Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Inštalácia Fedory 24

Vítam Vás pri návodu na inštaláciu Fedory - jednej z najstarších a najznámejší Linuxových distribúciách. Fedora cielia predovšetkým na vývojárov a užívateľov, ktorí majú radi zmenu a aktívny vývoj (nová verzia vychádza čo 6 mesiacov). Snaží sa byť tzv. Leading-edge - teda čo najnovšia verzia jadra a balíčkov a zároveň dostatočná úroveň otestovanie a teda stabilita.

Dnes (21. 6. 2016) vyšla Fedora 24 a ja som sa rozhodol urobiť tutoriál, ktorý vás prevedie krok za krokom jej inštaláciou. Fedoru si môžete stiahnuť tu: https://getfedora.org/

Pre bežné použitie máme pripravenú verziu Workstation. Tú si stiahnite (dnes už prakticky vždy 64bit verzii) a vypáľte na DVD, vytvorte Live USB prípadne vyskúšajte vo virtuálnom stroji.

V najbližších dňoch pridám aj článok, ktorý vás prevedie systémom a jeho konfigurácií a ukážem zásadné tipy a triky, ktoré používanie Fedory zásadne spríjemnia. Budete tiež môcť vidieť, ako Fedoru používam ja. :)

Tento návod sa týka iba bežné inštalácie, nie tzv. Dual-bootu s Windows (potom je možnosť vybrať si, ktorý OS sa spustí). V prípade dual-bootu odporúčam prvně nainštalovať Windows, nechať nepriradené miesto na disku (alebo ideálne mať druhý disk) a tiež prenastaviť Windows, aby používal UTC miesto localtime (návod napr. Tu https://wiki.archlinux.org/index.php / time # ...). Potom je relatívne jednoduché nainštalovať Linux - sám nájde ostatné operačné systémy a ponúkne ich v GRUB pri štarte PC.

Boot Live USB / DVD

Po vložení Live USB / DVD a korektnom nastavení poradie bootovania sa zobrazí úvodná obrazovka:

Tipy, triky a návody

Nechajte Fedoru spustiť. Vykoná sa kontrola inštalačného média (môžete prerušiť stlačením Esc) a potom už Fedora nabootuje. Dostanete na výber medzi vyskúšaním a inštalácií. Odporúčam zvoliť "Try Fedora" - takto ihneď zistíte, či si Fedora v predvolenom stave rozumie s vaším HW.

Tipy, triky a návody

Teraz môžete Fedoru pokojne používať a obmedzeni ste iba rýchlosťou média (odozva systému bude teda o niečo horšia ako pri behu z HDD alebo ideálne SSD). Len by som poznamenal, že screenshoty sú z virtualizované verzie (VirtualBox) a bez inštalácie prídavných ovládačov pre hosťovaný systém (čo nechcem robiť) je rozlíšenie obmedzené na 1024x768 (preto môžu screenshoty občas vyzerať trochu divne). Myslím, že by malo byť možné nastaviť vyššie rozlíšenie aj ručne, ale zatiaľ som to neskúšal.

Tipy, triky a návody

Až budete spokojní s prozkoušením, vyberte inštalovať na disk.

Tipy, triky a návody

Inštalácia

Inštalačný program (Anaconda) vám najskôr ponúkne češtinu. Ja osobne nedokážem používať OS v češtine, takže si ho prepnem na EN (klávesnici ale preferujem českú).

Tipy, triky a návody

Po zvolení jazyka sa objaví hlavné inštalačné okno. Poznamenal by som, že pri každom kroku je možné otvoriť pomerne detailné nápovedu vpravo hore.

Tipy, triky a návody

Rozloženie je možné pridať kliknutím na plus vľavo dole.

Tipy, triky a návody

Ďalej potom Czech presunu šípkou na najvyššiu pozíciu (defaultný rozloženie) a dám Done (trochu mätúci umiestnenie vľavo hore). Môžete si pridať rozloženie, koľko chcete (a pridať ich po inštalácii). V systéme sa dajú prepínať skratkou Super + space (Super == "Windows" tlačidlo).

Tipy, triky a návody

Ďalej je možné zvoliť časovú zónu (čo ale v prípade funkčného pripojenia k sieti spozná Fedora sama). V nastavení siete je možné nastaviť iba hostname (názov PC). Nastavenie siete ako také je možné priamo cez nástroje v systéme - nezabudnite, že stále beží plne funkčný OS, nie len nejaký inštalačný program, ako je to u Windows. ;)

Tipy, triky a návody

Rozdelenie disku

Posledným a najdôležitejším krokom je rozdelenie disku. Ak chcete používať Fedoru ako jediný OS a nemáte na disku žiadne oddiely, potom je úplne v poriadku nechať automatické rozdelenie. My si ale ukážeme aj iné možnosti.

Tipy, triky a návody

Najprv si vyberte disky, s ktorými chcete pracovať (je možné pridať aj sieťové a špeciálne disky). Potom vyberte manuálne / automatické rozdelenie. Ďalej je možné vybrať, či má byť systém šifrovaný a či má byť "uvoľnené dodatočné miesto" - táto možnosť umožní správcovi zmenšovať už existujúce oddiely (napr. S iným OS). V Pomocníkovi nájdete detaily a popis pokročilých možností. Spolu sa na ne pozrieme až v nejakom budúcom článku.

Tipy, triky a návody

Ešte je potrebné vybrať (skontrolovať), na ktorý disk sa nainštaluje bootloader (zavádzač). Ten potom musí byť v BIOSe / UEFI ako prvý.

Na samotné rozdelenie disku sa dostanete kliknutím na Done (opäť trochu mätúci).

Tipy, triky a návody

Na nasledujúcej obrazovke máme možnosť vytvárať jednotlivé oddiely (partition). Pre zaujímavosť je môžeme nechať vygenerovať automaticky:

Tipy, triky a návody

Dnes je už odporúčané používať LVM (Logical Volume Management), ktoré do budúcna veľmi uľahčuje prácu s oddielmi. Možno ľahko meniť ich veľkosti i vytvárať nové. Navyše je možné, aby sa nachádzal aj na viacerých fyzických diskoch a pritom sa z hľadiska užívateľa a systému tváril ako jeden. Len je nutné dať pozor, aby sa / boot nevyskytoval v LVM, ale v obyčajnom oddielu.

Tipy, triky a návody

Automatické rozdelenie vyzerá rozumne, len mu chýba / home. Už pripravené rozdelenie môžeme ľahko editovať - ja zmenšil / z 13,9 GiB na 10 GiB (potrebné potvrdiť tlačidlom "Update Settings"). Teraz sa mi na disku uvoľnilo miesto a môžem vytvoriť nový oddiel (pomocou plus vľavo dole).

Tipy, triky a návody

Teraz sa nám vytvoril nový oddiel pre dáta a automaticky je súčasťou rovnakej skupiny oddielov (fedora_virtual-fedora), takže nebude problém v budúcnosti zmeniť jeho veľkosť (napríklad zistíme, že nepoužívame toľko SW a tak môžeme časť veľkosť / odovzdať / home).

Tipy, triky a návody

Súborový systém Linuxu

Teraz by asi bolo dobré trochu vysvetliť Linuxový súborový systém pre všetkých nováčikov. Na rozdiel od Windows nemáme žiadne disky C :, D :, a pod. Všetko je nejakým spôsobom spojené s tzv. Koreňovým adresárom (značený /, nazývaný tiež root). V ňom sú potom všetky súbory, čo na Linuxe nájdete.

V / bin nájdete aplikácie, v / etc nastavení, v / home / MENO_POUŽÍVATEĽA osobné súbory používateľov, atď. Je teda možné mať Linux s jediným oddielom - /. Často je ale výhodnejšie niektoré časti oddeliť. Keď napríklad vytvorím ďalší oddiel (ideálne na inom disku) a nastavím mount point (prípojný bod) na / home, systém bude vedieť, že všetky adresáre užívateľov nájde presne v tomto oddiele. Výhodou tohto prístupu je oddelenie rôznych dát - ak máme samostatný / home, tak pri prípadnej reinštalácii zostane tento oddiel nedotknutý a len ho znova pripojíme - potom sa vám načíta OS s vaším starým nastavením a dátami :)

Pre zaujímavosť podotknem, že rovnako fungujú aj napríklad USB disky - proste sa vytvorí nová "zložka" v / dev a namountuje sa na dané zariadenie.

Takto vytvorenie rozdelenie disku sa mi páči, ale môžeme si ho urobiť aj úplne ručne - stačí použiť Reset All. Mohli by sme si tiež pohrať s nastavením Volume Group, nastaviť rôzne RAID poľa a podobne. Na to sa ale pozrieme až v budúcom článku.

Ako súborový systém necháme Ext4 a môžeme pokračovať kliknutím na Done. Ešte sa objaví okno so súhrnom zmien - tu si môžete skontrolovať, či je všetko presne, ako chcete (hodí sa najmä pri modifikácii už existujúcich oddielov).

Tipy, triky a návody

Po prijatí zmien sa vrátite do hlavnej obrazovky inštalácie - až doteraz sa nevykonali žiadne zmeny na vašom pevnom disku, takže si to celé môžete bez problému rozmyslieť .. :)

Finalizácia inštalácia

Kliknutím na Begin Installation sa vykonajú zmeny oddielov a začnú kopírovať súbory. Počas toho ešte musíte nastaviť heslo roota a vytvoriť bežného užívateľa.

