Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

Konfigurácia LAMPP servera na Linuxe Ubuntu

Vitajte v sprievodcovi inštalácie a nastavenia apache, mysql a php na Ubuntu (14.04). Návod nebude len o niekoľkých stlačení next v grafickom inštalátora. Ľahko zabrouzdáme aj do serverových konfiguračných nastavení, získame tak úplnú kontrolu nad svojím serverom, čo je nevyhnutné sa naučiť ak to s PHP myslíte vážne. Ovšem ak ste nikdy (X / L) AMPP neinštalovali inak ako cez automatický inštalátor, tak sa ničoho nebojte, náš podrobnejšie postup nie je o nič zložitejšie.

Inštalácia balíkov

Pripravíme si terminál (ctrl + alt + t) a začneme inštalovať potrebný softvér (do terminálu je možné vložiť text klávesovou skratkou ctrl + shift + va skopírovať ho potom logicky ctrl + shift + c). Celý postup je len nainštalovanie štyroch balíkov a upravenie dvoch slov v dvoch súboroch.

Apache

Začneme Apache.

sudo apt-get install apache2
Inštalácia Apache na Linux - Linux a UNIX
Budete vyzvaní na zadanie rootovskeho hesla. Pravdepodobne bude rovnaké ako používateľské heslo vášho účtu. Inštalácia bude trvať pár desiatok sekúnd a rovnako tak nasledujúce balíky, po dokončení rovnakým spôsobený nainštalujeme zvyšné balíky.

Php

Teraz nainštalujeme PHP.

sudo apt-get install php5

MySQL

A MySQL databázu.

sudo apt-get install mysql-server

ALEBO (ja používam mariadb, ak nepoznáte, tak si za domácu úlohu dohľadajte informácie)

sudo apt-get install mariadb-server

Aj v prípade mariadb zadáme

sudo apt-get install php5-mysql

V priebehu inštalácie mysql alebo mariadb budete vyzvaní na zadanie hesla (automatická inštalácia vám heslo nenastaví) k tlačidlu OK sa dostanete skrze tabulátor.

Inštalácia MySQL databázy na Linux - Linux a UNIX
V tejto chvíli máme všetok potrebný softvér a môžeme sa pozrieť na localhost, či ak nás privíta Apache.
Apache v Linuxe - Linux a UNIX

Xampp ste asi zvyknutí zapínať cez jeho prostredie. Náš "čistý" server beží hneď po štarte systému. Avšak pre konfiguráciu, ktorá bude teraz nasledovať, budeme potrebovať nejaké ovládanie. To sa skladá z troch príkazov:

zastavenie

sudo service apache2 stop

Vyskúšajte, úspešnosť alebo neúspešnosť by ste mali vyčítať už z terminálu, ale rovnako sa môžeme pozrieť na localhost.

Apache v Linuxe - Linux a UNIX

Štart

sudo service apache2 start

Restart

sudo service apache2 restart

Teraz síce fungujeme, ale chýba nám dve zásadné veci. Hlásenie chýb a povolenia .htaccess. Tiež potrebujeme vedieť kde má localhost svoj adresár. Defaultne je v / var / www / html. Otvoríme nautilus alebo iný správca súborov, klikneme na "Počítač" ďalej / var, / www a / html. Hneď zistíme, že tu sem nemôžeme vytvárať ani vkladať súbory. Vo Windows takéto obmedzenie nie je, pokiaľ nepovieme inak, tak môže ktokoľvek (my alebo naše aplikácie) na našom localhost čítať, vytvárať a mazať. Na Linuxe má tieto plné práva v predvolenom stave len root, ostatné iba vidia súbory. Preto menom roota nastavíme prístup pre seba a ostatné.

sudo chmod -R 777 /var/www

Teraz, ak máme vypnutý Apache, tak ho ako prvý zapneme, vytvoríme nejaký php script a odskúšame. Ak v ňom urobíte syntaktickú chybu, tak vám ju nikto nenahlási a dokonca sa vôbec nič nezobrazí. Plus ak vyskúšate nejakú aplikáciu s .htaccess, tak zistíte, že ani ten nefunguje, ako som hovoril.

