri - Recenzia mobilných telefónov

Hardware

Špecifikácia

  • procesor: štyroch-jadrový MT6582, taktovaný na 1,3 GHz
  • RAM: 1 GB
  • úložisko: 8 GB
  • display: JDI IPS 5 "HD (1280 x 720 px)
  • fotoaparát: predné 8 Mpx, zadné 13Mpx snímač Sony
  • OS: Android: 4.4
  • batérie: 4500 mAh
  • SIM: dual SIM

Batérie

Jedna z najväčších predností tohto smartphonu je jeho lítium-polymérová batéria, ktorá má veľkú kapacitu 4500mAh. Vďaka tomu vydrží až 19 dní v stand-by režime, alebo 30 hodín počúvaním hudby. Ako výrobca sám uvádza, telefón sa dá využiť aj ako PowerBank. Jednoducho k telefónu pripojíte (cez priloženú redukciu) iný telefón a ten sa začne nabíjať. Skúšal som nabiť aj tablet, ktorý potrebuje prúd 2.1A, ale bezúspešne.

powerbank - Recenzia mobilných telefónov

Pri strednej záťaži (internet, občas hry, volanie, sms, sťahovanie) vydrží telefón na jedno nabitie niečo cez dva dni. Batéria sa nabíja veľmi rýchlo, z dvadsiatich percent sa úplne nabije za necelé tri hodiny.

Display

Leagoo použilo veľký piatich-palcový IPS panel z dielne JDI (Japan Display Inc.). Farby sú vcelku verné, len biela je mierne sivastá. S viditeľnosťou na slnku na tom tiež nie je zle. Ak sa pozeráte na display priamo, je viditeľnosť perfektné. Z boku to ale už taký zázrak nie je, posúďte sami. album

Zvuk, slúchadlá

Telefón si poradí so všetkými možnými audio formátmi (MP3, WMA, WAV a hŕbu ďalších). O výstup sa stará nadpriemerne hlasný reproduktor, za čo chválim. Výstup pre slúchadlá tiež nie je zlý, ale priložené slúchadlá sú hrôza. Nie sú nijak popísané, takže neviete, ktoré je pravé a ktoré ľavej. To by až zase tak nevadilo, keby hrala. Lenže bohužiaľ hralo len jedno slúchadlo a ešte navyše mizerne.

Fotoaparát

Fotoaparát fotí s rozlíšením 13Mpx. V aplikácii si môžete nastaviť rôzne efekty ako v každom fotoaparáte. Ponúka tiež režim FaceBeauty, ktorý fotografiu mierne vylepší. Ako telefón fotí sa môžete presvedčiť na obrázkoch v albume. album

Konektivita a GPS

Telefón podporuje telefónnej siete 2G a 3G. Bezdrôtové pripojenie WiFi aj Bluetooth fungujú správne. Lokalizácia polohy pomocou GPS je tiež bezproblémová, zariadenie sa našlo počas necelej minúty. Telefón podporuje USB OTG, bezdrôtová funkcia NFC však chýba.

Antutu benchmark, herný výkon

V Antutu teste dosiahol telefón pekných 18623 bodov (najvýkonnejší telefón má 78800 bodov, LG Nexus 4 má 18000 bodov). Multi-touch test ukázal, že zariadenie je schopné rozpoznať naraz až tri prsty.

antutu - Recenzia mobilných telefónov

Výkon bol testovaný na troch hrách (respektíve na dvoch). Prvý z nich, Shadowgun: Deadzone sa nepodarilo ani spustiť, napriek načítací obrazovku som sa nedostal. Ďalšie hrou bola hra Asphalt 8, ktorú telefón zvládol na plné detaily a bez zásekov. Posledná bola NOVA 3, ktorá bola tiež bez problémov.

Softvér

Grafické prostredie

Po spustení telefónu na nás nečaká žiadny sprievodca nastavením, ale iba prezentácia, ktorá povie čo všetko telefón dokáže.

Uvítanie - Recenzia mobilných telefónov

Po prečítaní prezentácie sa ukáže klasická plocha. Na ploche máte všetky aplikácie, ako tomu je napríklad pri iOS, alebo u Xiaomi. Plocha má niekoľko rôznych tém, medzi ktorými sa prepína buď v nastavení, alebo špeciálnym gestom - ťahaním dvoma prstami odspodu obrazovky. Ak by ste namiesto toho tiahli tromi prstami, urobíte screenshot. Okrem aplikácií sú na ploche ďalšie dve špeciálne stránky. Na jednej je veľmi vydarený hudobný prehrávač a na druhej fotografie a widget s fotoaparátom.

hudobný prehrávač - Recenzia mobilných telefónov
fotoaparát na ploche - Recenzia mobilných telefónov

Predinštalované aplikácie

Okrem bežných aplikácií od Google tu máme predinštalovaných aj pár ďalších aplikácií. Niektoré sú priamo od výrobcu, napríklad aplikácie Hot Knot, ktorá umožňuje zdieľať súbory, alebo Leagoo Market. Za niektoré aplikácie by ale výrobca zaslúžil nakopnúť. Konkrétne sa jedná o DU Batery saver, DU booster a GO keyboard. Po aktualizácii systému našťastie nie je po DU aplikáciách v telefóne ani pamiatky a GO keyboard ide odinštalovať.

Kontakty sú na môj vkus trochu zložité, SMS a telefón sú už klasické, ako poznáme z iných telefónov.

telefón - Recenzia mobilných telefónov
sms - Recenzia mobilných telefónov

Dual SIM

Telefón podporuje dual SIM. Jedna SIM musí byť micro a druhá klasická. Pri každej SIM si môžete nastaviť na čo bude používaná (volanie, SMS, video hovory, dátové pripojenie). Tiež môžete aktivovať / deaktivovať roaming dát (ku každej SIM zvlášť).

dual sim - Recenzia mobilných telefónov

Niečo navyše

Tak, ako každý telefón, tak aj tento ponúka niečo navyše. Medzi hlavné výhody patrí gestá. Už vyššie som spomenul gestá pre zmenu témy a urobeniu screenshotu. To ale nie je všetko, telefón podporuje aj odomykanie obrazovky pomocou gest. Na zamknutý display nakreslíte určité gesto a následne sa spustí vopred určené aplikácie.

odomykanie gestami - Recenzia mobilných telefónov

Okrem toho tiež telefón ponúkne bezdotykové ovládanie. Čo je však veľmi obmedzené, v podstate sa jedná len o listovanie medzi stránkami / fotkami. Prejdete / priblížite prst nad senzor vedľa predného fotoaparátu a obrazovka / obrázok sa posunie o jedno dopredu (dozadu nefunguje). Výrobca tiež sľubuje ovládanie mokrou rukou a ovládanie v rukaviciach. Ovládanie mokrou rukou funguje v rámci možností, pokiaľ je ruka mokrá trochu viac, telefón sa ovládať nedá. A ovládanie v rukaviciach nefunguje vôbec. Skúšal som celkom troje rôzne rukavice, ale ovládať mi telefón nešlo ani v jedných.

Ďalšie, síce trochu schované, avšak veľmi užitočné funkcie, sa nachádzajú v nastavení zabezpečenia. Ide v podstate o rozšírenej riadenie aplikácií. Prvý z nich umožňuje spravovať práva stiahnutých aplikáciách. Po zapnutí a následnom spustení nejakej aplikácie, ktorá požaduje prístup napríklad k fotoaparátu, sa zobrazí okno s upozornením, že daná aplikácia používa fotoaparát. Ak prístup zamietneme, aplikácia spadne. A druhá, nemenej užitočná funkcia je možnosť určiť, ktoré aplikácie sa po štarte zapnú (respektíve nezapnú, v predvolenom nastavení sú všetky povolené).

práva aplikácií - Recenzia mobilných telefónov

Nepochopené veci

Pri testovaní tohto telefónu som objavil dve veci, ktoré som nepochopil a obe mi vadili. Prvý z nich je Multitaskingový menu. Hoci tlačidlo vedľa tlačidla domov vyzerá presne ako to pre vyvolanie multitalskingového menu, tak vyvolá kontextové menu. Multitaskingový menu sa vyvoláva klasicky podržaním tlačidla domov. Čo mi u tohto menu vadilo, bola tlačidlá pre spustenie správcu aplikácií a ukončenie všetkých aplikácií. Sú totiž tam malá, že je skoro nemožné sa na ne trafiť na prvý pokus.

Multitaskingový menu - Recenzia mobilných telefónov

A druhá vec, ktorú som nepochopil, je sťahovanie aplikácií. Pred stiahnutím aplikácie musíte počkať zhruba minútu, než stiahnutie vôbec začne. Vôbec neviem, ako je to možné, ale musel som čakať u každej aplikácie.

Cena, dostupnosť

Leagoo nedávno oficiálne začalo distribuovať v SR, takže zohnať telefón nie je problém. Cena sa pohybuje okolo 4300 korún s DPH.

Záverečné zhodnotenie

Klady

  • kapacita batérie a rýchle nabíjanie
  • oznamovacej LED
  • dual SIM
  • USB OTG
  • kvalitný HD display
  • hlasný reproduktor
  • štyroch-jadro
  • viac tém plochy
  • vydarený hudobný prehrávač na ploche
  • odomykanie gestami, bezdotykové ovládanie
  • bezpečnostné nastavenia
  • cena

Zápory

  • zaujímavý, avšak trochu lacný vzhľad
  • žiadny sprievodca nastavením
  • tenký zadný kryt
  • predinštalované zbytočné aplikácie z tretích strán
  • Multitaskingový menu
  • priložené slúchadlá

Viac obrázkov nájdete v albume.

Za zapožičanie telefónu ďakujeme spoločnosti Dynamic Mobile.


Galéria


 

Všetky články v sekcii
Recenzia mobilných telefónov
Článok pre vás napísal Pavel Junek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se zajímá o Android a věnuje se webtvorbě. Pro ITnetwork píše o zajímavých projektech z crowdfundingových serverů a zprávy ze světa mobilních technologií.
Aktivity