Tipy, triky a návody

Root má najvyššiu oprávnenia a môže robiť všetko - zvoľte preto silné heslo a používajte ho len, keď je to naozaj potrebné.

Tipy, triky a návody

Po nastavení roota je možné nevytvoriť bežného užívateľa - to je však veľmi nedoporučené z bezpečnostného hľadiska. V novej obrazovke vyplňte užívateľské meno a heslo. Rozhodne odporúčam vyžadovať heslo pri prihlásení. Ďalej je možné nastaviť používateľa ako administrátora - to znamená, že bude môcť používať príkaz sudo (dočasne sa stane ROOT). Toto je rozhodne preferované pred priamym používaním roota - teraz presne viete, kedy program spúšťate s root právami a kedy nie.

Tipy, triky a návody

Potvrďte a je hotovo. Ďalšie užívateľa (typicky nie administrátorov) je možné vytvoriť po dokončení inštalácie.

Tipy, triky a návody

Teraz len počkáme na dokončenie inštalácie a počítač reštartujeme. Pred novým Boot odstránime Live USB / DVD a ak sa nám podarilo dobre rozdelenie disku, malo by všetko fungovať.

Po inštalácii

Tipy, triky a návody

Takto vyzerá náš GRUB - tu sa objavia všetky nájdené OS. Ja tu mám iba Fedoru a jej záchranný režim.

Tipy, triky a návody

Po bootu by sa mala objaviť táto prihlasovacia obrazovka. Vyberte svojho používateľa a zadajte heslo. Ak máte nainštalovaných viac užívateľských rozhraní (vo východiskovej Fedore je GNOME a GNOME Classic), môžete si vybrať kliknutím na ozubené koliesko vedľa Sign In.

Tipy, triky a návody

Pri prvom prihlásení sa objaví uvítacia obrazovka s výberom jazyka a pozdravy vo všetkých možných i nemožných jazykoch : D

Tipy, triky a návody

V zásade len môžete potvrdiť, čo ste si vybrali už pri inštalácii. Zaujímavejšie sú voľby ohľadom súkromia:

Tipy, triky a návody

Ďalej máte možnosť pripojiť si svoje online účty (prebehne tak integrácia napr. Google Drive, kontaktov, apod.) Rôznych služieb. Všetko toto sa dá nastaviť aj neskôr.

Po dokončení nastavenia sa objaví pomocník (možno kedykoľvek vyvolať stlačením F1) s tutorialom na použitie GNOME. Nováčikom odporúčam prejsť.

Tipy, triky a návody

Všetko dôležité nájdete na hlavnej lište - vpravo je možnosť sa odhlásiť, vypnúť počítač (uspanie je "chyták" - podržte Alt), zamknúť obrazovku alebo vstúpiť do nastavenia.

Tipy, triky a návody

Keďže sme v SR, tak ešte zmeníme formáty. V dialógovom okne klikneme na tri bodky dole pre zobrazenie viacerých možností.

Tipy, triky a návody

Nájdeme Českú Republiku (vpravo uvidíte ukážku formátov). Potvrdíme a odhlásime sa a znova prihlásime.

Tipy, triky a návody

Obrazovku s časom alá Windows môžeme "odšoupnout" nahor myšou a alebo stlačením ľubovoľného klávesu.

Po prihlásení už máme základni nastavené GNOME. Jeho srdcom sú "Activities" vľavo hore (vyvolané tiež stlačením klávesy Super).

Tipy, triky a návody

Tu máte k dispozícii rýchly panel, možnosť vyhľadávania (v aplikáciách, nastavenia, súboroch a dokonca i svetových časoch), otvorené aplikácie a zoznam virtuálnych plôch (tie sú vytvárané dynamicky).

Tipy, triky a návody

Môžete si tiež nechať zobraziť všetky aplikácie (dobré pre zoznámenie sa s názvami).

Systém ponúka mnoho ďalších možností a hlavne je ľahko modifikovateľný. Na to sa pozrieme v nasledujúcom článku, kde ukážem, aké nastavenie používam ja.

Tipy, triky a návody

Na záver sa ešte pozrieme na GNOME Classic - konzervatívnejší prostredie, ktoré sa viac podobá starému GNOME 2 a môže sa vám páčiť viac. Existujú tiež oficiálny spiny (odnože) s alternatívnymi prostrediami ako je KDE, Cinnamon, MATE alebo odľahčené Xfce a LXDE. Nájsť ich môžete tu: https://spins.fedoraproject.org/

Ak máte nejaké otázky ohľadom inštaláciu či Fedory samotnej, neváhajte sa opýtať.


 

Všetky články v sekcii
Tipy, triky a návody
Článok pre vás napísal David Novák
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se zajímá především o nízkoúrovňové programování (C/C++, ASM) a návrh hardwaru (VHDL).
Aktivity