Zobrazenie chýb

sudo gedit /etc/php5/apache2/php.ini

V editore gedit sa nám s rootovskými právami otvorí php.ini súbor. Cez ctrl + f nájdeme "display_errors = Off", prepíšeme Off na On a reštartujeme apache.

Zobrazenie chýb v Apache - Linux a UNIX

Mod_rewrite (.htaccess)

Doplnky Apachi povoľujeme prekopírovaním odkazu na mód z adresára / etc / apache2 / mods-available do / etc / apache2 / mods-enabled. Našťastie to dá vyriešiť aj automaticky zadaním príkazu:

sudo a2enmod rewrite

Ďalej musíme v konfiguračnom súbore povoliť AllowOverride

sudo gedit /etc/apache2/apache2.conf

Otvoríme konfiguračný súbor s rootovskými právami a prepíšeme v bloku / var / www "AllowOverride None" None na All.

reštartujeme apache

Apache server v Linuxe - Linux a UNIX
Aby som to mohol 100% otestovať, tak som rýchlo nainštaloval Wordpress. Vidíme, že všetko beží. Rýchlejšie možnosť overenia možno vykonať žmurknutím sa do informáciách o Apachi (phpinfo ();) a v tabuľke "Loaded Modules" by ste mali vidieť, okrem iného, mod_rewrite ak všetko prebehlo v poriadku.

Phpmyadmin

Posledná fáza inštalácie je program pre správu databáz. Možností tu máme niekoľko, väčšina ľudí asi využije phpMyAdmina, pre ktorého inštaláciu tu máme nádherne jednoduchý a pohodlný spôsob (netestované).

sudo apt-get install phpmyadmin

ja ale používam Adminer, ktorého som si len dal do / var / www. Ďalšou možnosťou je desktopová aplikácia napr. MySQL Administrator (nájdete v Centre softvér).

Upravenie východzieho adresára

Pravdepodobne budete len chcieť upraviť html zložku.

sudo gedit /etc/apache2/sites-available/000-default.conf

To nastavíme v tomto súbore na riadku DocumentRoot / var / www / html

Inštalácia doplnkov

V základnej inštalácii nie sú obsiahnuté všetky doplnky, ktoré možno získať. Doplnky sú rozdelené pre apache a pre php, napr:

  • libapache2-mod-python
  • php5-gd

Nainštalované doplnky sa zapínajú pomocou a2enmod, ako už sme si skúsili.

sudo a2enmod userdir

Subdomény

Rôzne projekty budeme možno chcieť rozdeliť lepšie ako localhost / adresar, nehľadiac na využitie subdomén v ostrej prevádzke. Do súboru / ect / hosts pridáme

127.0.0.1   subdomena.localhost
sudo gedit /etc/hosts

ďalej otvoríme

sudo gedit /etc/apache2/sites-available/000-default.conf

a na koniec pridáme

<VirtualHost *:80>
        DocumentRoot /var/www/subdomena
        ServerName subdomena.localhost
</VirtualHost>

Reštartujeme apache a hurá. Pri skúšaní radšej zadajte celú cestu http: //subdomena.lo­calhost, pretože inteligentný prehliadač by vás mohol presmerovať na Google alebo váš vyhľadávač.

Linux a UNIX

Odinštalácie

Odstránenie doteraz nainštalovaných súčasťou vykonáme sérií príkazov:

sudo apt-get purge apache*
sudo apt-get purge php*
sudo apt-get purge mariadb*
sudo apt-get autoremove

Týmto spôsobom by sme sa mali zbaviť všetkých inštalovaných balíkov, popr. sa cez synaptic môžete pozrieť, či ak nebol niekto prehliadnutý.

To je všetko k ručnej konfigurácii LAMPPU. Teraz ste pripravení kúpiť si vlastný server a nemusíte sa báť žiadneho nastavovania.

Ešte raz dôležité informácie: Všetko štartuje automaticky po nabehnutí systému, pre dodatočné ovládanie slúžia tri jednoduché príkazy vypísané vyššie.

Predvolené adresár so súbormi je / var / www / html

K obsahu servera sa dostaneme na http: // localhost, ak máte verejnú IP adresu, môžete localhost nahradiť svoju IP a sprístupniť tak weby verejnosti.


 

Všetky články v sekcii
Linux a UNIX
Článok pre vás napísal kxmx
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity